Справа № 396/1516/22
Провадження № 2/396/548/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2022 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого суддіЦесельської О.С., за участю секретаря судових засідань Тодеріци К.Ю.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Новоукраїнка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоукраїнської міської ради Новоукранського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Новоукраїнської міської ради Новоукранського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. В обґрунтування поданого позову зазначила що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після її смерті якої відкрилася спадщина, зокрема земельна ділянка площею 4,49 га на території Новоєгорівської сільської ради Новоукраїнського району та житловий будинок в АДРЕСА_1 . 14.01.2020 року позивач звернулась до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини після смерті матері, але їй було відмовлено, оскільки вона пропустила шестимісячний термін з моменту відкриття спадщини у зв`язку з вищевказаними обставинами позивач вимушена звернутися до суду.
Ухвалою судді від 30.11.2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено до підготовчого судового засідання.
Позивач в судове засідання не з`явилась, надала заяву, в якій просить суд розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положеньЦПК Українирозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідност. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть (серії НОМЕР_1 від 27.05.2019 року) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 4).
Після її смерті відкрилась спадщина на належну їй земельну ділянку площею 4,49 га, кадастровий номер 3524084000:02:002:0370, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Новоєгорівської сільської ради Новоукраїнського району, Кіровоградської області та на житловий будинок в АДРЕСА_1 .
Позивач звернулась до приватного нотаріуса Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
14.01.2020 року приватним нотаріусом Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області було надано роз`яснення про відмову у вчиненні нотаріальної дії, яке обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 пропустила шестимісячний строк. (а.с.6).
Відповідно до статей1216,1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Згідно з частинами першою, другоюстатті 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини першої статті1269, частини першої статті1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (стаття 1272 ЦК України).
Згідно правовоїпозиції ВерховногоСуду викладенійу постановівід 26червня 2019 року № 61-38298св18, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, позивач посилається на те, що для неї було об`єктивно ускладнено уведенням на території України карантину з 12 березня 2020 року, внаслідок чого було обмежено пересування громадян, обмежено прийом громадян державними нотаріальними конторами, судами. Крім того з 24 лютого 2022 року у країні введено воєнний стан, позивач була тимчасово змушена виїхати з місця проживання.
Згідно з частиною 1статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. Відповідно до частини 3статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, поважність причин пропущення строку для прийняття спадщини та наявність правових підстав для задоволення позову.
Відтак, оцінивши всі обставини, що мають значення для справи, суд вважає, що для прийняття спадщини достатнім є трьохмісячний строк з моменту набрання законної сили цим рішенням.
Керуючись статтями4,12,13,76,77,79,89,258,263-265,354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новоукраїнської міської ради Новоукранського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 додатковий строк тривалістю 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О. С. Цесельська
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2022 |
Оприлюднено | 19.12.2022 |
Номер документу | 107879606 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні