Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/1741/22
Номер провадження2/711/1479/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2022 року Придніпровський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого - судді: Піковського В.Ю.,
при секретарі: Пасічній Н.В.,
за участі:
представник позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: адвокат Давигора С.А.,
представника відповідача: адвокат Кушнір А.С.,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості , -
в с т а н о в и в :
Позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53, через свого представника, адвоката Давигору С.А., звернувся у Придніпровський районний суд м. Черкаси з позовом до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову вказує, що 22 липня 2019 року згідно рішення установчих зборів багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 було створено юридичну особу - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» (ОСББ «Успіх-53»). В підтвердження надається витяг з протоколу установчих зборів від 07.08.2019р., які відбулися 22.07.2019 р.
19 серпня 2019 року була проведена державна реєстрація ЮО з внесенням дати та номеру новоствореної юридичної особи та присвоєнням коду з ЄДРПОУ, що підтверджується копією виписки з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.07.2021р.
За рішенням загальних зборів від 18.09.2019 року було обрано членів правління ОСББ «Успіх-53». 17.06.2021 року ОСОБА_1 було обрано головою правління ОСББ.
Згідно наказу №3-К від 06.07.2021 року ОСОБА_1 приступила до виконання обов`язків голови Правління ОСББ.
Згідно ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідач у справі, ОСОБА_3 , є співвласником багатоквартирного будинку з відповідною часткою в спільній частковій власності. Згідно інформації з ДРРПнНМ та Реєстру прав власності на нерухоме майно №291303293 від 20.12.2021 року ОСОБА_3 володіє квартирою АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу серія та номер №8385 від 14.07.2005 року, частка 1. Особовий рахунок на квартиру згідно даних ОСББ закріплений за ОСОБА_3 . Загальна площа квартири становить 158,0.м2., житлова площа 104,2 кв.м.
18 вересня 2019 року відбулися загальні збори ОСББ «Успіх-53» щодо визначеного розгляду першочергових питань діяльності ОСББ, серед основних питань - визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. За наслідками голосування прийнято рішення про визначення розміру внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,83 грн. за один кв.м.
Починаючи з 01.09.2019 року здійснюється нарахування внесків за послуги з утримання будинку та прибудинкової території по належній відповідачу квартирі. Згідно нарахованих платежів, починаючи з 01.09.2019, у відповідача виник борг в розмірі 23 657,34 року, з яких не сплачено ніяких коштів, що спричинило виникнення сталої заборгованості.
Відповідачу у зв`язку із тривалою несплатою направлялися попередження про погашення заборгованості, а саме 07.09.2021 за №7/09-21 направлена вимога про сплату коштів за підписом попереднього голови Правління ОСББ з актом звіряння взаємних розрахунків. Про дану обставину свідчить копія вимоги, опис цінного листа, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення на ім`я ОСОБА_3 . Поштовий лист відповідач не отримав, був повернутий адресату за закінченням терміну зберігання 29.09.2021р. 18 лютого 2022 року була направлена друга вимога за №18/02 про необхідність погашення боргу в розмірі 22 131,06 грн. Про дану обставину свідчить копія вимоги, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення на ім`я ОСОБА_3 . Поштовий лист відповідач не отримав, був повернутий адресату за закінченням терміну зберігання 29.09.2021р. Борг до 01.04.2022 року не оплатив, тому є всі підстави для подання позову до суду та початку роботи про примусове стягнення заборгованості, адже заходи досудового врегулювання не знайшла свого підтвердження.
Відповідно до ст.322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, яке йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, згідно з нормативним регулюванням, обов`язок співвласника носить імперативний характер та підлягає обов`язковому виконанню. Отож, умова про погашення обов`язкових платежів, які нараховані ОСББ на виконання статутних цілей та забезпечення нормальної діяльності ОСББ є обов`язком, а не правом відповідача.
Ухилення від сплати належних внесків, які носять постійний характер створює для ОСББ фінансове та проблемне навантаження в процесі утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідач допустив прострочення виконання грошового зобов`язання умисно перед ОСББ, без наявних для того підстав. Поведінка відповідача та його прямий умисел, який вже є тривалим і не незмінним, на невиконання взятих на себе зобов`язань надає право позивачу застосувати відповідальність за порушення грошового зобов`язання.
Відповідно до Постанови КМУ №206 від 05.03.2022 року «Про деякі оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Внесок за утримання будинку та прибудинкової території не відноситься від житлово-комунальних послуг, а визначений як окрема плата за утримання будинку та є вимогою окремого закону, відповідно право на нарахування інфляційних нарахувань, процентів річних не заборонено в період воєнного стану.
З урахуванням існуючого боргу позивач керуючись нормою статті 625 ЦК України, нараховував інфляційні збитки за прострочення грошового зобов`язання за період з 01.10.2019 року по 01.04.2022 року (період відсутності погашення заборгованості), які становлять грн. згідно розрахунку, який невід`ємним додаток до позову.
Також позивачем нараховано 3% річних від простроченої суми що становить:
сума заборгованості 23657,34 грн.; кількість днів прострочення з 01.10.2019 по 25.04.2022 року - 938 днів; 23 657,34 грн.*3%*938/365/100 = 1823,88 грн.
В розрахунок понесених витрат позивач також включає витрати пов`язані з підготовкою документів та подачею позову до суду, для цього між ОСББ «Успіх-53» та АО «Гончар і Давигора» було укладено договір про надання правової допомоги. В рахунок наданої правової допомоги ОСББ сплатило кошти в розмірі 1500,00 грн. на розрахунковий рахунок адвокатського об`єднання. Дані витрати входять в розрахунок існуючого боргу та підлягають до стягнення з відповідача. Про факт підтвердження оплати в попередньому розрахунку судових витрат будуть зазначені суми, остаточно на підтвердження понесених витрат позивачем до закінчення судового розгляду будуть надані всі підтверджуючі документи.
Таким чином, оскільки заборгованість до цього часу відповідачем не сплачена, то позивач просить стягнути із відповідача на свою користь заборгованість в розмірі 31 389,64 грн., з яких борг за надані послуги в розмірі 23 657,34 грн., інфляційні збитки в розмірі 5 908,42 грн., 3% річних - 18 123,88 грн. а також стягнути з відповідача на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» судові витрати пов`язані з розглядом справи по суті.
Ухвалою суду від 11.05.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання. Дана цивільна справа визнана судом малозначною і розглядається у порядку спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін. Сторонам встановлено строк для подачі заяв по суті справи. Крім того, сторони заперечень щодо такого порядку розгляду справи не надали.
20.06.2022 представником відповідача ОСОБА_3 , адвокатом Кушнір А.С. подано відзив, в якому з поданою позовною заявою не погоджуються з викладеними фактами та обставинами, а отже вважають позов безпідставним та заперечують щодо задоволення даного позову.
Обґрунтовують відзив на позовну заяву наступним.
1. Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
До житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами (ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»),
У частині першій статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідачу на праві власності належить квартира АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі - продажу від 14.07.2005 року.
22 липня 2019 року було створено ОСББ «Успіх-53», проте з моменту створення даної організації пропозицій щодо належного оформлення договору між організацією надавачем послуг та відповідачем не надходило.
Таким чином, договір про надання послуг між ОСББ «Успіх - 53» та ОСОБА_3 не укладено.
З тексту позовної заяви слідує, що 18 вересня 2019 року відбулись загальні збори ОСББ «Успіх-53» щодо розгляду першочергових питань діяльності ОСББ, серед яких, зокрема, розглядалось питання порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Шляхом голосування було прийнято рішення про визначення розміру внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,83 грн. за один квадратний метр.
На вказані загальні збори відповідача, як співвласника, запрошено не було, він не приймав участь в голосуванні.
Відповідно до п.3.11 Статуту ОСББ «Успіх-53» рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту у місцях загального користування при вході до кожного під`їзду та у групі «Вайбр» (за наявності). Щодо існування групи «Вайбр» не відомо, а в місцях загального користування дане рішення розміщено не було. В зв`язку з чим, відповідач був не обізнаний щодо встановленого тарифу.
Крім того, відповідно до п.3.8 Статуту рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів Співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників.
До матеріалів позовної заяви надано копію протоколу від 18.09.2019 не належної якості, не містить копії всіх сторінок, відсутня позначка про його скріплення та нумерація сторінок, а також відсутні підписи осіб, які проголосували. Отже визначити легітимність даного документу не можливо.
Відповідач неодноразово звертався до ОСББ «Успіх-53» з заявами та запитами на отримання інформації щодо розміру тарифу, а також переліку послуг, що надається ОСББ, але відповіді не отримав. З цих причин вважаємо за необхідне подати разом з відзивом клопотання про витребування доказів.
З тексту вищевказаної копії сторінки протоколу слідує, що разом з розміром внеску було затверджено Положення про сплату обов`язкових платежів на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, яке не було надано разом з позовною заявою позивачем.
Виходячи з п.3.3 Статуту ОСББ «Успіх-53» до виключної компетенції загальних зборів належать: затвердження кошторису, балансу Об`єднання та річного звіту. Проте, позивач не надає копію кошторису, а отже не можливо встановити, які саме надає послуги ОСББ, і які витрати входять до тарифу 4,83 грн.
Квартира відповідача обладнана автономним опаленням та гарячим водопостачанням. Рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії було затверджено Акт про відключення об`єкта відокремлення від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання. Причиною переходу на систему автономного опалення була відсутність централізованого опалення з підстав несанкціонованої врізки в систему опалення іншими мешканцями будинку та виходу з ладу циркуляційних насосів. Відновити систему централізованого опалення було неможливо. Таким чином, деякі види витрат ОСББ «Успіх -53» не розповсюджуються на квартиру АДРЕСА_3 , яка належить відповідачу.
Зважаючи на неодноразові звернення до керівництва ОСББ «Успіх-53» відповідачем, щодо встановлення окремого тарифу для квартири відповідача листом від 10.02.2020 № 3 ОСОБА_3 , було надано розрахунок щомісячної плати на утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Успіх - 53» для квартири АДРЕСА_3 , який складає 1,38 грн., а відповідно місячний платіж складає 218,04 грн.
Незважаючи на дані обставини позивач в розрахунку заборгованості виходить з суми щомісячного платежу 763,14 грн.
Квартира відповідача, як вже зазначалось, розташована на останньому поверсі будинку. Дах будинку над квартирою відповідача потребував проведення ремонтних робіт. Після опадів квартиру було затоплено. В усному порядку, ОСОБА_3 , звертався до ОСББ «Успіх-53» з проханням розглянути на загальних зборах питання проведення ремонту покрівлі. Проте, відповідь так і не була надана. Відомо, що в лютому 2020 року правління ОСББ «Успіх-53» вирішило надати дозвіл власнику квартири АДРЕСА_3 на проведення ремонту даху за свої кошти. На загальних зборах дане питання не обговорювалось.
В результаті, відповідач самостійно придбав будівельні матеріали вартістю 2139,0 грн. та своїми силами відремонтував покрівлю.
Відповідно до наказу Держкомітету України з питань ЖКГ від 10.08.2004 № 150 «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд» до виду послуги з утримання будинку, належить, зокрема п.1.2.6.11 - частковий ремонт покрівлі із рулонних матеріалів.
Враховуючи, що ОСББ «Успіх-53» даний вид послуги не був наданий. ОСОБА_3 звернувся з проханням компенсувати йому понесені одноособово витрати на утримання спільного майна, в частині придбання будівельних матеріалів на суму 2 139,0 грн.
Своїм листом від 20.07.2020 № 5 ОСББ «Успіх-53» повідомляє, що правління прийняло рішення проводити ремонт каналізаційних труб в підвальному приміщенні і пропонує відповідачу набратись терпіння, так як до завершення встановленого в країні карантину не має можливості провести загальні збори.
Питання компенсації понесених витрат залишилось не вирішеним.
Позивач не направляв ОСОБА_3 вимоги про сплату заборгованості, що підтверджується наданими поштовими квитанціями. Позивач не вказав на конвертах адресу одержувача, а зазначив «до відділення» при цьому номер телефону одержувача було вказано не вірно.
Щодо наданих послуг ОСББ «Успіх-53», то протягом 2019-2022 року відповідачем на адресу позивача було направлено 24 акти претензії щодо ненадання послуг.
Відповідно до постанови КМ України від 11.12.2013 № 970 затверджено порядок перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі.
Пунктом 11 постанови передбачено, що у разі надходження актів-претензій від споживачів за формою згідно з додатком 1 та прийняття виконавцем рішення про їх задоволення перерахунок проводиться протягом наступного місяця з дати отримання виконавцем акта-претензії.
Акт-претензія реєструється уповноваженими особами виконавця у журналі реєстрації актів-претензій згідно з додатком 2.
Нехтуючи вимогами законодавства, позивач відмовляється реєструвати акти - претензій та отримувати їх. Всі направлені акти - претензії залишились без відповіді.
Згідно пункту 5 Порядку перерахунок проводиться не рідше одного разу на рік протягом кварталу, наступного за періодом перерахунку, з урахуванням результатів перерахунків, проведених з початку звітного року, виходячи з фактично понесених у звітному періоді витрат на надання послуг щодо кожного будинку окремо з урахуванням обсягу наданих послуг в межах тарифу, періодичності та строків надання послуг, установлених рішенням органу місцевого самоврядування, з урахуванням складених виконавцем планів та графіків виконання робіт, пов`язаних з наданням послуг.
Таким чином, вважають, що позивач зобов`язаний провести перерахунок з врахуванням не наданих послуг. В свою чергу, обсяг фактично наданих послуг та виконаних робіт, пов`язаних з їх наданням, повинен бути підтверджений відповідною первинною документацією, що зберігається у виконавця, зокрема наказами підприємства, табелем обліку робочого часу, розрахунковими листками нарахування заробітної плати робітникам, нарядами-завданнями, актами списання матеріалів, матеріальними звітами майстрів, актами виконаних робіт постачальних та підрядних організацій, документами, що підтверджують технічні показники будинку, тощо.
3. Щодо завданих матеріальних збитків відповідачу внаслідок бездіяльності ОСББ «Успіх-53»
Відповідач у справі, ОСОБА_3 , є власником квартири АДРЕСА_2 . Квартира розташована на 9 та 10 поверхах будинку.
Протягом останніх декількох років квартиру відповідача затоплює після дощових опадів. Останнім часом ситуація погіршилась, що призводить до матеріальних збитків.
Неодноразово ОСОБА_3 , звертався до ОСББ «Успіх-53» з листами і зверненнями, як усно, так і письмово про необхідність вжиття заходів та проведення ремонтних робіт.
В 2020 році ДП «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» проведені відповідні обстеження стану парапетних (фасадних) плит покрівлі житлового будинку та зроблено висновок, що парапетні фасади (плити) знаходяться в аварійному стані.
Даний звіт було підготовлено на замовлення ОСББ і оригінал звіту зберігається у позивача. Не дивлячись на неодноразові звернення, позивач відмовляється надати належним чином завірену копію даного звіту, з цих причин ними подається клопотання про витребування доказів.
Таким чином, з 2020 року ОСББ «Успіх-53» має належні докази та обґрунтування щодо необхідності терміново провести ремонтні роботи, в зв`язку з ризиками завдання шкоди мешканцям будинку, а також в зв`язку з постійним завданням шкоди майну власника квартири АДРЕСА_3 , над якою знаходяться дані плити покрівлі.
Проте, позивачем як надавачем послуг по утриманню будинку, не було вжито заходів направлених на проведення ремонтних робіт.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинках можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна. Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія
Спільне майно співвласників багатоквартирного будинку складається неподільного та загального майна. Видатки на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (статті 19, 20, 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» утримання будинків і прибудинкової території визначається як господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної або юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів та споруд, а також утримання прилеглої до них прибудинкової території, відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Управитель зобов`язаний забезпечувати здійснення профілактичних, поточних, капітальних та аварійних ремонтів відповідно до встановлених стандарами, нормативами, нормами і правилами вимог щодо строків та регламентів.
Згідно ст.22 ч.1 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно з п.1 ч.2 ст.22 ЦК України збитками є втрати, яких особа зазнала зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа робила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні битки).
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ч.2 ст.1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
В результаті того, що відповідачу завдані збитки внаслідок бездіяльності ОСББ «Успіх-53» вважаємо за необхідне звернутись до суду з зустрічною позовною заявою про стягнення з ОСББ «Успіх-53» на користь ОСОБА_3 матеріальної шкоди. Враховуючи, що для визначення розміру шкоди, а також з`ясування причини затоплення квартири ОСОБА_3 необхідні спеціальні знання, до суду подається клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи.
4. Щодо строків подання відзиву.
Ухвалою Придніпровського районного суду міста Черкаси від 11.05.2022 року у справі №711/1741/22 відкрито провадження та надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження. 30 травня 2022 року між відповідачем та адвокатом Кушнір А.С. було укладено договір про надання правової допомоги. Ознайомитись з позовною заявою та ухвалою про відкриття провадження стало можливим після приєднання представника відповідача до підсистеми електронного суду. Наразі відповідач знаходиться на території Харківської області, в зоні проведення бойових дій, не має можливості прибути до міста Черкаси. Підготовка необхідних документів для розгляду справи, в тому числі відзиву на позовну заяву та всіх необхідних клопотань ускладнена обмеженим зв`язком з самим відповідачем. В зв`язку з даними обставинами просять поновити строк на подання відзиву, прийняти відзив на позовну заяву та врахувати його при прийнятті рішення у справі. На підставі викладеного вище, керуючись ст.178 ЦПК України, просять: 1. Поновити строк на подання відзиву; 2. В задоволенні позовних вимог ОСББ «Успіх-53 до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості відмовити в повному обсязі.
20.06.2022 представником позивача ОСОБА_3 , адвокатом Кушнір А.С. подано зустрічний позов, в якому просить стягнути з ОСББ «Успіх-53» на користь ОСОБА_3 майнову шкоду завдану внаслідок затоплення квартири АДРЕСА_2 в сумі 50000,00 грн. Стягнути з ОСББ «Успіх-53» на користь ОСОБА_3 моральну шкоду завдану внаслідок пошкодженого майна, а саме квартири АДРЕСА_2 в сумі 50000,00 грн. судові витрати покласти на відповідача. Ухвалою від 26 вересня 2022 року відмовлено адвокату Кушнір А.С. у прийнятті зустрічного позову про відшкодування майнової та моральної шкоди.
20.06.2022 представником відповідача ОСОБА_3 подано клопотання в якому просить витребувати у ОСББ «Успіх-53» належним чином завірені копії Протоколу № 1 від 18.09.2019 зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_4 з підписами співвласників; Положення про сплату обов`язкових платежів на утримання багатоквартирного будинку, в тому числі утримання прибудинкової території; висновку ДП «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «ДНІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» щодо проведення обстеження стану парапетних (фасадних) плит покрівлі житлового будинку, яке задоволено в судовому засіданні.
05.07.2022 представник позивача адвокат Давигора С.А подала відповідь на відзив. В якому вказує, що в обґрунтування підстав для відмови в позові відповідач вказує на відсутність надання відповідних послуг і як наслідок, його небажання брати участь у сплаті внеску. Проте, з такою позицією не можна погодитися, з огляду на наступне.
ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_2 . Дана квартира розташована в багатоквартирному будинку і є частиною спільного майна всіх інших співвласників, які об`єдналися при створенні ОСББ для задоволення потреб в утриманні спільного майна та його нормальному функціонуванні.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників.
За змістом ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду у разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Відповідно ч.1 ст.12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку", витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2 ст.12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку" визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Згідно ч.3 ст.12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Разом із внесками на утримання будинку та прибудинкової території, співвласники сплачують вартість витрат па утримання дахової котельної та витрат на електроенергію, та використання води для місць загального користування.
Крім того, співвласники сплачують вартість фактично спожитих у належному приміщенні послуг з водопостачання, теплопостачання, електропостачання відповідно до показів засобів обліку.
У відповідності до ч.1 ст.20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно ч.3 ст.20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Задоволення потреб співвласників ОСББ з питань забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку здійснюється шляхом самозабезпечення відповідно до ст.22 Закону.
Частиною 6 статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.
Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч.3 ст.23 Закону).
В порушення норм діючого законодавства Відповідач не виконував своїх обов`язків по своєчасному внесенню плати за надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території ОСББ «Успіх-53» та надані послуги, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 23657,34 гривень.
Частиною 4 статті 319 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) визначено, що власність зобов`язує.
Обов`язок утримання свого майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, як вже зазначалось, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно ст.ст.525, 526, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від зобов`язань або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення виконання зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо я встановлено договором або законом, або розірвання договору ;
2) зміна умов зобов`язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Несплата обов`язкових внесків співвласника є простроченням зобов`язання, яке згідно із чинним законодавством, є порушенням прав позивача та тягне передбачену законом відповідальність.
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» не передбачено обов`язок співвласників та ОСББ укладати будь-які договори на утримання загального і неподільного майна, а рішення загальних зборів є обов`язковим до виконання всіма співвласниками.
Таким чином, відповідач зобов`язаний оплатити послуги, адже фактично користувався ними, зокрема прибудинкова територія прибрана, ліфт працює, внутрішні каналізаційні та водопровідні системи в нормі, будинок функціонує належним чином. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951 цс 15, з яким також погодилася Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20 вересня 2018 року у справі №751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).
З огляду на викладене за можливе презуміювати, що у відповідача обов`язок щодо сплати внеску є імперативним, тобто таким, який неухильно потрібно виконувати, і таке ухилення призводить до недоотримання ОСББ коштів, які можливо використати для покращення умов, технічного стану, належного функціонування багатоквартирного будинку.
Подані додатки до відзиву не доводять, що ОСББ не надавало відповідачу за період створення, і до дати подання позову, послуги з утримання будинку. Наявність автономного опалення у квартирі відповідача не впливає на ухилення від сплати внеску, оскільки відповідач користується спільними інженерними мережами, каналізацією, ліфтом, освітленням приміщень спільного користування, що в свою чергу доводить, що ОСББ надає послуги належної якості і на постійній основі. Тим більше, що послуги з опалення і претензії до якості наданої комунальної послуги є предметом вимоги до постачальника тепла, але аж ніяк не до ОСББ. Бажання відповідача влаштувати автономне опалення є його правом і ніяким чином ОСББ не позбавляло його такого права.
Підстави для зміни розміру внеску відповідачу та затвердження тарифу нижчому, аніж розмір затверджений на загальних зборах не було. Квартира належна відповідачу є частиною житлового фонду ОСББ, розмір внеску визначався від загальної площі належної відповідачу квартири.
Потрібно також звернути увагу, що до матеріалів справи не подано доказів існування між сторонами листування щодо відшкодування збитків понесених відповідачем на відновлення покрівлі над квартирою, відсутні докази взагалі спричинення затоплення, немає доказів складення відповідних актів на підтвердження таких обставин, тому ті посилання, які наявні у відзиві сторона позивача вважає безпідставними і бездоказовими.
Намагання відповідача штучно створити умови за яких не сплачувати внесок за утримання будинку призводить лише до збільшення збитків у ОСББ.
ОСББ, всіляко намагалося вирішити питання про добровільне погашення боргу, однак останній ніяким чином не виявляв бажання оплачувати внески. За наявною інформацією про належне відповідачу майно та за номером телефону НОМЕР_1 (вказаний у більшості додатків, як засіб зв`язку відповідача) направлялися претензії, які не отримані, відповідні докази подані до позову.
Підсумовуючи викладене, сторона позивача вважає, що позов поданий у відповідності до вимог закону, який порушується відповідачем через умисел на невиконання покладеного на нього зобов`язання рішенням загальних зборів ОСББ «Успіх-53», тому вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала повністю, просила його задовольнити в повному обсязі. Вказала, що на момент звернення із позовом та розглядом справи є головою правління ОСББ «УСПІХ-53», приступила до виконання обов`язків із 06.07.2021. Після отримання відповідної документації від бухгалтерії та попереднього голови, вона володіє інформацією, що власник квартири АДРЕСА_3 ОСОБА_3 не платив за надані послуги ОСББ з моменту створення і до дати звернення із позовом до суду. Їй відомо, що він особисто там не проживає.
Представник позивача, адвокат Давигора С.А. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила задоволити з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_2 просила відмовити у задоволенні позову. Повідомила, що ОСОБА_3 там не проживає, може іноді навідуватися, зараз протягом тривалого часу він не приїздив, вона має довіреність на вчинення відповідних дій від нього, як від власника квартири, що стосується розрахунку, ведення переписки, представлення в суді. Підтвердила, що була розмова із попереднім головою правління ОСОБА_4 , який підтвердив, що встановлює власнику ОСОБА_3 тариф 1,38 грн. за квадратний метр, тобто щомісячна плата мала становити 218,04 грн., що підтверджено копією листа від 10.02.2020. Але вони не сплачували і після такого листа, адже цей окремий тариф не був затверджений на загальних зборах для квартири, в якій вони проживають.
Представник відповідача адвокат Кушнір А.С. заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити в їх задоволенні в повному обсязі. Додала, що відповідач не сплачував кошти через те, що ОСББ не здійснювало ремонт будинку. Власник неодноразово звертався до ОСББ з приводу ремонту даху, потім робив ремонт самотужки та звертався із здійсненням перерахунку заборгованості. Посилається на п.3,8 Статуту та вказує, що встановлений тариф є незаконним, так як за нього не проголосувала встановлена більшість, як то вимагає законодавство, тому власник і не платив по незаконно встановленому тарифу, крім того, власнику було встановлено окремий тариф (а.с.99) який значно менший від встановленого в протоколі зборів, через повну автономність квартири відповідача. Також вказала, що надані послуги ОСББ належать до житло-комунальних на підставі п.1 ст.1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».
У судове засідання відповідач ОСОБА_3 не з`явився, повідомлявся належним чином, про що свідчать матеріали справи та присутність двох його представників у судовому засіданні..
Суд, заслухавши у часників процесу, дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, всебічно, повно та об`єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно із нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, відповідач ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_2 , на підставі договору купівлі-продажу квартири від 14.07.2005, який посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Плаха Т.І.
Що також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.12.202 за №291303293.
Таким чином, відповідач, як власник квартири АДРЕСА_2 , є співвласником ОСББ «Успіх-53».
Що не оспорювалося в ході судового розгляду учасниками провадження.
Згідно з відомостями відділу реєстрації місця проживання Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради від 27.04.2022, отриманих судом 10.05.2022, відомості про зареєстроване місце проживання відповідача ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_5 відсутні.
Частиною першою статті 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон №2866-III) визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону № 2866-III, ОСББ - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За статтею 4 Закону № 2866-III об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
На виконання вимог Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», рішенням від 22 липня 2019 року установчих зборів багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 було створено юридичну особу - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» (ОСББ «Успіх-53»).
Що підтвердження витягом з протоколу установчих зборів від 07 серпня 2019 року, які відбулися 22 липня 2019 року.
Відповідно до копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 19 серпня 2019 року, була проведена державна реєстрація юридичної особи з внесенням дати та номеру новоствореної юридичної особи та присвоєнням коду з ЄДРПОУ.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
ОСББ відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном ОСББ, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.
Тож законодавець визначає ОСББ як юридичну особу приватного права (створену в добровільному порядку шляхом її заснування власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку на підставі домовленості між собою), створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
За змістом статей 6, 7, 10 співвласники багатоквартирного будинку створюють ОСББ, затверджують статут такого об`єднання, мають право знайомитися з рішеннями загальних зборів та оскаржувати їх судовому порядку, брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства.
Зміст та види діяльності, яка здійснюється саме ОСББ після його створення як юридичної особи, передбачена статтею 16 Закону № 2866-III.
Також відповідно до статті 12 Закону № 2866-III ОСББ через свої органи управління здійснює управління багатоквартирним будинком. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 417-VIII, управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
Так, рішенням загальних зборів від 18 вересня 2019 року було обрано членів правління ОСББ «Успіх-53».
17 червня 2021 року ОСОБА_1 було обрано головою правління ОСББ «Успіх-53».
Відповідно до протоколу № 1 зборів співвласників багатоквартирного будинку 18 вересня 2019 року відбулися загальні збори ОСББ «Успіх-53» щодо визначеного розгляду першочергових питань діяльності ОСББ, серед основних питань - визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
За наслідками голосування прийнято рішення про визначення розміру внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,83 грн. за один кв.м.
Згідно із ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний, окрім іншого: своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Так, починаючи з 01.09.2019 здійснюється нарахування внесків за послуги з утримання будинку та прибудинкової території по належній відповідачу квартирі.
Згідно нарахованих платежів починаючи з 01.09.2019 у відповідача виник борг в розмірі 23 657,34 грн., з яких не сплачено ніяких коштів, що спричинило виникнення сталої заборгованості.
Відповідачу у зв`язку із тривалою несплатою направлялися попередження про погашення заборгованості, а саме: 07.09.2021 за №7/09-21 направлена вимога про сплату коштів за підписом попереднього голови Правління ОСББ з актом звіряння взаємних розрахунків. Що підтверджується копією вимоги, опис цінного листа, рекомендоване повідомлення поштового відправлення на ім`я ОСОБА_3 .
Поштовий лист відповідач не отримав, та був повернутий адресату за закінченням терміну зберігання 29.09.2021.
В свою чергу, 18.02.2022 повторно направлено вимогу за №18/02 про необхідність погашення боргу в розмірі 22 131,06 грн., що підтверджується рекомендованим повідомленням на ім`я ОСОБА_3 .
Однак, поштовий лист відповідач не отримав, та був повернутий адресату за закінченням терміну зберігання 29.09.2021.
Станом на день розгляду справи борг не заборгованість не сплачена.
Статтею 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Приписами ст.17 зазначеного закону передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно із ч.2 ст.21 вказаного закону порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до ч.ч.1, 3 статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Таким чином, відповідач повинен був здійснювати щомісячні платежі на утримання будинку та прибудинкової території, враховуючи тарифи, затверджені вказаними вище протоколами загальних зборів ОСББ.
У матеріалах справи відсутні відомості про наявність договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» між відповідачем та ОСББ «Успіх-53».
Між тим, відсутність такого договору не є підставою для відмови у задоволенні позову, зокрема, не свідчить про відсутність у відповідача, як споживача, обов`язку сплачувати нараховані кошти за надані позивачем житлово-комунальні послуги, адже ОСОБА_3 є також і власником квартири АДРЕСА_2 .
Відповідач у відзиві на позовну заяву посилається на те, що ним за власний рахунок було проведено ремонт даху вказаного будинку, в якому знаходиться його квартира, всього на суму 2 139 грн. 00 коп., що підтверджуються видатковою накладною № 336 від 14.02.2020.
У зв`язку з цим, він звернувся до ОСББ «Успіх-53» компенсувати йому понесені одноособово витрати на утримання спільного майна, частині придбання будівельних матеріалів на суму 2 139 грн. 00 коп.
Порядок списання боргу співвласника багатоквартирного будинку із сплати внесків та платежів на утримання і ремонт будинку передбачений Порядком проведення розрахунків із співвласниками багатоквартирного будинку, які мають заборгованість перед об`єднанням співвласників такого багатоквартирного будинку, у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна співвласників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року №711.
Відповідно до пунктів 2-5 вказаного Порядку списання (зменшення розміру) заборгованості співвласника на суму, що дорівнює вартості виконаних ним робіт, здійснюється правлінням об`єднання відповідно до покладених на нього загальними зборами повноважень.
Правління об`єднання за заявою співвласника, який має заборгованість із сплати внесків та платежів, або за власною ініціативою укладає за згодою такого співвласника з ним договір про виконання робіт на суму, що не перевищує суму заборгованості. Договір підписується головою правління об`єднання та співвласником, який має заборгованість із сплати внесків та платежів. У договорі зазначаються вид, обсяг робіт, їх вартість і строки виконання, а також умови придбання необхідних для виконання робіт матеріалів і обладнання (у разі потреби). Кожній стороні договору надається по одному примірнику договору.
Після завершення робіт складається акт виконаних робіт за визначеною правлінням об`єднання формою, який підписується головою правління об`єднання та співвласником, який забезпечив виконання відповідних робіт. В акті виконаних робіт зазначається вид робіт, їх обсяг і вартість. Акт виконаних робіт складається у двох примірниках. Кожній стороні договору надається по одному примірнику акта. Вартість виконаних робіт у повному обсязі зараховується у рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості із сплати внесків та платежів співвласника.
Про зарахування вартості робіт у рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості із сплати внесків та платежів співвласника голова правління об`єднання видає співвласнику довідку за формою, визначеною правлінням об`єднання.
В свою чергу, вище вказаний договір між сторонами не укладався, таким чином не зафіксована домовленість на списання заборгованості в рахунок проведеного ремонту власником квартири АДРЕСА_3 .
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи, може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України). Способи захисту щодо даного спору визначені статтею 16 ЦК України.
Відповідно до положень ст.ст.12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ч.ч.3, 4 ст.77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.78 ЦПК України).
Відповідно до статті 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.
Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї. Виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов`язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства (ст.14 ЦК України).
Правове регулювання правовідносин власників житлового приміщення належного їм на праві приватної власності, здійснюється на підставі норм ЦК України, які регулюють правовідносини з права власності. У статті 13 Конституції України зазначено, що власність зобов`язує. Вказана норма кореспондує зі статтею 322 ЦК України - власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, чинне законодавство визначає обов`язок для власника, незалежно від фактичного проживання, сплачувати комунальні послуги на утримання житла.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 ЦК України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням. При цьому, відсутність договору не свідчить про відсутність обов`язку споживача сплачувати комунальні послуги.
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Положеннями ст.ст.526, 530 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Як зазначено у ст.610 ЦК України, - порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Відповідно до положень ст.611 ЦК України, - у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.ст.156, 162 ЖК України, плата за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить на праві приватної власності, здійснюється за затвердженими в установленому порядку тарифами. Власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
У судовому засіданні встановлено, що ОСББ «Успіх-53» надавало відповідачу відповідні послуги.
Також встановлено, що борг відповідач перед позивачем за надання послуг з утримання будинків та прибудинкової територій за період з вересня 2019 року по квітень 2022 року становить 23 657 грн. 34 коп.
Вказаний борг нарахований, виходячи із загальної площі квартири та відповідно до рішень загальних зборів ОСББ «Успіх-53».
Відповідно до ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Щодо твердження представників відповідача про необхідність застосування тарифу при обрахунку заборгованості за надання послуг ОСББ «Успіх-53» з утримання будинків та прибудинкової території ОСОБА_3 у відповідності до тарифу 1,38 грн. за квадратний метр (а.с.99) судом не береться до уваги, так як даний тариф не затверджений у відповідності до діючого законодавства загальними зборами. А на підставі наведеного, не визнаний і самим відповідачем, про що свідчать твердження його представників у судовому засіданні та відсутність жодної сплати за вказаним тарифом, щоб підтверджувало факт наявності бажання розрахунку. Таким чином, відповідач базує свій захист та відсутність відповідно сплат за надані ОСББ послуг незаконністю встановленого тарифу, так як зазначена в протоколі кількість власників не підтримала, що вказує на його підробленість. Дане твердження також не береться судом до уваги, так як не надано доказів про визнання протоколу загальних зборів, якими було встановлено тариф на рівні 4,83 грн., незаконним. Рішення загальних зборів ОСББ «Успіх-53» ніхто не оскаржував.
Як вбачається з розрахунків, наданих позивачем, інфляційні збитки за період прострочення платежів становлять 5 908 грн. 42 коп. та 3% річних у сумі - 1 823 грн. 88 коп., що відповідає вимогам закону.
З огляду на наведене суд не приймає до уваги заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов і вважає, що позов слід задовольнити.
На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог у повному обсязі, а саме до стягнення із відповідача ОСОБА_3 підлягає заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 23 675 грн. 34 коп., 3% річних - 1 823 грн. 88 коп., інфляційні - 5 908 грн. 42 коп.
Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено судовий збір у сумі 2 481 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 262 від 21.04.2022.
Тож, до стягнення із відповідача ОСОБА_3 на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 2 481 грн. 00 коп.
Крім того, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 137 ЦПК України, передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатом розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з ч.8 ст.141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.
Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст.137 ЦПК України).
Розмір витрат має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом (професійна правнича допомога) робіт; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг; ціною позову та значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи та репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог співмірності, за клопотанням іншої сторони, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. (ч.ч.4, 5 ст.137 ЦПК України).
Частиною шостою статті 137 ЦПК України визначено, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витратна оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 22.11.2019 у справі № 902/347/18, зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, обсягом та витраченим часом.
Суд, враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи. Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19).
З матеріалів справи вбачається, що до позовної заяви позивачем долучено Договір від 21.04.2021 про надання правничої допомоги, укладений позивачем із адвокатом Адвокатським об`єднанням «Гончар і Давигора», Акт виконання робіт (наданих послуг) №1 від 21.04.2022, платіжне доручення № 263 від 21.04.2022, ордер серії СА № 1026544 від 25.04.2022, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 000580.
А тому, враховуючи викладене вище, оцінюючи наявні у матеріалах справи докази, які підтверджують понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1 500 грн. 00 коп., а також беручи до уваги, що відповідачем до суду не подавалося відповідного клопотання про зменшення розміру витрат на правову допомогу та не доведено неспівмірність таких витрат, як це визначено ч.ч.5, 6 ст.137 ЦПК України, суд приходить до висновку про необхідність стягнення із відповідача на користь позивача понесених ним судових витрат, а саме: витрат на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 1 500 грн. 00 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 11, 12, 13, 81, 89, 133, 137, 141, 263-266, 273, 280-284 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» заборгованість в розмірі 31 389 грн. 64 коп., з яких борг за надані послуги в розмірі - 23 657 грн. 34 коп., інфляційні збитки в розмірі - 5 908 грн. 42 коп., 3% річних - 1823 грн. 88 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» судовий збір в розмірі 2 481 грн. 00 коп. та витрати на правничу допомогу в розмірі 1 500 грн. 00 коп., а всього 3 981 грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Успіх-53» (вул. Героїв Дніпра, 53, секція Б, В, м.Черкаси, код ЄДРПОУ 43178365);
Відповідач - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_5 )
Головуючий: В. Ю. Піковський
Повний текст рішення складено 12.12.2022 року.
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2022 |
Оприлюднено | 20.12.2022 |
Номер документу | 107917501 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Піковський В. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні