Рішення
від 13.12.2022 по справі 595/1258/22
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/1258/22

Провадження № 2/595/348/2022

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.2022 місто Бучач

Бучацький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Созанської Л.І.,

за участю секретаря судового засідання Шпуняр О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом керівника Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Бучацької міської ради, комунального некомерційного підприємства «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров`я на лікування особи, яка потерпіла від злочину, -

В С Т А Н О В И В :

Керівник Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Бучацької міської ради, комунального некомерційного підприємства «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради звернувся з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров`я на лікування особи, яка потерпіла від злочину в сумі 4748,75 грн. В позовній заяві вказав,що 26жовтня 2019року приблизноо 23год ОСОБА_1 ,перебуваючи встані алкогольногосп`янінняв приміщенніресторану « ІНФОРМАЦІЯ_1 »,що вс.Язловець Бучацькогорайону Тернопільськоїобласті,умисно нанісудар кухоннимножем вправу ділянкуживота ОСОБА_2 ,внаслідок чогоспричинив тілеснеушкодження увигляді проникаючогопоранення животаз ушкодженнямпечінки,що супроводжувалосьвнутрішньочеревною кровотечеюта привелодо масивноїкрововтрати,яке заознакою небезпекидля життяв моментзаподіяння відноситьсядо тяжкихтілесних ушкоджень.Вироком Бучацького районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2021 року у справі № 595/2350/19 ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.121 КК Українита призначено йому покарання із застосуванням ч. 1 ст. 69 КК України, у виді арешту на строк шість місяців. Вироком Тернопільського апеляційного суду від 13 серпня 2021 року апеляційну скаргу представника потерпілого ОСОБА_2 , адвоката Андрусенка І.Я. задоволено частково, ухвалено новий вирок, яким ОСОБА_1 визнано винним за ч. 1 ст. 121 КК України і призначено йому покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі. В решті вирок Бучацького районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2021 року відносно ОСОБА_1 залишено без змін. Постановою Верховного Суду від 21 квітня 2022 року вирок Тернопільського апеляційного суду від 13 серпня 2021 року щодо ОСОБА_1 залишено без змін, а касаційну скаргу захисника Молиня Р.П. без задоволення. Згідно довідки КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради № 848 від 23 червня 2022 року неповнолітній потерпілий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на стаціонарному лікуванні у хірургічному відділенні з 26 жовтня 2019 року по 06 листопада 2019 року - 11 ліжкоднів, загальна сума затрачених коштів на лікування потерпілого становить 4748,75 грн, які станом на день пред`явлення позову відповідачем не відшкодовані.

Ухвалою судді Бучацького районного суду Тернопільської області від 28 жовтня 2022 року відкрито провадження у даній справі за позовом керівника Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Бучацької міської ради, КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров`я на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

Прокурор Бучацької окружної прокуратури Періг С.М. в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у її відсутності. Позовну заяву підтримує, просить задовольнити. Щодо ухвалення судом заочного рішення не заперечує.

Представники Бучацької міської ради та КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися.

Повідомлений належним чином про розгляд справи, у відповідності до вимог ч. 7 ст. 130 ЦПК України, відповідач ОСОБА_1 письмових пояснень щодо позову не надав, своїм право на участь у судових засіданнях не скористався. Будь-яких заяв чи клопотань від нього на адресу суду не надходило.

З урахуванням умов, визначенихст. 280 ЦПК України, суд приходить до переконання про можливість здійснення заочного розгляду даної справи та ухвалення за наслідками її розгляду заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно абзацу 2 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Частинами 3, 4 ст. 56 ЦПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

На запит заступника керівника Бучацької окружної прокуратури за вих. № 1351вих-22 від 16 червня 2022 року, адміністрація КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради повідомила листом вих. № 848 від 23 червня 2022 року, що лікарнею заходи щодо стягнення витрат на лікування ОСОБА_2 не вживалися.

Крім цього, на запит заступника керівника Бучацької окружної прокуратури за вих. № 2378вих-22 від 14 вересня 2022 року, голова Бучацької міської ради повідомив, що Бучацька міська рада не зверталася до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілого від злочину. Вказані обставини підтверджуються відповіддю голови Бучацької міської ради за вих. № 08-10/1645 від 16 вересня 2022 року.

З листів Бучацької окружної прокуратури за вих. № 2817вих-22, 2818-вих 22 від 24 жовтня 2022 року вбачається, що прокуратура зверталась до Бучацького міського голови та в.о. директора КНП «КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради з повідомленнями про те, що прокуратурою підготовлено та буде пред`явлено позов до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здорові на лікування особи, яка потерпіла від злочину в сумі 4748,75 грн.

Викладені обставини свідчать про наявність у керівника Бучацької окружної прокуратури права на вжиття заходів представницького характеру на захист інтересів держави в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Судом встановлено,що згідновироку Бучацького районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2021 року (справа № 595/2350/19) ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 121 КК Українита призначено йому покарання із застосуванням ч.1 ст. 69 КК України, у виді арешту на строк шість місяців. Із змісту вироку слідує, що ОСОБА_1 26 жовтня 2019 року приблизно о 23 год, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння в приміщенні ресторану « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що в с. Язловець Бучацького району Тернопільської області, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, що полягає у незаконному посяганні на здоров`я, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки у вигляді спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_2 та бажаючи їх настання, діючи імпульсивно, з метою нанесення тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , пішов у приміщення кухні ресторану та, взявши звідти кухонного ножа, умисно наніс удар ножем в праву ділянку живота ОСОБА_2 , внаслідок чого спричинив тілесне ушкодження у вигляді проникаючого поранення живота з ушкодженням печінки, що супроводжувалось внутрішньочеревною кровотечею та привело до масивної крововтрати, яке за ознакою небезпеки для життя в момент заподіяння відноситься до тяжких тілесних ушкоджень.

Вироком Тернопільського апеляційного суду від 13 серпня 2021 року апеляційну скаргу представника потерпілого ОСОБА_2 адвоката Андрусенка І.Я. задоволено частково. Вирок Бучацького районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2021 року відносно ОСОБА_1 , в частині призначеного покарання, - скасовано та ухвалено новий вирок, яким ОСОБА_1 визнано винним за ч. 1 ст. 121 КК України і призначено йому покарання у виді 5 (п`яти) років позбавлення волі. В решті вирок Бучацького районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2021 року відносно ОСОБА_1 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 21 квітня 2022 року вирок Тернопільського апеляційного суду від 13 серпня 2021 року щодо ОСОБА_1 залишено без змін, а касаційну скаргу захисника Молиня Р.П. - без задоволення.

Відповідно до ч. 6ст.82ЦПКУкраїни вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Як слідує із інформації, наданої 27 жовтня 2022 року за вих. № 2836 вих-22 Державною установою «Чортківська установа виконання покарань (№ 26)», ОСОБА_1 , на підставі вироку Тернопільського апеляційного суду від 13 серпня 2021 року, з 17 листопада 2021 року по час надання інформації відбуває покарання у відділенні господарської обслуги в Чортківській УВП ( № 26).

Згідно ч. 7ст. 128 КПК Україниособа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

В свою чергу, Бучацький районний суд Тернопільської області при розгляді кримінального провадження № 595/2350/19 не вирішував питання в рамках кримінального провадження про відшкодування коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 .

Згідноч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Положеннямист. 1206 ЦК Українипередбачено, що особа,яка вчинилакримінальне правопорушення,зобов`язанавідшкодувати витратизакладові охорониздоров`яна лікуванняпотерпілого відцього кримінальногоправопорушення,крім випадкузавдання шкодипри перевищеннімеж необхідноїоборони абоу станісильного душевногохвилювання,що виниклораптово внаслідокнасильства аботяжкої образиз бокупотерпілого.Якщо лікуванняпроводилося закладомохорони здоров`я,що єу державнійвласності,у власностіАвтономної РеспублікиКрим аботериторіальної громади,спільній власностітериторіальних громад,кошти навідшкодування витратна лікуваннязараховуються довідповідного бюджету,за рахунокякого такелікування фінансувалося.Якщо лікуванняпроводилося закладомохорони здоров`я,який завідповідні наданімедичні послугиотримує коштизгідно здоговором промедичне обслуговуваннянаселення запрограмою медичнихгарантій,такі коштизараховуються доДержавного бюджетуУкраїни.

Відповідно до постанови Пленуму ВСУ від 07 липня 1995 року № 11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженихпостановою КМУ № 545 від 16 липня 1993 року «Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я».

Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні.

Постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року «Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання»передбачено, що сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.

Відповідно дост.18ЗУ «Основи законодавства Українипро охоронуздоров`я» фінансовезабезпечення охорониздоров`я можездійснюватися зарахунок коштівДержавного бюджетуУкраїни тамісцевих бюджетів,коштів юридичнихта фізичнихосіб,а такожз іншихджерел,не забороненихзаконом. Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.

Згідно інформації КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради № 848 від 23 червня 2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с. Помірці Тернопільської області, знаходився на стаціонарному лікуванні у хірургічному відділенні з 26 жовтня 2019 року по 06 листопада 2019 року - 11 ліжкоднів, в тому числі: в жовтні 2019 6 ліжкоднів та в листопаді 2019 5 ліжкоднів. Вартість лікування у жовтні 2019 року становила 418,50 грн, у листопаді 2019 року 447,55 грн. Сума коштів, затрачених на лікування ОСОБА_2 , становить 4748,75 грн, в тому числі за жовтень 2019 року 2511 грн та за листопад 2019 року 2237,75 грн. Заходи щодо стягнення витрат на лікування ОСОБА_2 не вживалися.

Таким чином, кошти, витрачені на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 , підлягають стягненню із ОСОБА_1 на користь держави.

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 95231422416, сформованої 09 травня 2022 року, комунальне некомерційне підприємство «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради є юридичною особою, ідентифікаційний код: 02000547, місцезнаходження: Україна, 48402, Тернопільська область, Чортківський район, м. Бучач, вул. Шухевича генерала, будинок 48, дата та номер запису в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань: 22.02.2022, 1006411070006001152.

Статутом комунального некомерційного підприємства «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради, затвердженим рішенням сесії 8 скликання Бучацької міської ради від 02 лютого 2022 року №2337, (надалі за текстом - Статут) визначено, що підприємство є лікарняним закладом охорони здоров`я, що надає послуги первинної медичної допомоги та вторинної спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Засновником, власником та органом управління майном підприємства є Бучацька міська рада, код ЄДРПОУ 04058479 (надалі Засновник). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику.

Враховуючи, що між протиправними діями відповідача та перебуванням потерпілого ОСОБА_2 на лікуванні у медичному закладі є прямий причинний зв`язок, а надані суду докази доводять вартість витрат на лікування потерпілого, суд вважає, що прокурором доведено наявність правових підстав для стягнення з ОСОБА_1 на користь держави коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 у сумі 4748,75 грн.

За встановлених обставин та визначених відповідно до них правовідносин суд приходить до переконання, що позов обґрунтований і його слід задовольнити.

Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Частина 1 ст. 141 ЦПК України визначає, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 6 ст. 141 ЦПК України передбачено, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що згідно з п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняютьсяпозивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення,з відповідача на користь держави підлягає стягненнюсудовий збір у сумі 2481 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.12, 13, 81, 82, 89,133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави витрати, понесені закладом охорони здоров`я на лікування особи, яка потерпіла від злочину в сумі 4748 (чотири тисячі сімсот сорок вісім) гривень 75 копійок, які перерахувати на р/р № НОМЕР_1 ТВБВ № 10019/048 ФТОУ АТ «Ощадбанк», МФО 338545, код 02000547.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь держави 2481 (дві тисячі вісімсот одну) гривень 00 копійок судового збору.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Бучацька окружна прокуратура, місцезнаходження: вул. Міцкевича, 10А, м. Бучач Чортківського району Тернопільської області.

Позивач: Бучацька міська рада, місцезнаходження: майдан Волі, 1, м. Бучач Тернопільської області, 48400, ЄДРПОУ: 04058479.

Позивач: Комунальне некомерційне підприємство «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради, місцезнаходження: м. Бучач, вул. Генерала Шухевича, 48 Тернопільської області, 48402.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя: Л. І. Созанська

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.12.2022
Оприлюднено15.12.2022
Номер документу107835786
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —595/1258/22

Рішення від 13.12.2022

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 28.10.2022

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні