Рішення
від 20.12.2022 по справі 683/2109/22
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/2109/22

2/683/770/2022

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2022 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Бондарчук Л.А.

секретаря Борикіної Л.В.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Старокостянтинів цивільну справу №683/2109/22, 2/683/770/22 за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області визнання права на спадкове майно,

у с т а н о в и в:

У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області і просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективної селянської спілки «Мир» с. Стецьки, розміром 3,19 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, в межах Сертифікату серія ХМ №0324545.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Вона є єдиним спадкоємцем за законом після смерті матері і у встановленому порядку прийняла спадщину, так як фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. До складу спадкового майна увійшло право на земельну частку (пай), яке належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0324545.

Однак, оформити свої спадкові права вона не в змозі через невідповідність відомостей, зазначених у сертифікаті на право на земельну частку (пай), в якому ім`я власника зазначено " ОСОБА_3 " замість " ОСОБА_2 ", а також у зв`язку з тим, що вказаний сертифікат видано після смерті ОСОБА_2 .

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 подала клопотання про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує, просить задоволити.

Представник відповідача - Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області, яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, до суду не з`явилася, однак подала письмову заяву, у якій просить розгляд справи проводити у відсутності представника, позов визнає.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до роз`яснень, даних в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Відповідно до ст.524 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) спадкування здійснюється за законом і за заповітом.

При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого (ч.1 ст.529 ЦК УРСР в редакції 1963 року).

Згідно ч.1 та ч.2 ст.549 цього Кодексу спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка для позивачки ОСОБА_1 була рідною матір`ю. Після смерті ОСОБА_2 фактично в управління і розпорядження спадковим майном вступила ОСОБА_1 .

Приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Лавутою Ю.А. на підставі заяви ОСОБА_1 заведено спадкову справу №51/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Вказані обставини підтверджуються повідомленням приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Лавути Ю.А. від 03.09.2021 за №270/01-16, актовим записом про смерть ОСОБА_2 , свідоцтвом про народження та укладення шлюбу ОСОБА_1 , рішенням Старокостянтинівського районного суду від 13 травня 2021 року, матеріалами спадкової справи №51/2021.

Отже, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину.

До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 увійшло право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСС "Мир", яке належало ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХМ № 0324545.

Відповідно до роз`яснень, даних в п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Лавутою Ю.А. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері через невідповідність відомостей, зазначених у Сертифікаті на право на земельну частку (пай), в якому ім`я власника зазначено " ОСОБА_3 " замість " ОСОБА_2 ", а також у зв`язку з тим, що вказаний сертифікат видано після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується письмовою відмовою від 03.09.2022 року.

На вказану земельну частку (пай) ОСОБА_2 мала право, так як при житті була включена в список членів КСС «Мир» с. Стецьки, який є додатком до Державного акта на право колективної власності на землю, що підтверджується повідомленням Держгеокадастру від 17 червня 2021 року.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), а також рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

В ч. 1 ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», зазначено, що право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів,сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Також ч. 3 ст. 1 цього ж Закону передбачено, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до ст. 2 вказаного Закону, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до п. п. 23, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» потрібно мати на увазі, що згідно зі ст. 25 ЗК України при приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій земельні ділянки передаються їх працівникам, з визначенням кожному з них земельної частки (паю) за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і кожна з цих осіб має гарантоване право одержати безоплатно свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

Положеннями ст.ст. 316, 321 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Враховуючи викладене, суд вважає, що є всі підстави для визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективної селянської спілки «Мир» с. Стецьки, розміром 3,19 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, в межах Сертифікату серія ХМ № 0324545.

Вимог про стягнення судових витрат позивач не заявляла.

Керуючись ст.12, 13, 263-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективної селянської спілки «Мир» с. Стецьки, розміром 3,19 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, яка належала ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХМ №0324545.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: с. Попівці Хмельницького району Хмельницької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області, місце знаходження: м. Старокостянтинів вул. Острозького, 41 Хмельницької області, 31100, код ЄДРПОУ36027760.

Суддя:

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.12.2022
Оприлюднено21.12.2022
Номер документу107941546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —683/2109/22

Ухвала від 20.12.2022

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Бондарчук Л. А.

Рішення від 20.12.2022

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Бондарчук Л. А.

Ухвала від 03.11.2022

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Бондарчук Л. А.

Ухвала від 24.08.2022

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Бондарчук Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні