Рішення
від 13.12.2022 по справі 703/3184/22
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/3184/22

2/703/1289/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2022 року м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Биченка І.Я.,

за участю секретаря судового засідання Литвин Г.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,

установив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Тернівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мала Смілянка Смілянського району Черкаської області померла ОСОБА_2 .

Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,9676 га, що розташована на території Попівської сільської ради Смілянського району Черкаської області.

Заповітом від 22 березня 2016 року ОСОБА_2 все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось, заповіла позивачу по справі.

ОСОБА_1 стверджує, що спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла шляхом спільного проживання. Крім того, рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області за нею вже було визнано право власності на частину спадкового майна, що залишилось після ОСОБА_2 . Однак одержати свідоцтво про право на спадщину не може у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.

У судове засідання сторони не з`явились.

Позивач надіслала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності у судовому засіданні, позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

Сільський голова також направив до суду заяву, в якій просив розглянути справу у відсутності представника сільської ради, не заперечував проти задоволення позову.

За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мала Смілянка Смілянського району Черкаської області померла ОСОБА_2 .

Як встановлено з державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧР №027522 та витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27.03.2013 ОСОБА_2 була власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,9676 га, що розташована на території Попівської сільської ради, кадастровий номер: 7123787000:02:000:0316.

Заповітом, посвідченим 22 березня 2016 року секретарем виконавчого комітету Малосмілянської сільської ради та зареєстрованим в реєстрі за № 10, ОСОБА_2 усе своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось, взагалі все те, на що вона за законом матиме право на день смерті, заповіла ОСОБА_1 .

Відповідно до повідомлення державного нотаріуса Смілянської державної нотаріальної контори від 03 листопада 2022 року після смерті ОСОБА_2 із заявою про прийняття/відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.

Згідно із інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 10.06.2022 інформація про заведення спадкової справи іншим нотаріусом відсутня.

З довідки виконавчого комітету Тернівської сільської ради від 26 січня 2021 року встановлено, що ОСОБА_2 на день смерті була зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1 . Разом з нею на день її смерті проживала її дочка ОСОБА_1 , яка проживає у вказаному будинку і на даний час.

Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 26 липня 2022 року по справі №703/1270/22 за позивачем визнано право власності на цей будинок в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2

31 березня 2022 року державний нотаріус у своїх письмових роз`ясненнях, виданих на ім`я ОСОБА_1 , повідомила, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання оригіналів правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки заборони або арешту цього майна.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи визначені у заповіті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Як встановлено ст. 1218, ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України вся спадщина вважається належною спадкоємцю з часу смерті спадкодавця.

З довідки сільської ради вбачається, що позивач є єдиним спадкоємцем, що прийняла спадщину шляхом спільного проживання.

Згідно положень п. 4.14, 4.18 глави 10 Порядку здійснення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється за наявності необхідних документів, що підтверджують наявність певних юридичних фактів, у тому числі й склад спадкового майна. У разі, якщо у спадкоємців відсутні всі необхідні документи, питання визнання права на спадщину вирішується у судовому порядку.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

В статті 55 Конституції України закріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Стаття 41 Конституції України наголошує, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Згідно із частиною 1 статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Оскільки позивач позбавлена можливості оформити свої спадкові права у визначеному законом порядку, єдиним способом реалізації нею своїх спадкових прав є визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку.

З огляду на наведені положення закону, виходячи із меж заявлених позовних вимог та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позову в повному обсязі.

В позовній заяві ОСОБА_1 просила не стягувати з відповідача судові витрати, залишивши їх за нею, а тому відсутні підстави для розподілу цих витрат.

На підставі наведеного, керуючись ст. 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Тернівської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,9676 га, кадастровий номер 7123787000:02:000:0316, що розташована на території Попівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене сторонами безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

відповідач Тернівська сільська рада Черкаського району Черкаської області, юридична адреса: Черкаська область, Черкаський район, с. Тернівка, вул. Центральна, 35, код ЄДРПОУ 26358259.

Суддя І.Я. Биченко

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.12.2022
Оприлюднено19.12.2022
Номер документу107873740
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —703/3184/22

Рішення від 13.12.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Биченко І. Я.

Ухвала від 29.11.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Биченко І. Я.

Ухвала від 19.10.2022

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Биченко І. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні