Справа № 504/2774/22
провадження №2/504/1639/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.12.2022смт.Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області в складі :
головуючого судді Вінської Н.В.,
секретаря Коцар А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Доброслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Курісовської сільської ради Березівського р-ну Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини за заповітом,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом, у якому із урахуванням уточнень просив: встановити факт того, що він прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ; встановити факт того йому належить заповіт складений ОСОБА_2 ; визнати за ним право власності на земельну ділянку кадастровий номер 5122785500:01:001:0126 площею 4,8979 га, розташовану на території Сербківської сільської ради Комінтернівського ( Лиманського, нині Березівського) району Одеської області.
У обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на земельну ділянку кадастровий номер 5122785500:01:001:0126 площею 4,8979 га. За життя спадкодавець склала заповіт, яким все своє майно залишила ОСОБА_1 . З метою отримання спадщини у встановлений законом шести місячний строк він неодноразово звертався до різних нотаріусів із заявою про прийняття спадщини, однак нотаріуси не могли визначитись, яка саме нотаріальна контора має відкривати спадкову справу, у зв`язку із чим, він 08.07.2021 року за 2 дні до закінчення шести місячного строку направив засобами поштового зв`язку заяву про прийняття спадщини до Лиманської державної нотаріальної контори, яка перенаправила зазначену заяву до Суворовської державної нотаріальної контори, в результаті чого була заведена спадкова справа №151Б/2021 від 17.08.2021 року, однак нотаріусом йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, через пропуск ним шести місячного строку для прийняття спадщини. Крім того, нотаріус зазначив, що у заповіті та у ідентифікуючих документах існує розбіжність у написанні його прізвища, а саме: у заповіті зазначено « ОСОБА_3 », а у його паспорті зазначено « ОСОБА_3 », проте згідно висновку бюро лінгвістичних експертиз зазначені прізвища є ідентичними, у зв`язку із чим він вимушений звернутись до суду із вказаним позовом.
Представник позивача у судове засідання не з`явилась надавши заяву про підтримання позову та розгляд справи без її участі.
Представник Курісовської сільської ради Березівського району у судове засідання не з`явився надавши заяву про розгляд справи без їх участі та про відсутність заперечень.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи та копію спадкової справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
З довідки виданою Сербківської сільської ради від 07.06.2022 року, вбачається, що ОСОБА_1 проживав з ОСОБА_2 з 2009 року по день смерті останньої, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 та вели спільне господарство.
Відповідно до копії державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ОД №055792, ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 4,90 га. розташована на території Сербківської сільської ради Комінтернівського ( Лиманського, нині Березівського) району Одеської області.
ОСОБА_2 за життя склала заповіт, засвідченого секретарем виконавчого комітету Сербківської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Остромогильською С.В., яким заповіла все своє майно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно експертного висновку №056/957-а складеного Українським бюро лінгвістичних експертиз від 16.07.2021 року, розбіжності між написанням прізвищ ОСОБА_3 та ОСОБА_3 виникли внаслідок відхилення від орфографічних норм при міжмовних перетвореннях та є ідентичними.
Позивач 08.07.2021 року направив засобами поштового зв`язку до Лиманської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини з додатками, зазначене підтверджується описом направлення та поштовим повідомленням №6750000737969.
Постановою державного нотаріуса Суворовської державної нотаріальної контори у місті Одеси, ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії з підстав пропущення ним шести місячного строку для подання заяви про прийняття спадщини та через розбіжності у заповіті з приводу написання його прізвища.
Задовольняючи позов частині встановлення факту прийняття спадщини, суд виходив з того, що в ході судового розгляду було встановлено, що позивач в установлений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за допомогою засобів поштового зв`язку, у зв`язку із чим зазначена вимога підлягає задоволенню.
Задовольняючи позов в частині встановлення факту належності заповіту, суд виходив з того, що прізвища ОСОБА_3 та ОСОБА_3 є ідентичними, що підтверджується відповідною експертизою складеного Українським бюро лінгвістичних експертиз.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Задовольняючи позов в частині визнання права власності на майно, суд виходив з того, що спадкодавцю ОСОБА_2 належить вищевказана земельна ділянка, позивач є спадкоємцем за заповітом, будь які інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертались, у тому числі які мають право на обов`язкову частку у спадщині, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1ст. 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно дост. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно дост. 1216 Цивільного кодексу Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Отримання у спадок спадкоємцями земельних ділянок здійснюється без зміни їх цільового призначення.
Статтею 1218 ЦКвстановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дост.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Статтею 1297 ЦК України, спадкоємець який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
Згідно роз`ясненню, викладеному у п. 23 постанови ПВС України від 30.05.2008 року №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду в порядку позовного провадження.
Таким чином із урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст.355, 369, 372, 1216, 1218, 1261, 1288, 1297 ЦК України і керуючись ст.ст.3,11,200,206-207, 247,258,263,265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 доКурісовської сільськоїради Березівськогор-нуОдеської областіпро встановленняфакту прийняттяспадщини зазаповітом задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити факт того, що ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) належить заповіт ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , засвідчений секретарем виконавчого комітету Сербківської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, 29.10.2007 року №146.
Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) право власності на земельну ділянку кадастровий номер 5122785500:01:001:0126 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8979 га, розташовану на території Сербківської сільської ради Комінтернівського (Лиманського, нині Березівського) району Одеської області в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Н.В. Вінська
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 107992079 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Вінська Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні