Справа № 455/1402/20
Провадження № 2-о/455/2/2022
РІШЕННЯ
Іменем України
08 грудня 2022 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі головуючого судді - Пошивака Ю.П.,
секретар судового засідання - Бобельська Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду - в залі судових засідань, цивільну справу №445/1402/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Старосамбірська міська рада Самбірського району Львівської області, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,
В С Т А Н О В И В :
10.11.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, в якій посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким вона проживала з березня 2001 року по день його смерті однією сім`єю, та вела з ним спільне господарство.
Вона є спадкоємцем ОСОБА_2 , однак під час видачі ОСОБА_2 сертифікату на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП «Старосолянське» в розмірі 1,28 в умовних кадастрових гектарах, серії ЛВ № 053985 від 05.08.1996 року, було допущено помилку, яка перешкоджає їй оформити своє право на спадщину.
Так, в сертифікаті на право на земельну частку (пай) прізвище ОСОБА_2 записано, як « ОСОБА_3 », а його ім`я - як « ОСОБА_4 ». Цей запис не збігається із записом прізвища та імені ОСОБА_2 у військовому квитку та у свідоцтві про смерть, де його прізвище зазначене, як « ОСОБА_5 », а ім`я - « ОСОБА_6 ».
Просить встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сертифікату на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП «Старосолянське» в розмірі 1, 28 в умовних кадастрових гектарах, серії ЛВ № 053985 від 05.08.1996 року, виданого на ім`я ОСОБА_7 .
Ухвалою судді від 26.11.2020 року справу прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче засідання на 10 годину 00 хвилин 12.05.2021 року.
Ухвалою суду від 12.05.2021 року без виходу в нарадчу кімнату замінено Старосамбірську районну державну адміністрацію Самбірського району Львівської області на її правонаступника Старосамбірську міську раду Самбірського району Львівської області, підготовче засідання відкладено на 10 годину 30 хвилин 12.10.2021 року, яке відкладено на 10 годину 00 хвилин 05.04.2022 року.
Ухвалою суду від 05.04.2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 15 годину 00 хвилин 13.09.2022 року, яке відкладено на 09 годину 15 хвилин 08.12.2022 року.
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала, посилаючись на обставини, викладені у заяві та просила її задовольнити. Додатково пояснила, що ОСОБА_2 є чоловіком її тітки ОСОБА_8 . Дітей у подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_8 не було. 22.07.2002 року ОСОБА_8 склала заповіт, яким все своє майно заповіла їй. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а ще раніше ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_8 . Після її смерті вона 16.11.2006 року отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 виявилося неможливо, так як їй необхідно було підтвердити факт проживання разом зі спадкодавцем. Окрім того, в сертифікаті на право власності на земельну ділянку частку (пай) була допущена помилка, а саме прізвище ОСОБА_2 записано як « ОСОБА_3 », а його ім`я як « ОСОБА_4 ».
Представник заінтересованої особи Старосамбірської міської ради Самбірського району Львівської області в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. 13.09.2022 року в канцелярію суду надійшло клопотання за підписом т.в.о. міського голови І.Жук, в якому він просить судові засідання проводити у відсутності представника Старосамбірської міської ради Самбірського району Львівської області, проти заяви ОСОБА_1 не заперечують.
Заслухавши заявницю, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних та юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно положень п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
За правовими позиціями Верховного Суду України щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли громадяни не можуть використати правовстановлюючі документи, оскільки зазначені в них прізвище, ім`я, по-батькові, місце чи час народження не відповідають записам у правовстановлюючому документі, якщо хоч і не посвідчують особу, але є необхідними для підтвердження певного права, а установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст. 315 ЦПК України, громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
У Постанові Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі прізвище, ім`я, по-батькові якої зазначені в документі не збігаються в свідоцтві про народження, паспорті, свідоцтві про смерть, інше.
Проте, сам по собі факт належності документу не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджений документом. Таким чином, для заявника важливо, не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту, це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.
Заяву про встановлення факту належності правовстановлюючих документів можуть подавати спадкоємці померлої особи - власника цього документа для оформлення спадкових прав.
Судом встановлено, що 19.03.1951 року у Виконавчому комітеті Старосолянської селищної ради Старосамбірського району Львівської області ОСОБА_7 зареєстрував шлюб з ОСОБА_9 , у зв`язку з чим остання змінила своє дівоче прізвище « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_5 ».
З свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 02.06.2006 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , а ще раніше ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_8 .
22.07.2002 року ОСОБА_8 склала заповіт, згідно якого все своє майно, яке належить їй на день смерті і на що вона по закону матиме право заповіла своїй племінниці ОСОБА_1 .
Згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай), серії ЛВ №053985, ОСОБА_7 , жителю с.Стара Сіль Старосамбірського району Львівської області на підставі рішення Старосамбірської районної державної адміністрації від 21.05.1996 року належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП «Старосолянське», розміром 1,28 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
16.11.2006 державним нотаріусом Старосамбірської державної нотаріальної контори Коцюрубою Л.Я. на ім`я заявниці ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, згідно якого заявниця отримала у спадщину після смерті ОСОБА_8 земельні ділянки, розміром 0,15 гектарів для обслуговування житлового будинку та 0,1380 гектарів для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Стара Сіль Старосамбірського району Львівської області.
Також судом встановлено, що 22.11.2022 року листом завідувача Старосамбірської державної нотаріальної контори Львівської області Сюми Т. заявниці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що нею пропущено термін для прийняття спадщини та не доведено її належність до будь-якої з черг спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З довідкок №721/02-28 та №722/02-28 від 30.10.2020 року, виданих виконкомом Старосолянської селищної ради Старосамбірського району Львівської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживає в АДРЕСА_1 , а з березня місяця 2001 року по день смерті проживала однією сім`єю з ОСОБА_2 , разом вони вели спільне господарство. Витрати на похорон ОСОБА_1 взяла на себе. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно одна і та сама особа.
Згідно частини другої статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Встановлення факту належності правовстановлюючих документів заявниці необхідно для оформлення спадщини.
Будучи допитаним в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 показала, що ОСОБА_2 вона знає давно, так як проживає в смт.Стара Сіль Самбірського району Львівської області з народження. В селі ОСОБА_13 кликали « ОСОБА_14 ». Колись він працював у колгоспі та мав право на земельну частку (пай). Інших ОСОБА_5 в селі не було. ОСОБА_2 проживав в будинку ОСОБА_1 з 2001 року до дня його смерті. Коли помер ОСОБА_2 , то заявниця ОСОБА_1 займалася його похованням.
Будучи допитаним в судовому засіданні свідок ОСОБА_15 показала, що вона проживає в смт. Стара Сіль і знає заявницю. ОСОБА_2 проживав в будинку ОСОБА_1 з 2001 року до дня його смерті. ОСОБА_2 в селі кликали ОСОБА_16 , тобто ОСОБА_6 . Він працював у колгоспі. ОСОБА_1 допомагала йому по господарству з 2001 року.
У суду немає підстав ставити під сумнів показання свідків і таких доказів суду не надано. Дані свідчення підтверджуються змістом наведених вище достовірних документів.
В інший спосіб підтвердити факт належності правовстановлюючого документу є неможливо.
Досліджені судом докази вказують на те, що у правовстановлюючому документі, а саме: у Сертифікаті на право приватної власності на земельну частку (пай), серії ЛВ №053985, допущена помилка у написанні прізвища та імені власника земельної ділянки, площею 1,28 в умовних кадастрових гектароах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), а саме: замість правильного « ОСОБА_2 », вказано « ОСОБА_7 », усунення яких є неможливе в позасудовому порядку, тому наявними є підстави для встановлення факту, що має юридичне значення.
Встановлення факту належності ОСОБА_2 , правовстановлюючого документу має для заявниці юридичне значення, оскільки наявність розбіжності у написанні імені у правовстановлюючому документі, позбавляє її можливості розпорядитись спадковими правами померлого та прийняти спадщину, а відтак суд вважає заяву заявниці підставною, обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.3, 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 229, 258, 259, 263-265, 293, 315, 319, 342, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що Сертифікат на право на земельну частку (пай), серії ЛВ №053985 від 05.08.1996 року, виданий на ім`я ОСОБА_7 , належить ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Дата складання повного судового рішення - 12.12.2022 року.
Суддя Ю.П.Пошивак
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2022 |
Оприлюднено | 14.12.2022 |
Номер документу | 107803860 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Пошивак Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні