ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2022м. ХарківСправа № 922/362/22
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жельне С.Ч.
при секретарі судового засідання Федоровій Т.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Фізичної особи ОСОБА_1 , м.Ізюм, Харківська область до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Восток-Кооп", м.Ізюм, Харківська область про визнання недійсним рішення за участю представників:
позивача: не з`явився;
відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Восток Кооп" про визнання недійсним рішення загальних зборів співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВОСТОК-КООП" за місцезнаходженням провул.Східний №2 м. Ізюм Харківської області від 24.04.2021 року, оформленого протоколом від 24.04.2021 року.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що спірне рішення загальних зборів від 24.04.2021 було прийнято з порушенням прав співвласників щодо участі в управлінні ОСББ та порядку повідомлення співвласників про скликання загальних зборів.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.02.2022 відкрито провадження у справі №922/362/22; справу визначено розглядати в порядку загального позовного провадження. Також цією ухвалою витребувано від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВОСТОК-КООП" (код ЄДРПОУ 40533732), місцезнаходження якого: провулок Східний, буд.2, м.Ізюм Харківської області, 64306, належним чином засвідчену копію рішення загальних зборів співвласників ОСББ "ВОСТОК-КООП" від 24.04.2021 року, оформленого протоколом від 24.04.2021 року, зі всіма додатками до нього та документами, які підтверджують присутність на цих зборах співвласників та результати голосування, а також копію статуту ОСББ "ВОСТОК - КООП" в редакції, діючої станом на 24.04.2021р.
06.04.2022 відповідач до суду надав відзив на позовну заяву (вх.№4494) разом з витребуваними ухвалою суду документами. Проти позову заперечує з підстав його недоведеності.
Згідно Рекомендацій прийнятих Радою суддів України № 9 від 24.02.2022 року щодо роботи судів в умовах воєнного стану при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
З метою надання сторонам можливості у повній мірі реалізувати власні процесуальні права, з метою виконання завдань підготовчого провадження, підготовче засідання по справі неодноразово відкладалося.
У підготовчому засіданні 09.11.2022 р. було постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку передбаченому п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України на 07.12.2022 р. о 09:30.
Сторони у судове засідання 07.12.2022 року своїх повноважних представників не направили, хоча були належно повідомлені про час та місце розгляду цієї справи. Такий висновок судом зроблений виходячи з наступного.
Пунктом 21 розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції".
Відповідно до частини першої статті 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Враховуючи наведене, оскільки місцезнаходження позивача та відповідача є м. Ізюм, поштове відділення (64309) тимчасово не функціонує, то про дату, час і місце судового засідання у справі сторони повідомлялися через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Крім того, за змістом статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/6/18). Тож сторони не були позбавлені можливості ознайомитися з ухвалами суду у даній справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
З огляду на наведене та враховуючи повідомлення позивача та відповідача у справі про факт відкриття провадження у справі та про дату, час та місце судового засідання через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, в порядку приписів статті 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд доходить висновку про належне повідомлення сторін та констатує, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог і дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
Враховуючи, що судом було здійснено всі необхідні заходи, щодо належного повідомлення сторін про дату, час та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про те, що неявка в судове засідання представників позивача та відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
З огляду на те, що у матеріалах справи достатньо документів для правильного вирішення спору по даній справі, у судовому засіданні 07.12.2022 р. на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду по даній справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заявлені позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що Позивач вважає свої права порушеними внаслідок недотримання процедури належного скликання, повідомлення та проведення загальних зборів співвласників квартир в будинку АДРЕСА_1 з недотриманням кворуму, на яких було, зокрема, прийнято рішення від 24.04.2021 про збільшення внеску на утримання багатоквартирного будинку до 7 грн. за 1 кв. м. у зв`язку із оформленням кредиту в АТ «Ощадбанк» на термомодернізацію вказаного будинку.
Між сторонами немає спору, що даний спір є найбільш наближеним до корпоративних спорів, пов`язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, а тому має вирішуватися за правилами господарського судочинства незалежно від суб`єктного складу, за місцезнаходженням юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач у справі є самостійною юридичною особою зі спеціальним статусом некомерційною організацією, без мети отримання прибутку. ОСББ утворено виключно з метою забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків , належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-КООП» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинк».(п.1 Статуту)
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України, ст. 20 ГК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Виходячи з системного аналізу ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 20 ГК України та ст. 1 ГПК України, застосування певного способу судового захисту вимагає доведеності належними доказами сукупності таких умов: наявності у позивача певного права (інтересу); порушення (невизнання або оспорювання) такого права (інтересу) з боку відповідача; належності та ефективності обраного способу судового захисту (адекватність наявному порушенню та придатність до застосування як передбаченого законодавством і ефективного для відновлення порушеного права).
Нормами Законів «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (ст. 6) та «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» (ст. 10) врегульовані процедурні питання скликання та проведення установчих зборів та загальних зборів для прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників.
З цих підстав до правовідносин сторін підлягає до застосування статут відповідача в редакції від 01.09.2017.
Статутом відповідача передбачено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори можуть приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше 1 разу на рік.
До виключної компетенції загальних зборів належить обрання членів правління об`єднання.
Загальні збори скликаються і проводяться правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Правління (ініціативна група), не менш як за 14 днів до дати проведення загальних зборів вручає кожному співвласнику під розписку або направлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в будинку, письмове повідомлення про проведення загальних зборів, або оприлюднює шляхом розміщення його порядку денного в місцях загального користування будинку. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування. Рішення вважається прийнятим якщо за нього проголосували співвласники (їх представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників.
Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти" встановленої пунктом 8 цього розділу, ініціатором зборів (правлінням або ініціативною групою) проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування проводиться протягом 15 днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів не набрано - рішення вважається не прийнятим. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів і голоси, подані під час письмового опитування.
Рішення загальних зборі, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (п.11 статуту).
Для кворуму при прийнятті рішень загальними зборами згідно п. 8 розділу ІІІ Статуту відповідача необхідно щоб за нього проголосували більше половини голосів співвласників.
При цьому згідно п. 7 розділу ІІІ Статуту кожний співвласники під час голосування має кількість голосів, пропорційно до частки загальної площі квартир або нежитлових приміщень у будинку.
Отже підрахунок голосів слід здійснювати не по кількості власників квартир, які голосували, а враховуючи площу їх квартир пропорційно до загальної площі будинку.
Загальна площа квартир в будинку за адресою: АДРЕСА_1 становить 6357,2 кв.м., в голосуванні на зборах 24.04.2021 взяли безпосередню участь та за листками опитування особи (96 осіб), що мають у власності квартири загальною площею 4923,3 кв.м., 92 співвласника проголосувало «за», що мають у власності квартири загальною площею 4785,6 кв.м., що складає 75,3 %.(Протокол від 24.04.2021 року).
В справу не подано доказів, що співвласники будинку за адресою: АДРЕСА_1 також оспорюють прийняте загальними зборами рішення 24.04.2021 і заперечують свою присутність на зборах чи доказують голосування ними не тою кількістю голосів, яка необхідна для кворуму на зборах.
З цих підстав слід вважати, що рішення загальних зборів від 24.04.2021 було прийнято за наявності кворуму.
Відповідач також заперечуючи проти позову вказує, що повідомлення співвласників ОСББ про проведення загальних зборів 24.04.2021 було здійснено у передбачений п.5 Статуту спосіб, а саме шляхом його оприлюднення в місцях загального користування будинку.
З урахуванням вказаного суд приходить до висновку, що позивачка не була присутня на загальних зборах ОСББ 24.04.2021 року за її власним небажанням брати в них участь, оскільки іншого суду не вказано і не доведено позивачкою. При цьому суд вважає за необхідним наголосити, що у цьому випадку, навіть у разі прийняття позивачкою участі у загальних зборах ОСББ 24.04.2021 вказане не змінило б результату рішення, оскільки воно було прийнято за наявності відповідного кворуму.
Інші наявні у матеріалах справи докази та пояснення позивача вищевикладених висновків суду не спростовують.
Відповідно до п. 3 ч. 3ст. 2 ГПК Україниоднією з основних засад (принципів) господарського судочинства є змагальність сторін.
Згідно з ч. 3ст. 13 ГПК Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
З підстав викладеного у позові слід відмовити, поклавши судові витрати за вирішення спору на позивача відповідно до ст.129 ГПК.
На підставі матеріалів справи та керуючись статтями 129,232-233,237-238,240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Рішення буде розміщено за адресою в мережі Інтернет: www.court.gov.ua.
Повне рішення складено "19" грудня 2022 р.
СуддяС.Ч. Жельне
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2022 |
Оприлюднено | 20.12.2022 |
Номер документу | 107920836 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жельне С.Ч.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні