ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.12.2022Справа № 910/8201/22
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Видавничий дім "Молода Галичина"доВсеукраїнського об`єднання "Свобода"простягнення заборгованостіСуддя Смирнова Ю.М.
Без виклику учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Видавничий дім "Молода Галичина" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Всеукраїнського об`єднання "Свобода" 79822,58 грн. заборгованості та судових витрат.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору №8/14 від 30.04.2014 в частині оплати наданих поліграфічних послуг.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/8201/22, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов.
Частиною 5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За приписами ч.1 ст.7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом із повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Отже, судом вчинені всі необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи Господарським судом міста Києва.
Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.2022 не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч.4 ст.240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
30.04.2014 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Видавничий дім "Молода Галичина" (виконавець) та Всеукраїнським об`єднанням "Свобода" укладено договір №8/14 (договір), відповідно до умов п.1.1 якого виконавець здійснює монтаж діапозитивів, виготовлення друкарських форм, друкування (поліграфічні послуги) друкованого засобу - газета "Свобода", інформаційних бюлетенів, листівок, тощо, а саме: разовий тираж згідно листа замовлення; обсяг 4-12 сторінок, формату A3; фарбовість 4+1, 1+1; періодичність виходу: тижневик (1 раз на тиждень); реєстраційне свідоцтво: КВ №9750.
Виконавець зобов`язується виготовляти друкований засіб у термін, обумовлений графіком (додаток №1), відповідно до вимог діючого галузевого стандарту щодо якості поліграфічного виконання. У випадку виходу друкованого засобу у святкові дні замовник узгоджує додатковий графік та вартість послуг із виконавцем за 5 днів до друку. Замовник надсилає виконавцю лист-замовлення, але не пізніше ніж за 1 (один) календарний день до початку виконання замовлення. В листі-замовленні вказуються точні терміни, обсяги, фарбовість та тираж замовлення, які можуть відрізнятися від викладених в п.1.1, але попередньо узгоджуються з виконавцем (п.п.2.1, 2.2 договору).
Вартість поліграфічних послуг обумовлена додатком №2, що є невід`ємною частиною цього договору. Замовник зобов`язаний оплатити 100% вартості замовлення не пізніше 7 (семи) календарних днів з моменту виходу газети. Оплата здійснюється на підставі рахунка, який надається виконавцем замовнику разом з видатковою накладною за кожен номер газети. Замовник приймає та підписує примірники видаткової накладної та повертає по одному примірнику видаткової накладної виконавцеві протягом 4-х робочих днів з моменту їх отримання. Видаткова накладна вважається актом виконаних робіт. У випадку порушення замовником термінів оплати, викладених у п.3.3, виконавець має право виставити рахунок із врахуванням 5% додаткової від погодженої у договорі вартості (п.п.3.1, 3.3, 3.4 договору).
Пунктами 5.1, 5.2 договору визначено, що договір набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до 31 грудня 2016 року. Даний договір може бути продовжено, якщо жодна із сторін не повідомить іншу за 30 днів до строку, вказаного в п.5.1, про його припинення.
Відповідно до додатку №2 до договору вартість 1 примірника газети "Свобода" складає 0,534 грн з ПДВ.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором про надання послуг.
Відповідно до ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
За приписами ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки, та в порядку, що встановлені договором.
Позивач у позовній заяві стверджує, що обов`язку зі сплати за надані позивачем послуги у період з 01.10.2021 по 01.12.2021 відповідач не виконав, у зв`язку з чим позивачем заявлені вимоги про стягнення боргу із врахуванням обумовленої п.3.4 договору 5% додаткової вартості послуг.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 129 Конституції України унормовано, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України.
За приписами ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України).
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 Господарського процесуального кодексу України).
Будь-які подані учасниками процесу докази підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Що ж до належності доказів, то нею є спроможність відповідних фактичних даних містити інформацію стосовно обставин, які входять до предмета доказування з даної справи.
Відповідно до умов укладеного між сторонами договору оплата за надані позивачем послуги здійснюється на підставі рахунка, який надається виконавцем замовнику разом з видатковою накладною за кожен номер газети. Замовник приймає та підписує примірники видаткової накладної та повертає по одному примірнику видаткової накладної виконавцеві протягом 4-х робочих днів з моменту їх отримання. Видаткова накладна вважається актом виконаних робіт.
Однак, позивач не надав суду належних та допустимих доказів надання відповідачу та прийняття останнім поліграфічних послуг у спірний період, як то замовлень відповідача, видаткових накладних на спірну суму, рахунків на оплату, платіжних доручень відповідача, які свідчать про часткову оплату останнім наданих послуг, виписок банку з рахунку позивача тощо. Акт звірки взаєморозрахунків між сторонами за 01.01.2021-23.08.2022, на який посилається позивач, зі сторони відповідача не підписано. Жодного первинного документу, які б підтверджував вимоги позивача у заявленому до стягнення розмірі (як у вступній, так і у прохальній частині позовної заяви), та фіксував проведення між сторонами господарських операцій, позивачем до позовної заяви не долучено.
У зв`язку з цим, позовні вимоги є недоведеними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
2. Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.М.Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2022 |
Оприлюднено | 15.12.2022 |
Номер документу | 107830751 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні