Рішення
від 03.11.2022 по справі 450/1934/22
ПУСТОМИТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 450/1934/22 Провадження № 2/450/1338/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" листопада 2022 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Добош Н.Б,

при секретарі Гев`як Ю.С.

за участі представника позивача ОСОБА_1

представника третьої особи Цимбалюк П.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа Благодійна організація Благодійний фонд «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки» про предмет спору : позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягнення аліментів на утримання дітей,-

стислий виклад позиції позивача та відповідача :

підстава позову (позиція позивача): відповідач є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повністю ухилився від виконання батьківських обов`язків. Відповідач перебував в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , однак проживали окремо, умови проживання сім`ї незадовільні. Батько має інвалідність, немає постійного місця проживання, проживає переважно в орендованому житлі, працює на тимчасових роботах, повністю ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Діти навчаються в інтернатних закладах протягом останніх шести років, на канікули та на вихідні, протягом останнього року дітей не забирав. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно до розпорядження голови Щмирецької селищної ради від 23.09.2021 року № 79 виховуться в Благодійній організації Благодійний фонд «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки». Щирецька селищна рада як орган опіки та піклування, своїм висновком від 23.12.2021 року № 1254 підтримала клопотання служби у справах дітей Щирецької селищної ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 , щодо малолітніх дітей. З огляду на вказане, просили позовні вимоги задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала, просила такі задоволити з підстав викладених в позовній заяві. Пояснила, що відповідач повністю ухилився від виконання батьківських обов`язків, щодо свої малолітніх дітей. Діти постійно перебувають в притулках, дітей не відвідує, востаннє відвідував в 2021 році. Мати дітей померла в 2022 році.

Відповідач будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, явку повноважного представника не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, клопотань про розгляд справи за його відсутності або про відкладення судового розгляду не подав.

Представник третьої особи в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав просив такі задоволити, оскільки вважає, що це буде в інтересах дітей. Пояснив, що батько дітьми не цікавиться, діти протягом останніх шести років перебувають в інтернатах.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.

01.07.2022 року запит щодо доступу до персональних даних; 20.07.2022 року відповідь на запит; 21.07.2022 року ухвала про залишення позовної заяви без руху; 27.07.2022 року заява про усунення недоліків; 28.07.2022 року ухвала про відриття провадження; 06.10.2022 року клопотання представника позивача про проведення підготовчого судового засідання у його відсутності; 06.10.2022 року ухвала про призначення справи до судового розгляду; 18.10.2022 року ухвала про відкладення розгляду справи.

Суд заслухавши пояснення представників, дослідивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи, законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положенням ч. 2 ст. 51 Конституції України закріплено конституційний обов`язок батьків утримувати своїх дітей.

Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно вимог ч.ч. 1, 2 ст. 155 СК України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Відповідно до ст. 27 Конвенції про захист прав дитини, батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно із ст. 18 Конвенції про захист прав дитини суд повинен докласти всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини.

Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально важливим урахуванням інтересів дитини.

Відповідач у справі ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 05.04.2010 року, актовий запис № 08.

Відповідач у справі ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим повторно 02.04.2019 року, актовий запис № 06.

Пунктом 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» встановлено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Розпорядженням Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області № 79 від 23.09.2021 року, малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , влаштовано на цілодобове перебування терміном на один рік в Благодійну організацію Благодійний фонд «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежини».

Відповідно до витягу з погосподарської книги Гуменецького старостинського округу Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області № 133 від 01.06.2022 року, за адресою АДРЕСА_1 , зареєстровані окрім інших ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Актом обстеження умов проживання від 29.04.2022 року встановлено, що умови проживання в будинку АДРЕСА_1 є незадовільними, в даному будинку не можуть проживати малолітні діти, оскільки він є непридатний для проживання.

Висновком Щирецької селищної ради, як органу опіки та піклування, про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 та ОСОБА_4 № 1254 від 23.12.2021 року, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області № 250 від 23.12.2021 року, встановлено за доцільне позбавити ОСОБА_5 та ОСОБА_4 батьківських прав відносно їх малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Висновок мотивований тим, що вони повністю ухилилися від виконання батьківських обов`язків, не проявляють батьківської любові та зацікавленості до дітей, разом з ними не проживають, не цікавляться їх розвитком, станом здоров`я, не беруть участі у їх вихованні, не піклуються про духовний, фізичний і моральний розвиток, не спілкуються з ними в обсязі, необхідному для нормального самоусвідомлення, не надають дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до їх внутрішнього світу, не створюють належних умов для розвитку природних здібностей дітей, не готують їх до самостійного життя та праці, не забезпечують необхідним харчуванням, допомогою, лікуванням, фінансово та матеріального не допомагають.

Судом встановлено, що матір дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 23.05.2022 року.

Частинами 2 та 3 статті 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно ч. 2 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

За п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Відповідно до ч. 1 ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про доцільність позбавлення відповідача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно малолітнього дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з огляду на те, що він ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей.

За ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Стаття 181 СК України передбачає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Згідно з ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Зі змісту норми ч. 1 та ч. 2 ст. 79 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ним Кодексом.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у спразі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що аргументи, якими позивач мотивував свої вимоги, знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, а тому такі слід задовольнити і позбавити відповідача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно малолітнього дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також стягувати з відповідача аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь опікуна або установи, в якій перебуватимуть діти, в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 30.06.2022 року, до досягнення дітьми повноліття, з подальшою індексацією грошової суми відповідно до закону.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

В силу вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 992, 40 грн.

Керуючись ст.ст. 81, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позовні вимоги органу опіки та піклування Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області в інтересах малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,- задоволити.

Позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно малолітнього дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь опікуна або установи, в якій перебуватимуть діти, в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 30.06.2022 року, до досягнення дітьми повноліття, з подальшою індексацією грошової суми відповідно до закону.

Допустити негайне виконання судового рішення в межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в дохід держави

судовий збір у розмірі 992, 40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається через Пустомитівський районний суд Львівської області або безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Позивач : орган опіки та піклування Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області, ЄДРПОУ 04372193, Львівська область, Львівський район, смт. Щирець, пл. Ринок, 8.

Відповідач : ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 .

Третя особа : Благодійна організація Благодійний фонд «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки», Львівська область, Сокальський район, м. Великі Мости, вул. Зелена, 24, ЄДРПОУ 39877117.

Повний текст судового рішення складено 10.11.2022 року.

СуддяН. Б. Добош

СудПустомитівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення03.11.2022
Оприлюднено15.12.2022
Номер документу107849070
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —450/1934/22

Рішення від 03.11.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Рішення від 03.11.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Ухвала від 18.10.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Ухвала від 06.10.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Ухвала від 27.07.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Добош Н. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні