ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2022 року м. Дніпро Справа № 904/9885/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)
суддів: Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б.
при секретарі судового засідання: Радіновському Р.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Садівничого товариства Придніпровець
на рішення Господарського суду Дніпропетровської області (суддя Васильєв О.Ю.) від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги, м. Дніпро
до Садівничого товариства Придніпровець, смт. Обухівка
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Акціонерне товариство ДТЕК Дніпровські електромережі, м. Дніпро
про стягнення 293 469,36 грн., -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2021р. ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" (позивач) звернувся з позовом до СТ "Придніпровець" (відповідач) про стягнення 293 469,36 грн. (в т. ч.: 277 444,02 грн. - основна заборгованість; 4 494,59 грн. - пеня; 7 836,56 грн. - інфляційні втрати та 3 694,19 грн. - 3 % річних) заборгованості, що виникла внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань зі своєчасної оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.19 р. (укладеним між сторонами).
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 позовні вимоги задоволено у повному обсязі; стягнуто з відповідача - Садівничого товариства "Придніпровець" (52030, смт. Обухівка Дніпровського району Дніпропетровської області, вул. Придніпровська, буд.1; код ЄДРПОУ 24434022) на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, буд.7; код ЄДРПОУ 42082379) 277 444,02 грн. - основної заборгованості; 4 494,59 грн. - пені; 7 836,56 грн. - інфляційних втрат; 3 694,19 грн. - 3% річних та 4 402,04 грн. витрат на сплату судового збору.
Не погодившись із зазначеним рішенням до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Садівниче товариство "Придніпровець", в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема вказує наступне:
-за договором про постачання електричної енергії, укладеним між позивачем та відповідачем, постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб тільки двох електроустановок відповідача за точками обліку 227.02 "Насосна" та 227.03 "Освітлення", а на точку обліку 227.01 "СТ Придніпровець" дія цього договору не розповсюджується;
-в даному випадку має місце подвійний облік проданої електроенергії, оскільки споживання електричної енергії через точку обліку 227.01 "СТ Придніпровець" здійснюється не тільки відповідачем, а й іншими особами усі за окремими лічильниками;
-судом першої інстанції надана неправильна оцінка доказам, наданим відповідачем, а саме Акту обстеження від 13.01.2021 та Службовій записці від 01.02.2021;
- суд першої інстанції неправильно дослідив та оцінив довідки АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" про обсяги розподіленої електроенергії.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 25.08.2022р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Садівничого товариства "Придніпровець" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 03.10.2022р.
Представником ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" подано відзив на апеляційну скаргу відповідача, у відповідності до якого позивач заперечує проти її задоволення, вважає рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 законним та обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування своїх заперечень позивач зазначає наступне:
-вважає помилковими твердження апелянта, що дія договору про постачання електричної енергії, укладеного між позивачем та відповідачем, не розповсюджується на точку обліку 227.01, оскільки оператором систем розподілу (третя особа по справі) надані достатні докази щодо розподілу електричної енергії відповідачу в тому числі і через точку обліку 227.01;
-дані про обсяги електричної енергії за точкою обліку 227.01 "СТ Придніпровець", які були передані оператором систем розподілу позивачу для здійснення розрахунків зі споживачем, належать саме відповідачу, який здійснював споживання саме цих обсягів електричної енергії, і в даному випадку відсутнє "задвоєння" обліку електричної енергії;
-дані щодо обсягів спожитої електричної енергії відповідачем, які зазначені у довідках, наданих АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" однакові, що є підтвердженням факту не включення обсягів електричної енергії, спожитої населенням, до обсягів електричної енергії, спожитих відповідачем.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 03.10.2022р. розгляд апеляційної скарги відкладено в судове засідання на 31.10.2022р.
В судовому засіданні по справі оголошено перерву з 31.10.2022р. до 05.12.2022р.
29.11.2022р. від відповідача надійшло клопотання про доповнення апеляційної скарги, до якого долучені додаткові докази по справі.
Колегія суддів, розглянувши зазначене клопотання відповідача, дійшла висновку про залишення його без розгляду, зважаючи на наступне.
За ч. 1 ст. 266 ГПК України, особа, яка подала апеляційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на апеляційне оскарження.
Строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 сплив 04.08.2022р.
Також, відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Згідно з ч. 4 ст. 80 ГПК України, якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.
Частиною 8 ст. 80 ГПК України унормовано, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Згідно з ч. 2 ст. 118 ГПК України заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Окрім цього, відповідно до п. п. 6-7 ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд, зокрема, з`ясовує, чи повідомлені сторони про всі обставини справи, які їм відомі; чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Статтею 194 ГПК України встановлено, що завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
Зі змісту вищенаведених норм убачається, що в межах позовного провадження докази у справі подаються виключно в межах підготовчого засідання у встановлені судом або ГПК України строки. При цьому, відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву. Неподання доказів у встановлені судом або законом строки та недоведення поважності причин такого неподання має наслідком неприйняття таких доказів до розгляду.
Суд може прийняти до розгляду докази, подані стороною на стадії розгляду справи по суті, коли встановить, що сторона не мала можливості подати їх у визначений законом або судом строк з причин, що не залежали від неї.
Як свідчать матеріали справи, при розгляді справи судом першої інстанції відповідачем не подавались документи, наведені у клопотанні про доповнення апеляційної скарги, і про їх існування відповідачем не вказувалось.
Колегія суддів зазначає, що будь-яких доводів щодо існування причин пропуску строку для звернення до суду із відповідним клопотанням відповідачем суду наведено не було, а тому колегія суддів відмовляє у задоволенні вказаного клопотання.
У судовому засіданні, яке відбулось 05.12.2022р. представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсягу та просив її задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, прийнятим з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Представник третьої особи у судовому засіданні надав усні пояснення, згідно з якими підтримав заперечення позивача проти апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, 02.03.2010 р. між ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (правонаступник - АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", постачальник) та СТ "Придніпровець" (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 227, відповідно до умов якого позивач зобов`язувався продавати відповідачу електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача (відповідача) з приєднаною потужністю 175 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а відповідач зобов`язувався сплачувати позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та /або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємними частинами даного договору (розділ 1 договору) (т. 1, а. с. 214-221).
Так, Додатком 4 до Договору "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", в редакції додаткової угоди № 2 від 29.12.2013 р., визначено "Перелік об`єктів і точок комерційного обліку Споживача": 1. Садівниче товариство. 2. Насосна. 3. Освітлення. (т. 1.а. с. 229-230)
Додатком 11 до Договору в редакції додаткової угоди від 29.12.2013 р., визначено Перелік об`єктів Споживача: 1. Садівниче товариство. 2. Насосна. 3. Освітлення. (т. 1., а. с. 246).
Також, вказані об`єкти відображені в "Загальній схемі електропостачання" (додаток 10 до договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 29.12.2013 р.) (т. 1, а. с. 245).
Додатком 8 до договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 29.12.2013 р., визначено розрахунок втрат електричної енергії, що відбуваються у трансформаторній підстанції (т. 1.-а. с. 233-234).
У відповідності із Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.18 р. (далі ПРРЕЕ) ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Дніпропетровської області.
У червні 2018 року ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" видано ліцензію з постачання електричної енергії споживачам (постанова НКРЕКП від 14.06.18 р. № 429).
Пунктом 1.2.7. ПРРЕЕ встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пунктом 2 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 р. (в редакції чинній станом на 01.01.19 р.) встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 1.2.15 ПРРЕЕ було передбачено, що для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
Згідно п. 8 Постанови НКРЕКП встановлено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальних послуг, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії постачальником універсальних послуг, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
У відповідності до п. 1.1. Додатку 6 "Типовий договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг" до Правил, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднанням, яка є додатком 1 до цього договору.
Згідно з п. 1.2.15 Правил укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Згідно з положеннями п. 13 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії", фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної заяви про приєднання, оплати рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Позивачем опубліковано договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг у газеті "Вісті Придніпров`я" від 06.11.18 р. № 84 (1984), а також розміщено на офіційному веб-сайті https://dnep.com.ua.
СТ "Придніпровець" (споживач) приєдналося до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг за особовим рахунком № 521000023639 на умовах комерційної пропозиції "Побутова" постачальника універсальних послуг ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" для побутових споживачів (комерційна пропозиція) шляхом споживання електричної енергії (що підтверджується листом та довідкою про обсяги розподіленої електричної енергії, а. с. 32, 33-34).
Відповідно, з 01.01.19. між постачальником (позивачем) та споживачем (відповідачем) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, відповідно до умов якого цей договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору (п. 1.1. договору).
Згідно з умовами договору постачальник продає електричну енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього договору (п. 2.1. договору).
Відповідно до п. 3.1. договору умови надання універсальних послуг споживачу визначаються комерційною пропозицією, яка є додатковою до цього договору та повинні передбачати наступне: ціни на електричну енергію для споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором; споживач має право змінювати постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого постачальника у разі дострокового розірвання цього договору.
Пунктом 5.1. договору встановлено, що споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору.
Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію (п. 5.2. договору).
Ціна на електричну енергію визначається постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у п. 3.1. глави 3 цього договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої Регулятором (п. 5.3. договору).
У відповідності до п. 5.5. договору ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена регулятором, повинна бути обов`язковою для сторін з дати її введення в дію.
Згідно з п. 5.6. договору інформація про діючу ціну на електричну енергію постачальника має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування.
Відповідно до п. 5.7. договору ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадках застосування до споживача диференційованих цін (тарифів) на електричну енергію суми, вказані в рахунках, можуть відображати середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін (тарифів).
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.8. договору).
Пунктом 5.10 договору встановлено, що оплата рахунку постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
У відповідності до п. 5.11 договору якщо споживач не здійснив оплату за цим договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, або не допустив представників постачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів).
У разі порушення споживачем строків оплати, постачальник має право вимагати сплати пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню в порядку та розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг, згідно з умовами цього договору (п. 6.2. договору).
Відповідно до п. 7.1. договору постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію та інші послуги, згідно з умовами цього договору.
Згідно із п. 8.1. договору постачальник має право звернутися до оператора системи з вимогою про відключення об`єкта споживача від електроживлення у випадку порушення споживачем строків оплати за спожиту електричну енергію за цим договором, у тому числі за графіком погашення заборгованості.
Припинення електропостачання не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість постачальнику за спожиту електричну енергію за цим договором (п. 8.2. договору).
Відновлення постачання електричної енергії споживачу може бути здійснено за умови повного розрахунку споживачем за спожиту електричну енергію за цим договором або складання сторонами графіку погашення заборгованості на умовах цього договору та відшкодування витрат постачальника на заходи з припинення та відновлення постачання електричної енергії (п. 8.3. договору).
Пунктом 9.1. договору встановлено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричною енергією, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (п. 13.1. договору) (т. 1, а. с. 12-20).
Розділом 4 Комерційної пропозиції (Додаток № 2 до вищезазначеного договору) визначено, що оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, зазначений у договорі або розрахункових документах.
Пунктом 5.2. Комерційної пропозиції передбачено, що колективний побутовий споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії не рідше, як один раз на місяць за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим.
Рахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Колективним побутовим споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку.
Рахунок за фактичне споживання формується Споживачем самостійно в сервісі "Особистий кабінет" не пізніше ніж 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках рахунок формується та надається Постачальником Споживачу на підставі отриманих від Споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних та може бути отриманий Споживачем у відповідному енергоофісі Постачальника.
У разі не отримання Споживачем рахунку. Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.
Пунктом 6. Комерційної пропозиції врегульовано, що за внесення платежів, передбачених умовами договору з порушенням термінів визначених цією комерційною пропозицією, індивідуальний побутовий споживач та колективний побутовий споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,01 відсотка від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом усього періоду прострочення зобов`язання, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу; відповідно до ст. 625 ЦК України на суму заборгованості нараховуються інфляційні втрати та 3 % річних від суми боргу за весь період прострочення; в разі зазначення постачальником в рахунку рекомендованого платежу, штрафні санкції до такого платежу не застосовуються.
Згідно п. 10. Комерційної пропозиції договір укладається на строк до кінця календарного року; договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії або перегляд його умов; договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за 21 день до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії (т. 1, а. с. 21-25).
Докази того, що сторони мали намір припинити дію договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 01.01.19 р. в матеріалах справи відсутні. Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що на момент виникнення спірних відносин договір був чинним.
Як вбачається з позовних вимог, позивач поставив споживачу електричну енергію на загальну суму 277 444,02 грн., однак в порушення прийнятих на себе зобов`язань відповідач оплату спожитої електричної енергії у повному обсязі не здійснив, що стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення про задоволення позовних вимог, місцевий господарський суд встановив, що обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем, у зв`язку з чим дійшов висновку про правомірність вимог позивача, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції.
Так, відносини, що виникли між сторонами у справі, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно зі ст.ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Статті 525, 526 Цивільного кодексу України та стаття 193 Господарського кодексу України містять загальні умови виконання зобов`язання, у відповідності до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 202 Господарського кодексу України та статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відносини, що склалися між сторонами даного спору виникли з договору, який з своєю правовою природою є договором поставки електричної енергії (енергопостачання).
Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Приписами ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно до п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. за № 312, на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Як зазначено вище, судом першої інстанції встановлено, що СТ "Придніпровець" (споживач) приєдналося до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг за особовим рахунком № 521000023639 на умовах комерційної пропозиції "Побутова" постачальника універсальних послуг ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" для побутових споживачів (комерційна пропозиція) шляхом споживання електричної енергії (що підтверджується листом та довідкою про обсяги розподіленої електричної енергії, а. с. 32, 33-34).
Згідно з ч. 3. ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ст. 73 ГПК України).
Згідно з ч. 1. ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України). Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування; докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ст. 77 ГПК України). Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. (ст. 78 ГПК України). Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування; питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. (ст. 79 ГПК України).
Відповідно до приписів ст. 80 ГПК України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду; позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву на позов.
Згідно приписів ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору постачальник у період: вересень 2020р. - березень 2021р. поставив споживачу електричну енергію на загальну суму 277 444,02 грн., що підтверджується відповідною довідкою про обсяги розподіленої електричної енергії по ЕІС-кодам точок комерційного обліку об`єктів споживача (т. 1., а. с. 33-34) та детальною довідкою про обсяги розподіленої електричної енергії СТ "Придніпровець" (ККС 11000028888 договір 227) за вересень 2020р. - березень 2021р. (т. 1., а. с. 249).
На час винесення рішення у справі відповідачем належними доказами не спростовано обсяг спожитої ним електричної енергії та не надано належних доказів на підтвердження своєї думки про подвійне нарахування обсягів спожитої електроенергії, а також не надано доказів погашення заборгованості.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за спожиту електричну енергію на загальну суму 277 444,02 грн.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, невиконання зобов`язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, є порушенням зобов`язання. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. За своєю правовою природою, неустойка (пеня, штраф) є видом забезпечення виконання зобов`язання.
Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов`язань на вимогу кредитора, зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи наявну заборгованість за спожиту електричну енергію, позивачем відповідно до п. 6 Комерційної пропозиції до договору та приписів ст. 625 ЦК України нарахувано відповідачу: 4 494,59 грн. - пені; 7 836,56 грн. - інфляційних втрат та 3 694,19 грн. - 3 % річних від простроченої суми.
Здійснивши перевірку наданих позивачем розрахунків, суд першої інстанції дійшов правильного висновку що визначення розміру пені, 3 % річних та інфляційних втрат здійснено арифметично правильно.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та задоволення позову у повному обсязі.
З огляду на усе вищевикладене, судова колегія апеляційного суду вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, а оскаржуване рішення таким, що відповідає фактичним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, тому підстави, передбачені ст. 277 ГПК України, для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 відсутні.
Згідно зі ст. 129 ГПК України та виходячи з результатів розгляду апеляційної скарги, судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 6 603,07 грн. слід покласти на апелянта.
З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 123, 129, 269, 270, 275-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Садівничого товариства Придніпровець на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 07.07.2022р. у справі № 904/9885/21 залишити без змін.
Судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Садівниче товариство Придніпровець
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повна постанова складена та підписана 19.12.2022 року.
Головуючий суддя А.Є. Чередко
Суддя Т.А. Верхогляд
Суддя Ю.Б. Парусніков
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2022 |
Оприлюднено | 22.12.2022 |
Номер документу | 107960748 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чередко Антон Євгенович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні