Рішення
від 22.12.2022 по справі 591/4778/22
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа № 591/4778/22

Провадження № 2/591/2129/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2022 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді Северинової А.С.,

з участю секретаря судового засідання Рудь В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Давиденко Інна Анатоліївна, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

У жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до Сумської міської ради та свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме: на житловий будинок і земельну ділянку площею 0,0606 га, кадастровий номер 5910136300:03:015:0026, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначає, що вона не звернулася до нотаріальної контори у передбачений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що знаходилась за кордоном у період з 16 березня 2022 року по 16 вересня 2022 року через збройну агресію РФ проти України та запровадження в державі військового стану, отже, вона не могла з об`єктивних причин повернутися в Україну.

Посилаючись на поважність причин, з яких пропустила строк на прийняття спадщини, просить суд визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 13 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 10листопада 2022 року.

У відзиві відповідач Сумська міська рада просить суд прийняти законне й обґрунтоване рішення, не порушуючи законних інтересів Сумської міської ради та конституційних прав інших осіб (а.с. 29).

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 10 листопада 2022 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 22грудня 2022 року.

В судове засідання сторони не з`явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. Від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі. Відповідач Сумська міська рада у відзиві на позовну заяву просить розглянути справу за відсутності її представника. Третя особа приватний нотаріусСумського міськогонотаріального округуДавиденко І.А. просить розглянути справу без її участі.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 10 вересня 1974 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено шлюб (а.с. 4).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 (а.с. 5).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне йому майно, у тому числі, на житловий будинок та земельну ділянку площею 0,0606 га, кадастровий номер 5910136300:03:015:0026, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7, 8, 12).

За даними паспорта громадянина України для виїзду за кордон позивачка ОСОБА_1 з 16березня 2022 року про 16 вересня 2022 року перебувала за межами України (а.с. 13).

Згідно з інформаційною довідкою зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася, свідоцтво про право на спадщину не видавалося (а.с. 48).

Листом приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу від 27 вересня 2022року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, що належало ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском нею встановленого законом строку для прийняття спадщини (а.с. 6).

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

За частиною 1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Частина 3 статті 12 ЦПК України встановлює обов`язок кожної сторони довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Також згідно з частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивачка зазначила поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини запровадження в Україні військового стану з 24 лютого 2022 року та її перебування у зв`язку з цим за кордоном у період з 16 березня 2022 року по 16 вересня 2022 року.

Згідно з Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.

Таким чином, приймаючи до уваги обставини того, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні з 24 лютого 2022 року запроваджено режим воєнного стану, який діє на даний час, а також ураховуючи, що у період з 16 березня 2022 року по 16 вересня 2022 року позивачка перебувала за кордоном, тому суд вважає зазначену позивачем причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною. При цьому, суд звертає увагу на те, що даних про осіб, які б своєчасно прийняли спадщину після померлого ОСОБА_2 судом не установлено, а матеріали справи не містять. Також за відсутності заперечень відповідача, що на переконання суду не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб наявні підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України суд вважає можливим визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, а саме тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Отже, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 264, 265, 273 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Сумська міська рада, адреса: м. Суми, площа Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 41854303.

Третя особа: Приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Давиденко Інна Анатоліївна: адреса: м. Суми, пл. Незалежності, буд. 10.

Повне судове рішення складено 22 грудня 2022 року.

Суддя А.С. Северинова

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення22.12.2022
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу108001768
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —591/4778/22

Рішення від 22.12.2022

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

Ухвала від 10.11.2022

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

Ухвала від 13.10.2022

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Северинова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні