Рішення
від 05.12.2022 по справі 916/2087/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" грудня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/2087/22Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

секретар судового засідання Овчар А.С.

при розгляді справи за позовом: Акціонерного товариства ТАСКОМБАНК (вул. С. Петлюри, буд. 30, м. Київ, 01032)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Вікір Груп (Адміральський проспект, буд. 7, кв. 6, м. Одеса, 65049)

про стягнення 71958,07 грн,

за участю представників учасників справи:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився.

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство ТАСКОМБАНК звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Вікір Груп, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість у загальному розмірі 71958,07грн, з яких: 58691,64 грн основного боргу; 12744,30 грн заборгованості по процентам; 294,00 грн заборгованості по комісії; 228,13 грн пені.

Позиції учасників справи

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину неналежного виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором від 12.09.2019 № ID6984894 в частині повернення кредитних коштів, а також сплати відсотків та комісії за користування кредитом в повному обсязі та у визначені договором строки.

02.12.2022 від позивача до суду надійшли письмові пояснення (а.с. 98-101, т.1), в яких останній, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 22.06.2022 у справі №3-188/2020(455/20), наголошує на тому, що банк має право нараховувати відсотки за користування кредитом до повного погашення заборгованості відповідачем.

Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, у судове засідання під час розгляду справи не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідач не повідомляв суду про наявність обставин, що перешкоджають йому прийняти участь у розгляді справи в умовах воєнного стану, запровадженого на території України або з інших підстав.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.08.2022 позовну заяву Акціонерного товариства ТАСКОМБАНК було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2087/22; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз`яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Ухвалою суду від 02.11.2022 судом було призначено розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17 листопада 2022 о 15:00.

Судове засідання 17 листопада 2022 о 15:00 не відбулось, у зв`язку з відсутністю електропостачання в будівлі суду.

Ухвалою суду від 18.11.2022 судом було призначено судове засідання у цій справі на 05 грудня 2022 о 12:30, в яке викликано представників сторін.

У судовому засіданні 05.12.2022 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи

23.08.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю Вікір Груп звернулось до позивача із заявою-договором про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів (а.с. 11, т.1), якою, зокрема, погодилось з тим, що публічна пропозиція АТ «Таскомбанк» на укладення договору про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб (розміщені на сайті www.tascombank.com.ua), Правила обслуговування корпоративних клієнтів та Тарифів банку разом з цією Заявою-договором становлять договір банківського обслуговування та є його невід`ємною частиною.

12.09.2019 відбулись загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Вікір Груп, оформлені протоколом № 2 (а.с. 12-13, т.1), на яких товариством було прийнято рішення щодо звернення до банку з метою отримання товариством кредиту та укладення кредитного договору на наступних умовах:

- сума кредиту: 20000,00 грн з можливістю перегляду банком до суми не більше 500000,00 грн:

- строк кредитування: 12 місяців (включно) з можливістю автоматичної пролонгації;

- розмір процентної ставки за користування кредитом: не більше 27 % річних у гривні;

- розмір щомісячної комісійної винагороди, яка сплачується банку за укладеним кредитним договором: не більше 0,49 % на місяць;

- цільове призначення кредиту: поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів.

На підписання договору з банком за вищевказаними умовами загальними зборами було уповноважено директора товариства ОСОБА_1 .

12.09.2019 між Акціонерним товариством ТАСКОМБАНК (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Вікір Груп (позичальник) за допомогою КЕП було укладено заяву-договір № ID6984894 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Таскомбанк» (продукт «Кредитний ліміт на поточний рахунок») (а.с. 7-10, т.1; далі договір).

Відповідно до п. 1.1., 1.2. договору сторони погодили, що за умови наявності вільних коштів банк зобов`язується надати позичальникові кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов`язується прийняти, належним чином використати та повернути кредит і оплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього договору. Кредит надається у формі овердрафту на поточний рахунок (IBAN) № НОМЕР_1 , відкритий у АТ «Таскомбанк», з цільовим призначенням на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта, в межах встановленого ліміту кредитування (далі ліміт).

У розділі 2 договору сторони погодили надання кредиту на наступних умовах:

п. 2.1. розмір кредиту: 20000,00 грн;

п. 2.2. валюта кредиту: гривня;

п.2.3. вартість кредиту:

п. 2.3.1. розмір процентної ставки за користування кредитом: 27,00 % річних;

п. 2.3.2. розмір комісійної винагороди: 0,49% від суми максимального дебетового сальдо, яке існувало на поточному рахунку за розрахунковий місяць;

п. 2.4. тип процентної ставки: фіксована;

п. 2.5. період сплати процентів: з 01 по 10 число кожного місяця;

п. 2.6. період сплати комісії: з 01 по 10 число кожного місяця;

п. 2.7. період безперервного користування кредитом складає не більше 30 днів;

п. 2.8. строк кредиту: 12 місяців з дати укладення договору.

Згідно з п. 3.1., 3.2. договору позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі, необхідної для сплати процентів та комісії у період сплати, визначений у п. 2.5. та 2.6. Остаточне погашення за кредитом позичальник повинен здійснити не пізніше дати, зазначеної в п. 2.8. цього договору.

Пунктом 3.3. договору сторони передбачили, що у випадку порушення позичальником будь-якого із грошових зобов`язань та при реалізації права банку позичальник сплачує банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, в який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.

Згідно з п. 4.1. договору цей договір, Правила обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Таскомбанк» та Цінові параметри продукту є Кредитним договором.

Пунктом 4.2. договору сторони погодили, що цей договір є договором приєднання у визначенні статті 634 ЦК України, в зв`язку з чим: умови цього договору визначаються банком та доводяться до загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку http://www.tascombank.com.ua та укладається лише шляхом приєднання до договору в цілому; особа, що виявила намір укласти договір, не може запропонувати банку внести зміни до запропонованих умов договору або запропонувати включення до договору своїх умов; у випадку незгоди зі змістом та формою цього договору чи окремих його положень особа, яка виявляє намір укласти договір, має право відмовитись від його укладення; вимоги щодо зміни або розірвання цього договору, після набрання ним чинності, пред`являються і підлягають задоволенню відповідно до положень цього договору та законодавства України.

Відповідно до п. 4.3. договору дата підписання заяви-договору шляхом накладення електронних підписів обох сторін вважається датою укладання договору. Строк дії договору встановлений у розділі 18 Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Таскомбанк».

Відповідно до наявного у справі витягу з Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Таскомбанк» банком встановлені наступні умови надання кредитів за продуктом «Кредитний ліміт на поточний рахунок» (а.с. 60-64, т.1):

- п. 18.1.2.: кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - кредит) - кредитний продукт у формі овердрафту на поточний рахунок юридичної особи або фізичної особи-підприємця (далі - клієнт), який надається на поповнення оборотних коштів (за виключенням надання фінансової допомоги) і здійснення поточних платежів клієнта, в межах встановленого ліміту кредитування (далі - ліміт). Ліміт являє собою суму грошових коштів, в межах якої банк здійснює оплату розрахункових документів клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет-банку «ТАС24|БІЗНЕС», мобільний додаток "ТАС24|БІЗНЕС", SMS-повідомлення або інших). Максимальний розмір ліміту, згідно цих Правил, становить: для фізичних осіб-підприємців 200000,00 грн; для юридичних осіб 500000,00 грн. Банк здійснює обслуговування ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.

- п. 18.1.8.: проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредиту проводиться банком протягом одного року з моменту підписання заяви-договору про приєднання клієнта до Правил (далі - заява). Підписання заяви здійснюється електронно-цифровим підписом в системі "ТАС24|БІЗНЕС" або через інший сервіс електронного документообігу. Підписана заява разом з цими Правилами та ціновими параметрами продукту (далі - цінові параметри), які зазначені на офіційному сайті банку, становить кредитний договір (далі - угода). При порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цими Правилами, банк на свій розсуд має право змінити умови кредитування, встановивши інший термін повернення кредиту. При належному виконанні клієнтом зобов`язань, передбачених цими Правилами та якщо не менш, ніж за 7 (сім) банківських днів до закінчення строку дії кредиту жодна із сторін через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет-банку «ТАС24|БІЗНЕС», мобільний додаток ''ТАС24|БІЗНЕС", SMS - повідомлення або інших) не повідомить іншу сторону про намір припинити дію кредиту, строк дії кредиту вважається пролонгованим на тих же умовах на наступні 365 (триста шістдесят п`ять) календарних днів. Зазначена процедура пролонгації повторюється будь-яку кількість разів та не вимагає укладення додаткових угод/договорів.

- п. 18.1.9.: періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати закінчення періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченні якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Період безперервного користування кредитом складає не більше 30 днів.

- п. 18.1.11.: при порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожний день прострочення, починаючи з першого дня виникнення простроченої заборгованості та по останній день існування такої заборгованості включно. Положення цього пункту договору мають поновлювальний характер та можуть застосовуватися протягом всього строку дії цього договору.

- п. 18.1.13.: при укладанні договорів та угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до цих Правил (у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / Інтернет клієнт-банк "ТАС24|БІЗНЕС" або у формі обміну паперовою / електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та / або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом «першого» підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

- п. 18.1.14.: при перерахуванні клієнтом з поточного рахунку коштів за рахунок кредиту на будь-які рахунки, утримувачем яких є сам власник поточного рахунку, або на будь-які платіжні картки (за винятком зарахувань заробітної плати на зарплатні картки банку), а також на погашення будь-яких інших кредитів, з суми кожного з проведених в рахунок кредиту перерахувань стягується комісійна винагорода від суми перерахувань згідно діючих тарифних пакетів на розрахунково-касове обслуговування в банку. Клієнт доручає банку списувати суми такої комісійної винагороди, що підлягають до сплати банку, зі свого поточного рахунку.

- п. 18.1.15.3.: за рахунок грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок клієнта, в першу чергу проводиться погашення заборгованості за процентами, комісіями та іншими винагородами банку за надання кредиту, які нараховані згідно цінових параметрів, зазначених на сайті банку. Грошові кошти, що зараховуються на поточний рахунок клієнта, автоматично зменшують дебетове сальдо по поточному рахунку. У разі відсутності надходжень грошових коштів на поточний рахунок клієнта, погашення процентів, комісій та інших винагород банку за надання кредиту, проводиться за рахунок невикористаного залишку кредиту. Після погашення заборгованості за процентами банк проводить оплату тіла заборгованості.

- п. 18.1.16.2., 18.1.16.3., 18.1.16.4., 18.1.16.5.: клієнт зобов`язується, зокрема: сплатити проценти та інші види винагороди банку за весь час фактичного користування кредитом згідно з п. 18.1.20.; виконувати погашення заборгованості за кредитом, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п. 18.1.9.; виконувати погашення різниці між заборгованістю за кредитом і знову встановленим лімітом згідно періоду безперервного користування кредитом, вказаного в п. 18.1.9.; повернути кредит у строки, встановлені цим розділом Правил.

- п.18.1.17.3.: при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого цим розділом Правил, в т. ч. при порушенні цільового використання кредиту, банк має право на свій розсуд, зокрема, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення. При цьому, згідно зі ст. 212, 611, 651 Цивільного кодексу України, за зобов`язаннями, строки виконання яких не наступили, терміни вважаються що настали в зазначену в повідомленні дату. У цю дату клієнт зобов`язується повернути банку суму кредиту в повному об`ємі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання.

- п. 18.1.20., 18.1.20.2., 18.1.20.3., 18.1.20.4.: за користування кредитом клієнт сплачує банку проценти в розмірі, встановленому Ціновими параметрами, зазначеними на сайті банку. Розрахунок процентів за користування кредитом проводиться щодня на фактичну заборгованість за кредитом, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок процентів проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не включається. Списання нарахованих процентів виконується з 1-го по 10-те число кожного місяця, за попередній місяць. У разі непогашення кредиту на дату закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню (період безперервного користування кредитом, вказаний в п. 18.1.9 цих Правил), починаючи з наступного дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань клієнт сплачує банку проценти за користуванням кредитом, штраф та пеню в порядку та розмірі, встановленому ціновими параметрами. Банк залишає за собою право продовжити період, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню (період безперервного користування кредитом), і не вважати такий кредит простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості - порушеними. Таке право реалізується шляхом повідомлення клієнта за допомогою встановлених засобів електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет - банку «ТАС24|БІЗНЕС», мобільний додаток "ТАС24|БІЗНЕС", SМS - повідомлення або інших). При цьому, додаткових погоджень з клієнтом не потрібно. Під «непогашенням кредиту» розуміється невиникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня. Відповідно до ст. 212 ЦКУ при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим розділом Правил, клієнт сплачує банку проценти в розмірі, зазначеному в Цінових параметрах.

- п. 18.1.20.5.: клієнт сплачує банку комісію за управління лімітом 1-го числа кожного місяця у відсотках від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку і розмірі, визначених в Цінових параметрах.

- 18.1.20.8.: зобов`язання, при реалізації банком права на стягнення процентів, комісії та інших винагород, виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів / осіб, для погашення заборгованості направляються на погашення простроченої комісії, далі прострочених процентів, далі простроченого кредиту, далі пені, далі штрафів, далі комісії, далі процентів, далі кредиту. Остаточне погашення заборгованості виконується не пізніше дати, зазначеної в п. 18.1.8.

- п. 18.1.21.5.: сторони домовились, що строк позовної давності щодо вимог про стягнення заборгованості за кредитом, нарахованих процентів, комісії, штрафу та інших винагород, право банку на отримання яких передбачено цим розділом Правил, становить 5 років.

- п. 18.1.22.1.: угода, а саме - обслуговування кредиту клієнта, набирає чинності з моменту підписання клієнтом заяви та діє до повного виконання зобов`язань сторонами за цією угодою.

Суд відзначає, що матеріали справи не містять заперечень відповідача з приводу того, що підписуючи заяву-договір відповідач ознайомився, розумів і погодився не з цією, а з іншою редакцією Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ «Таскомбанк» по продукту: Кредитний ліміт на поточний рахунок.

Як вбачається з долученого позивачем до матеріалів справи розрахунку заборгованості по кредитному договору від 12.09.2019 № ID6984894, укладеного між сторонами (а.с.14-17, т.1), починаючи з 16.09.2019 відповідач користувався овердрафтовим кредитом, наданим банком. Відповідачем наданий банком кредит не погашався своєчасно та починаючи з 23.11.2021 у відповідача виникла прострочена заборгованість за кредитом в розмірі 60000,00 грн, що підтверджується наявною у справі випискою по рахунку відповідача (а.с.18-57, т.1), поясненнями та розрахунком позивача, а також не спростовано відповідачем. Відповідно до розрахунку позивача та даних виписки 24.11.2021 відповідачем було частково здійснено погашення боргу за кредитом на суму 1308,36 грн, інших доказів здійснення оплати матеріали справи не містять, а отже станом на час вирішення спору судом борг відповідача по кредиту становить 58691,64 грн. Крім цього, за весь період користування відповідачем овердрафтовим кредитом по 31.08.2022 банком було нараховано відповідно до умов договору та Правил відсотки в загальному розмірі 19376,88 грн, з яких відповідачем оплачено 6632,58 грн, а отже на час вирішення спору судом заборгованість відповідача по відсоткам становить 12744,30 грн, що не спростовано відповідачем. Також, за період користування кредитними коштами банком відповідно до умов договору було нараховано відповідачу комісійну винагороду у розмірі 0,49 % від суми максимального дебетового сальдо, яке існувало на поточному рахунку за розрахунковий місяць. Так, згідно з даними позивача, які не спростовані відповідачем, останнє погашення комісії відповідачем було проведено 24.11.2021, після чого банком було здійснено нарахування комісії на суму кредиту 60000,00 грн (максимальне дебетове сальдо, яке існувало на поточному рахунку відповідача у листопаді 2021 року) в розмірі 294,00 грн, між цим, доказів погашення відповідачем комісії у зазначеному розмірі матеріали справи не містять.

17.02.2022 позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення-вимогу від 16.02.2022 №3265/70.1.1. (а.с.58-59, т.1), в якій позивач у зв`язку з тривалим невиконанням відповідачем своїх зобов`язань за кредитним договором вимагав достроково повністю повернути кредит, загальна заборгованість по якому станом на 16.02.2022 становила 66635,15 грн, з яких: заборгованість за кредитом (в тому числі прострочена) 58691,64 грн; заборгованість по відсоткам (в тому числі прострочена) 4732,66 грн; заборгованість по комісії (в тому числі простроченій) 294,00 грн; пеня на суму простроченої заборгованості за період з 16.08.2021 по 15.02.2022 2916,85 грн грн. Також, у вказаному повідомленні банк звернув увагу відповідача, що крім вищевказаної заборгованості, йому необхідно здійснити також погашення заборгованості за процентами, пенею та штрафними санкціями, що будуть нараховані по день повного погашення заборгованості по кредитному договору. У повідомленні банк вимагав достроково погасити у повному обсязі заборгованість за кредитним договором протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення-вимоги, але в будь-якому випадку не пізніше 35 календарних днів з дня направлення повідомлення-вимоги банком.

Відповідач на вищевказане повідомлення-вимогу відповіді не надав, заборгованість у визначені банком строки не сплатив, що стало підставою для подання позивачем даного позову до суду про стягнення з відповідача суми кредиту, яка станом на час звернення до суду складає 58691,64 грн, а також заборгованості зі сплати комісії та відсотків в розмірі 294,00 грн та 12744,30 грн відповідно. Період розрахунку комісії позивачем визначений по 17.08.2022, а відсотків по 31.08.2022.

Також, звертаючись до господарського суду з позовом до відповідача, позивач заявив до стягнення 228,13 грн пені, яка нарахована: на суму боргу по кредиту в розмірі 58691,64 грн за період з 17.02.2022 по 23.02.2022; на суму боргу по відсоткам в розмірі 4072,36 грн за період з 17.02.2022 по 23.02.2022; на суму боргу по комісії в розмірі 294,00 грн за період з 17.02.2022 по 23.02.2022.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом ч.1 ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтями 525, 526 ЦК України, що кореспондуються за змістом з положеннями ст. 193 ГК України, передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Статтею 1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

Згідно з ч.1 ст. 1048 ГПК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Відповідно до ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Частиною 2 статті 1050 ЦК України визначено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 611 ЦК України передбачено можливість настання правових наслідків, встановлених договором або законом, зокрема, у вигляді сплати неустойки.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно з ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до рішення від 22.06.2022 у справі № 3-188/2020(455/20) Конституційний Суд України зазначив, що керуючись принципом pacta sunt servanda (договорів слід додержувати), ураховуючи приписи частини першої статті 190, абзацу другого частини першої статті 1048 Кодексу, усталену судову практику національних судів щодо правомірності стягнення процентів за користування кредитом, що їх нараховано за прострочений період, яка не зазнавала змін протягом 2011-2017 років, Конституційний Суд України дійшов висновку, що як на момент укладення Кредитного договору, так і протягом строку кредитування Банк мав правомірні очікування на отримання процентів за користування грошовими коштами до дня повернення кредиту, а відтак право вимоги Банку щодо сплати йому таких процентів є майном та відповідно об`єктом права власності, захист якого гарантує стаття 41 Конституції України. Приписами статті 1050 Кодексу встановлено наслідки порушення позичальником умов договору. Зокрема, оспорюваний Банком припис статті 1050 Кодексу визначає, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 Кодексу. Конституційний Суд України констатує, що ця норма є відсильною, тому її тлумачення та застосування іманентно потребують застосування норми Кодексу, на яку є безпосереднє посилання в першому реченні частини першої статті 1050 Кодексу. Так, приписом частини другої статті 625 Кодексу встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом. Отже, аналіз сфери застосування приписів статей 625 та 1050 Кодексу свідчить про те, що вони унормовують питання відповідальності за порушення грошового зобов`язання позичальником, тоді як приписи статті 1048 Кодексу визначають загальні умови нарахування, сплати процентів за користування грошовими коштами як істотні умови договору позики, кредитного договору. Проценти, про які йдеться в приписах статті 1048 Кодексу, є складовим елементом плати за надану позику/кредит, що разом з основною сумою позики/кредиту становить загальну суму боргу, яку боржник повинен сплатити через визначений час після отримання позики/кредиту. Конституційний Суд України зазначає, що приписи частини другої статті 625, першого речення частини першої статті 1050 Кодексу та частини першої статті 1048 Кодексу регулюють різні за змістом правовідносини, які не є взаємовиключними, адже за загальним правилом (частина перша статті 622 Кодексу), якщо інше не встановлено в договорі або законі, застосування заходів цивільної відповідальності не звільняє боржника від виконання зобов`язань за договором у натурі. Конституційний Суд України вважає, що застосування припису першого речення частини першої статті 1050 Кодексу як такого, що його скеровано на надання кредитодавцеві права на отримання трьох процентів річних від простроченої суми та інфляційних втрат як заходів цивільної відповідальності за неналежне виконання позичальником грошових зобов`язань, не може впливати на право кредитодавця на отримання процентів як плати за користування кредитом, тобто на право вимагати від боржника виконання зобов`язань за кредитним договором у натурі. Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що в аспекті порушених у конституційній скарзі питань оспорюваний припис статті 1050 Кодексу не обмежує права Банку на отримання процентів як плати за користування кредитом. Відповідно, припис першого речення частини першої статті 1050 Кодексу не спричиняє й негативних наслідків для права Банку на ведення підприємницької діяльності. Отже, припис першого речення частини першої статті 1050 Кодексу не суперечить частині четвертій статті 13, частинам першій, другій, четвертій статті 41, частині першій статті 42 Конституції України.

За змістом ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Позиція суду

Як встановлено судом між сторонами у справі виникли договірні правовідносини, за якими банк зобов`язався надати відповідачу на відповідних умовах кредит, а відповідач, в свою чергу, зобов`язався використати та повернути кредит позивачу, а також сплатити відсотки за користування кредитом та комісійну винагороду, розмір яких визначений заявою-договором від 12.09.2019 №ID6984894.

Під час розгляду справи судом встановлена обставина неналежного виконання відповідачем свого зобов`язання щодо повернення кредитних коштів, сплати комісії та відсотків згідно з умовами договору, а також обставина звернення позивачем до відповідача з вимогою про дострокове повернення кредиту. Перевіривши розрахунок сум основного боргу, відсотків за користування кредитними коштами та комісії (а.с.14-17, т.1), суд визнає його обґрунтованим, а отже позов позивача в цій частині вимог слід задовольнити.

Враховуючи допущення відповідачем порушення зобов`язання перед банком з погашення сум кредиту, відсотків та комісії, правомірним є також нарахування позивачем суми пені, застосування якої передбачено, зокрема, умовами заяви-договору від 12.09.2019 №ID6984894. При перевірці розрахунку суми пені в межах визначеного позивачем періоду, судом встановлено, що вірною сумою пені є 241,87 грн, водночас, приймаючи до уваги положення ч.2 ст. 237 ГПК України, якими визначено, що суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог, а отже сума пені підлягає стягненню з відповідача у розмірі, заявленому позивачем при поданні позову, а саме в розмірі 228,13 грн.

З врахуванням вищевказаного, позов Акціонерного товариства Таскомбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю Вікір Груп слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача 58691,64 грн основного боргу, 12744,30 грн заборгованості по процентам, 294,00 грн заборгованості по комісії та 228,13 грн пені.

Розподіл судових витрат

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 2481,00 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Вікір Груп (Адміральський проспект, буд. 7, кв. 6, м. Одеса, 65049, код ЄДРПОУ 43184672) на користь Акціонерного товариства Таскомбанк (вул. С. Петлюри, буд. 30, м. Київ, 01032, код ЄДРПОУ 09806443) заборгованість по кредиту в сумі 58691 /п`ятдесят вісім тисяч шістсот дев`яносто одну/грн 64 коп, заборгованість по процентам в сумі 12744 /дванадцять тисяч сімсот сорок чотири/грн 30 коп, заборгованість по комісії в сумі 294 /двісті дев`яносто чотири/грн 00 коп, пеню в сумі 228 /двісті двадцять вісім/грн 13 коп та судовий збір в сумі 2481 /дві тисячі чотириста вісімдесят одну/грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повне рішення складено 12 грудня 2022 р.

Суддя Д.О. Бездоля

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.12.2022
Оприлюднено19.12.2022
Номер документу107863601
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —916/2087/22

Рішення від 05.12.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 18.11.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 02.11.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 29.08.2022

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні