Рішення
від 08.12.2022 по справі 345/3624/22
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/3624/22

Провадження № 2/345/1136/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.12.2022 р. м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Якиміва Р.В.

секретаря судового засідання Гладенької Л.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської об`єднаної Територіальної громади Івано-Франківської області Сівка-Калуського старостинського округу про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

з участю представника позивача адвоката Коваленко О.В.

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін.

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Калуської міської об`єднаної Територіальної громади Івано-Франківської області Сівка-Калуського старостинського округу, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті мами ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 терміном на три місяці.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мама ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті вона склала заповіт, яким заповіла, усе належне їй майно позивачу. Він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено через пропущення терміну звернення для прийняття спадщини. До нотаріуса Мельник В.І. раніше не звертався, оскільки він не знав про наявність заповіту, а виявив його пізніше. Інших спадкоємців не має. Просить суд вважати поважними вищевказані причини пропуску строку для прийняття спадщини.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Коваленко О.В. позовні вимоги підтримала, просить позов задоволити.

Ухвалою суду від 11.11.2022 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання за участю сторін.

Ухвалою суду від 01.12.2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

08.12.2022 року від позивача надійшла заява, в якій просить справу вирішувати без його участі , позов підтримує.

08.12.2022 року від представника відповідача надійшла заява, в якій просить справу вирішувати без її участі , позов визнає.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Як вбачаєтьсяз свідоцтвапро смерть серії НОМЕР_1 , копія якого долучена до матеріалів справи, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).

На випадок своєї смерті ОСОБА_2 04.10.2007 року склала заповіт, який був посвідчений секретарем Сівко-Калуської сільської ради, відповідно до якого заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося ОСОБА_1 (а.с.10).

У повідомленні від 14.10.2022 приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу С.В.Гошовська на звернення ОСОБА_1 повідомила, що він пропустив шестимісячний термінал прийняття спадщини (а.с.4).

Відповідно до довідки Сівко-Калуського старостинського округу від 11.10.2022 року ОСОБА_2 зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 (а.с.8).

Таким чином, виник спір з приводу поважності причин пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини після смерті її мами.

Оцінка суду.

Вивчивши зміст заяв сторін, дослідивши письмові докази в їх сукупності, повно та всебічно з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, прийнявши визнання позову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого.

Статтею 4ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 15ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 1217ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з вимогами ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особі, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи (ч. 1 ст. 1220 ЦК України).

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 1220 ЦК України.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

В судовому засіданні встановлено свідчить про те, що до нотаріальної контори будь-які особи із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 не звертались та спадкова справа не заводилась.

Позивач звернувся до приватного нотаріуса із заявою про оформлення спадкової справи з порушенням шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті мами, у зв`язку з чим отримав відмову у вчиненні вказаної нотаріальної дії.

Таким чином, ОСОБА_1 являється єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті мами ОСОБА_2 , однак він пропустив строк, встановлений законом для прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни №7від 30.05.2008"Просудову практикуу справахпро спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила частини третьої статті 1272ЦК України можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.

В судовому засіданні знайшли своє підтвердження обставини, на які посилається позивачка щодо поважності причин пропуску вказаного строку. Зокрема, позивач після смерті матері не успадковував майно, оскільки не знав про існування самого заповіту, тому не зміг у встановлений законом шестимісячний термін подати заяву про прийняття спадщини.

Суд вважає наведені обставини поважними причинами пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини, оскільки вони пов`язані з об`єктивними труднощами для спадкоємця щодо вчинення цих дій.

Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 315/765/14-ц, у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Зважаючи на викладені обставини та беручи до уваги те, що позивач захистити своє порушене право в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, не може, суд вважає, що ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , який пропустив з поважної причини строк для прийняття спадщини, навів достатні підстави для визначення йому додаткового строку, а тому йому слід визначити додатковий строк тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини. Даний строк є достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

На підстав вищевикладеного, ст.ст. 15, 1216, 1217, 1220, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 81, 141, 200, 206, 211, 247ЦПК України та керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: Калуська міськаоб`єднана Територіальнагромада Івано-Франківськоїобласті Сівка-Калуськогостаростинського округу,вул. Івана Франка,57 с.Копанки, Калуський район, Івано-Франківської області,77342, код в ЄДРПОУ 20553540.

Суддя

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення08.12.2022
Оприлюднено15.12.2022
Номер документу107832459
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —345/3624/22

Рішення від 08.12.2022

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Якимів Р. В.

Ухвала від 01.12.2022

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Якимів Р. В.

Ухвала від 11.11.2022

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Якимів Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні