ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2022м. ДніпроСправа № 904/3811/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛМА РІТЕЙЛ", м. Одеса
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЛОГІСТІК СТ", м. Дніпро
про стягнення суми боргу
Суддя Ярошенко В.І.
Без участі (виклику) представників сторін
ПРОЦЕДУРА
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛМА РІТЕЙЛ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЛОГІСТІК СТ" про стягнення заборгованості за договором безперервного постачання нафтопродуктів № 1809-74/20 A1Rit від 18.09.2020 на суму 702 435, 54 грн, яка складається з суми основного боргу - 509 323, 83 грн, пені - 35 534, 50 грн, інфляційних витрат - 130 230 грн та 3 % річних - 27 347, 21 грн.
Ухвалою суду від 03.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 904/3811/22. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строк протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі про подання до суду відзиву на позовну заяву.
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.
Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) містяться відомості про юридичну особу, зокрема, щодо її місцезнаходження. Ухвала суду від 03.11.2022 була надіслана відповідачу на його адресу, вказану в ЄДР, а саме: 49089, м. Дніпро, вул. Будівельників, буд. 23.
Відповідно до положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального суду України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
При цьому, частина 7 статті 120 Господарського процесуального суду України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
01.12.2022 на адресу суду повернувся направлений відповідачу конверт із копією ухвали суду від 03.11.2022, до якого відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення - "адресат відсутній за вказаною адресою".
Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача викладена у позовній заяві
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором безперервного постачання нафтопродуктів № 1809-74/20 A1Rit від 18.09.2020 в частині оплати заборгованості за постачання дизельного пального.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
18.09.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю АЛМА РІТЕЙЛ (далі - постачальник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЛОГІСТІК СТ" (далі - покупець, відповідач) було укладено договір безперервного постачання нафтопродуктів № 1809-74/20 A1Rit (далі - договір).
Відповідно до пункту 1.1 договору, постачальник зобов`язується забезпечити безперервне постачання у власність (поставляти) покупця нафтопродуктів - дизельне паливо (Товар), найменування, кількість, ціна яких вказується в накладних на товар, які оформлюються двічі на місяць у відповідності до п. 231.3 Податкового кодексу України.
Одиниця виміру: літри/тони (згідно з заявкою покупця на постачання товару). Одиниця виміру кількості товару та кількість поставки кожної партії Товару, що поставляється за Договором, визначається в товарно-транспортних накладних, видаткових накладних на підставі Заявок покупця (пункт 1.2 договору).
Пунктом 2.1 договору встановлено, що передача у власність (поставка) товару здійснюється на таких умовах: умови поставки згідно накладної - м. Одеса, вул. Хутірська, 87 в редакції офіційних правил тлумачення торговельних термінів Інкотермс -2010 року.
Кількість товару у кожній партії зазначається сторонами у відповідній відомості (акт приймання - передачі), які складаються представником постачальника та затверджуються покупцем шляхом підписання відомості (акту приймання - передачі), а в даному випадку видаткової накладної (пункт 2.3 договору).
В свою чергу пунктом 2.5 договору встановлено, що факт поставки (передачі у власність) кожної партії товару в рамках цього договору підтверджується підписанням відомості. Кожна відомість є невід`ємною частиною даного договору.
Відповідно до пункту 2.7 договору після підписання відомості (акта приймання - передачі) або видаткової накладної. Претензії щодо кількості товару в межах природних втрат маси граничного розходження визначеної маси нетто між сторонами не розглядається.
Згідно пункту 2.8 договору сторони домовились, що наявність підписів уповноважених представників сторін на відомостях (актах приймання - передачі) та/або видаткових накладних свідчить про те, що всі відомості зазначені в них є вірними, погодженими та прийнятими сторонами та є підтвердженням обов`язку покупця по сплаті товару, вказаного у видатковій накладній.
Ціна товару, що поставляється, є договірною, встановлюється в залежності від його асортименту та кількості, виходячи з ціни, що формується постачальником на момент отримання заявки для кожної партії товару окремо, зазначається з урахуванням ПДВ в рахунку на оплату; фіксується в видатковій накладній та відомості. Оплата (часткова/повна) такого рахунку також є підтвердженням її узгодження сторонами для кожної партії товару (пункт 3.1 договору).
Пунктом 3.3 договору, передбачено, що зобов`язання постачальника по поставці партії товару визначеної вартості з моменту отримання заявки (письмової/усної) від Покупця.
Пунктом 3.4 договору встановлено, що покупець здійснює оплату протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дня виставлення рахунку та направлення його на електронну адресу Покупця.
У випадку порушення покупцем термінів здійснення оплати, передбачених договором, покупець сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. Пеня нараховується за весь період прострочення по день проведення розрахунків у відповідності з умовами договору (підпункт 4.4.1 договору).
Згідно пункт 6.1 договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання прийнятих на себе зобов`язань за даним договором, якщо таке невиконання є наслідком обставин непереборної сили (форс мажору).
Положеннями пункту 6.3 договору передбачено, що сторона, для якої виникла неможливість виконання зобов`язань за цим договором у зв`язку з форс - мажорними обставинами, зобов`язана сповістити про це іншу сторону шляхом надсилання повідомлення електронною поштою. Якщо про такі події непереборної сили не буде повідомлено протягом 10 календарних днів з дня настання події, що унеможливлює часткове або повне невиконання умов Договору, Сторона для якої настала подія непереборної сили, не може на неї посилатися.
Пунктом 6.5 договору встановлено, що положення розділу 6 договору не застосовуються, якщо обставини непереборної сили (форс - мажору) настали в період прострочення виконання зобов`язань стороною, яка на них посилається.
Відповідно до пункту 7.10 договору, документообіг між сторонами здійснюється за допомогою засобів поштового, електронного або кур`єрського зв`язку. Сторони домовилися, що оригінали документів можуть бути отримані ними як під час так і після проведення поставки. Договір, додаткові угоди до нього, а також інші документи, створені при його виконанні, які відправлені електронною поштою мають повну юридичну силу до моменту обміну оригіналами продовжують права та обов`язки для сторін, можуть бути подані в судові інстанції в якості належних доказів і не можуть заперечуватися сторонами.
Всі документи, відправлені електронною поштою, повинні бути відправлені в оригіналі рекомендованим листом протягом 15 календарних днів від дати відправки електронною поштою, якщо інший строк не обумовлений умовами договору.
Сторони домовилися, що у випадку не отримання оригіналів належним доказом факту поставки та отримання товару покупцем є відповідні копії таких документів у тому числі, цього договору, додатків до цього договору, а також провізних документів та документів про зберігання товару.
Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє до 31.12.2021 року включно, а в частині взаєморозрахунків до повного їх завершення. Закінчення терміну дії договору не звільняє винну сторону від відповідальності за його невиконання (пункт 7.1 договору).
На виконання умов позивач здійснив поставку нафтопродуктів (дизельного пального) відповідачу, відповідно до наступних видаткових накладних:
- № 481 від 30.11.2020 на загальну суму 179 359, 25 грн, у тому числі ПДВ;
- № 549 від 15.12.2020 на загальну суму 200 704, 99 грн, у тому числі ПДВ;
- № 611 від 31.12.2020 на загальну суму 190 395, 63 грн, у тому числі ПДВ;
- № 40 від 15.01.2021 на загальну суму 33 725, 32 грн, у тому числі ПДВ.
Всього товару за період листопад 2020 року по січень 2021 року поставлено відповідачу на суму 604 179, 19 грн.
Товар був прийнятий відповідачем без заперечень та зауважень.
Разом з видатковими накладними були направлені рахунки на оплату за поставлений товар:
- № 415 від 30.11.2020 на суму 179 359, 25 грн, граничний строк оплати 14.12.2020;
- № 475 від 15.12.2020 на суму 200 704, 99 грн, граничний строк оплати 29.12.2020;
- № 530 від 31.12.2020 на суму 190 395, 63 грн, граничний строк оплати 14.01.2021;
- № 24 від 11.01.2021 на суму 33 725, 32 грн, граничний строк оплати 29.01.2021.
Відповідач частково сплатив заборгованість за поставлений товар у розмірі 94 856, 16 грн.
Так, відповідач порушив свої зобов`язання за договором та не здійснив оплату в повному обсязі, у зв`язку з чим у відповідача перед позивачем виникла заборгованість у розмірі 509 323, 83 грн.
Вказані обставини і стали підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.
Крім суми основного боргу у розмірі 509 323, 83 грн, позивач просить суд стягнути пеню у розмірі 35 534, 50 грн, інфляційні витрати у розмірі 130 230 грн та 3 % річних у розмірі 27 347, 21 грн.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Частиною 1 статті 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір та обставини справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з поставки товару.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).
Щодо суми основного боргу
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Позивачем поставлено відповідачу товар на суму 604 179, 19 грн.
Натомість, відповідач лише частково виконано зобов`язання з оплати поставленого товару на суму 94 856, 16 грн.
Відтак, заборгованість відповідача перед позивачем становить 509 323, 83 грн.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Строк оплати поставленого товару є таким, що настав.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за поставлений товар у розмірі 509 323, 83 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо стягнення пені
Позивачем також заявлено позовну вимогу про стягнення з відповідача пені у загальному розмірі 35 534, 50 грн за видатковими накладними:
- № 481 від 30.11.2020 за період з 15.12.2020 по 28.01.2021 у розмірі 2 226, 60 грн та з 29.01.2021 по 15.06.2021 у розмірі 4 354, 48 грн;
- № 549 від 15.12.2020 за період з 30.12.2020 по 30.06.2021 у розмірі 13 559, 89 грн;
- № 611 від 31.12.2020 за період з 15.01.2021 по 15.07.2021 у розмірі 13 035, 54 грн;
- № 40 від 15.01.2021 за період з 30.01.2021 по 30.07.2021 у розмірі 2 357, 98 грн
У випадку порушення Покупцем термінів здійснення оплати, передбачених Договором, Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. Пеня нараховується за весь період прострочення по день проведення розрахунків у відповідності з умовами договору (підпункт 4.4.1 договору).
Пунктом 1 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Як вбачається із матеріалів даної справи, підставою для нарахування відповідачеві пені є невиконання зобов`язання із своєчасної оплати товару за вищезазначеними видатковими накладними.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, встановив, що такий розрахунок є арифметично вірним та підлягає задоволенню.
Щодо сум інфляційних втрат та 3% річних
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже передбачене законом право кредитора вимагати оплати боргу з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат за користування грошовими коштами є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утриманими ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Тобто інфляційні нарахування на суму боргу та проценти річних входять до складу грошового зобов`язання і не ототожнюються із санкціями за невиконання чи неналежне його виконання.
За порушення прострочення виконання грошового зобов`язання на підставі частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України дає право позивачу стягнути із відповідача інфляційні втрати в загальному розмірі 130 230 грн за загальний період з грудня 2020 по травень 2022 (за видатковими накладними № 481 від 30.11.2020 у сумі 23 334, 98 грн, № 549 від 15.12.2020 у сумі 50 758, 04 грн, № 611 від 31.12.2020 у сумі 48 150, 90 грн та № 40 від 15.01.2021 у сумі 7 986, 08 грн) та 3% річних в загальному розмірі 27 347, 21 грн за загальний період з 15.12.2020 по 13.10.2022 (за видатковими накладними № 481 від 30.11.2020 у сумі 4 882, 79 грн, № 549 від 15.12.2020 у сумі 10 771, 94 грн, № 611 від 31.12.2020 у сумі 9 968, 35 грн та № 40 від 15.01.2021 у сумі 1 724, 13 грн).
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних витрат, суд встановив, що заявлені до стягнення суми вказаних нарахувань є вірними та підлягають задоволенню.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в розмірі 10 536, 45 грн покладаються на відповідача.
Позивач заявив вимогу про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, яку викладено в прохальній частині позовної заяви, в порядку частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з положеннями частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне відкласти вирішення питання про розподіл таких витрат.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 178, 231, 238, 240, 241, 252, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНАЙТЕД ЛОГІСТИК СТ» (49089, м. Дніпро, вул. Будівельників, буд. 23; ідентифікаційний код 41166316) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛМА РІТЕЙЛ» (65055, м. Одеса, вул. Хутірська, буд. 87; ідентифікаційний код 43523554) основну заборгованість у розмірі 509 323, 83 грн, пеню у розмірі 35 534, 50 грн, 3% річних у розмірі 27 347, 21 грн, інфляційні втрати у розмірі 130 230 грн та витрати зі сплати судового збору у розмірі 10 536, 45 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відкласти вирішення питання про розподіл витрат позивача на професійну правничу допомогу до моменту подання ним доказів понесення цих витрат у порядку, передбаченому частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.І. Ярошенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2022 |
Оприлюднено | 20.12.2022 |
Номер документу | 107919397 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні