Рішення
від 28.11.2022 по справі 524/9660/21
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа №524/9660/21

Провадження №2/524/671/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року Автозаводський районний суд м.Кременчука в складі головуючого судді Андрієць Д.Д., за участю секретаря Булаєнко С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці цивільну справу за позовом ОСББ «3/107» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 28525 грн, ухвалив таке рішення.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 , в порушення вимог законодавства, відмовляється приймати участь в утриманні спільного майна, в результаті чого допустив заборгованість в сумі 28525 грн.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА

В своєму відзиві відповідач вказав, що проти задоволення позову він заперечує. При розгляді справи просив врахувати, що він є інвалідом 2 групи та ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії, у зв`язку із чим він звільнений від сплати за послуги теплопостачання у вигляді централізованого опалення. Просив застосувати наслідки спливу позовної давності.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджують відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Загальна площа квартири становить: 72,4 кв.м, а житлова площа - 45,1 кв.м..

Відповідач є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни.

ОСББ «3/107» здійснює управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 . Вказана обставина підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та випискою із статуту об`єднання співвласників.

НОРМИ ПРАВА

Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках, регулюються ЗУ « Про житлово-комунальні послуги»(далі Закон).

Згідно із п.5 ч.2 ст.7 Закону, індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління регулюються ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» 14.05.2015 №417-VIII(далі Закон №417-VIII)

Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону № 417-VIII у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

В п.5 частини першої статті 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються, в тому числі, 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

За змістом пункту 2 Постанови № 409, зараз і надалі у редакції на час нарахування плати за послуги теплопостачання, встановлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Підпунктом 1 пункту 3 Постанови № 409 встановлені такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)(в редакції після обладнання житлового будинку приладом обліку) у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

В абзаці 34 пункту 3 Постанови № 409 визначено, що залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, встановлені підпунктом 1 цього пункту, визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів згідно з додатками 1 і 2.

Відповідно до ч.1 ст.256, 257, 264, ч. 3, 4 ст.267 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку. Позовна давність переривається у разі пред`явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується. Позовна давністьзастосовується судомлише зазаявою сторониу спорі,зробленою довинесення нимрішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Згідно із ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до вимог Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву відповідає визначений Законом обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

У рішенні Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 зазначено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Конституційний Суд України виходив із того, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права (стаття 1, частина перша статті 8 Основного Закону України) обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов`язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України.

Суд також приймає до уваги те, що площа 31,5 кв.м є максимально допустимою соціальною нормою житла, на яку розповсюджується 100-процентна пільга, передбачена пунктом 5 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», понад яку оплата здійснюється на загальних підставах. Загальна площа квартири, власником якої є позивач становить - 72,4 кв.м.

Отже, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача з приводу того, що він звільнений від сплати вартості комунальних послуг за опалення.

Відповідач не подав суду доказів, які б спростовували вимоги позивача або свідчили про неправильність проведеного нарахування.

У зв`язку із вищевикладеним, вимоги ОСББ «3/107» щодо стягнення заборгованості за послуги з утримання будинку та прибудинкової території суд вважає обґрунтованими.

Разом із тим, враховуючи заяву відповідача, суд вважає за можливе застосувати наслідки спливу позовної давності. На підтвердження своїх вимог в частині визначення заборгованості позивачем були подані квитанції на оплату житлово-комунальних послуг за період з 10.2013 по 04.2017, копія Наказу Господарського суду Полтавської області від 26.05.2015 по справі 917/750/15 та копія оборотно-сальдової відомості за 08/2021.

Так, із позовом ОСББ «3/107» звернулось 13.10.2021. Тобто, з урахуванням заяви відповідача про застування наслідків спливу позовної давності, відшкодуванню підлягає заборгованість за період з 10.2018.

Відтак, суд стягує із відповідача на користь позивача борг за 08.2021 в сумі 380,21 грн(а.с.8)

Крім того, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача в частині стягнення із відповідача заборгованості за Наказом Господарського суду Полтавської області від 26.05.2015 з огляду на відсутність відомостей про виконання цього обов`язку позивачем.

Отже, суд частково задовольняє позов, а саме на 1.33%.

Відповідно дост.141ЦПК Українинеобхідно компенсувати ОСББ «3/107» за рахунок держави судові витрати в сумі 30,19 грн, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, з огляду на те, що відповідач є інвалідом ІІ групи та звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.10, 12, 81, 141, 258, 259, 263 265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСББ «3/107» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 на користь ОСББ «3/107», ідентифікаційний код юридичної особи 24560672, місцезнаходження юридичної особи 39600, Полтавська обл., місто Кременчук, квартал 278,буд.23 заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком в сумі 380,21 грн.

В іншій частині вимог відмовити.

Сплачений ОСББ «3/107», ідентифікаційний код юридичної особи 24560672, місцезнаходження юридичної особи 39600, Полтавська обл., місто Кременчук, квартал 278,буд.23 судовий збір у сумі 30,19 грн компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцятиднів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Діна АНДРІЄЦЬ

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення28.11.2022
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу108012939
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —524/9660/21

Ухвала від 02.08.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Литвиненко Ірина Вікторівна

Ухвала від 03.07.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Одринська Т. В.

Рішення від 28.11.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Андрієць Д. Д.

Ухвала від 13.10.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Андрієць Д. Д.

Ухвала від 13.07.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Андрієць Д. Д.

Ухвала від 12.04.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Андрієць Д. Д.

Ухвала від 15.02.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Андрієць Д. Д.

Ухвала від 05.11.2021

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Андрієць Д. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні