Справа №: 398/777/22
провадження №: 2/398/1128/22
РІШЕННЯ
Іменем України
"22" грудня 2022 р.
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Нероди Л.М.,
за участю секретаря Шаповал І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олександрійської міської ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ВИМОГИ ПОЗИВАЧА
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк терміном у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 6,7119 га, кадастровий номер 3520383500:02:000:0175 для ведення товарного сільськогосподарського виробинцтва, що розташована на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
30.08.2015 року між ФГ «Задесенець» та ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,7119 га, кадастровий номер 3520383500:02:000:0175 для ведення товарного сільскогосподарського виробництва.
Позивач є головою Фермерського господарства «Задесенець».
Наприкінці 2021 року позивач вирішив звернутися до ОСОБА_4 з пропозицією придбати орендовану земельну ділянку. Таким чином позивачу стало відомо, що ОСОБА_4 померла.
В подальшому, для з`ясування кола спадкоємців які б могли прийняти спадщину після смерті ОСОБА_4 , позивач звернувся до нотаріальної контори де з`ясувалося, що протягом 6-місячного строку до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 ніхто не звертався. Крім того, позивачу повідомлено, що ОСОБА_4 за життя склала заповіт, відповідно до якого земельну ділянку площею 6,7119 га, кадастровий номер 3520383500:02:000:0175, що розташована на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області померла заповіла позивачу.
Позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом, проте йому було відмовлено, оскільки останнім був пропущений строк для подачі заява про прийняття спадщини.
Просить встановити додатковий строк для тривалістю 2 місяці для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач та його представник не з`Явилися, про день, час та дату розгляду справи повідомлені належим чином, надали заяву, в якій просять справу розглядати без їх участі, на позовних вимогах наполягають.
ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача.
ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ
ОСОБА_2 та її представник в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяву в якій просять справу розглядати без їх участі.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19.07.2022 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 05.08.2022 року замінено первісного відповідача Приютівську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області на належного відповідача Олександрійську міську раду Кіровоградської області; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_5 .
18 жовтня 2022 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №132.
Згідно договору оренди землі від 30.08.2015 року ОСОБА_4 надала Фермерському господарству «Задесенець» в строкове платне володіння та користування земельну ділянку, кадастровий номер 3520383500:02:000:0175 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна земельна ділянка кадастровий номер 3520383500:02:000:0175, площею 6,7119 га, що розташована Кіровоградська область Олександрійський район с/рада Ізмайлівська належить на праві приватної власності ОСОБА_4 ; 07.09.2015 року зареєстрований договір оренди земельної ділянки від 30.08.2015 року, який укладено між ОСОБА_4 та ФГ «Задесенець».
Згідно заповіту від 18.09.2015 року ОСОБА_4 заповіла на випадок її смерті належну їй на праві власності земельну ділянку, площею 6,7119 га, кадастровий номер 3520383500:02:000:0175, що розташована Кіровоградська область Олександрійський район с/рада Ізмайлівська ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно довідки від 11.01.2022 року Виконавчого комітета Олександрійської міської ради ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 07.04.2003 року до дня своєї смерті.
Згідно постанови від 27.01.2022 року ОСОБА_6 відмовлено у вчинені нотаріальної дії, відкритті спадщини після спливу встановленого законодавством строку, так як вчинення такої дії суперечить законодавству України.
ОЦІНКА СУДУ
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Відповідно до положеньстатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.
Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_4 не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомленнята виклик спадкоємця за заповітом, а тому суд приходить до висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниє підставою для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за нею права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину у порядку, установленомустаттею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
НОРМИ ПРАВА
Згідно ст.13 ч.1 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1ст.81 ЦПК України).
Змістстатті 89 ЦПК Українивизначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, згідност. 1269 ЦК України.
При цьому, такі дії повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк.
Пропуск такого строку, позбавляє спадкодавця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору, який пропущено з поважних причин, і потребує пред`явлення нею позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Наведені положення у повній мірі відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постанові від 6 лютого 2013 року у справі № 6-167цс12.
Згідност. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови у його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч. 3ст. 1272 вказаного Кодексуза позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.
Оскільки право позивача було порушено не з вини відповідача суд вважає за необхідне судові витрати залишити по фактично понесеним.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 335, 344 ЦПК України, ст. ст. 1265,1268,1269,1270,1272 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_3 до Олександрійської міської ради Кіровоградської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задоволити.
Визначити ОСОБА_3 , додатковий строк терміном у два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку та подано апеляційну скаргу до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 22.12.2022 року.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ;
представник позивача адвокат Константінов Олексій Федорович, адреса: АДРЕСА_3 ;
відповідач Олександрійська міська рада Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 33423535, місцезнаходження: Кіровоградська область, м.Олександрія, пр-т Соборний, 59;
третя особа ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 ).
СУДДЯ: Л.М.НЕРОДА
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108004809 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Нерода Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні