Дата документу 29.11.2022Справа № 554/2296/22 Провадження № 2/554/2133/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2022 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави у складі:
головуючогосудді Материнко М.О.,
за участю секретаря - Закори Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Обслуговуючий кооператив «Автогаражний колектив «Надія», Приватне підприємство «Полтавське БТІ «ІНВЕНТАРИЗАТОР» про визнання права власності на майно, -
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності, в якій позивач просить визнати за ним право приватної власності на гараж № НОМЕР_1 , який знаходиться в 4-му ряду обслуговуючого кооперативу «Автогаражний колектив «Надія», що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 156 - А, посилаючись на те, що відповіднодо ордеру Голови виконкому Октябрської районної ради народних депутатів та Голови Полтавського товариства ДОАМЛ №192від04.07.1984 року ОСОБА_1 надано право на зайняття гаража в обслуговуючому кооперативі «Автогаражний колектив «Надія»№24 ряд 4.
Рішенням виконкому Октябрської районної ради народних депутатів м. Полтава №637 від 24.11.201976 року ОСОБА_1 було надано дозвіл на використання земельної ділянки, на якій розміщений вищезазначений гараж.
Згідно добровільно складеного позивачем заповіту від 26.12.2008, реєстраційний №3619, ОСОБА_1 розпорядився передати даний гараж синові ОСОБА_3 . При цьому, з 2012 року позивачем було передано гараж у постійне фактичне користуваннярідному внукові
ОСОБА_4 дізнався про те, що колишня дружина внука ОСОБА_2 без будь якої юридичної підстави виготовила технічний паспорт в приватному підприємстві «Полтавське БТІ «ІНВЕНТАРИЗАТОР».
Оскільки державна реєстрація права власності на вищевказаний гараж позивачем не проводилася, тому звертається з даним позовомдо суду.
18.04.2022 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
07.07.2022 року ухвалою суду закрито підготовче судове засідання та справу призначенодо судовогорозгляду по суті.
В судове засідання позивач не з"явився,направивши заяву про розгляд без його участі.
Відповідач в судове засідання не з"явилася, не повідомивши про причини неявки.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягаєзадоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За вимогами ст. ст.12,81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої хвимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом установлено, що 02.02.1982 року на підставі рішення Октябрського райвиконкому м.Полтави створено Обслуговуючий кооператив «Автогаражний колектив «Надія».
Відповідно до ордеру №192від04.07.1984 року ОСОБА_1 надано право на зайняття гаражу в Обслуговуючому кооперативі «Автогаражний колектив «Надія» №24 ряд 4, відповідно до рішення №637 від 24.11.1976 року.
ОСОБА_1 є членом Обслуговуючого кооперативу «Автогаражний колектив «Надія» і користується гаражем № НОМЕР_1 у 4-му ряду з 04.07.1984 року.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 15 ЗУ «Про власність» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) член житлового, житлово-будiвельного, дачного, гаражного чиiншого кооперативу аботовариства, якийповністювнiссвiйпайовийвнесок за квартиру, дачу, гараж, iншу будiвлю або примiщення, наданi йому в користування, набуває права власностi на це майно.
Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свiй розсуд: продавати, обмiнювати, здавати в оренду, укладати iншi угоди, не забороненi законом.
На підставі ч. ч. 1, 2 ст.331ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
Слід також зазначити, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмеженьофіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону право власності та інші речові права на нерухоме майно набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинностіцим Законом, визнаються державою.
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав нанерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення (постанова Верховного Суду України від 13 червня 2012 року № 6-54цс12).
Право власності на новостворене нерухомемайно (житловібудинки, будівлі, спорудитощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
За змістом ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 3 ст.376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Окрім цього, як передбачено ч.5 ст.376ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Судом установлено, що законність користування побудованим вищевказаним гаражем № НОМЕР_1 в четвертому ряду по АДРЕСА_1 підтверджуєтьс янаданими доказами, відповідачі не спростували обставини, на які позивач посилається як на підставу позову, оформити своє право в позасудовому порядку позивач не може, тому суд вважає, що позов заявлено обґрунтовано.
Відповідно до вимог ст. 55 Конституції України, ст. 3 ЦПК України кожній особі надано право на звернення до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до ст.16 ЦК України суд захищає невизнані, оспорюванні або порушені цивільні права кожної особи.
Таким чином, ураховуючи ту обставину, що нежитлова будівля - гараж № НОМЕР_1 в четвертому ряду по АДРЕСА_1 , перебуває в користуванні ОСОБА_1 на законній правовій підставі (дозвіл на зайняття (будівництво) гаражу), не порушує права інших осіб, використовується позивачем за його господарським призначенням, тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Так як суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, підлягає стягненню з відповідача на користь держави витрати пов`язані зі сплатою ними судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12,13,81,141,223,259,263-265,268 ЦПК України, ст.ст.316,317,328 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Обслуговуючий кооператив «Автогаражний колектив «Надія», Приватне підприємство «Полтавське БТІ «ІНВЕНТАРИЗАТОР» про визнання права власності на майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на гараж № НОМЕР_1 ряд номер НОМЕР_2 , в Обслуговуючому кооператив і«Автогаражний колектив «Надія», що знаходиться за адресою: вул. Європейська, 156-А в м. Полтаві.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьдержави судовий збір в сумі 992,40 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через відповідний суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП № НОМЕР_3 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП № НОМЕР_4 , зареєстрована: АДРЕСА_3 .
Третя особа:Обслуговуючий кооператив «Автогаражнийколектив «Надія»,код ЄДРПОУ 35026373, місцезнаходження: вул. Європейська,156 а, м. Полтава.
Третя особа:Приватне підприємство «Полтавське БТІ «ІНВЕНТАРИЗАТОР», код ЄДРПОУ 03351705, місцезнаходження: пров. Романа Шухевича,4, м. Полтава.
Повний текст рішення складений 09 грудня 2022 року.
Суддя М.О. Материнко
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2022 |
Оприлюднено | 14.12.2022 |
Номер документу | 107824390 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Материнко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні