Справа № 549/326/22
Провадження № 2/549/102/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2022 року Чорнухинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Глущенко Н.М.
з участю секретаря судових засідань Кеди Н.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
у с т а н о в и в:
15.11.2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, в обгрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 3,9000 га, що знаходиться на території Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Інші спадкоємці, які б могли претендувати на спадщину відсутні.
В даний час оформити спадщину після смерті ОСОБА_2 не має змоги в зв`язку з тим, що відсутній правовстановлюючий документ на земельну ділянку, тому позивач просить визнати за нею право власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Позивач в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, в якій просила розглянути цивільну справу без її участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти позову не заперечують, позовні вимоги визнають.
Враховуючи те, що представником відповідача було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на те, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню , виходячи з такого.
Суд установив, що спадкодавець ОСОБА_2 є бабою ОСОБА_1 , що підтверджується копією рішення Чорнухинського районного суду Полтавської області від 29 серпня 2022 року. (а.с.14-15).
Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, установлені вказаним судовим рішенням, яке набрало законної сили, обставини не підлягають повторному доказуванню та оцінці.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00036617842 від 25 серпня 2022 року. (а.с.11-13)
Мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Кринківською сільською радою Глобинського району Полтавської області. (а.с.10).
Відповідно до довідки виданої Управлінням надання адміністративних послуг відділу №3 Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №3400/15-22 від 28 жовтня 2022 року та згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ПЛ №0214291 від 20.12.1996 року №292, площею 4,28 в умовних кадастрових гектарах.
Вище зазначена земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зареєстрована у Державному земельному кадастрі від 27.03.2020 площею 3,9000 га та визначено кадастровий номер земельної ділянки 5325185400:00:008:0030.
Позивач позбавлена змоги оформити право власності на спадкове майно, а саме земельну частку (пай), за відсутності правовстановлюючих документів на вищевказане майно, що стало підставою для відмови у вчиненні нотаріальних дій (а.с.28).
Як вбачається з інформаційних довідок зі Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину,) інформація, що стосується інших спадкоємців, відсутня (а.с.26-27).
Як роз`яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно зі ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ст.1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Відповідно до ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Як вбачається із ст.1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Як роз`яснено в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Таким чином, оскільки часом відкриття спадщини після померлої ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкові відносини в даному випадку регулюються положеннями ЦК УРСР (1963 року).
Згідно з ст.549 ЦК УРСР 1963 р. визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
У зв`язку з цим відповідно до ст.392 ЦК України право власності позивача підлягає захисту, що не буде суперечити закону, та при цьому не будуть порушені права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.525,529 ЦК України (1963 р.), ст.ст.392, 1218, 1265,1266 ЦК України, ст.ст. 12,13,81,206, 247,263-265 ЦПК України, суд,
ухвалив :
Позов ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на земельну ділянку площею 3,9000 га, розташовану на території Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 5325185400:00:008:0030 зареєстрована у Державному земельному кадастрі 27.03.2020 року, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М.Глущенко
Суд | Чорнухинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2022 |
Оприлюднено | 15.12.2022 |
Номер документу | 107857298 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Чорнухинський районний суд Полтавської області
Глущенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні