Справа №735/600/22р.
Провадження по справі № 2/735/185/2022р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
14 грудня 2022 року смт. Короп
Коропський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Балаби О.А.
за участю секретаря судового засідання - Редько А.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Короп цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Коропської селищної ради про визнання права власності на земельну ділянку,
встановив:
Позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання за нею права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дід ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на належну йому земельну ділянку, яку прийняв його син (батько позивача) ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав, оскільки помер в жовтні 2021 року. Позивачка прийняла спадщину після смерті батька. Оскільки правовстановлюючий документ на нерухоме майно, а саме державний акт на право власності на земельну ділянку виданий на ім`я ОСОБА_2 було втрачено, нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину.
У підготовче судове засідання позивачка не з`явилась, проте у позові просить розглянути справу без її участі. Позов підтримує та просить задовольнити.
У підготовче судове засідання представник відповідача не з`явився, проте надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника. Позов визнають повністю. Відзив на позов не надіслали.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення, зокрема у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивачки ОСОБА_2 . Після його смерті спадщину фактично прийняв його син (батько позивачки) ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав, оскільки помер в жовтні 2021 року.
Як вбачається з матеріалів спадкової справи № 417/2021 спадкоємцем майна померлого ОСОБА_3 є донька ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину за законом.
Проте, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,7229 га, кадастровий номер 7422287800:02:000:0070, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства у зв`язку з неможливістю надання правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме державного акту на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_2 .
Згідно довідки виданої відділом 2 управління у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в книзі реєстрації державних актів зареєстровано 13.11.2009 року (реєстраційний номер 170584300157) державний акт на право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства на гр. ОСОБА_2 серія ЯИ № 405521 згідно рішення Райгородоцької сільської ради від 01.07.2009 року. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 09.06.2017 року становить 10652,98 грн.
Про втрату державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 405521 було розміщено оголошення в газеті «Нові горизонти» від 21 липня 2022 року.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У роз`ясненнях, наданих у п. 23 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 41 Конституції України гарантовано право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Частиною першою статті 316 ЦК України поняття права власності визначено як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).
Згідно п «г» ч. 1 ст. 81, ч. 1 ст. 131 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Оскільки позивачка не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування на вищевказану земельну ділянку, тому суд вважає наявними правові підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 392 ЦК України, ст.ст. 81, 131 ЗК України, ст. ст. 12, 81, 200, 206, 247, 263-265, 354 ЦПК України суд,
вирішив:
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) в порядку спадкування право власності на земельну ділянку, цільове призначення - ведення особистого селянського господарства площею 0,7229 га, кадастровий номер 7422287800:02:000:0070.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Суддя: О.А. Балаба
Суд | Коропський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2022 |
Оприлюднено | 15.12.2022 |
Номер документу | 107860540 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Коропський районний суд Чернігівської області
Балаба О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні