ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/963/22 Провадження № 2/636/899/22
Дата
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2022 року м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Карімов І.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
06 грудня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті
матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позов мотивований тим, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді належної їй на праві спільної сумісної власності квартири , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Позивачка посилається на те, що заяву про прийняття спадщини вона не встигла подати до нотаріальної контори, оскільки у зв`язку з введенням військового стану на території України вона вимушена була виїхати 20 березня 2022 року до Польщі, відкіля повернулася на України у липні 2022 року. Крім того, через відкритий воєнний напад російської федерації на Україну, початий 24 лютого 2022 року, нотаріуси призупинили свою діяльність на території Чугуївського району Харківської області, де проходили бойові дії. Зазначені причини пропуску строку на прийняття спадщини ОСОБА_1 вважає поважними, та такими, що є підставою для поновлення цього строку і просить визначити їй додатковий строк терміном у три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали , суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.ст. 175,177 ЦПК України, виходячи з наступного.
Відповідно до пунктів 2, 4,5,6,8, частини 3 статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: 2) повне найменування сторін,їх місце проживання чи перебування; 4) зміст позовних вимог: спосіб(способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб(способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5)виклад обставин,якими позивачобґрунтовує своївимоги;зазначення доказів,що підтверджуютьвказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язків досудовий порядок урегулювання спору; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. Згідно ч.1 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Згідно ч.5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
На порушення вказаних вимог ЦПК України ОСОБА_1 не вказано у позовній заяві як співвідповідачів інших спадкоємців першої чергиза законом після смерті ОСОБА_2 , в тому числі й можливих спадкоємців за правом представлення відповідно до ч.1 ст. 1266 ЦК України ( після смерті сестри ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та не зазначено впозовній заявіі наявністьабо відсутністьінших спадкоємцівза законом,які разом проживализі спадкодавцем,адреси місця проживання або перебування вищевказаних осіб.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Разом із тим, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, строк дії якого продовжено. Нотаріальні дії в умовах воєнного стану вчиняються з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 164 (далі Постанова) з відповідними змінами та доповненнями.
Так, пунктом 3 Постанови установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Також наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», що набрав чинності 19 березня 2022 року, внесені зміни, зокрема, до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Змінами, серед іншого, передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.
Враховуючи наведене, позивачкою не вказано у заяві та не додано відповідних доказів того, що вона звертала ся із заявою про прийняття нею спадщини до нотаріуса, і останній у встановленому порядку виніс постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину із зазначенням причин відмови, що можесвідчити пропорушення правпозивачки та змушуєостанню звертатисьдо судуза їхзахистом.
Крім того на порушення вимог ч.5 ст. 95 ЦПК України ОСОБА_1 не підтвердила відповідність копії наданих нею письмових доказів їх оригіналу, що знаходяться у неї, своїм підписоміз зазначеннямдати такогопосвідчення.
Відповідно до частин першої третьої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175і177цього Кодексу,протягом п`ятиднів здня надходженнядо судупозовної заявипостановляє ухвалупро залишенняпозовної заявибез руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначеністаттями 175і177цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
У зв`язку із вищезазначеним, вважаю за необхідне залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху для усунення вказаних в ухвалі недоліків шляхом надання нової позовної заяви, надавши для цього позивачці десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новопокровської селищної ради Чугуївського району Харківської області про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без руху, надавши позивачці десять днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що після усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивачка не усунить недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Копію цієї ухвали направити позивачу ОСОБА_1 для відома та виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108007974 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Карімов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні