СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/2288/22
Провадження № 2/306/744/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2022 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в особі:
головуючого- судді Ганчак Л.Ф.
з участю секретаря Бращайко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Свалява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), в інтересах якої діє адвокат Пукіш Олександр Васильович (89300, м.Свалява, вул.Гагаріна, 19) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Юність-84» (89300, м.Свалява, вул.Київська,2а Мукачівського району району, код ЄДРПОУ 44514577) про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ОСББ про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування. Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний брат ОСОБА_2 . На момент його смерті у нього у власності перебувала квартира АДРЕСА_2 , яка входить до кооперативного будинку, що належить відповідачу. Брат був засновником кооперативу «Юність», який зараз перереєстровано у ОСББ «Юність-84». Після смерті брата виявилося, що будь якого свідоцтва на квартиру він не мав і квартира за ним не зареєстрована в державному реєстрі речових прав. Хоча згідно пояснень членів ОСББ він з моменту введення в експлуатацію будинку проживав сам у квартирі та повністю вніс оплату за її вартість. Крім того, справно сплачував комунальні послуги та членські внески, як член ОСББ. Вартість квартири згідно довідки спеціалістів складає 88740 грн. Звернувшись в державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини так як інших спадкоємців після смерті брата не має, позивачці було видано витяг про відкриття спадкової справи та повідомлено, що майно оформити у нотаріальній конторі не можливо через відсутність правовстановлюючих документів. Враховуючи, що в іншому порядку неможливо зареєструвати право власності, просить позов задоволити.
В підготовче судове засідання позивач не з`явилася, надала суду заяву відповідно до ч.5 ст.223 ЦПК України про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує повністю.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява директора ОСББ «Юність-84» про розгляд справи у відсутності представника ОСББ, позовні вимоги визнають в повному обсязі.
За викладених обставин, суд провів розгляд справи на підставі наявних в ній доказів, в порядку, передбаченому ч.2 ст.247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, в порядку передбаченому ст. 206 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Дані правовідносини регулюються нормами ст.ст.328, 392, 1216, 1218, 1268-1270 ЦК України.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с.23), який є рідним братом позивачки - ОСОБА_1 , що стверджується свідоцтвом про її народження НОМЕР_2 (а.с.24), свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 (а.с.25) та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , згідно якого позивачка змінила прізвище із " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_4 " (а.с.26). На момент смерті ОСОБА_2 у нього у власності перебувала квартира АДРЕСА_2 , яка входить до кооперативного будинку, що належить відповідачу. ОСОБА_2 був засновником кооперативу «Юність», який на даний час перереєстровано у ОСББ «Юність-84» (а.с.8-18).
Також встановлено, що після смерті ОСОБА_2 позивачка виявила, що будь якого свідоцтва на квартиру брат не мав і квартира за ним не зареєстрована в державному реєстрі речових прав. Представник відповідача не заперечує проти задоволення позову, з наданих доказів вбачається, що спадкодавець проживав сам у квартирі та повністю вніс оплату за її вартість, справно сплачував комунальні послуги та членські внески, як член ОСББ. Вартість квартири згідно довідки спеціалістів складає 88740 грн.
Право на спадкове майно, підтверджується ст.15 Закону України «Про власність» (який діяв на момент виникнення права власності у померлого після проголошення незалежності України), член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Згідно ст.25 ЦК України цивільну правоздатність мають всі фізичні особи з моменту народження та до моменту смерті. Цивільну дієздатність мають особи , які усвідомлюють значення своїх дій та можуть керувати ними. Також цивільною дієздатністю є здатність особи набувати для себе цивільних прав та обов`язків (ст.30 ЦК України).
Відповідно до ст.328 ЦК України - Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З дня прийняття в експлуатацію будинку інших претендентів на дану квартиру немає, крім позивача.
Техніком інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_5 виготовлено технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_2 , вартість якої, в цінах 2022року, становить 88740грн. (а.с.27).
Як роз`яснено в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 "Про судову практику в справах про спадкування" від 30 травня 2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи, що позивач не може належним чином реалізувати своє право на прийняття спадщини, інших спадкоємців немає, позивач фактично доглядає за квартирою, користується відкрито майном, що свідчить про те, що вона прийняла спадщину за померлим братом, однак позбавлена можливості оформити спадщину в зв`язку з непроведенням спадкодавцем належним чином оформлення свого права власності та відсутності правовстановлюючих документів на квартиру, суд доходить висновку, що за позивачем слід визнати право власності на квартиру в цілому.
Керуючись ст.ст.13, 19, 235, 258, 259, 263-265, 268, 271- 273, 354, 355 ЦПК України, п.15 п.п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, ст.ст. 25,30, 328, 1216, 1218, 1261, 1268-1270 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) право власності на квартиру АДРЕСА_2 в порядку спадкування після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду до Закарпатського апеляційного суду.
Головуючий Л.Ф.Ганчак
16.12.2022
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2022 |
Оприлюднено | 20.12.2022 |
Номер документу | 107912284 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Ганчак Л. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні