УХВАЛА
12 грудня 2022 р.Справа № 480/6365/21Суддя Другого апеляційного адміністративного суду Жигилій С.П., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Фермерського господарства "РУТА-2013" на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 по справі № 480/6365/21
за позовом Фермерського господарства "РУТА-2013"
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання протиправним та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 відмовлено у задоволенні позову Фермерського господарства "РУТА-2013" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування припису.
На зазначене судове рішення позивач 17.08.2022 подав апеляційну скаргу. До апеляційної скарги позивач додав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції в обґрунтування якої вказує, що оскаржуване судове рішення оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень 24.02.2022. У зв`язку з тим, що з 24.02.2022 на території України введено воєнний стан, графіком роботи представника позивача - адвоката, проведенням на території Сумської області, а особливо прикордонної зони місцезнаходження позивача (Сумська обл., Буринський р-н., м. Буринь, вул. Першотравнева, буд. 69), активних військових дій, позивач пропустив строк на апеляційне оскарження з поважних причин.
Дослідивши доводи заяви та матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини 1 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Матеріали справи свідчать, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 ухвалене за наслідками розгляду справи в порядку письмового провадження.
Отже, останнім днем для подання апеляційної скарги в межах встановленого законодавством строку є 24.03.2022.
Апеляційна скарга подана позивачем до суду 17.08.2022, тобто, з пропуском тридцятиденного строку, встановленого ч. 1 ст.295 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст.295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з п.8 ч.2 ст.296 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються дата отримання копії судового рішення суду першої інстанції, що оскаржується.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.296 КАС України до апеляційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності.
В матеріалах справи відсутня інформація про дату вручення позивачеві копії оскаржуваного судового рішення, клопотання позивача відповідної інформації також не містить, що позбавляє суд можливості встановити та перевірити наявність підстав для поновлення пропущеного скаржником строку на апеляційне оскарження відповідно до ч. 2 ст. 295 КАС України.
Згідно з ч. 3 ст. 295 КАС України, строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Питання поновлення та продовження процесуальних строків урегульоване статтею 121 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Згідно з усталеної практики Верховного Суду, причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об`єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом (Постанова Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 473/2236/17).
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст. 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Надалі дія воєнного стану в Україні продовжувалася згідно з Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022. Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 на 90 діб, тобто, триває й досі.
Суд вважає, що запровадження воєнного стану є підставою, яка відповідно до частини першої статті 121 КАС України повинна враховуватися при вирішенні питання щодо поновлення процесуального строку, якщо пропуск строку знаходиться в прямому причинному зв`язку з такими обставинами.
Разом з тим обставина ведення воєнного стану на всій території України не звільняє учасників справи від обов`язку наведення обставин об`єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), що істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію процесуальних прав, зокрема права на апеляційне оскарження судових рішень.
Скаржник у клопотанні про поновлення строку не обґрунтовує, яким чином введення воєнного стану, перешкоджали йому виконати вимоги щодо подання апеляційної скарги раніше ніж 17.08.2022.
Суд зазначає, що таке тривале зволікання скаржника із реалізацією права на апеляційне оскарження не підтверджене об`єктивними обставинами, які б розумно виправдовували неможливість звернення з апеляційною скаргою у цій справі у максимально стислий строк.
Отже, матеріалами апеляційної скарги не підтверджено поважність пропуску позивачем строку апеляційного оскарження з 24 березня 2022 року (останнього дня на апеляційне оскарження) до 17 серпня 2022 року (дня подання апеляційної скарги до суду), тому суд не вбачає підстав для визнання наведених скаржником у клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження підстав пропуску такого строку поважними.
Відповідно до ч.3 ст. 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Оскільки вказані позивачем підстави не свідчать про поважність причин пропуску строку апеляційного оскарження, апеляційну скаргу належить залишити без руху, встановивши позивачеві строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги шляхом надіслання на адресу Другого апеляційного адміністративного суду вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску.
Згідно з п. 4 ч. 1ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підставі для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Враховуючи викладене та керуючись ч.3 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "РУТА-2013" на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 по справі № 480/6365/21 за позовом Фермерське господарство "РУТА-2013" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування припису - залишити без руху.
Встановити Фермерському господарству "РУТА-2013" десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, шляхом направлення до Другого апеляційного адміністративного суду вмотивованої заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням поважних підстав його пропуску.
Роз`яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено відповідно до ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: (підпис) С.П. Жигилій
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2022 |
Оприлюднено | 14.12.2022 |
Номер документу | 107810439 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них з питань здійснення публічно-владних управлінських функцій з розпорядження земельними ділянками |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Жигилій С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні