Рішення
від 16.12.2022 по справі 607/12184/22
КОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2022 рокуСправа № 607/12184/22 Провадження №2/951/216/2022

Козівський районний суд Тернопільської області у складі:

головуючої судді Братків І. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Козова Тернопільської області цивільну справу за ОСОБА_1 до Купчинецької територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області, третя особа Козівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

12 вересня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Купчинецької територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області, третя особа Козівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Позовна заява ОСОБА_2 мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дідусь ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно.

Позивач зазначає, що а момент смерті ОСОБА_3 проживав у с. Яструбове, Козівського району, Тернопільської області, а вона разом з сім`єю проживає у м. Тернопіль.

Зазначила, що для отримання свідоцтва про право на спадщину, у шестимісячний термін не зверталася, оскільки про наявність заповіту їй було не відомо. Про заповіт стало відомо у 2017 році від секретаря сільської ради. Позивач вказує, що звернулася до нотаріуса, однак нотаріусом їй було відмовлено у зв`язку із пропуском строку для подання заяви на прийняття спадщини.

Посилаючись на викладені обставини, позивач просила визначити їй додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті дідуся ОСОБА_3 , терміном в один місяць з часу набрання законної сили рішенням суду.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 16.09.2022 справу передано на розгляд Козівського районного суду Тернопільської області.

Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 17.10.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 31.10.2022 замінено неналежного відповідача Яструбівську сільську раду у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Купчинецької територіальної громади Козівського району Тернопільської області, третя особа Козівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 22.11.2022 позовну підготовче провадження закрито та призначено до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася. 22.11.2022 подала до суду заяву у якій просила розгляд справи проводити без її участі. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник Купчинецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області у судове засідання не з`явилася, подала відзив на позовну заяву від 21.11.2022, у якому не заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , просила розгляд справи проводити без участі представника відповідача.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета споруКозівської державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явилася.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 повторно виданого 14.09.2017 Козівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області.

За життя ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка площею 3.22 га, розташована на території Денисівської сільської ради Козівського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД №216334.

Маючи намір розпорядитися своїм майном, ОСОБА_4 , 20.09.2010 року складено заповіт № 18, яким останній заповів належне йому майно, а саме земельну ділянку площею 3.22 га, розташовану на території Денисівської сільської ради Козівського району Тернопільської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

21.11.1998 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 уклали шлюб, про що свідчить копія свідоцтва про шлюб сері НОМЕР_2 виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області 18.05.2005, внаслідок чого позивач змінила прізвище на « ОСОБА_7 ».

Як вбачається із свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 виданого 28.02.1979, батьками ОСОБА_8 зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00018687895 сформованого 14.09.2017, батьком ОСОБА_9 був ОСОБА_3 .

Позивач, бажаючи реалізувати своє спадкове право звернулася до державного нотаріуса Бережанської державної нотаріальної контори Гетьман І. М., однак нотаріусом їй було відмовлено у зв`язку із пропуском строку для подання заяви на прийняття спадщини, що підтверджується постановою про відмову у вчинені нотаріальної дії №539/02-31 від 14.09.2017 року.

Окрім цього, суд бере уваги доводи позивача, що у 2018 році вона уже зверталася із позовною заявою про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, однак ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 18.09.2018 позовну заяву було повернуто позивачу.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність позивача про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права (постанова Верховного Суду від 26.06.2019 року справа № 565/1145/17).

Встановивши, що позивач ОСОБА_1 не була обізнаною про складений заповіт, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 200, 206, 247, 258, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, відповідно до ст.ст. 1220, 1222, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Купчинецької територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області, третя особа Козівська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 1 (один) місяць, після набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Козівський районний суд Тернопільської області.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , дані паспорта серія НОМЕР_5 .

Відповідач: Купчинецька сільська рада Тернопільського Тернопільської області, місце знаходження: 47662, вул. Франка, 45, с. Купчинці, Тернопільського району, Тернопільської області, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України - 04395544.

Суддя Ірина БРАТКІВ

СудКозівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення16.12.2022
Оприлюднено22.12.2022
Номер документу107958302
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —607/12184/22

Рішення від 16.12.2022

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Братків І. І.

Ухвала від 22.11.2022

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Братків І. І.

Ухвала від 31.10.2022

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Братків І. І.

Ухвала від 17.10.2022

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Братків І. І.

Ухвала від 16.09.2022

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Ромазан В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні