ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/2849/22Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., розглянувши справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк"; (адреса для листування - вул.Набережна Перемоги, 50, Дніпро,49094)
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідницький учбово-курсовий консультаційний центр промислової безпеки" м. Одеса
відповідача-2 - ОСОБА_1 м. Київ
про стягнення 104694,43 грн.;
До суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" про солідарне стягнення з відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідницький учбово-курсовий консультаційний центр промислової безпеки" та ОСОБА_1 104694,43 грн заборгованості за кредитним договором № б/н від 30.06.2021, з яких 83294,43 грн заборгованості за кредитом та 21400 грн заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії. Позивач просить розглядати у спрощеному провадженні без виклику сторін.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.10.2022, справу розподілено судді Литвиновій В.В.
Ухвалою від 27.10.2022 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено Відповідачу строк, відповідно до ст. 251,252 ГПК України, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання суду (з доказами надіслання іншим учасникам справи). Роз`яснено Відповідачу, що відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання заяв по суті справи у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвала про відкриття провадження, надіслана на адресу відповідача-1, зазначену у позовній заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань м. Одеса вул. Космонавтів 36, повернулась до суду з відміткою пошти „адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з п. 99-2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 270 "Про затвердження правил надання послуг поштового зв`язку" рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за вказаною адресою, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Згідно з п. 5) ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, відповідач-1 вважається належним чином повідомлений про розгляд даної справи. Відзиву на позов відповідач-1 не подав.
Ухвала про відкриття провадження, надіслана на адресу відповідача-2, зазначену у позовній заяві АДРЕСА_1 , повернулась до суду з відміткою пошти „адресат відсутній за вказаною адресою".
Враховуючи, що відповідач-2 ОСОБА_1 є фізичною особою, суд відповідно до ч.6 ст. 176 ГПК України звернувся до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача-2.
На запит суду відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Солом"янської районної в місті Києві державної адміністрації 02.11.2022 надав відповідь, в якій зазначено, що відомості щодо реєстрації ОСОБА_1 відсутні.
З огляду на викладене, суд 03.11.2022 відповідно до ч. 10 ст. 176 ГПК України розмістив оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України. Відповідач-2 відзиву не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що сторони належним чином повідомлені про розгляд справи, з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору, справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
Дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
30.06.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідницький учбово-курсовий консультаційний центр промислової безпеки" (клієнт, відповідач-1) через систему інтернет-клієнт-банкінг із використанням електронного цифрового підпису підписало Заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - Заява, а.с. 14-17), на підставі якої приєдналось до Розділу 1.1 „Загальні положення" та Розділу 3.2.8 Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умови та Правила), що розміщені на офіційному сайті Банку pb.ua, які разом складають Кредитний договір.
Істотні умови Кредитного договору викладені у Заяві, згідно з якою:
- Банк за наявності вільних коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит дія фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та інших винагород в обумовлені цим договором терміни (пункт 1.1 Заяви);
- розмір кредиту: 200 000 грн. (пункт 1.2 Заяви);
- строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (пункт 1.3 Заяви);
- у період з дати підписання Заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом - 1,4 % в місяць від початкового розміру кредиту (в тому числі при достроковому погашенні кредиту). (пункт 1.4 Заяви);
- проценти за користування кредитом у разі виникнення простроченнях зобов`язань за Кредитним договором: 4 % від суми простроченої заборгованості (пункт 1.5 Заяви);
- порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів: щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток 1 до Заяви) є невід`ємною частиною договору (пункт 1.6 Заяви).
У Графіку погашення основної суми боргу та процентів за кредитом (Додаток 1 до Заяви) сторони погодили строк погашення кредиту - щомісячно, до дати, зазначеної в пункті 1.6 Заяви, суму кредиту - 16666,67 грн., проценти з 1-го місяця - 3200 грн., з 7-го місяця - 2800 грн.
Відповідно до пункту 3.2.8.1 Умов та Правил банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий «Кредит КУБ» для фінансування поточної діяльності клієнта, в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячною платежу, порядок їх сплати ) вказуються в заяві про приєднання до Умов та Правил надання послуги «КУБ», а також в системі Приват24.
Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом заяви в системі Приват24 або у сервісі Paperless або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Згідно з пунктом 3.2.8.3.1 Умов та Правил повернення кредиту здійснюється щомісячно шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві.
Пунктами 3.2.8.5.2 та 3.2.8.5.3 Умов та Правил встановлено обов`язок клієнта оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з пункт 3.2.8.3.2, повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як це встановлено в пунктах 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також зазначені в Заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
Відповідно до пункту 3.2.8.9.1 Умов та Правил за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1 та 3.2.8.3 цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в пункті 3.2.8.3.2.
Пунктом 3.2.8.3.2 Умов та Правил визначено, що за користування послугою клієнт сплачує щомісячно протягом всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах.
Договір є чинним з моменту підписання клієнтом Заяви. Строк дії договору встановлюється з дня його укладення і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором (пункт 3.2.8.11 Умов та Правил).
Частиною першою статті 1054 ЦК України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною першою статті 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За змістом статті 1056-1 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Позивач виконав свої договірні зобов`язання, надавши відповідачу-1 кредит в сумі 200000грн, що підтверджується випискою з рахунку за період з 01.01.2000 по 06.10.2022.
Судом встановлено, що у відповідача-1 перед позивачем утворилась заборгованість з повернення кредитних коштів у розмірі 83294,43 грн., 21400 грн заборгованості за відсотками з користуванням кредитом, що підтверджується виписками по рахунку відповідача-1 та розрахунком заборгованості станом на 06.10.2022.
Відповідачем-1 належними та достатніми доказами вказана заборгованість не спростована, доказів сплати боргу суду не надано.
З урахуванням наведеного, вимоги позивача про стягнення з відповідача-1 заборгованості за кредитом у розмірі 83294,43 грн., 21400 грн заборгованості за відсотками з користуванням кредитом є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що ж до наявності підстав для солідарного стягнення заборгованості за Кредитним договором з відповідача-2 на підставі Договору поруки, то слід зазначити таке.
Виконання зобов`язань за Кредитним договором було забезпечене Договором поруки, укладеним Банком і ОСОБА_1 (поручитель), за умовами якого поручитель взяв на себе зобов`язання у випадку невиконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідницький учбово-курсовий консультаційний центр промислової безпеки" зобов`язань за Кредитним договором відповідати перед кредитором в тому ж розмірі, що і відповідач-1, включаючи сплату кредиту, процентів, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків, тобто зобов"язався відповідати як солідарні боржники разом з відповідачем-1.
Частиною першою статті 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
Згідно з частинами першою та другою статті 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
Частинами першою та другою статті 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
У разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі (частини перша та друга статті 543 ЦК України).
Оскільки, відповідачем-1 не виконано належним чином умови Кредитного договору, то позовні вимоги щодо солідарного стягнення заборгованості з відповідачів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, заявлений позивачем позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1, 9 ст. 129 ГПК України судові витрати в розмірі сплаченого судового збору покладаються на відповідачів.
На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-дослідницький учбово-курсовий консультаційний центр промислової безпеки" (код 36156154, м. Одеса вул. Космонавтів 36) та ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (код 14360570, м. Київ вул. Грушевського 1Д, адреса для листування - вул.Набережна Перемоги, 50, Дніпро,49094) 104694,43 грн заборгованості за кредитним договором № б/н від 30.06.2021 та 2481грн витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 19 грудня 2022 р.
Суддя В.В. Литвинова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2022 |
Оприлюднено | 23.12.2022 |
Номер документу | 107961950 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Литвинова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні