Рішення
від 14.11.2022 по справі 947/7682/22
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/7682/22

Провадження № 2/947/2042/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2022 року

Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Луняченка В.О.,

за участю : секретаря судового засідання Макаренко Г.М.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Квартал 818» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд визнати дії Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Квартал 818» щодо ненадання письмових відповідей на письмові звернення ОСОБА_2 від 19.10.2021, 02.11.2021, 16.11.2021,23.11.2021 року, 25.01.2022 року та 26.01.2022 року незаконними та зобов`язати об`єднання надати письмові відповіді на її звернення, надати можливість робити копії та виписки із протоколів загальних зборів та додатків до них, надати на ознайомлення звіти ревізора за 2020 та 2021 роки.

Під час розгляду справи позивач уточнила свої вимоги, та з урахуванням наданої ОСББ можливості ознайомити із протоколами загальних зборів та звітами ревізора а також частковим надання письмових відповідей на звернення, просила суд розглянути її вимоги стосовно ненадання письмових відповідей на письмові звернення ОСОБА_2 від 23.11.2021 року, 25.01.2022 року та 26.01.2022 року.

Представник відповідача позовні вимоги не визнавала та заперечувала проти перешкод з боку правління у наданні позивачці відповідних відповідей та можливості ознайомлення із протоколами загальних зборів, пояснивши , що правлінням ОСББ було прийнято рішення щодо надання відповідей на звернення позивачці в усному вигляді, враховуючи її чисельні звернення, а крім того враховуючи ковідні обмеження у 2021 році засідання правління проводились рідко.

Як встановлено судом на письмові звернення позивачці від 23.11.2021 року, 25.01.2022 року та 26.01.2022 року правлінням ОСББ « Квартал 818» не було надано відповіді до часу розгляду справи.

Цивільний процесуальний кодекс України ( далі ЦПК України ) визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч.1 ст. 2 ЦПК України ).

Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, розглядаючи справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовуючи при розгляді справ, зокрема,Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права ( ч.1,2 та 4 ст. 10 ЦПК України ).

У відповідності до вимог п.4 ст. 264 ЦПК України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Законом України « Про звернення громадян» ( Закон врегульовано питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України ( 254к/96-ВР ) права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення

Згідно статті 1 вказаного Закону Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) ( ст. 15 Закону ).

При цьомувідповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковомупорядку даєтьсятим органом,який отримавці заявиі до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах(клопотаннях)питань,за підписомкерівника абоособи,яка виконуєйого обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів ( ст.. 20 Закону ).

Закон України « Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» ( далі Закон про ОСББ ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна ( ст. 1 Закону про ОСББ).

Згідно статті 10 Закону про ОСББ для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам. Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами. До компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; розпорядження коштами об`єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об`єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об`єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

У відповідності до вимог ст. 14 Закону про ОСББ Співвласник має право: брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об`єднання на вимогу співвласника зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.

Формування та подання фінансової звітності регулюються Законом України від 16.07.1999 Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні (далі Закон №996-ХІV ) та Порядком подання фінансової звітності затвердженим Постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419 (далі Порядок 419). Згідно п.2 ст.14 Закону №996-ХІV: Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, не є конфіденційною інформацією та не належить до інформації з обмеженим доступом . Тож, ОСББ може подавати свою фінансову та іншу звітність стороннім особам та організаціям, якщо вирішить таку дію необхідною. Але тим же Законом №996-ХІV визначено коло осіб, подача звітності яким є обов`язковою. Це: органи, до сфери управління яких належать підприємства; трудові колективи на їх вимогу; власники (засновники) відповідно до установчих документів; інші органи й користувачі згідно з нормами законодавства, зокрема органи державної статистики. Також ч. 2 ст. 14 Закону про ОСББ чітко визначено те, що на вимогу співвласника будинку об`єднання зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої звіти.

Кожна особа має право в порядку, встановленому Цивільним процесуальним Кодексом України , звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів ( ст.. 4 ЦПК України).

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором Ч.1 ст. 5 ЦПК України).

У постанові від 07.07.2021 року у справі №911/1053/20 Верховний Суд визначив, що створене власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є особою, у володінні та розпорядженні якого знаходиться інформація щодо багатоквартирного будинку, в якому його створено, щодо діяльності такого об`єднання. У законі чітко передбачено право співвласників багатоквартирного будинку на одержання інформації щодо діяльності створеного об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, відповідно, реалізація цього права покладається саме на особу, у володінні та розпорядженні якої знаходиться ця інформація, тобто на об`єднання співвласників багатоквартирного будинку в особі його органів управління, зокрема на правління як на виконавчий орган об`єднання, до повноважень якого відповідно до частини 2 статті 18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» належить виконання зобов`язань об`єднання. Одержання співвласником багатоквартирного будинку інформації про діяльність об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким співвласником своїх прав. Захист порушених прав співвласника багатоквартирного будинку у якому створено і діє об`єднання співвласників багатоквартирного будинку на отримання інформації про діяльність об`єднання можливий шляхом пред`явлення позову до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку про спонукання в судовому порядку до виконання об`єднанням дій - надання певної інформації.

Таким чином будь яки звернення співвласника багатоквартирного будинку в якому створено ОСББ до правління має були прийнято та розглянуто у строки визначені вищевказаними Законами з наданням обґрунтованої відповіді, що не було здійснено відносно звернень позивачці, а тому таки дії правління є незаконними, яки порушують права позивачці та ефективне поновлення порушених прав повинно відбуватись шляхом зобов`язання Об`єднання надати письмові відповіді на вказані звернення.

Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, у відповідності до вимог ч.3 ст. 133 ЦПК України , належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволення позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача ( ч.1,2 ст. 141 ЦПК України ).

У даному випадку документально підтверджені судові витрати позивачці на сплату судового збору у розмірі 992,80 грн. ( а/с 1) які підлягають стягненню на її користь з відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258,259, 263-265,268,273,354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Квартал 818» ( код ЄДРПОУ 40234683, місцезнаходження: 65122, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, буд 81/8) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати дії Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квартал 818» щодо ненадання письмових відповідей на письмові звернення ОСОБА_2 від 23.11.2021 року, 25.01.2022 року та 26.01.2022 року незаконними.

Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Квартал 818» надати письмові відповіді на звернення ОСОБА_2 від 23.11.2021 року, 25.01.2022 року та 26.01.2022 року.

Стягнути на користь ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квартал 818» ( код ЄДРПОУ 40234683 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 992,40 грн.

Повне судове рішення буде складено протягом десяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24.11.2022 року.

Суддя Луняченко В. О.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення14.11.2022
Оприлюднено14.12.2022
Номер документу107819217
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —947/7682/22

Рішення від 14.11.2022

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Рішення від 14.11.2022

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 16.06.2022

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 07.04.2022

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні