Справа №538/1761/22
Провадження по справі №2/538/483/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2022 року м. Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Бондарь В.А., за участю секретаря судового засідання Горілей Л.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, третя особа: нотаріус Першої лохвицької державної нотаріальної контори про встановлення місця відкриття спадщини, визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Лохвицького районного суду з позовом до Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області про встановлення місця відкриття спадщини, визнання права власності на спадкове майно.
Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 26.07.2022 року, видане повторно). Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді права власності на земельну ділянку площею 2.32 гектара в межах згідно з планом на території Бодаквянської сільської ради Лохвицького району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, посвідченого Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 048003 від 16.08.2004 року, кадастровий номер земельної ділянки 5322681100:00:007:0318. Від імені спадкодавця заповіти не посвідчувалися. До липня 2022 року позивачу не було відомо про смерть батька, так як з 2018 року ОСОБА_1 не було відомо про місце проживання ОСОБА_2 .
Постановою Першої Лохвицької державної нотаріальної контори від 14.10.2022 року позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальних дій відносно спадкового майна, так як не встановлено місце відкриття спадщини, позивач пропустив термін для подачі заяви після смерті ОСОБА_2 та відсутні правовстановлюючі документи на пайову земельну ділянку розміром 2,32 га.
Враховуючи викладене, позивач просить суд встановити місце відкриття спадщини за місцем знаходження нерухомого майна спадкодавця ОСОБА_2 - с.Бодаква, Миргородського району. Визнати за позивачем право власності на земельну ділянку після смерті ОСОБА_2 .
В судове засідання позивач не з"явився, надав заяву про підтримання позовних вимог, справу просить розглядати без його участі.
Відповідач по справі на розгляд справи не з"явився, надавши до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, проти позову не заперечують.
Третя особа на розгляд справи не з"явилася, подавши клопотання про розгляд справи без її участі, проти позову не заперечує.
За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши матеріали справи і давши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованою Верховною Радою України 17.07.1997р., кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов`язків або встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав і основоположних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.
Згідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 26.07.2022 року, видане повторно). Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді права власності на земельну ділянку площею 2.32 гектара в межах згідно з планом на території Бодаквянської сільської ради Лохвицького району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, посвідченого Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 048003 від 16.08.2004 року, кадастровий номер земельної ділянки 5322681100:00:007:0318. Від імені спадкодавця заповіти не посвідчувалися. До липня 2022 року позивачу не було відомо про смерть батька, так як з 2018 року ОСОБА_1 не було відомо про місце проживання ОСОБА_2 .
Постановою Першої Лохвицької державної нотаріальної контори від 14.10.2022 року позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальних дій відносно спадкового майна, так як не встановлено місце відкриття спадщини, позивач пропустив термін для подачі заяви після смерті ОСОБА_2 та відсутні правовстановлюючі документи на пайову земельну ділянку розміром 2,32 га.
Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд встановив цей факт.
Відповідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.2 ст.1221 ЦК України якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Місце проживання спадкодавця невідомо, але його майно знаходиться на території Миргородського району, а саме-земельна ділянка, на яку має право власності батько позивача знаходиться на території Бодаквянської сільської ради.
Встановлення факту місця відкриття спадщини необхідно позивачу для оформлення спадкових прав після померлого батька та одержання свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, яке залишилося після його смерті.
За приписами п.п. 10, 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» №7 відповідно достатті 1225 ЦК(435-15) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. При вирішенні спору про спадкуванняправа на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Згідност. 2 цього Законуосновним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно ст. 328 ЦК України громадянин набуває право власності на підставах, що не заборонені законом.
На запит суду Першою лохвицькою державною нотаріальною конторою надано інформаційнудовідку зіСР (заповіти/спадковідоговори),інформаційну довідкузі СР(спадковісправи тавидані наїх підставісвідоцтва проправо наспадщину),відповідно доякої післясмерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в шестимісячнийтермін ззаявою проприйняття спадщиничи провідмову відприйняття спадщининіхто незвертався.Спадкова справане заводилася.Заповіти відімені спадкодавцяне посвідчувалися.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
З огляду на вказані норми чинного законодавства суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, так як не порушують чиї-небуть права чи інтереси.
Керуючись ст. ст. 12, 13,18,76,93,206,247,263-265,315,319,354ЦПК України, ст. ст. 373, 328, 1216, 1225, 1261, 1268 ЦК України, Постановою ПленумуВерховного СудуУкраїни «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення»№ 5від 31.03.1995року, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», Закону України«Про порядоквиділення внатурі (намісцевості)земельних діляноквласника земельнихчасток (паїв)» від05.06.2003року,суд -
в ир іш ив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, третя особа: нотаріус Першої лохвицької державної нотаріальної контори про встановлення місця відкриття спадщини, визнання права власності на спадкове майно - задовольнити в повному обсязі.
Встановити місце відкриття спадщини за місцем знаходження нерухомого майна спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 - с.Бодаква Миргородського району Полтавської області.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , право власності на земельну ділянку площею 2,32 га, кадастровий номер: 5322681100:00:007:0318, яка розташована на території Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 048003, виданого 16 серпня 2004 року на ім"я ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене на підставі ч. 1ст. 354 ЦПК Українипротягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності з п. 15.5 РозділуХІІІПерехідних ПоложеньЦивільного процесуальногокодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Лохвицького
районного суду Полтавської області В.А.Бондарь
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108006084 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Бондарь В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні