ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 грудня 2022 року Справа № 903/792/22
Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньгаз Збут
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-ОПТ" ЛТД
про стягнення 25404грн. 74коп.
за відсутності сторін
встановив: ТОВ Волиньгаз Збут (позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з ТОВ "Полісся-ОПТ" ЛТД (відповідача) 25404грн. 74коп., з яких: 15000грн. основної заборгованості за переданий природний газ, 4532грн. 13грн. пені, 516грн. 70коп.- 3% річних та 5355грн. 91коп. інфляційних втрат. Також просить судові витрати по справі покласти на відповідача.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно умов договору №41АР437-1660-21 постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 31.12.2020р. щодо повної оплати за переданий природний газ у січні, лютому та березні 2022 року.
Ухвалою суду від 14.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Встановлено позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив в порядку ст.166 ГПК України. Встановлено відповідачу строк до 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов в порядку ст.ст. 165, 178 ГПК України. Роз`яснено відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу строк в 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження справі, для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ч.4 ст.176 ГПК України.
01.11.2022 на адресу суду відповідач, посилаючись на ст. 252 ГПК України, надіслав клопотання про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 03.11.2022 постановлено справу №903/792/22 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, судове засідання для розгляду справи призначено "22" листопада 2022 р.; встановлено сторонам строк до 17.11.2022р. для подання суду заяв, клопотань та пояснень, пов`язаних з розглядом справи, які не були подані сторонами до суду, з направленням поданих документів іншим учасникам судового процесу; явку представників сторін у судове засідання визнано необов`язковою.
22.11.2022р. відповідач надіслав на адресу суду клопотання (вх.№01-57/6481/22), в якому зазначив, що не отримував позовної заяви із обгрунтуваннями позовних вимог. Також, відповідач зазначив, що 11.11.2022р. представник відповідача самостійно звернувся до позивача, здійснивши візит в офіс ТОВ Волиньгаз Збут із проханням надати копії позовної заяви із додатками та пропозицією провести звірку взаємних розрахунків (обсягу фактично спожитого газу здійснених оплат). Також відповідачем було запропоновано надати рахунок по результатам звірки. У вказаному клопотанні відповідач просив суд надати можливість ознайомитись із матеріалами справи та продовжити ТОВ Полісся-ОТП ЛТД строк на подачу відзиву; відкласти розгляд справи із повідомленням (викликом ) сторін по справі на інший день із урахуванням наданого строку на ознайомлення із матеріалами справи та подачу відзиву.
Ухвалою суду від 22.11.2022 відкладено розгляд справи по суті на "06" грудня 2022 р. та встановлено учасникам справи строк до 28.11.2022р. для подання суду заяв, клопотань та пояснень, які з поважних причин не були подані до суду в обгрунтування своїх вимог та заперечень.
Ухвала суду від 22.11.2022 була надіслана сторонам на поштові адреси, зазначені в позовній заяві та у витязі з ЄДРПОУ.
Надіслана ухвала повернулася на адресу суду без вручення ТОВ Полісся-ОТП ЛТД, з довідкою пошти на конверті при причини повернення: адресат відсутній за вказаною адресою.
Частиною 7 ст.120 ГПК України встановлено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи у суді, на офіційному веб-сайті судової влади України 24.11.2022 судом було розміщене оголошення про відкладення розгляду справи №903/528/22 на 06.12.2022 та встановлення учасникам справи строку до 28.11.2022р. для подання суду заяв, клопотань та пояснень, які з поважних причин не були подані до суду в обгрунтування своїх вимог та заперечень.
Згідно ч.4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
За таких обставин, суд вважає, що виконав свій обов`язок щодо повідомлення відповідача про розгляд справи у суді.
06.12.2022 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі у зв`язку із неявкою представника відповідача. Повідомив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не надав, позову не оспорив, з матерілами справи, згідно поданого ним клопотання, не ознайомився, в судове засідання не з`явився.
Інших клопотань та заяв від сторін не надійшло.
Згідно ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частинами 1 та 3 ст.202 ГПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до ч.4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Оскільки суд виконав обов`язок щодо повідомлення відповідача про час та дату розгляду справи, явка представників сторін у судове засідання обов`язковою не визнавалась, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за наявними у справі матеріалами за відсутності представників сторін.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.
31.12.2020 року між ТОВ "Волиньгаз Збут" (Постачальник) та ТОВ "Полісся-ОПТ" ЛТД (Споживач) було укладено Договір № 41АР437-11660-21 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів.
Згідно п. 1.1, 1.2 Договору Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2021 році природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язується прийнята та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, визначені Договором. Річний плановий обсяг природного газу - до 1600 куб.м.
Згідно із п. 2.5.1. - 2.5.4. Договору за підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акту про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідаю до вимог Кодексу ГРМ. На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГРМ Постачальник протягом трьох робочих днів готує та падає два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника або з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання-передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу. У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі природного гачу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника. У випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або непадання письмової обгрунтованої відмови від його підписання протягом 2 календарний днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Постачальника.
Відповідно до п. 4.2. Договору оплата газу здійснюється Споживачем у наступному порядку: оплата у розмірі 100% здійснюється Споживачем до 28 числа місяця, що передує місяцю поставки. Остаточний розрахунок за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до 10 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно п. 6.2.1. Договору у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору, Споживач сплачує Постачальнику, пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за кий сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ "Волиньгаз Збут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п.9.1 Договору).
Договір вважається продовженим (пролонгованим) на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії. (п.9.15 Договору).
Договір підписаний сторонами та завірений їх печатками без зауважень.
На виконання своїх договірних зобов`язань відповідно до актів приймання-передачі природного газу, позивач поставив відповідачу обумовлені обсяги природного газу.
Згідно Акту приймання-передачі природного газу № ВО382000691 від 31.01.2022 р. до договору на постачання природного газу від 31.12.2020 року № 41АР437-1660-21 Постачальник передав, а Споживач прийняв у січні 2022 р. 552,12 м3 природного газу на суму 36 259,87 грн.
Згідно Акту приймання-передачі природного газу № ВО382001658 від 28.02.2022 р. до договору на постачання природного газу від 31.12.2020 року № 41АР437-1660-21 Постачальник передав, а Споживач прийняв у лютому 2022 р. 262,17 м3 природного газу на суму 12 889,30 грн.
Згідно Акту приймання-передачі природного газу № ВО382002297 від 31.03.2022 р. до договору на постачання природного газу від 31.12.2020 року № 41АР437-1660-21 Постачальник передав, а Споживач прийняв у березні 2022 р. 16,36 м3 природного газу на суму 804,07 грн.
Обсяги розподіленого Споживачу природного газу за січень - березень 2022 року підтверджуються листом АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (Оператор ГРМ) № 430-Сл-2049-0522 від 19.05.2022 року.
Як вбачається із вказаних актів приймання-передачі природного газу за січень, лютий, березень 2022 року вони не містять підписів Споживача - ТОВ "Полісся-ОПТ" ЛТД.
Разом з тим, докази надання Споживачем (Відповідачем) обґрунтованої відмови від підписання вказаних актів в матеріалах справи відсутні, відтак з урахуванням умов п. 2.5.4 Договору вказані акти вважаються підписаними Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється на підставі даних Постачальника.
Звертаючись із даним позовом до суду, позивач зазначив, що відповідач свої зобов`язання належним чином не виконав, за переданий природний газ у січні, лютому, березні 2022 р. розрахувався лише частково, сума заборгованості станом на 06.06.2022 р. згідно Договору № 41АР437-1660-21 від 31.12.2020 року становить 15 000 грн.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
В силу ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч.ч. 1, 7 ст.193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Відповідно до ст.599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Частинами першою та другою статті 712 ЦК України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За приписами частин 1, 2 статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною першою статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Судом встановлено, що на день розгляду спору заборгованість відповідача за отриманий товар (природний газ) не погашена та не оспорена відповідачем, становить 15000 грн., підтверджена матеріалами справи та є підставною, а тому позов в цій частині підлягає до задоволення в повному обсязі.
Частиною 2 ст. 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно ст.ст. 546, 549 ЦК України виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання.
Частинами 4 та 6 ст. 231 ГК України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов`язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до поданих розрахунків, позивач нарахував відповідачу 4532грн. 13грн. пені згідно п. 6.2.1 Договору (згідно Акту приймання-передачі природного газу №ВО382000691 від 31.01.2022 р. за період з 11.02.2022 по 10.08.2022 - 2006,67грн пені; згідно Акту приймання-передачі природного газу №ВО382001658 від 28.02.2022 р. за період з 11.03.2022 по 10.09.2022 - 2358,92грн пені, згідно Акту приймання-передачі природного газу №ВО382002297 від 31.03.2022 р. за період з 11.04.2022 по 10.10.2022 - 166, 54грн пені); 516грн. 70коп.- 3% річних за період з 11.02.2022 по 30.09.2022 та 5355грн. 91коп. інфляційних втрат за період з лютого 2022 року по вересень 2022 року.
Суд, перевіривши розрахунки (суми та періоди нарахувань) позивача, встановив, що нараховані 4532грн. 13грн. пені, 516грн. 70коп.- 3% річних та 5355грн. 91коп. інфляційних втрат є підставними та обгрунтованими.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі та стягнення з відповідача 25404грн. 74коп., з яких: 15000грн. основної заборгованості за переданий природний газ, 4532грн. 13грн. пені, 516грн. 70коп.- 3% річних та 5355грн. 91коп. інфляційних втрат.
Згідно із ч.ч. 2-4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-ОПТ" ЛТД (43000, Волинська область, м. Луцьк, пр.Волі, буд.11, код ЄДРПОУ 13363371) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньгаз Збут (43024, Волинська обл, м.Луцьк, пр.Молоді, 14А, код ЄДРПОУ 39589216) 25404грн. 74коп. (з яких: 15000грн. основної заборгованості, 4532грн. 13грн. пені, 516грн. 70коп.- 3% річних та 5355грн. 91коп. інфляційних втрат), а також 2481грн. витрат по сплаті судового збору.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 12.12.2022.
СуддяО. Г. Слободян
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2022 |
Оприлюднено | 14.12.2022 |
Номер документу | 107829789 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні