Рішення
від 21.12.2022 по справі 605/671/21
ПІДГАЄЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 605/671/21

РІШЕННЯ

Іменем України

"21" грудня 2022 р. Підгаєцький районний суд

Тернопільської області

в складі :

головуючого судді Горуц Р.О.

за участю:

секретаря судового засідання Костенюк М.Я.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Козар Марія Михайлівна про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3 , Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Козар М.М. про визнання права власності на спадкове майно за законом, у вигляді Ѕ частки земельної ділянки площею 0,065 га, з кадастровим номером 6124884000:01:001:0421, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка належала її матері ОСОБА_4 .

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позові та просить їх задовольнити.

В судове засідання позивач не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.

В судове засідання відповідач ОСОБА_3 не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, визнання ним позовних вимог та прохання про розгляд справи у його відсутності, викладено у адресованій суду заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.211 ЦПК України.

В судове засідання представник відповідача Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Крім того, прохання про розгляд справи у його відсутності викладено у поданій суду заяві, яка наявна в матеріалах справи. При вирішення справи покладається на думку суду. Відзиву на позов не подав.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Козар М.М. в судове засідання не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. Причин своєї неявки суду не повідомила.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, прийшов до переконання, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом.

У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленомустаттею 364цього Кодексу (ст.370 ЦК України).

Відповідно до ст.ст.1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За змістом ст.1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.

Положенням ч.1 ст.1258 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частинами 1,3ст.1268ЦК Українипередбачено,що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).

Судом встановлено, що позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в сім`ї: батька ОСОБА_5 та матері ОСОБА_4 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 11 лютого 1978 року.

Дядько позивачки, тобто рідний брат її матері - відповідач ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в сім`ї: батька ОСОБА_6 та матері ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 19 жовтня 1963 року.

ОСОБА_8 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в сім`ї: батька ОСОБА_6 та матері ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 02 вересня 1964 року.

Батьки позивачки у Мужилівській сільській раді Підгаєцького району Тернопільської області 22 квітня 1977 року зареєстрували шлюб, у зв`язку з чим мати позивачки змінила прізвище із дошлюбного ОСОБА_9 на прізвище чоловіка ОСОБА_10 , що видно із повного витяга з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.

Позивач 27 квітня 2007 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_11 , у зв`язку з чим змінила прізвище із дошлюбного ОСОБА_10 на прізвище чоловіка ОСОБА_12 , що видно із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 27 квітня 2007 року.

Рідний брат позивачки ОСОБА_13 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в сім`ї: батька ОСОБА_5 та матері ОСОБА_4 , що вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 від 21 червня 1980 року.

Встановлено, що бабці позивачки ОСОБА_7 на підставі свідоцтва на право особистої власності на житловий будинок, виданого виконкомом Бережанської районної ради від 04 вересня 1989 року, належав житловий будинок з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1 .

Вказаний вище житловий будинок з господарськими будівлями, після смерті ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рівних частках успадкували її діти, а саме: відповідач ОСОБА_3 та мати позивачки ОСОБА_4 , що видно із нотаріально посвідченого свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22 вересня 2011 року, зареєстрованого в реєстрі за №808.

Крім того, ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності, разом із відповідачем ОСОБА_3 , належала земельна ділянка площею 0,065 га, з кадастровим номером 6124884000:01:001:0421, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 26 жовтня 2016 року.

Батько позивача ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 від 15 жовтня 2008 року.

Мати позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 від 30 квітня 2019 року.

Із нотаріально посвідченого договору про поділ спадкового майна від 10 грудня 2020 року видно, що позивачка та її рідний брат ОСОБА_13 , уклали вказаний договір про розподіл спадкового майна, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , за яким: належна померлій ОСОБА_4 частка у праві власності на земельну ділянку площею 0,0650 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1 , переходить на праві власності до позивачки.

Позивач прийняла спадщину після смерті своєї матері, що виразилось у своєчасному поданні 25 жовтня 2019 року заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, що вбачається із матеріалів спадкової справи №9/2019 р.

Факт прийняттяпозивачем спадщинипісля смертіматері,визнано такожвідповідачем ОСОБА_3 і така процесуальна дія відповідає принципу диспозитивності цивільного процесу, не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Позивач зверталася до нотаріуса із питанням видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті її матері, у вигляді Ѕ частки земельної ділянки площею 0,065 га, з кадастровим номером 6124884000:01:001:0421, однак в цьому їй було відмовлено, у зв`язку із тим, що не визначені частки у спільній сумісній власності на дану земельну ділянку між її співвласниками, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу від 10 грудня 2020 року за вих.№67/02-31.

Із нотаріально посвідченого свідоцтва про право на спадщину за законом від 10 грудня 2020 року видно, що після смерті ОСОБА_4 її дочка позивач ОСОБА_2 успадкувала Ѕ частку у праві власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1 . Інша Ѕ частка вказаного нерухомого майна належить відповідачу ОСОБА_3 (свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 22 вересня 2011 року).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає до задоволення.

Судові витрати відповідно до ст.141 ЦПК України покласти на позивача в межах нею понесених.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.1216-1218, 1226, 1258 ч.1, 1261, 1268-1270 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Козар Марія Михайлівна про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно за законом, у вигляді Ѕ частки земельної ділянки площею 0,065 га, з кадастровим номером 6124884000:01:001:0421, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Судові витрати відповідно до ст.141 ЦПК України покласти на позивача в межах нею понесених.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , жителька АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .

Представник позивача: Берегуляк Володимир Федорович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №584 від 19 квітня 2010 року, м. Тернопіль вул. С.Крушельницької, 17а.

Відповідачі: ОСОБА_3 , 1934 року народження, житель АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 .

Підгаєцька міська рада Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: 48000, м. Підгайці вул. Шевченка, 39, код ЄДРПОУ 04058462.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Тернопільського міського нотаріального округу Козар Марія Михайлівна, м. Тернопіль вул. Мстислава, 1 офіс №5.

Головуючий: Р. О. Горуц

СудПідгаєцький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення21.12.2022
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу108002380
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —605/671/21

Рішення від 21.12.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 21.09.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 14.04.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 13.03.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 09.03.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 16.02.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 04.01.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 04.01.2022

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні