Рішення
від 14.12.2022 по справі 613/1553/21
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/1553/21 Провадження № 2/613/102/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2022 року м. Богодухів

Богодухівський районнийсуд Харківськоїобласті ускладі:головуючого:Харченка С.М.,за участісекретаря: Мізяк М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Богодухові цивільну справу за позовом Акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця,-

В С Т А Н О В И В :

Акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь АТ КБ «ПриватБанк» заборгованість у розмірі 12249 грн. 54 коп. за кредитним договором № б/н від 13.05.2011, а також вирішити питання щодо розподілу судових витрат.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_3 звернувся до АТ КБ «ПриватБанк» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав заяву №б/н від 13 травня 2011 року. 14.06.2018 року відбулась державна реєстрація та змінено повне та скорочене найменування позивача з ПАТ КБ «ПриватБанк» на АТ КБ «ПриватБанк». ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 29.08.2018 року. Представник позивача зазначає, що спадкоємці позичальника мали право подати заяву про прийняття або про відмову від спадщини у строк з 29.08.2018 року по 29.02.2019 року. Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (6 місяців від дня відкриття спадщини), він не заявив про відмову від неї. В даному випадку спадкоємцями, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . Як зазначає представник позивача, вказана обставина підтверджується копіями паспортів позичальника та відповідачів, де в якості адреси реєстрації зазначена: НОМЕР_1 Харківська область Богодухівський район с.Мерло. 24.11.2020 року позивачем була направлена претензія кредитора до Богодухівської державної нотаріальної контори та 14.12.2020 року отримана відповідь, в якій зазначалось, що спадкоємці померлого позичальника із заявами про прийняття спадщини чи відмову від спадщини до нотаріальної контори не звертались та спадкова справа після смерті спадкодавця була заведена на підставі претензії АТ КБ «ПриватБанк». 08.06.2021 року до спадкоємців позичальника було направлено лист претензію, згідно яких позивач пред`явив свої вимоги, але ніяких д виконано не було. Станом на дату смерті заборгованість позичальника перед Банком за кредитним договором № б/н від 13.05.2011 року становить 12249, 54 грн., яка складається з наступного: 12249,54 грн. заборгованість за тілом кредиту, в т.ч. 12249, 54 грн. заборгованість за простроченим тілом кредиту.

У судове засідання представник позивача не з`явився, згідно змісту поданого ним клопотання, наявного в матеріалах справи, просив суд розглянути позов без виклику сторін.

Відповідачі в судове засідання на неодноразові виклики не з`явилися, хоча про дату, час та місце слухання справи були повідомлені, про причини неявки суд не повідомили, письмовий відзив на позов не надали.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

13 травня 2011 року між ПАТ «КБ «Приватбанк» та ОСОБА_3 укладений договір на отримання кредиту у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.

14.06.2018 року відбулась державна реєстрація та змінено повне та скорочене найменування позивача з ПАТ КБ «ПриватБанк» на АТ КБ «ПриватБанк».

ОСОБА_3 підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з «Умовами та правилами надання банківський послуг» та «Тарифами Банку», складає між ним та банком договір про надання банківських послуг.

Відповідно до копії Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно наданого позивачем розрахунку за кредитним договором б/н від 13.05.2011 р. станом на дату смерті утворилась заборгованість у розмірі 12249, 54 грн., яка складається з наступного: 12249,54 грн. заборгованість за тілом кредиту, в т.ч. 12249, 54 грн. заборгованість за простроченим тілом кредиту.

Статтею 526ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 608ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється зі смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.

Відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст.1281ЦК України спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину протягом одного року від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

Статтею 1282ЦК України передбачено, що спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), що встановлено ст. 1216 ЦК України.

Згідно ч. 3 ст. 1231, ст. 1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. До спадкоємця переходить обов`язок сплатити неустойку (штраф, пеню), яка була присуджена судом кредиторові зі спадкодавця за життя спадкодавця.

Оскільки боржник помер, то відповідати перед ПАТ КБ «ПрибатБанк» на підставі ст.ст. 1281, 1282ЦК України за борги спадкодавця мають спадкоємці у межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Аналогічна позиція викладена в п. 32 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» № 5 від 30 березня 2012 року, де зазначено, що з урахуванням положення ст.1282ЦК України спадкоємці боржника за умови прийняття спадщини є боржниками перед кредитором у межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Відповідно до пункту 189 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом МЮУ від 03.03.2004 № 20/5, зареєстрованої МЮУ 03.03.2004 за № 283/8882, нотаріус за місцем відкриття спадщини в строк, установленийст.1281 ЦК України, приймає претензії від кредиторів спадкодавця. Претензії мають бути заявлені у письмовій формі і прийняті незалежно від строку настання права вимоги. Про претензію, що надійшла, нотаріус доводить до відома спадкоємців, які прийняли спадщину, або виконавця заповіту.

Вимога може бути пред`явлена кредитором безпосередньо спадкоємцю, а також через нотаріуса за місцем відкриття спадщини, який у строк, встановлений ст.1281 ЦК України, приймає претензії кредиторів від спадкодавця. Даний строк не є строком, у який кредитор має звернутися до суду з позовом про стягнення боргу зі спадкоємця.

Заявлення кредитором своїх вимог до спадкоємців не безпосередньо, а через нотаріуса не суперечить приписам ч.2 ст.1281 ЦК України. При цьому, на відміну від безпосереднього повідомлення спадкоємців кредитор, повідомляючи останніх про свої вимоги через нотаріуса, не зобов`язаний зважати на факт прийняття спадщини, оскільки нотаріус повинен прийняти відповідну заяву кредитора незалежно від того, чи прийняв спадщину хоча б один зі спадкоємців і чи встановлені спадкоємці взагалі.

Такі самі висновки містяться і у Постанові Верховного Суду від 11.07.2018 у справі №495/1933/15-ц.

Позивач в обґрунтування свого позову посилається на те, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 постійно проживали разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, таким чином, на думку позивача вони прийняли спадщину, до складу якої входять, у тому числі, кредитні зобов`язання померлого позичальника.

12 листопада 2020 року позивачем до Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області була направлена претензія кредитора до спадкоємців померлого ОСОБА_3 (а.с.59), на яку було надано відповідь від 28 листопада 2020 року, у якій зазначено, що про наявність існуючої заборгованості спадкоємців проінформовано листом.

Відповідно до ч.3 ст.1268ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

На виконання ухвали Богодухівського районного суду Харківської області області від 7 грудня 2021 року Богодухівською державною нотаріальною конторою Харківської області було надано копію спадкової справи №45/2019 року, з якої вбачається, що після смерті ОСОБА_3 з заявою про прийняття спадщини звернулася представник ОСОБА_2 за довіреністю та на підставі вказаної заяви, дружина померлого - ОСОБА_2 отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.06.2019 року, яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,6919 га, кадастровий номер якої 6320884500:01:003:0233, розташованої на території Кленівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №102244 та Свідоцтво про право на спадщину за законом від 20.08.2019 року, яка складається з вкладів з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходяться в АТ «Ощадбанк» ТВБВ №10020/0403 на рахунках: № НОМЕР_3 (БПК), № НОМЕР_4 (БПК), №9760/59, №9760/48 та належали спадкодавцю згідно з відповіддю АТ «Ощадбанк» від 01.08.2019 року за №46/12-05/ НОМЕР_5 .

Крім того, згідно змісту Довідки Богодухівської міської ради Харківської області №8388 від 13 грудня 2021 року, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на день смерті гр. ОСОБА_3 за цією адресою проживала та була зареєстрована ОСОБА_2 , 1948 р.н. Інформація щодо дати реєстрації ОСОБА_1 , 1993 р.н. відсутня.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що відповідач ОСОБА_2 , як дружина померлого, є спадкоємицею першої черги на підставі положення ст.1261ЦКУкраїни та з неї на користь позивача підлягає стягненню боргове зобов`язання спадкодавця в межах вартості успадкованого майна.

До спадкоємців боржника обов`язок перед позикодавцями (кредиторами) спадкодавця виникає лише у межах, передбаченихст.1282 ЦК України, тобто в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Щодо іншого відповідача по справі ОСОБА_1 , судом було встановлено, що згідно змісту Довідки Богодухівської міської ради Харківської області №8388 від 13 грудня 2021 року інформація щодо дати реєстрації ОСОБА_1 , 1993 р.н. відсутня.

Крім того, як вбачається з змісту Довідки Богодухівської міської ради Харківської області № 02-31/96 від 12.02.2019 року ОСОБА_1 доводиться спадкодавцю онуком (а.с.105).

Отже, у розумінніст.1268 ЦК України ОСОБА_1 не належить до кола спадкоємців першої черги, як такий що прийняв спадщину у встановленому законом порядку, після смерті ОСОБА_3 .

Тобто, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 не одержав право на спадкування, не набув статусу спадкоємця, оскільки спадщину прийнято спадкоємцем першої черги, до якої останній не відноситься, в зв`язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості з ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведені вище вимоги закону та встановлені обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд доходить висновку, що правові підстави для стягнення з відповідача ОСОБА_1 , як спадкоємця померлого ОСОБА_3 , на користь позивача суми заборгованості за кредитним договором, відсутні, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк»до ОСОБА_2 підлягають задоволенню, в межах вартості успадкованого майна, в частині стягнення заборгованості з ОСОБА_1 позовні вимогиє необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат відповідно до положень ст.133, 141 ЦПК України, з урахуванням задоволення позовних вимог, суд вважає за можливе стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 грн.

Керуючись ст.ст.12,13,81,141, 247, 263, 264, 265, 280-282 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Акціонерного товариства комерційний банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу кредитором спадкодавця - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , паспорт НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" ( НОМЕР_8 , МФО 305299, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість у сумі 12249 (дванадцять тисяч двісті сорок дев`ять) гривень 54 (п`ятдесят чотири) копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , паспорт НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" ( НОМЕР_8 , МФО 305299, код ЄДРПОУ 14360570) судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення14.12.2022
Оприлюднено15.12.2022
Номер документу107852638
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —613/1553/21

Рішення від 14.12.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 20.01.2022

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 07.12.2021

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 27.10.2021

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні