Ухвала
від 19.12.2022 по справі 274/6237/22
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 274/6237/22

Провадження №1-кп/0274/716/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2022 м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12019060050000292 від 19.03.2019 щодо

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Коростишева, Житомирської області, громадянина України, з повною вищою освітою, фізичної особи-підприємця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, -

в с т а н о в и в :

02.11.2022 до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з Бердичівської окружної прокуратури надійшов вказаний обвинувальний акт.

Органом досудового розслідування ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що в березні 2019 року, працюючи на посаді директора товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Будпереробка» (надалі в тексті ТОВ «Завод Будпереробка») вчинив злочин проти довкілля за наступних обставин.

Так, ТОВ «Завод Будпереробка» (код ЄДРПОУ 42741218) зареєстроване за адресою: Житомирська область, Бердичівський район, с. Терехове, вул. Огурцова, 38. За вказаною адресою, на праві приватної власності за даним суб`єктом господарювання зареєстровано об`єкт житлової нерухомості - незавершене будівництво цегельного заводу, при цьому, даний об`єкт нерухомості розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 1820886800:03:000:0509 площею 372,48 кв.м, яка належить Державі в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях. Основним видом діяльності ТОВ «Завод Будпереробка» є оброблення та видалення безпечних відходів. Окрім цього видами діяльності підприємства є збирання безпечних відходів та інша діяльність щодо поводження з відходами.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відходи» від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР, відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Побутовими відходами є відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення. Поводження з відходами це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення. Збирання відходів це діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення. Розміщення відходів є зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах. Відведені місця чи об`єкти це місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Статтею 35-1 Закону України «Про відходи» визначено, що поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил.

Згідно із пунктами «з», «и», «р» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані: не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів; здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об`єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування.

При цьому, відповідно до пунктів 31, 32 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» такі види діяльності як перероблення (оброблення) побутових відходів, захоронення побутових відходів підлягають ліцензуванню.

Згідно із п. 1.8 «Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435, відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування" на кожен полігон побутових відходів має бути розроблений, погоджений та затверджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт. Роботи на полігонах побутових відходів виконуються відповідно до затвердженого проекту.

Таким чином, діючими нормативно-правовими актами передбачено можливість складування (захоронення) твердих побутових відходів, а також ліній сортування сміття тільки на полігонах твердих побутових відходів, які відповідають ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування", затверджені наказом Держбуду України від 17.06.2005 № 101 та мають паспорт місця видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою КМУ від 03.08.1998 № 1216.

Разом з тим, в порушення вимог вищевказаних нормативно-правових актів, 07.03.2019 ОСОБА_4 , будучи директором ТОВ «Завод Будпереробка», діючи від імені вказаного товариства, усвідомлюючи про відсутність у ТОВ «Завод Будпереробка» будь-яких дозвільних документів на право поводження з відходами, в тому числі на їх збирання, розміщення, оброблення (переробку), сортування, а також відсутність облаштованого відповідно до законодавства полігону твердих побутових відходів, але розраховуючи на ненастання негативних наслідків для довкілля, уклав з товариством з обмеженою відповідальністю «ВР КОМПАНІ» договір про надання послуг по переробці (сортуванню) відходів № 07/03-2019тпв, відповідно до якого, ТОВ «Завод Будпереробка» приймає на себе зобов`язання з надання послуг по переробці (сортуванню) відходів з метою підготовки їх до захоронення.

Після чого, у період з 07.03.2019 по 19.03.2019 на територію ТОВ «Завод Будпереробка», розміщеного по вул. Огурцова, 38 в с. Терехове, Бердичівського району, Житомирської області, на виконання умов вищевказаного договору, з дозволу ОСОБА_4 були завезені змішані відходи, у зв`язку з чим, на даній території утворилось несанкціоноване сміттєзвалище, внаслідок чого відбулось забруднення частини земельної ділянки з кадастровим номером 1820886800:03:000:0509, що виразилось у накопиченні в ґрунтах речовин (сульфатів, фосфору та хлоридів), вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін та створює небезпеку для довкілля.

Таким чином ОСОБА_4 , обіймаючи посаду директора ТОВ «Завод Будпереробка», в період часу з 07.03.2019 по 19.03.2019, діючи з необережності, тобто передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, але легковажно розраховуючи на їх відвернення, в порушення пунктів «з», «и», «р» ч. 1 ст. 17, ст. 35-1 Закону України «Про відходи», пунктів 31, 32 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», п. 1.8 «Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово- комунального господарства України від 01.12.2010 № 435, ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування", затверджені наказом Держбуду України від 17.06.2005 № 101, Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою КМУ від 03.08.1998 № 1216, на території ТОВ «Завод Будпереробка», розташованій по вул. Огурцова, 38 в с. Терехове, Бердичівського району, Житомирської області, облаштував несанкціоноване сміттєзвалище змішаних відходів.

Внаслідок порушення вказаних правил поводження з відходами відбулось забруднення частини земельної ділянки з кадастровим номером 1820886800:03:000:0509, що створило небезпеку для довкілля та заподіяно шкоду Державі, в особі Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях.

Дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.1 ст. 239 КК України, як забруднення земель відходами, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля.

В ходіпідготовчого судовогозасідання обвинувачений ОСОБА_4 заявив клопотання про закриття кримінального провадження щодо нього, у зв`язку із закінченням строків давності, визначених ст. 49 КК України.

Прокурор не заперечував проти закриття кримінального провадження за строками давності.

Заслухавши учасників судового розгляду, ознайомившись з матеріалами кримінального провадження, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбаченихпунктами 4-8, 10 частини першої абочастиною другою статті 284цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, при цьому відповідно до частини восьмої цієї статті, закриття кримінального провадження не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КК України перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п`ятнадцять років, а з часу вчинення кримінального проступку - п`ять років.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 КК України, кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 239 КК України - є нетяжким злочином, за який передбачено покарання у виді штрафу від однієї до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Досудовим розслідуваннямвстановлено,що ОСОБА_4 вчинив інкриміновані йому дії у період часу з 07.03.2019 по 19.03.2019. Таким чином, з дня вчинення таких дій минуло понад три роки.

В рамках розгляду кримінального провадження суду не надано жодних доказів того, що ОСОБА_4 ухилявся від досудового розслідування.

Відповідно до довідки Інформаційного центру №22293549261628260080 від 20.10.2022 ОСОБА_4 , з моменту вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, нових злочинів не вчиняв.

Враховуючи, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні нетяжкого злочину, з дня вчинення інкримінованих дій минуло більше трьох років, за даними ГУНП в Житомирській області протягом строку давності від досудового розслідування або суду не ухилявся, новий злочин не вчинив, а тому підлягає безумовному звільненню від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Процесуальні витрати у справі підлягають віднесенню на рахунок держави, що відповідає правовому висновку Об`єднаної палати ККС ВС від 12.09.2022 у справі №203/241/17.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 22.03.2019, після набрання ухвалою законної сили, підлягає скасуванню.

Керуючись ст.49 КК України, статтями 284, 369, 372 КПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків давності задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності ч.1 ст.239 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12019060050000292 від 19.03.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 239 КК України, закрити.

Процесуальні витратина проведення експертизи віднести на рахунок держави.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 22.03.2019 на земельну ділянку площею 3,5 га, кадастровий №1820886800:03:000:0509, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , після набрання ухвалою законної сили - скасувати.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом 7 днів з дня її оголошення.

Головуючий суддя: ОСОБА_5 ОСОБА_6

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення19.12.2022
Оприлюднено21.12.2022
Номер документу107941044
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Забруднення або псування земель

Судовий реєстр по справі —274/6237/22

Ухвала від 19.12.2022

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Базюк Ю. П.

Ухвала від 19.12.2022

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Базюк Ю. П.

Ухвала від 03.11.2022

Кримінальне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Базюк Ю. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні