Справа № 529/964/22
Провадження № 2/529/460/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2022 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Пашнєва В.Г.,
секретаря с/з - Маліноги В.О.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Хіцан Тетяна Володимирівна, про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина, що складається із будинковолодіння, розташованого по АДРЕСА_1 , земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарчих будівель площею 0,15 га, що розташована по АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,0866 га, що розташована по АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,3615 га, яка розташована в АДРЕСА_2 та статутного капіталу ПП "Долія", яке розташоване в АДРЕСА_2 , де її 1/4 частина в грошовому еквіваленті складає 75 грн.
Позивачка у позові вказує, що вона є спадкоємцем першої черги, в установлений законом строк звернулася із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Інші спадкоємці - треті особи по справі, які є синами померлого - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали до нотаріуса письмові заяви про відмову від спадкового майна саме на користь позивачки. Проте, нотаріусом відмовлено позивачці в оформленні свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями у зв`язку із відсутнім підписом набувача нерухомого майна та тому як у договорі дарування вказано про відчуження земельної ділянки площею 0,24 га від імені ОСОБА_5 , яка зовсім не являється стороною договору, а стосовно земельної ділянки площею 0,3615 га для ведення особистого селянського господарства - у зв`язку з допущеною помилкою щодо присвоєного нового кадастрового номеру, які не відповідають актуальній інформації з Державного земельного кадастру. Крім цього, нотаріусом було також відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно у вигляді інших земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарчих будівель площею 0,15 га та для ведення особистого селянського господарства площею 0,0866 га у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на це майно, що позбавляє її можливості оформити спадщини в нотаріальному порядку. Тому, позивачка просить визнати за нею право власності на вказане спадкове майно.
Ухвалою Диканського районного суду Полтавської області від 26 вересня 2022 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження на 07.11.2022 року на 10 год. 30 хв.
Позивачка ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилася, але на адресу суду надала письмову заяву з проханням розгляду справи у її відсутність. При цьому, вона вказала, що свій позов підтримує повністю та просить його задовольнити.
Представник відповідача Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області в підготовче засідання не з`явився, а вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Третя особа - приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Хіцан Т.В. в підготовче засідання не з`явилася, а подала суду письмове пояснення щодо позову, в якому вказала, що при винесенні рішення покладається на розсуд суду та просить розглянути справу без її участі.
Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання також не з`явилися, але на адресу суду надіслали письмові заяви з проханням розгляду справи у їхню відсутність. При цьому вони в своїх заявах вказали, що не заперечують проти задоволення позову позивачки та вказали, що дійсно ними були подані заяви до нотаріуса в яких вони відмовилися від спадкового майна на користь позивачки.
Враховуючи те, що позивач позов підтримала, відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на подані учасниками справи письмові заяви, суд провів розгляд справи у підготовчому засіданні за відсутності сторін та третіх осіб, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Диканським районним відділом держаної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 (а.с. №13).
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з господарськими будівлями, земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарчих будівель площею 0,15 га та для ведення особистого селянського господарства площею 0,0866 га, що розташовані по АДРЕСА_1 , земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3615 га, що розташована по АДРЕСА_2 та частки у статутному капіталі ПП "Долія", яке розташоване по АДРЕСА_2 .
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є дружина померлого - позивач по справі - ОСОБА_1 , сини - треті особи по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Як вбачається з письмового повідомлення приватного нотаріуса Хіцан Т.В., що після смерті ОСОБА_4 до неї звернулася з письмовою заявою про прийняття спадщини позивачка ОСОБА_1 (а.с. №14).
З матеріалів справи та письмових пояснень які є в матеріалах справи від третіх осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є синами померлого ОСОБА_4 , вбачається, що вони відмовилися від спадкового майна на користь своєї матері - позивачки по справі ОСОБА_1 .
Так, позивачка звернулася до приватного нотаріуса Хіцан Т.В. для оформлення спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 (стара адреса - АДРЕСА_1 , оскільки у правовстановлюючому документі у вигляді договору дарування, який посвідчений державним нотаріусом Диканської держнотконтори Федорук Г.І. 19 квітня 2002 року за реєстровим №459 відсутній підпис самого набувача нерухомого майна, а також у цьому договорі зазначено про відчуження земельної ділянки площею 0,24 га від імені ОСОБА_5 , яка не являється стороною договору, правовстановлюючий документ на земельну ділянку, яка розташована в АДРЕСА_1 на ім`я померлого ОСОБА_4 відсутній. Також, в листі нотаріусом не має можливості видати свідоцтва про право власності на земельну ділянку площею 0,3615 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована по АДРЕСА_2 у зв`язку із допущеною помилкою присвоєного кадастрового номеру, який не відповідає актуальній інформації розміщеної у Державному земельному кадастрі. Також, нотаріус вказав, що не має можливості видати свідоцтва про право власності на частку у статутному капіталі Приватного підприємства "Долія", яке розташоване в смт. Диканька Полтавської області, вул. Мічуріна, 3, яка належала ОСОБА_4 , у зв`язку з обмеженням реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб під час дії воєнного стану (а.с. №16).
Як вбачається із витягу щодо житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , виданої Полтавським БТІ від 24.06.2021 року №6972, що згідно матеріалів Полтавського БТІ "Інвентаризатор" станом на 31.12.2012 року в реєстровій книзі №3 за реєстровим №61 зареєстровано право власності за ОСОБА_4 на підставі договору дарування посвідченого Диканською держнотконторою від 19.04.2002 року за №459.
Відповідно до технічного паспорта, виготовленого станом на 08.06.2021 ПП Полтавське Бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 складається з житлового будинку позначеного літ. А-1, сараїв літ. "Б", "б1", погребів літ. "б", "г", вбиральні літ. "В", літньої кухні літ. "Д", навісу літ. "Е", огорожі №2 та воріт огорожі №3.
Як вбачається з матеріалів справи, нині померлий ОСОБА_6 постійно проживав у вказаному домоволодінні, а також володів, користувався, розпоряджався ним як власник.
Також, відповідно до повідомлення від 25.11.2021 виданого відділом №7 управління у Полтавському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, вбачається, що кадастровий номер 5321055100:30:001:0011, який вказаний у Державному акті серія ПЛ №2008786 від 02.02.2005 року вже визначений на іншу земельну ділянку. У зв`язку із "задвоєнням" був присвоєний новий кадастровий номер 5321055100:30:001:0851 на земельну ділянку, розташовану на території АДРЕСА_2 площею 0,3615 га для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з ч. 1 ст. 316 та ст. 328 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Судом встановлено, що померлий ОСОБА_4 та позивачка дійсно були подружжям і так як після смерті чоловіка позивач не подала заяву про відмову від спадщини, то відповідно до положень ч. 2 ст. 1268 ЦК України вона є такою, що прийняла спадщину після смерті свого чоловіка у вигляді вказаного вище майна.
Таким чином, у даному випадку йдеться про підтвердження права власності позивача на житловий будинок з надвірними побудовами, який був набутий померлим ОСОБА_4 на законних підставах, однак потребує захисту у зв`язку з наявними неточностями у договорі даруванні укладеному 19.04.2002 року, такими як відсутність підпису самого набувача нерухомого майна та зазначення відомостей про іншу особу, яка не являється стороною договору.
Крім цього, як вбачається з наявного повідомлення від 19.05.2021 року, яке надійшло з відділу у Диканському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, що земельна ділянка загальною площею - 0,36 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території АДРЕСА_2 належить ОСОБА_4 згідно з рішення Диканської селищної ради 21-ї сесії 24-го скликання від 14.01.2005 року №17, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №200876, від 02.02.2006 року. Але, вказаний відділ не має можливості видати "Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку" в зв`язку з тим, що відомості про вищезгадану земельну ділянку до Державного земельного кадастру внесені не вірно, а саме вказаний кадастровий номер визначений іншій ділянці.
Згідно з ч.ч. 1, 3 та 4 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Як вбачається з згаданого повідомлення від 25.11.2021 з відділу №7 управління у Полтавському районі Головного управління держгеокадастру у Полтавській області та відповідно повідомлення від 19.05.2021 зареєстрований власником спірної земельної ділянки є саме померлий ОСОБА_4 , і цю земельну ділянку сформовано як об`єкт цивільних прав з присвоєнням їй вже нового кадастрового номеру 5321055100:30:001:0851.
Отже, позивачка в суді довела, що право на спірну земельну ділянку належало спадкодавцеві, а відтак має бути нею успадковане.
Згідно зі статтею 68 Закону України "Про нотаріат" та підпункту 4.15 пункту 4 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно проводиться нотаріусами після надання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві. В разі відсутності таких документів нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку з чим особа, яка претендує на зазначене майно повинна встановлювати право власності в судовому порядку.
Так, під час оформлення права власності на спадкове майно у вигляді земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарчих будівель площею 0,15 га та для ведення особистого селянського господарства площею 0,0866 га було виявлено відсутність правовстановлюючих документів на це майно.
Згідно з ст. 80 та ч. 1 ст. 131 ЗК України громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі, зокрема, спадкування.
Статтею 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Як роз`яснено в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом (саме оригіналом, а не копією).
Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Згідно з ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Отже, за життя ОСОБА_4 правомірно набув право власності на спірне домоволодіння, що підтверджено відповідним договором дарування, проживав в житловим будинком та користувався ним як власник, користувався земельними ділянками які призначені для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства загальною площею, 0,24 га, тому суд приходить до висновку, що дане нерухоме майно належало йому на законних підставах та є спадковим.
Також, позивачка просила визнати за нею право власності на 1/4 частку статутного капіталу ПП "Долія", у зв`язку з чим суд вказує наступне.
Відповідно до ст. 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються також майнові права. Майнові права визнаються речовими правами. Законодавством не передбачено обов`язковості формування статутного капіталу в приватному підприємстві.
Засновник закріпивши таким чином майно за підприємством (на праві власності), набув майнові права на нього і відповідно спадкоємець вправі їх спадкувати.
Згідно ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Підприємство або його частина можуть бути об`єктами купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.
Відповідно до ст. 113 ГК України приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці, приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб`єкта господарювання - юридичної особи.
Відповідно до ст. 178 ЦК України об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК України, статтями 55, 69 Закону Українивід 19 вересня 1991 року "Про господарські товариства" і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
Так, згідно з наявного у матеріалах справи статуту приватного підприємства "ДОЛІЯ" вбачається, що його засновниками є саме позивачка по справі ОСОБА_1 , спадкодавець ОСОБА_4 та треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с. 47)
В передбаченому законом порядку позивачка ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті спадкодавця, що підтверджується матеріалами спадкової справи, однак позбавлена можливості оформити свої спадкові права на майнові права у юридичній особі.
Тому, суд вважає, що майнове право співзасновника Приватного підприємства "Долія", входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його частина правомірно набута позивачкою у власність в порядку спадкування за законом.
Враховуючи те, що у позивачки існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, сама позивачка ОСОБА_1 , як дружина померлого ОСОБА_4 є спадкоємницею першої черги за законом, в установленому законом порядку прийняла спадщину, інші спадкоємці від спадкового майна відмовилися, тому суд вважає позов обгрунтованим та таким що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Хіцан Тетяна Володимирівна, про визнання права власності на майно в порядку спадкування, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані по АДРЕСА_1 , який складається з житлового будинку позначеного літ. А-1, загальна площа - 68,1 кв.м, житлова - 37,5 кв.м., сараїв літ. "Б", "б1", погребів літ. "б", "г", вбиральні літ. "В", літньої кухні літ. "Д", навісу літ. "Е", огорожі №2 та воріт огорожі №3, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель площею 0,15 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0866 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,3615 га, яка розташована по АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/4 частину в статутному капіталі ПП "Долія" (ЄДРПОУ: 30131312), яке розташоване по АДРЕСА_2, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
Відповідач: Диканська селищна рада Полтавського району Полтавської області, місцезнаходження смт. Диканька Полтавської області, вул. Незалежності, 133, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 21046503;
Треті особи:
- Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Тетяна Володимирівна, місце знаходження: вул. Чернишевського, 10, смт. Диканька Полтавської області;
- ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3
- ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Головуючий: В.Г. Пашнєв
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2022 |
Оприлюднено | 14.12.2022 |
Номер документу | 107814597 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Пашнєв В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні