Справа № 183/3326/22
№ 2/183/2870/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2022 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:
головуючої судді Сороки О.В.,
секретаря судового засідання Краснянської Д.О.,
розглянувши, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, треті особи Новомосковська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), Житлово-будівельний кооператив «Кущівський», про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
за участю представника позивача Андрусенко А.В. ,
встановив:
01 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- встановити факт її постійного проживання однією сім`єю не менше, як п`ять років до часу відкриття спадщини, з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 , зареєстровану на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 20.05.2003 року ВАК № 548993, реєстраційний номер 832635, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що з липня 2010 року постійно проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 . Вони разом вели спільне господарство, оскільки ОСОБА_3 була похилого віку та мала поганий стан здоров`я, позивачка постійно піклувалась про неї, а також, повністю оплачувала комунальні послуги за квартиру, вела з нею спільне господарство, вони мали взаємні права та обов`язки.
Після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивачка ОСОБА_1 за власні кошти здійснила поховання та отримала свідоцтво про смерть.
Таким чином, оскільки інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 немає, то ОСОБА_1 звернулась до Новомосковської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, як спадкоємець четвертої черги згідно зі ст. 1264 ЦК України.
Однак постановою державного нотаріуса Новомосковської державної нотаріальної контори Носенко А.Г. від 12.12.2018 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 ,ь оскільки нею не доведений факт спільного проживання зі спадкодавцем та з огляду на різні адреси реєстрації позивача та ОСОБА_3 , а також відсутність документів, що підтверджують їх родинні зв`язки.
Ухвалою суду від 05 липня 2022 року відкрите провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження /а.с.21/.
Ухвалою суду від 05 липня 2022 року зобов`язано Новомосковську міську державну нотаріальну контору Дніпропетровської області надати копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 724 /а.с.22/.
Ухвалою суду від 03 жовтня 2022 року закінчено підготовче провадження у цивільній справі, справу призначено до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 03 жовтня 2022 року залучено в якості третьої особи у цивільній справі ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Андрусенко В.В. надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Новомосковської міської ради Дніпропетровської області відзив на позов не подав, в судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, заперечень щодо позову не надходило /а.с.37/.
Представник третьої особи Житлово-будівельного кооперативу «Кущівськи» не з`явився, надавши суду заяву про розгляд справи без участі третьої особи. Позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі /а.с.35/.
Представник третьої особи Новомосковська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у судове зсідання не з`явився, про день та час судового засідання повідомлявся у встановленому законом порядку.
Третя особа ОСОБА_4 у судове зсідання не з`явився, причина неявки суду не відома, його місцезнаходження на території України судом не встановлено.
Свідки позивача ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надали суду показання про те, що вони проживають за тією ж самою адресою, що і позивачка та є сусідами ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_3 . Також вони зазначили, що з липня 2010 року позивачка постійно проживала разом з ОСОБА_3 , дбала про неї, вони вели спільне господарство, ОСОБА_1 ставилася до ОСОБА_3 , як до своєї матері, а смерті ОСОБА_3 . ОСОБА_7 сама здійснила її поховання.
Суд, заслухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши підстави позову, а також дослідивши подані докази з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Обставини встановлені судом.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 13 cерпня 2015 року /а.с.10/.
12 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Новомосковської державної нотаріальної контори із заявою, про прийняття спадщини за законом /а.с.27-28/.
Відповідно до постанови від 12 грудня 2018 року, державним нотаріусом Носенко А.Г. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 /а.с.34/.
Вирішуючи позов в частині вимоги про встановлення юридичного факту, суд виходить з наступного.
У відповідності до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Так, у відповідності до ст. 315 ЦК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у тому числі, відповідно до 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Постанова Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», надає роз`яснення, що при вирішені спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч. 2 ст. 3 СК України, про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільними побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Крім того, суд зазначає, що ч.3 ст. 1168 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного (позиція Верховного суду у справі № 355/832/17 від 10.04.2020).
Як зазначає позивач у позові, з липня 2010 року по 09 серпня 2015 року вона проживала з ОСОБА_3 однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_2 , вони були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Зазначені обставини підтверджується актом житлово-будівельного кооперативу «Кущівський» про проживання особи зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини від 20 червня 2022 року, у відповідності до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з липня 2010 року проживала разом з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 , що /а.с.15/.
Ці ж обставини доводили суду свідки.
Після смерті ОСОБА_3 , Новомосковською державною нотаріальною заведено спадкову справу №349/2018, матеріали якої свідчать про те, що ОСОБА_8 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , з якою проживала однією сім`єю, подавши до нотаріальної контори відповідну заяву (а.с.27).
Матеріали спадкової справи містять копію заповіту ОСОБА_3 , у відповідності до якого остання заповіла все своє майно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 32).
Однак, як зазначав суд вище, такої особи на території України не встановлено, останній спадщину за заповітом не прийняв, Новомосковська міська рада, як територіальна громада спадщину відумерлою не визнавала.
Правовідносини, що виникли між сторонами з приводу визнання права власності, врегульовані наступними нормами закону, а саме.
Поряд з цим, правовідносини, що виникли між сторонами з приводу визнання права власності на спадкову квартиру, врегульовані наступними нормами закону.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до п.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, право на спадщину за законом почергово отримують особи, які вказані в ст. 1261-1265 ЦК України.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України встановлено, що в четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які зі спадкодавцем проживали однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Статтею 1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Враховуючи те, що до складу спадщини входить нерухоме майно, виконуючи свій обов`язок визначений ст. 1297 ЦК України, відповідно до якої, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, а тому враховуючи вищевикладене, позивач вважається особою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 .
У відповідності до ст.392 ЦК України, яку суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин, як норму права, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, а спадкоємець, який прийняв спадщину, в розумінні ч.1 ст. 1218 ЦК України, має право вимагати визнання за ним права власності на спадкове майно в судовому порядку.
Матеріалами спадкової справи підтверджується, що на виконання вимог ст.1268 ЦК України, позивач прийняла спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_9 , а інших спадкоємців за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину судом не встановлено.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Аналіз зазначених норм закону, з урахуванням встановленого в судовому засіданні факту проживання позивача однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню,оскільки ОСОБА_3 на законних підставах набула право власності на вищевказану квартиру, а тому до позивача, яка являється єдиним спадкоємцем, відповідно до ст.1216 ЦК України, перейшло таке ж право власності, у повному обсязі, яке набув спадкодавець.
Витрати по справі суд вважає покласти на рахунок сторони, що їх понесла.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 27, 30, 43, 51, 81, 82, 89, 127, 136, 141, 74-177 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, треті особи Новомосковська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), Житлово-будівельний кооператив «Кущівський», ОСОБА_4 , про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування за законом, - задовольнити.
Встановити факт спільного проживання більше п`яти років однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ..
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на квартиру АДРЕСА_1 , у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування (ім`я) сторін:
- позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ;
- відповідач: Новомосковська міська рада Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 04052206, місцезнаходження: 51200 м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, 14;
- третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), знаходиться за адресою: 51200, м. Новомосковськ, вул. Паланочна, 5;
- третя особа: Житлово-будівельний кооператив «Кущівський», ЄДРПОУ 23077991, знаходиться за адресою: 51206, м. Новомосковськ, вул. Кущівська, 2.
Суддя О.В. Сорока.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 14.12.2022 |
Номер документу | 107821579 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні