ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2022 р. м. Київ Справа № 911/613/22
Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Лівандовському О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Бучанської міської ради, м. Буча Київської області,
до керівника Фермерського господарства «Застава» Дєдковського Анатолія Павловича, с. Бабинці Київської області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Фермерського господарства «Застава», с. Бабинці Київської області
пророзірвання договору оренди та повернення земельної ділянки,
за участю представників:
від позивача:Галдецька Ю. В., у порядку самопредставництва, витяг з ЄДР;
від відповідача:Дєдковський А.П., керівник, витяг з ЄДРПОУ;
Мірошник С. Б., адвокат, ордер серії АІ №1238790 від 09.06.2022,
від третьої особи:Мірошник С.Б., адвокат, ордер серії АІ №1281071 від 20.09.2022.
СУТЬ СПОРУ:
позивач Бучанська міська рада, м. Буча Київської області, звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 22.02.2022 №12.1-09/237 до керівника Фермерського господарства «Застава» Дєдковського Анатолія Павловича, с. Бабинці Київської області, в якому просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239 від 09.10.2007, укладений між Бородянською районною адміністрацією (правонаступником орендодавця земельної ділянки є Бучанська міська рада) та ОСОБА_1 , та повернути земельну ділянку Бучанській міській раді Київської області.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 09.10.2007 між ОСОБА_1 як засновником Фермерського господарства «Застава» (орендар) та Бородянською районною державною адміністрацією (орендодавець) було укладено договір оренди земельної ділянки.
Зазначений Договір зареєстрований у Бородянському районному відділі Київської регіональної філії №8 «Центр ДЗК» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.10.2007 №040732400003.
Згідно п. 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Бабинецької селищної ради, за межами населеного пункту смт. Бабинці.
Факт передачі орендованої земельної ділянки ОСОБА_1 підтверджується актом приймання-передачі об`єкту оренди від 31.10.2007.
Об`єктом оренди визначено земельну ділянку загальною площею 40,0 га, у тому числі ріллі 24,0 га, сіножатей 16,0 га. На час складання договору оренди на земельній ділянці об`єкти нерухомого майна - відсутні (п.п. 2, 3.4 Договору).
Пунктом 8 Договору встановлено, що договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення. Умови збереження стану об`єкта оренди полягає в обґрунтованому раціональному використанні земельної ділянки в порядку, передбаченому чинним законодавством (п.п. 15-17 Договору).
За наслідками проведення адміністративно-територіальної реформи, рішенням Бучанської міської ради від 24.12.2020 №343-5-VIII спірну земельну ділянку кадастровий номер 3221055300:03:001:0239, площею 40 га було прийнято у комунальну власність Бучанської міської територіальної громади.
На підставі звернення ОСОБА_1 , враховуючи пропозицію комісії з питань регулювання земельних відносин, екології та природокористування, з метою приведення договору оренди від 09.10.2007 у відповідність в частині заміни орендодавця Бородянської районної державної адміністрації на Бучанську міську раду та в частині зазначення орендної плати рішенням Бучанської міської ради від 27.05.2021 №1162-12-VIII вирішено внести відповідні зміни до Договору.
15.06.2021 між ОСОБА_1 та Бучанською міською радою укладено додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007, якою замінено орендодавця з Бородянської районної державної адміністрації на Бучанську міську раду та внесено зміни до пунктів 9, 11 розділу «Орендна плата».
На підставі розпорядження Бучанського міського голови від 05.12.2019, з урахуванням змін згідно рішення виконавчого комітету Бучанської міської ради від 16.02.2021 №58, було створено комісію по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади та проведено обстеження переданої відповідачу в оренду земельної ділянки.
Згідно Акту обстеження земельної ділянки від 21.05.2021 встановлено, що 21.08.2017 між ОСОБА_1 та ТОВ «Аркуш Юей» укладено договір суборенди землі, за умовами якого орендар передав, а суборендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239, що розташована за адресою: Київська область, Бородянський район, Бабинецька селищна рада, площею 40 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, на строк 7 років. Зазначений договір суборенди був зареєстрований 22.08.2017, про що комісію повідомив представник суборендаря ОСОБА_2 .
Крім того, комісією встановлено, що на вказаній земельній ділянці розміщені будівлі та споруди, які за візуальними ознаками використовуються для здійснення господарської діяльності. Також, виявлено наявність двох штучних водойм, що утворились у результаті зняття та перенесення поверхневого (родючого) шару ґрунту, поруч з якими, за візуальними ознаками, розміщено гідротехнічну споруду для використання водних ресурсів.
Враховуючи вище викладене, позивач вважає, що ОСОБА_1 порушено умови договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007, зокрема щодо цільового використання земельної ділянки, що підтверджено, зокрема, судовим рішенням в адміністративній справі №320/1444/19, яким встановлено істотне порушення умов договору орендарем, та відсутністю згоди останнього у добровільному порядку розірвати спірний договір оренди.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.04.2022 у справі №911/613/22 позовну заяву Бучанської міської ради залишено без руху. Зобов`язано Бучанську міську раду усунути недоліки позовної заяви, в строк не пізніше десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
05.05.2022 на електронну пошту суду від Бучанської міської ради надійшло клопотання від 04.05.2022 б/н на виконання ухвали господарського суду Київської області від 25.04.2022 в порядку усунення недоліків. Вказане клопотання 12.05.2022 надійшло до господарського суду Київської області в оригіналі поштою.
Ухвалою господарського суду Київської області від 10.05.2022 відкрито провадження у справі №911/613/22 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 09.06.2022.
24.05.2022 на електронну пошту суду від представника Бучанської міської ради надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яку задоволено ухвалою господарського суду Київської області від 26.05.2022 у справі №911/613/22.
09.06.2022 від представника відповідача до господарського суду Київської області надійшло клопотання від 09.06.2022 про відкладення розгляду справи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 09.06.2022 підготовче засідання відкладено на 16.06.2022.
10.06.2022 на електронну пошту суду від представника Бучанської міської ради надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яка залишена без задоволення ухвалою господарського суду Київської області від 14.06.2022.
16.06.2022 від представника відповідача до господарського суду Київської області надійшло клопотання від 16.06.2022 про відкладення розгляду справи.
Протокольною ухвалою господарського суду Київської області від 16.06.2022 підготовче судове засідання у справі №911/613/22 відкладено на 14.07.2022.
17.06.2022 на електронну пошту суду від представника Бучанської міської ради надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яку задоволено ухвалою господарського суду Київської області від 21.06.202 у справі №911/613/22.
20.06.2022 від представника відповідача до господарського суду Київської області надійшло клопотання, в якому заявник просить продовжити на тридцять діб строк підготовчого провадження у справі №911/613/22.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.06.2022 задоволено клопотання представника керівника Фермерського господарства «Застава» Дєдковського А.П. та продовжено строк підготовчого провадження у справі №911/613/22 на тридцять днів.
На підставі Розпорядження керівника апарату господарського суду Київської області від 12.07.2022 №68-АР, у зв`язку з припиненням трудових відносин з суддею Лилаком Т.Д. на підставі наказу господарського суду Київської області №10-К від 04.07.2022, відповідно до частини 9 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.07.2022 справу №911/613/22 було передано на розгляд судді Конюх О.В.
Ухвалою господарського суду Київської області від 13.07.2022 справу №911/613/22 прийнято до провадження суддею Конюх О.В.
Ухвалою господарського суду Київської області від 14.07.2022 підготовче судове засідання відкладено на 01.08.2022. Встановлено додатковий строк для подання учасниками справи наявних та раніше не поданих доказів, заяв по суті справи, заяв з процесуальних питань до 01.08.2022.
15.07.2022 на електронну пошту суду від представника позивача Бучанської міської ради Галдецької Ю.В. надійшла заява від 15.07.2022 б/н, у якій представник позивача просить суд надати можливість взяти участь у судовому засіданні у справі №911/613/22 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яку задоволено ухвалою господарського суду Київської області від 18.07.2022 у справі №911/613/22.
19.07.2022 на електронну пошту суду від представника відповідача на виконання вимог ухвали господарського суду Київської області від 13.07.2022 надано запитувану судом інформацію.
Протокольною ухвалою господарського суду Київської області від 01.08.2022 у підготовчому судовому засіданні справі №911/613/22 оголошено перерву до 15.08.2022.
01.08.2022 після закриття судового засідання до господарського суду надійшов відзив від 31.07.2022 на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити Бучанській міській раді у задоволенні позову.
У відзиві на позовну заяву відповідач твердить про те, що позов пред`явлено до керівника ФГ «Застава» Дєдковського А.П., який передусім є фізичною особою, отже позов пред`явлено до фізичної особи ОСОБА_1 . Разом з тим, договір оренди земельної ділянки, який позивач просить господарський суд розірвати, укладався з фізичною особою ОСОБА_1 . Відтак, даний спір стосується захисту цивільного права, є приватно правовим і за суб`єктним складом має розглядатись за правилами цивільного судочинства, оскільки його вирішення впливає на права та обов`язки фізичної особи орендаря за договором оренди земельної ділянки.
Також відповідач зазначає, що повідомлення про обстеження земельної ділянки ОСОБА_1 отримав лише 21.05.2021 у другій половині дня, а обстеження проводилось у першій половині дня зазначеної дати. При цьому позивачем не надано доказів належного повідомлення відповідача про намір обстежити земельну ділянку.
Щодо будівництва на земельній ділянці, відповідач вказує, що воно було розпочато на підставі Дозволу на виконання будівельних робіт зазначеного проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт. Бабинці Бородянського району Київської області, виданого 21.01.2011 за №24/11 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області Державної архітектурно-будівельною інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.
Наданню зазначеного дозволу передували необхідні погодження та дозволи як орендодавця, так і інших відповідних та компетентних установ.
Перед укладенням Договору суборенди земельної ділянки ОСОБА_1 , на виконання вимог п. 30 Договору оренди земельної ділянки, звертався до Бородянської районної державної адміністрації з заявою від 20.07.2017 про надання дозволу на передачу земельної ділянки кадастровий номер 3221055300:03:001:0239, яка знаходиться в оренді ФГ «Застава», в суборенду ТОВ «Аркуш Юей».
За результатами розгляду даної заяви, 16.08.2017 Бородянською районною державною адміністрацією в особі першого заступника голови Барчана В.А. було надано ОСОБА_1 відповідь за вих. №3-24-1811, в якій повідомлялось, що на підставі п. 30 Договору оренди земельної ділянки ОСОБА_3 має право передавати орендовану земельну ділянку в суборенду. Заперечення чи відмови щодо надання ОСОБА_1 в суборенду земельної ділянки відповідь Бородянської районної державної адміністрації не містила.
У подальшому заперечень від Бородянської районної державної адміністрації щодо надання ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239 в суборенду ТОВ «Аркуш Юей» ОСОБА_1 також не надходило.
Також за погодженням з орендодавцем ФГ «Застава» було збудовано на орендованій земельній ділянці виробничий будинок із приміщеннями загальною площею 377,4 кв.м. (перша черга будівництва) та розпочало будівництво 223 кв.м. виробничих приміщень площею 223 кв.м. (друга черга приміщень).
На збудований виробничий будинок загальною площею виробничих приміщень 377,4 кв.м. на ОСОБА_3 30.10.2018 о 15:55:53 зареєстроване право власності за №28723669, про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Більш того, на адресу Бучанської міської ради представником ОСОБА_3 надсилався лист за вих. №822359/1 від 13.08.2021, в якому надавалась вичерпна відповідь щодо правових підстав будівництва об`єктів на орендованій земельній ділянці.
Також вказаним листом було повідомлено орендодавця, що виявлені під час перевірки на земельній ділянці факти забруднення допустив ТОВ «Аркуш Юей», а не ОСОБА_1 та про намір орендаря звернутися до суду з позовом про розірвання договору суборенди земельної ділянки.
Відповідач вказує, що на сьогоднішній день господарським судом Київської області розглядається справа №911/1081/22 за позовом ФГ «Застава» до ТОВ «Аркуш Юей» про розірвання договору суборенди земельної ділянки та зобов`язання вчинити дії.
Також відповідач твердить про безпідставне посилання Бучанської міської ради на рішення Київського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №320/1444/19, оскільки вказаним судовим рішенням не встановлювались факти, зазначені у акті перевірки земельної ділянки, а лише констатовано обставини, які зазначались в акті. Відмічені порушення, зазначені в описовій частині судового рішення і не можуть бути висновком суду та встановленим рішенням суду фактом.
01.08.2022 після закриття судового засідання до господарського суду від представника відповідача надійшло клопотання від 01.08.2022 про зупинення провадження у справі до вирішення господарським судом Київської області справи №911/1081/22 за позовом Фермерського господарства «Застава» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркуш Юей» про розірвання договору та зобов`язання вчинити дії.
01.08.2022 після закриття судового засідання на електронну пошту суду від представника позивача Бучанської міської ради до господарського суду Київської області надійшла заява від 01.08.2022 №б/н про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, в якій представник позивача просить надати можливість взяти участь у судовому засіданні у справі №911/613/22, призначеному на 15.08.2022 о 10:30, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою господарського суду Київської області від 02.08.2022 заяву представника Бучанської міської ради від 01.08.2022 б/н про участь у судовому засіданні, яке призначене на 15.08.2022 о 10:30 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду залишено без задоволення з підстав, наведених в ухвалі.
15.08.2022 від представника позивача до господарського суду Київської області надійшла відповідь від 10.08.2022 на відзив, в якій позивач наголошує на тому, що позовна заява подана до ОСОБА_1 не як до фізичної особи, а як до керівника фермерського господарства із зазначенням коду ЄДРПОУ підприємства, від імені та в інтересах якого було укладено оскаржуваний договір оренди для ведення фермерського господарства.
Також позивач зазначає про те, що питання, які вирішуються місцевими державними адміністраціями, оформлюється у формі розпорядження голови такої місцевої адміністрації. У зв`язку з чим, вважає, що листи, на які посилається відповідач у своєму відзиві як на дозвільні документи щодо будівництва чи укладення договору суборенди, не є належними та допустимими доказами в силу вимог ст.ст. 76, 77 ГПК України, оскільки листи не носять в собі нормативно-правової та/або розпорядчої функції, а містять лише інформацію та використовуються як засіб комунікації з контрагентами.
Акт обстеження земельної ділянки від 21.05.2021 було складено за наслідками обстеження переданої відповідачу в оренду земельної ділянки комісією по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади на підставі розпорядження Бучанського міського голови від 05.12.2019, з урахуванням змін згідно рішення виконавчого комітету Бучанської міської ради від 16.02.2021 №58.
Позивач звертає увагу суду, що даний акт обстеження відповідачем не оскаржувався, а не прибуття останнього на проведення обстеження не означає його недійсності.
Також позивач зазначає, що твердження відповідача про те, що ОСОБА_1 не з`явився на обстеження земельної ділянки, оскільки отримав повідомлення про проведення обстеження в другій половині дня, в той час як воно проводилось у першій, не знаходить свого підтвердження в силу не надання відповідних доказів.
Крім того, позивач повторно наголошує на тому, що обставини, встановлені рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №320/1444/19 та на які посилається позивач у своєму позові, містяться в мотивувальній частині цього рішення, а тому в силу вимог ч. 4 ст. 75 ГІІК України не підлягають доказуванню та встановлюють факт порушення відповідачем договору оренди землі від 09.10.2007, укладеного між ним та Бородянською районною державною адміністрацією (наразі Бучанською міською радою).
15.08.2022 від представника відповідача до господарського суду Київської області надійшли письмові пояснення від 14.08.2022 з додатками, в яких представник відповідача наголошує на тому, що позивач в позовній заяві не розкриває суті своєї заяви, а саме, що малось на увазі у «використанні землі всупереч цільовим призначенням».
Також відповідач повторно наголошує на тому, що ним не було здійснено самовільного будівництва на орендованій земельній ділянці. Так, орендодавцем Бородянською районною державною адміністрацією Київської області було надано дозвіл на розробку проекно-кошторисної документації для будівництва ставків (лист від 23.04.2008 за №6-37-699).
На підставі зазначеного листа, а також заяви головою ФГ «Застава» Дєдковського А.П. від 17.06.2008, комісією у складі голови Бабинецької сільської ради Шалюта В.М., начальника управління земельних ресурсів Бородянської РДА Петрука Є.В., начальника відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Бородянської РДА Левченко М.М., головного державного санітарного лікаря Бородянської рай санепідемстанції Бобрика Л.П., начальника відділу природних ресурсів північного регіону державного управління охорони навколишнього середовища в Київській області Шимонович А.В., начальника управління культури та туризму Ірпінського міжрегіонального управління меліорації та водного господарства Романишин В.Г. та замовника - голови ФГ «Застава» Дєдковського А.П. проведено обстеження земельної ділянки, за результатами якого складено акт від 16.06.2008 та встановлено, що на площі 10 га орендованої земельної ділянки знаходиться заболочений сінокіс. Також встановлено, що особливо цінні землі на орендованій ділянці відсутні. Надано дозвіл на розробку технічної документації на будівництво ставків та допоміжних приміщень. 15.03.2019 депутатами Бородянської та Бабинецької селищної ради складено акт про вилучення 1,5 га зі складу заболочених ґрунтів, що не є родючими, під ставки.
У 2008 році Державним підприємством Проектна контора об`єднання «УКРРИБГОСП» Державного комітету рибного господарства розроблено Технічний звіт про інженерні вишукування на об`єкті: «Став біля с. Бабинці, Бородянського району Київської області» (арх. №126). Проект складається з 6 томів.
Київським обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства Державного комітету України по водному господарству листом від 16.03.2009 за №95 погоджено робочий проект «Стави для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ«Застава» в складі споруд руслового та заплавного ставів (став №1 і став №2), верховинною спорудою з переливною сідловиною та розчищення струмка Круча від ставу №1 до річки Здвиж.
Засіданням містобудівної ради відділу архітектури, містобудування та розвитку інфраструктури, оформленим протоколом № 3, яке відбулось 17.03.2010, остаточно погоджено робочий проект будівництва ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами. Також визначено, що освоєння території можливе за наявності дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області.
Державним підприємством Проектна контора об`єднання «УКРРИБГОСП» Державного комітету рибного господарства листом №22 від 19.04.2010 повідомлено Державне підприємство «Укрдержбудекспертиза» про усунення зауважень, зазначених у висновку №10-00232-09 по робочому проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт. Бабинці. Бородянського р-ну, Київської обл.
Державне підприємство «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» 20.07.2010 за №10-00232-09/П видало висновок комплексної державної експертизи по проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт. Бабинці Бородянського району Київської області (перша черга будівництва), яким погоджено, оцінено позитивно та рекомендовано до затвердження зазначений проект.
При цьому, у даному висновку враховано позитивні висновки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 21.09.2009 №10/14.10.2009-331(від 21.10.2009 №16-12/9990), Державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров`я України» від 25.05.2010 №03/02-287, Управління нормативно-технічної роботи та ліцензування ГУ МНС України в Київській області від 02.07.2010 №9/6/3578, а також погодження проекту Головним архітектором Бородянського району (протокол від 17.03.2010 №3).
Також відповідач зазначає, що частина допоміжних споруд на сьогоднішній день вже збудована, введена в експлуатацію та є власністю Дєдковського А.П., про що здійснено відповідний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності за реєстраційним номером 1683841532210.
Будівництво розпочато на підставі Дозволу на виконання будівельних робіт зазначеного проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт. Бабинці, Бородянського району, Київської області виданого 21.01.2011 за №24/11 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області Державної архітектурно-будівельною інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.
Відповідач твердить, що акт обстеження земельної ділянки від 21.05.2021, на який у позові посилається позивач, не може встановлювати факт зняття відповідачем родючого шару ґрунту, оскільки він не підтверджений лабораторними дослідженнями проб землі, які не відбирались, а також спростовується наданими відповідачем документами сам факт наявності на орендованій земельній ділянці родючих ґрунтів. Тому зазначений акт не повинен бути прийнятий судом як доказ в обґрунтування позову.
Орендатор не порушив умов договору оренди земельної ділянки, у зв`язку з чим, звернення Бучанської міської ради до суду із даним позовом є безпідставним.
У підготовче судове засідання 15.08.2022 з`явились представники позивача та відповідача. Представник відповідача подав клопотання про долучення доказів у порядку ст. 80 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Київської області від 15.08.2022 клопотання представника відповідача керівника ФГ «Застава» Дєдковського А.П. від 01.08.2022 про зупинення провадження залишено без задоволення, підготовче судове засідання відкладено на 26.09.2022.
29.08.2022 на електронну пошту суду від представника позивача Бучанської міської ради Галдецької Ю.В. надійшла заява від 29.08.2022 б/н про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, в якій заявник просить надати йому можливість взяти участь у судовому засіданні у справі №911/613/22, призначеному на 26.09.2022 о 12:20, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яка була задоволена ухвалою господарського суду Київської області від 19.09.2022.
26.09.2022 на електронну пошту суду від представника позивача Бучанської міської ради надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 26.09.2022 у справі №911/613/22 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ФГ «Застава». Підготовче судове засідання відкладено на 11.10.2022.
Підготовче судове засідання 11.10.2022 не відбулося у зв`язку із масованим ракетним ударом та оголошенням у місті Києві сигналу «повітряна тривога».
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.10.2022 підготовче судове засідання призначено на 24.10.2022.
24.10.2022 на електронну пошту суду від представника позивача Бучанської міської ради надійшло клопотання від 24.10.2022 про проведення судового засідання за відсутності представника Бучанської міської ради, закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті.
У підготовче судове засідання 24.10.2022 з`явився представник відповідача та третьої особи, який надав клопотання про долучення до матеріалів справи документів копій заяви ФГ «Застава» від 20.09.2022 до Бучанської міської ради про викуп земельної ділянки та відповіді від 13.10.2022 №12.1-08/2/3531.
Ухвалою господарського суду Київської області від 24.10.2022 підготовче провадження закрито. Призначено справу до судового розгляду по суті на 15.11.2022.
У судовому засіданні 15.11.2022 представником відповідача подано суду клопотання від 15.11.2022 про долучення до матеріалів справи фотографій земельної ділянки з кадастровим номером 32221055300:03:001:0239 від 09.10.2007, що ілюстровано свідчать про стан спірної земельної ділянки, тобто про її заболоченість.
Протокольною ухвалою господарського суду Київської області від 15.11.2022 у судовому засіданні оголошено перерву до 29.11.2022.
У судове засідання 29.11.2022 з`явились відповідач, представники позивача, відповідача та третьої особи.
У судовому засіданні 29.11.2022 представник відповідача надав суду клопотання від 28.11.2022 про долучення до матеріалів справи копії будівельного паспорту на забудову земельної ділянки з кадастровим номером 32221055300:03:001:0239, копію дозволу на виготовлення проектної документації для будівництва ставів з господарськими та допоміжними спорудами на виділеній земельній ділянці, копії виписок з медичної карти відповідача ОСОБА_1 , які свідчать про стан здоров`я останнього. Вказане клопотання залишено судом без розгляду на підставі ст. 118 ГПК України.
Крім того, у судовому засіданні 29.11.2022 представник відповідача просив суд залишити позов без розгляду посилаючись на те, що позов пред`явлено до неналежного відповідача.
У судовому засіданні 29.11.2022 після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши позов Бучанської міської ради до керівника ФГ «Застава» Дєдковського А.П., за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ФГ «Застава», про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки, всебічно та повно вивчивши наявні у матеріалах справи докази, господарський суд
УСТАНОВИВ:
розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації №694 від 14.07.2006 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на збір матеріалів попереднього погодження вибору земельної ділянки для створення фермерського господарства на території Бабинецької селищної ради» надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на збір матеріалів попереднього погодження вибору земельної ділянки для створення фермерського господарства за рахунок сільськогосподарських угідь ДП «Артемсільгосп» на території Бабинецької селищної ради, за межами населеного пункту Бабинці (т. 2, а.с. 48).
14.07.2006 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань вчинено запис №13311020000000711 про реєстрацію Фермерського господарства «Застава». Організаційно правова форма юридичної особи фермерське господарство. Керівником юридичної особи є Дєдковський Анатолій Павлович.
Розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації №1371 від 22.11.2006 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження та надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на території Бабинецької селищної ради» затверджено матеріали попереднього погодження вибору земельної ділянки ОСОБА_1 для створення фермерського господарства на території Бабинецької селищної ради. Надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 40,0 га в оренду для створення фермерського господарства за рахунок сільськогосподарських угідь ДП «Артемсільгосп» на території Бабинецької селищної ради, за межами населеного пункту смт Бабинці (т. 2, а.с. 46).
ТОВ «Будексім» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для створення фермерського господарства на території Бабинецької селищної ради Бородянського району Дєдковському А.П. (т. 2, а.с. 53).
Відповідно до Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11.07.2007 №5-86е поданий на державну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для створення фермерського господарства на території Бабинецької сільської ради Бородянського району Київської області відповідає вимогам чинного законодавства України, встановлений нормами і правилами і оцінюється позитивно (т. 2, а.с. 56).
Згідно відміток на розробленому ТОВ «Будексім» проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для створення фермерського господарства на території Бабинецької селищної ради Бородянського району Дєдковському А.П. (т. 2, а.с. 53):
- Бородянським відділом земельних ресурсів обмінний файл прийнято 14.03.2007;
- Київською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» обмінний файл прийнято 26.07.2007.
Бородянська районна державна адміністрація листом від 23.07.2008 №6-37-699, адресованим голові ФГ «Застава» Дєдковському А.П., посилаючись на витяг №2 з протоколу №9 засідання районної комісії з питань регулювання земельних відносин в Бородянському районі від 27.03.2008, повідомила про надання дозволу на виготовлення проектної документації для будівництва ставів з господарськими та допоміжними спорудами на земельній ділянці, виділеній ФГ «Застава» відповідно до договору оренди від 09.10.2007, державний реєстраційний №040732400003 на території Бабинецької селищної ради (т. 2, а.с. 49).
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом дату винесення Бородянською районною державною адміністрацією Розпорядження №694) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно із частиною першою статті 124 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом дату винесення Бородянською районною державною адміністрацією Розпорядження №694) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Так, розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації №1081 від 20.08.2007 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_3 для створення фермерського господарства на території Бабинецької селищної ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для створення фермерського господарства на території Бабинецької селищної ради, за межами населеного пункту смт Бабинці. Вилучено земельну ділянку площею 40,0 га із сільськогосподарських угідь ДП «Артемсільгосп» та передано її гр. ОСОБА_3 в довгострокову оренду терміном на 49 років для створення фермерського господарства. Вирішено нараховувати орендну плату згідно Закону України «Про плату за землю» на рівні ставки земельного податку згідно пункту 23 додатку до розпорядження голови Бородянської районної державної адміністрації від 02.11.2006 №1325 «Про встановлення відсотків від нормативної грошової оцінки при укладанні договорів оренди» (т. 2, а.с. 47).
В подальшому, 09.10.2007 між Бородянською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) та було укладено договір оренди земельної ділянки (далі за текстом Договір оренди), за умовами якого:
- орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Бабинецької селищної ради, за межами населеного пункту смт. Бабинці (п. 1 Договору оренди);
- в оренду передається земельна ділянка загальною площею 40,0 га, у тому числі ріллі 24,0 га, сіножатей 16,0 га (п. 2 Договору оренди);
- на час складання договору оренди на земельній об`єкти нерухомого майна відсутні (п. 3.4 Договору оренди);
- договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору оренди);
- земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства (п. 15 Договору оренди);
- цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення (п. 16 Договору оренди);
- умови збереження стану об`єкта оренди полягають в обґрунтованому раціональному використанні земельної ділянки в порядку, передбаченому чинним законодавством (п. 17 Договору оренди);
- передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затвердженого: розпорядженням Бородянської районної державної адміністрації від 20.08.2007 №1081 (п. 18 Договору оренди);
- орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати (п. 28 Договору оренди);
- землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену сільськогосподарську продукцію; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об`єкти, а також інші корисні властивості землі; на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди; передавати в суборенду всю або частину орендованої земельної ділянки за письмовою згодою орендодавця. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом (п. 30 Договору оренди).
- дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом (п. 37 Договору оренди);
- дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 38 Договору оренди);
- розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається в випадку систематичної несплати орендної плати (п. 39 Договору оренди);
- за невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору (п. 41 Договору оренди);
- цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 43 Договору оренди).
Вказаний договір зареєстровано у Бородянському районному відділі Київської регіональної філії №8 «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.10.2007 за №040732400003 (т. 1, а.с. 6-10).
Згідно з частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із частинами першою та другою статті 1 Закону України від 19.06.2003 №973-IV «Про фермерське господарство» (далі за текстом - Закон №973-IV) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.
За положеннями частини четвертої статті 1 Закону №973-IV фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі статтею 8 Закону №973-IV фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №973-IV (в редакції, що діяла станом на дату укладення договору оренди земельної ділянки) землі фермерського господарства можуть складатися із, зокрема, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Частиною другою статті 125 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом дату винесення Бородянською районною державною адміністрацією Розпорядження №694) унормовано, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приписами частини другої статті 126 Земельного кодексу України у вище вказаній редакції визначено, що право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно із частиною першою статті 19 Закону №161-XIV право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі за текстом - Закон №1952-IV) державній реєстрації прав підлягають: речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право оренди (суборенди) земельної ділянки.
За змістом частини першої статті 27 Закону №1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
З наведених норм права вбачається, що право оренди земельної ділянки виникає після державної реєстрації такого права, яка проводиться державним реєстратором у порядку, передбаченому Законом №1952-IV, на підставі договору оренди землі та інших документів, що згідно із законодавством підтверджують набуття права оренди земельної ділянки.
Отже, в силу наведених вище норм права після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації. Подібні висновки неодноразово викладались Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13.03.2018 у справі №348/992/16-ц, від 22.08.2018 у справі №606/2032/16-ц, від 31.10.2018 у справі №677/1865/16-ц, від 27.03.2019 у справі №574/381/17-ц, від 26.06.2019 у справі №628/778/18, від 02.10.2019 у справі №922/538/19.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239 17.01.2017 зареєстровано право оренди земельної ділянки, строком дії до 09.10.2056, з правом пролонгації, з правом передачі в піднайм (суборенду). Орендодавець: Бучанська міська рада. Орендар Фермерське господарство «Застава» (т. 2, а.с. 32).
Актом обстеження (вибору) земельної ділянки Фермерського господарства «Застава», що запланована для будівництва та використання ставків з господарськими та допоміжними спорудами на території Бородянського району Бабинецької сільської ради від 16.06.2008 складеним за результатами обстеження комісією земельної ділянки, що розташована на території Бабинецької сільської ради Бородянського району, та планується для будівництва та використання ставків з господарськими та допоміжними спорудами ФГ «Застава» за рахунок орендованих земель сільськогосподарського призначення Бабинецької сільської ради вважає за можливе погодити використання земельної ділянки для вищезазначених потреб, при умові дотримання та виконання вимог задіяних служб та організацій. В даному Акті надано характеристику земельної ділянки, яка запланована для будівництва та обслуговування ставків з господарськими та допоміжними спорудами, зазначено, що рельєф ділянки рівнинний з незначним ухилом, ґрунтовий покрив непорушений, вкритий трав`яною рослинністю та бур`янами, особливо цінні землі відсутні (т. 2, а.с. 98-99).
Відділом будівництва і архітектури Бородянської районної державної адміністрації видано Будівельний паспорт №39 від 15.07.2008 на забудову земельної ділянки площею 40,0 га. Об`єкт два ставки з господарськими та допоміжними спорудами ФГ «Застава».
З Архітектурно-планувального завдання на проектування об`єкта архітектури для нового будівництва, погодженого першим заступником голови Бородянської райдержадміністрації та затвердженого начальником відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Бородянської райдержадміністрації, архітектурно-планувальне завдання надано на підставі:
- затвердженої містобудівної документації, державних будівельних норм, місцевих правил забудови, рішення про погодження місця розташування об`єкта архітектури (дозвіл на виконання проектно-вишукувальних робіт) - розпорядження Бородянської райдержадміністрації №1371 від 22.11.2006;
- заяви замовника (забудовника) на розроблення архітектурно-планувального завдання від 10.07.2008. До заяви додаються:
документ, що засвідчує право власності (користування) земельною ділянкою - договір-оренди земельної ділянки від 09.10.2007;
акт вибору земельної ділянки від 27.07.2006, акт обстеження земельної ділянки від 16.06.2008;
план земельної ділянки (викопіювання з генерального або ситуаційного плану) викопіювання з топознімку смт. Бабинці;
основні характеристики об`єкта архітектури: два ставки з господарськими та допоміжними спорудами ФГ «Застава»;
передпроектні розробки, виконані замовником для вирішення питань попереднього погодження місця розташування об`єкта (дозволу на виконання проектно-вишукувальних робіт) y разі експериментального будівництва, спорудження технічно складних об`єктів архітектури, а також необхідності внесення змін до проекту забудови населеного пункту чи проекту детального планування або їх відсутності - ТОВ «БУДЕКСІМ»;
висновок державної санітарно-епідеміологічної служби (копія), одержаний замовником для вирішення питання погодження місця розташування об`єкта архітектури (надання дозволу на проведення проектно-вишукувальних робіт) ;
висновок Бородянської райСЕС від 18.06.08 №29.02.1/04-07;
висновок державного управління охорони навколишнього природного середовища №06-13/1252 від 02.02.07 (т. 2, а.с. 42-44).
Київське обласне виробниче управління меліорації і водного господарства листом від 16.03.2009 №95, розглянувши скоригований по зауваженням технічної ради облводгоспу (протокол від 11.02.09 №35) робочий проект «Стави для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт. Бабинці Київської області» погоджує його в складі таких споруд (далі мовою оригіналу):
1. Русловий став №1 площею водного дзеркала 8,8 га, обсягом води при НПР - 154 тис.м3, прибережною захисною смугою шириною 50 м і площею 4,97 га з паводковим водоскидом шахтного типу на пропуск дощового паводку 2% забезпеченості 14,47 м3/сек.
2. Заплавний став №2 площею водного дзеркала 1,0 га, обсягом води при НПР - 20 тис.м3, прибережною захисною смугою шириною 50 м і площею 0,8 га з водозабірною і водоскидною спорудами та скидним каналом.
3. Верховинна споруда з переливною сідловиною шириною 24 м і трубчатим регулятором двохсторонньої дії, які розраховані на пропуск дощової повені 2% забезпеченості 14,47 м3/сек.
4. Розчищення струмка Круча від ставу №1 до річки Здвиж довжиною 1,2 км.
Став №2 заповнюється водою на наступний рік після заповнення ставу №1. На період вилову риби став №1 спорожняється на 30% (т. 2, а.с. 103).
Згідно Висновку від 20.07.2010 №10-00232-09/П комплексної державної експертизи по проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт Бабинці Бородянського району Київської області (перша черга будівництва), здійсненого Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Київській області, розглянувши проект ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт Бабинці Бородянського району Київської області (перша черга будівництва), скоригований по зауваженнях висновку комплексної державної експертизи від 29.01.2010 №10-00232-09 та враховуючи позитивні висновки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 21.10.2009 №10/14.10.2009-331 (від 21.10.2009 №16-12/9990), Державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоров`я України» від 25.05.2010 №03/02-287, Управління нормативно-технічної роботи та ліцензування ГУ МНС України в Київській області від 02.07.2010 №9/6/3578, а також враховуючи погодження проекту Головним архітектором Бородянського району (протокол від 17.03.2010 №3) оцінює його позитивно і рекомендує до затвердження (т. 2, а.с. 107).
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області надано Дєдковському Анатолію Павловичу дозвіл на виконання будівельних робіт №24/11 від 21.01.2011 з будівництва ставів для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт Бабинці Бородянського району Київської області (І черга будівництва), відповідно до проектної документації, яка розроблена ДП ПКО «Укррибгосп» (т. 2, а.с. 108).
Заявою від 20.07.2017 адресованою голові Бородянської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 просив надати дозвіл на передачу земельної ділянки площею 40 га з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239, яка знаходиться в оренді ФГ «Застава» в суборенду на 7 років ТОВ «Аркуш Юей» (т. 2, а.с. 109).
На вказану заяву Бородянською районною державною адміністрацією Київської області листом від 16.08.2017 №3-24-1811 повідомлено, що на засіданні комісії з врегулювання земельних відносин у Бородянському районі було розглянуто пакет поданих документів та встановлено, що правовідносини по передачі в суборенду зазначеної земельної ділянки врегульовано умовами договору оренди вищезазначеної земельної ділянки (п. 30). Одночасно повідомлено, що згідно Закону України «Про оренду землі» умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватись умовами договору оренди і не суперечити йому, та дотримуватись норм діючого законодавства (т. 2, а.с. 110).
21.08.2017 між ОСОБА_1 (орендар) та ТОВ «Аркуш Юей» (суборендар) укладено договір суборенди землі (далі за текстом Договір суборенди), за умовами якого орендар надає, а суборендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки), що розташована (місцезнаходження) за адресою: 07800, Київська область, Бородянський район, Бабинецька селищна рада; площею 40.0000 гектарів; цільове призначення: для ведення фермерського господарства; кадастровий номер: 3221055300:03:001:0239; земельна ділянка перебуває в оренді на праві договору оренди земельної ділянки від 09 жовтня 2007 року, укладеному між Бородянською районною державною адміністрацією (код ЄДРПОУ: 23569406) та ОСОБА_3 , та зареєстрованому у Бородянському районному відділі Київської регіональної філії №8 «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09 жовтня 2007 року за №04073240003; договір оренди земельної ділянки укладено строком до 20.08.2024 року з правом пролонгації, з правом передачі в піднайм (суборенду); право оренди земельної ділянки зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 33490140 від 19.01.2017 державного реєстратора Господарець Олександра Олександровича Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області. (т. 1, а.с. 31-36).
В подальшому ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на нежитлову будівлю, яка була збудована на земельній ділянці з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 1683841532210 30.10.2018 зареєстровано нежитлову будівлю загальною площею 377,4 кв.м, складові частини: навіс (літ. «Б»), погріб (літ. «В»), убиральня (літ. «Г»), колодязь №1. Адреса: АДРЕСА_1 . Підстава виникнення права власності: технічний паспорт, серія та номер б/н, виданий 12.01.2018, видавник КП КОР «Північне БТІ», декларація про готовність об`єкта до експлуатації, серія та номер КС141180361145, виданий 05.02.2018, видавник Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Київській області (т. 2, а.с. 33).
Відповідачем до матеріалів справи надано копію Акту від 15.03.2019, складеного депутатами Бородянської районної ради та депутатами Бабинецької селищної ради, в присутності жителів селища Бабинці Бородянського району Київської області про те, що земельна ділянка за кадастровим номером 3221055300:03:001:0239, яка розташована на території Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області (за межами населеного пункту) 9,8 га, з яких вичищено приблизно 1,5 га є заболоченим сінокосом (болото) родючі ґрунти відсутні, ділянка заросла бур`яном, очеретом та кущами, тому повністю відповідає акту вибору земельної ділянки від 16.06.2008 для будівництва ставів (т. 2, а.с. 100).
В наступному за наслідками проведення адміністративно-територіальної реформи, рішенням Бучанської міської ради від 24.12.2020 №343-5- VIII спірну земельну ділянку з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239 було прийнято у комунальну власність Бучанської міської територіальної громади.
Бучанською міською радою Київської області ухвалено рішення №1162-12-VIII від 27.05.2021 «Про розгляд звернення ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007 к.н. 3221055300:03:001:0239 пл. 40.0 га (Бабинецький старостинський округ) в частині заміни орендодавця» щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007 шляхом укладення додаткової угоди Бучанської міської ради з ОСОБА_1 в частині заміни орендодавця та розподіл орендної плати (т. 1, а.с. 11).
Позивачем до матеріалів справи надано лист від 17.05.2021, адресований ОСОБА_1 , в якому повідомлено останнього про те, що 21.05.2021 о 10:30 Комісією по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади буде проведено обстеження земельної ділянки к.н. 3221055300:03:001:0239 площею 40 га, яка розташована на території селища Бабинці Бучанського району Київської області (т. 1, а.с. 13).
В якості доказів направлення вказаного повідомлення від 17.05.2021 на адресу ОСОБА_1 позивач надав квитанцію про здійснення поштових послуг від 18.05.2021 о 18:40:22. За даною квитанцією було направлено лист рекомендованим повідомленням з штрих-кодовим ідентифікатором 0829201750940 (т. 1, а.с. 13, зворотна сторона). Разом з тим, доказів вручення вище вказаного повідомлення ОСОБА_1 позивачем суду не надано.
Актом обстеження земельної ділянки площею 40 га к.н. 32211055300:03:001:0239 від 21.05.2021 складеним комісією по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади, створеної Розпорядження Бучанського міського голови від 05.12.2019, з урахуванням змін згідно рішенням виконавчого комітету Бучанської міської ради від 16.02.2021 №58, встановлено наступні порушення умов договору оренди землі з ОСОБА_1 , а саме: використання земельної ділянки всупереч цільовому призначенню згідно з договором оренди; самовільне будівництво на орендованій земельній ділянці; передача в суборенду орендованої земельної ділянки без письмової згоди орендодавця; недодержання вимог законодавства про охорону довкілля.
Відтак, комісією вирішено рекомендувати винесення на розгляд постійних депутатських комісій Бучанської міської ради питання про розірвання договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 3221055300:03:001:0239 площею 40 га з ОСОБА_1 внаслідок встановлення численних фактів порушення умов договору та Закону України «Про оренду землі» та рекомендувати інспекції з благоустрою Бучанської міської ради розглянути питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно вимог ст. 152 КУпАП.
Додатковою угодою від 15.06.2021 про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки Бучанська міська рада Київської області (орендодавець) та гр. ОСОБА_1 (орендар) погодили внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007 в частині орендодавця та внесли зміни до пунктів 9 та 11 розділу «Орендна плата». Дана угода є невід`ємною частиною Договору оренди землі від 09.10.2007 (т. 1, а.с. 12).
Рішенням Бучанської міської ради Київської області №1333-13-VIII від 24.06.2021 «Про ініціювання розірвання договору оренди земельної ділянки к.н. 3221055300:03:001:0239, що знаходиться на території Бабинецького старостинського округу» вирішено ініціювати розірвання договору оренди земельної ділянки площею 40 га, кадастровий номер 3221055300:03:001:0239 від 09.10.2007 №04073240003, що знаходиться в оренді ОСОБА_1 (т. 1, а.с. 22).
02.08.2021 Бучанською міською радою направлено ОСОБА_1 вимогу №04-09/718 про розірвання договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007 (т. 1, а.с. 23-24), що підтверджується описом вкладення в цінний лист та поштовою накладною (т. 1, а.с. 25).
ОСОБА_1 13.08.2021 листом за №822359/1 на вимогу Бучанської міської ради від 02.08.2021 №04-09/718 про розірвання договору оренди земельної ділянки, повідомлено, що земельна ділянка кадастровий номер 3221055300:03:001:0239 використовується за призначенням. Будівництво на земельній ділянці розпочато на підставі Дозволу на виконання будівельних робіт зазначеного проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт Бабинці Бородянського району Київської області, виданого 21.01.2011 за №24/11 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області Державної архітектурно-будівельною інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. Наданню зазначеного дозволу передували необхідні погодження та дозволи як орендодавця, так і інших відповідних та компетентних установ. Відтак, будівництво на земельній ділянці з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239 здійснюється у відповідності з дозволами, наданими орендодавцем та відповідними контролюючими установами. На підставі розробленого, погодженого та затвердженого проекту вже збудовані будівлі введенні в експлуатацію та оформлені у власність згідно з чинним законодавством. Зазначені об`єкти будівництва та ті, що вже збудовані, призначені для ведення фермерського господарства та іншим чином не використовуються.
Також повідомлено, що орендар не має бажання розривати договір оренди земельної ділянки площею 40 га кадастровий номер 3221055300:03:001:0239, який укладений 09.10.2007 між Бородянською районною державною адміністрацією в Київській області та ОСОБА_1 .
Крім того, повідомлено, що ОСОБА_1 буде ініційовано процес звернення до суду із позовом до ТОВ «Аркуш Юей» про розірвання договору суборенди земельної ділянки площею 40 га кадастровий номер 3221055300:03:001:0239, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Аркуш Юей» 21.08.2017 та усунення завданої шкоди (т. 2, а.с. 111-115).
Враховуючи не надання відповідачем згоди на розірвання договору оренди земельної ділянки, позивач звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди від 09.10.2007 та повернення земельної ділянки, оскільки вважає, що ОСОБА_1 порушено умови договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007, що підтверджено актом обстеження земельної ділянки від 21.05.2021 щодо цільового використання земельної ділянки, а саме: в порушення умов договору оренди без згоди орендаря укладено договір суборенди землі від 21.08.2017 з ТОВ «Аркуш Юей»; на вказаній земельній ділянці розміщені будівлі та споруди, які за візуальними ознаками використовуються для здійснення господарської діяльності; виявлено наявність двох штучних водойм, що утворились у результаті зняття та перенесення поверхневого (родючого) шару ґрунту, поруч з якими, за візуальними ознаками, розміщено гідротехнічну споруду для використання водних ресурсів.
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону (частина третя статті 41 Конституції України).
За змістом статті 1 Закону України «Про оренду землі», яка кореспондується з положеннями частини 1 статті 93 ЗК України, орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями статей 24, 25 Закону України «Про оренду землі» визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди, дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил. Орендар має право, зокрема, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.
Згідно зі статтею 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №289/718/18).
Пунктом 38 Договору оренди сторони погодили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивачем не подано належних, допустимих та достатніх доказів істотного порушення орендарем умов укладеного договору оренди.
По-перше, будівництво об`єктів на земельній ділянці не є самовільним та здійснювалося в установленому законом порядку на підставі отриманих дозволів.
Відповідно до пункту ґ частини 1 статті 14, частини 2 ст. 16 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право споруджувати житлові будинки, господарські будівлі та споруди з метою організації та забезпечення виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації. На орендованій земельній ділянці фермерське господарство - орендар має право за письмовою згодою орендодавця зводити житлові будинки, господарські будівлі та споруди, а також закладати багаторічні насадження, здійснювати будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем відповідно до затвердженої документації із землеустрою, містобудівної документації та з дотриманням умов цільового використання земельної ділянки у встановленому законом порядку.
Орендодавцем за оспорюваним договором - Бородянською районною державною адміністрацією листом від 23.07.2008 №6-37-699 адресованим голові ФГ «Застава» Дєдковського А.П., посилаючись на витяг №2 з протоколу №9 засідання районної комісії з питань регулювання земельних відносин в Бородянському районі від 27.03.2008, повідомлено про надання дозволу на виготовлення проектної документації для будівництва ставів з господарськими та допоміжними спорудами на земельній ділянці, виділеній ФГ «Застава» відповідно до договору оренди від 09.10.2007, державний реєстраційний №040732400003 на території Бабинецької селищної ради (т. 2, а.с. 49);
Актом обстеження (вибору) земельної ділянки Фермерського господарства «Застава», що запланована для будівництва та використання ставків з господарськими та допоміжними спорудами на території Бородянського району Бабинецької сільської ради від 16.06.2008 складеним за результатами обстеження комісією земельної ділянки, що розташована на території Бабинецької сільської ради Бородянського району, та планується для будівництва та використання ставків з господарськими та допоміжними спорудами ФГ «Застава» за рахунок орендованих земель сільськогосподарського призначення Бабинецької сільської ради вважає за можливе погодити використання земельної ділянки для вищезазначених потреб, при умові дотримання та виконання вимог задіяних служб та організацій. В даному Акті надано характеристику земельної ділянки, яка запланована для будівництва та обслуговування ставків з господарськими та допоміжними спорудами, зазначено, що рельєф ділянки рівнинний з незначним ухилом, ґрунтовий покрив непорушений, вкритий трав`яною рослинністю та бур`янами, особливо цінні землі відсутні (т. 2, а.с. 98-99);
Відділом будівництва і архітектури Бородянської районної державної адміністрації видано Будівельний паспорт №39 від 15.07.2008 на забудову земельної ділянки площею 40,0 га. Об`єкт два ставки з господарськими та допоміжними спорудами ФГ «Застава»;
Київське обласне виробниче управління меліорації і водного господарства листом від 16.03.2009 №95, розглянувши скоригований по зауваженням технічної ради облводгоспу (протокол від 11.02.09 №35) робочий проект «Стави для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт. Бабинці Київської області» погоджує його в складі таких споруд (мовою оригіналу):
1. Русловий став №1 площею водного дзеркала 8,8 га, обсягом води при НПР - 154 тис.м3, прибережною захисною смугою шириною 50 м і площею 4,97 га з паводковим водоскидом шахтного типу на пропуск дощового паводку 2% забезпеченості 14,47 м3/сек.
2. Заплавний став №2 площею водного дзеркала 1,0 га, обсягом води при НПР - 20 тис.м3, прибережною захисною смугою шириною 50 м і площею 0,8 га з водозабірною і водоскидною спорудами та скидним каналом.
3. Верховинна споруда з переливною сідловиною шириною 24 м і трубчатим регулятором двохсторонньої дії, які розраховані на пропуск дощової повені 2% забезпеченості 14,47 м3/сек.
4. Розчищення струмка Круча від ставу №1 до річки Здвиж довжиною 1,2 км.;
Згідно Висновку від 20.07.2010 №10-00232-09/П комплексної державної експертизи по проекту ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» смт. Бабинці Бородянського району Київської області (перша черга будівництва), проведеного Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Київській області, розглянуто проект ставків для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт Бабинці Бородянського району Київської області (перша черга будівництва), скоригований по зауваженнях висновку комплексної державної експертизи від 29.01.2010 №10-00232-09 та враховуючи позитивні висновки Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області від 21.10.2009 №10/14.10.2009-331 (від 21.10.2009 №16-12/9990), Державного закладу «Київська обласна санітарно-епідеміологічна станція Міністерства охорони здоровя України» від 25.05.2010 №03/02-287, Управління нормативно-технічної роботи та ліцензування ГУ МНС України в Київській області від 02.07.2010 №9/6/3578, а також враховуючи погодження проекту Головним архітектором Бородянського району (протокол від 17.03.2010 №3) оцінено його позитивно і рекомендовано до затвердження (т. 2, а.с. 107);
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області надано Дєдковському Анатолію Павловичу дозвіл на виконання будівельних робіт №24/11 від 21.01.2011 з будівництва ставів для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами ФГ «Застава» в смт Бабинці Бородянського району Київської області (І черга будівництва), відповідно до проектної документації, яка розроблена ДП ПКО «Укррибгосп» (т. 2, а.с. 108);
Згідно Акту від 15.03.2019 складеного депутатами Бородянської районної ради та депутатами Бабинецької селищної ради, в присутності жителів селища Бабинці Бородянського району Київської області про те, що земельна ділянка за кадастровим номером 3221055300:03:001:0239, яка розташована на території Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області (за межами населеного пункту) 9,8 га, з яких вичищено приблизно 1,5 га є заболоченим сінокосом (болото), родючі ґрунти відсутні, ділянка заросла бур`яном, очеретом та кущами, тому повністю відповідає акту вибору земельної ділянки від 16.06.2008 для будівництва ставів (т. 2, а.с. 100).
Відтак, наявною в матеріалах справи документацією підтверджено наявність у ФГ «Застава» дозволів на будівництво ФГ «Застава» ставів для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами, у тому числі дозволів орендодавця Бородянської РДА та його структурних підрозділів.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що позивач Бучанська міська рада у спірних правовідносинах оренди землі є правонаступником Бородянської РДА, якою надавався дозвіл на виготовлення проектної документації для будівництва ставів з господарськими та допоміжними спорудами на земельній ділянці, відтак, останній має бути відомо про законність будівництва ставів для риборозведення з допоміжними та господарськими спорудами.
По-друге, як на одне з порушень та відповідно одну з підстав розірвання договору позивач посилається на зняття відповідачем у процесі будівництва поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Зокрема з Акту обстеження земельної ділянки 40 га к.н. 3221055300:03:001:0239 від 21.05.2021, на який посилається позивач, вбачається, що комісією було виявлено наявність двох штучних водойм, що утворились у результаті зняття та перенесення поверхневого (родючого) шару ґрунту, поруч з якими, за візуальними ознаками, розміщено гідротехнічну споруду для використання водних ресурсів.
Статтею 168 Земельного кодексу України встановлено, що ґрунти земельних ділянок є об`єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі мають право здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок виключно на підставі розробленого у встановленому законом порядку робочого проекту землеустрою. Переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) в межах однієї і тієї самої земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів, здійснюється без розроблення робочого проекту землеустрою. При здійсненні діяльності, пов`язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту.
Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок був затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 №1 (Наказ втратив чинність 23.06.2020 на підставі Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства №642 від 07.04.2020), який визначав, що ґрунтовий покрив земельних ділянок - поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю.
Разом із тим, Актом обстеження (вибору) земельної ділянки Фермерського господарства «Застава» від 16.06.2008 встановлено, що на земельній ділянці, яка запланована для будівництва та обслуговування ставків з господарськими та допоміжними спорудами особливо цінні землі відсутні.
Судом встановлено вище, що будівництво ставів здійснювалось за наявності проекту, який отримав необхідні погодження, та з дозволу орендодавця, при цьому без зняття поверхневого шару ґрунту будівництво ставів не є можливим.
В Акті обстеження земельної ділянки 40 га к.н. 3221055300:03:001:0239 від 21.05.2021, на який посилається позивач, відсутній належний опис порушення, оскільки відсутнє зазначення площі, з якої знято поверхневий шар ґрунту, відсутнє зазначення способу, у який було здійснене таке зняття, відсутні дані, на підставі яких комісією зроблено висновок про родючість та особливу цінність знятого поверхневого шару ґрунту. Зокрема, доказів лабораторних досліджень проб ґрунту, які можуть підтвердити його родючість, суду позивачем не подано.
Крім того, положення чинного законодавства свідчать про те, що обставини щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву, які зазначені в акті перевірки, не мають правових наслідків у вигляді примусового припинення права користування земельною ділянкою.
Суд встановив, що Акт обстеження земельної ділянки 40 га к.н. 3221055300:03:001:0239 від 21.05.2021, на який посилається позивач, взагалі не може бути належним та допустимим доказом у справі з таких підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 19 червня 2003 року №963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі - Закон №963-IV) визначено правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.
При цьому стаття 6 Закону №963-IV визначає повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а саме здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині, зокрема, додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Позивач в позовній заяві зазначає, що на підставі розпорядження Бучанського міського голови від 05.12.2019, з урахуванням змін згідно рішення виконавчого комітету Бучанської міської ради від 16.02.2021 №58, було створено комісію по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади та проведено обстеження переданої відповідачу в оренду земельної ділянки.
Вказаною комісією по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади, 21.05.2021 здійснено обстеження земельної ділянки площею 40 га к.н. 3221055300:03:001:0239 за результатами якого складено акт, який став причиною для ініціювання розірвання договору оренди земельної ділянки к.н. 3221055300:03:001:0239, що знаходиться на території Бабинецького старостинського округу.
Суд звертає увагу, що позивачем до позову не надано доказів повноважності комісії саме на обстеження земельних ділянок, зокрема, але не виключно, розпорядження Бучанського міського голови від 05.12.2019; рішення виконавчого комітету Бучанської міської ради від 16.02.2021 №58.
З назви «комісія по обстеженню об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою на території Бучанської міської територіальної громади», вбачається повноваження комісії на обстеження виключно об`єктів будівництва та об`єктів благоустрою, а не земельних ділянок.
Частиною першою статті 79 Земельного кодексу України встановлено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Статтею 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об`єктів благоустрою населених пунктів належать:
1) території загального користування: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам`ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування;
2) прибудинкові території;
3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;
4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
До об`єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Об`єкт будівництва це сукупність будівель і споруд або окремі будівлі і споруди, будівництво яких здійснюється за єдиним проектом (Мінфін, Наказ «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти» від 28.04.2001 №205).
Тобто, земельні ділянки не належать до таких категорій як об`єкт благоустрою чи об`єкт будівництва.
По-третє, як на одне з порушень та відповідно одну з підстав розірвання договору позивач посилається на укладення відповідачем договору суборенди земельної ділянки без письмової згоди орендодавця. Наявність вказаного порушення спростовується матеріалами справи.
Пунктом 30 Договору оренди встановлено, що землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену сільськогосподарську продукцію; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові угіддя, водні об`єкти, а також інші корисні властивості землі; на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом; споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди; передавати в суборенду всю або частину орендованої земельної ділянки за письмовою згодою орендодавця. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
З метою дотримання вказану пункту Договору оренди, Дєдковський А.П. звернувся з заявою від 20.07.2017 до Бородянської районної державної адміністрації, в якій просив надати дозвіл на передачу земельної ділянки площею 40 га з кадастровим номером 3221055300:03:001:0239, яка знаходиться в оренді ФГ «Застава» в суборенду на 7 років ТОВ «Аркуш Юей» (т. 2, а.с. 109).
На вказану заяву Бородянською районною державною адміністрацією Київської області листом від 16.08.2017 №3-24-1811 надано відповідь, що на засіданні комісії з врегулювання земельних відносин у Бородянському районі було розглянуто пакет поданих Вами документів та встановлено, що правовідносини по передачі в суборенду зазначеної земельної ділянки врегульовано умовами договору оренди вищезазначеної земельної ділянки (п. 30). Одночасно повідомлено, що згідно Закону України «Про оренду землі» умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватись умовами договору оренди і не суперечити йому, та дотримуватись норм діючого законодавства (т. 2, а.с. 110).
Відтак, орендодавцем на засіданні комісії з врегулювання земельних відносин у Бородянському районі було розглянуто пакет поданих відповідачем документів за результатами чого, у відповідності до п. 30 Договору оренди, направлено лист від 16.08.2017 №3-24-1811. Суд погоджується, що вказаний лист не містить слів «надає згоду», «погоджується» тощо, відтак за своїм змістом не може бути трактований як однозначна письмова згода. Разом із тим, вказаний лист не містить і заперечень проти укладення договору суборенди.
Відповідно до частини 1 ст. 8 Закону України «Про оренду землі» у відповідній редакції, яка була чинна з 04.06.2017 на момент звернення орендаря із листом від 20.07.2017 та надання відповіді Бородянською РДА 16.08.2017, орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця. Якщо протягом одного місяця орендодавець не надішле письмового повідомлення щодо своєї згоди чи заперечення, орендована земельна ділянка або її частина може бути передана в суборенду. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
Строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.
У разі припинення договору оренди чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється.
Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
З врахування вище вказаної відповіді щодо обмеження умов договору суборенди земельної ділянки умовами договору оренди, дотримання норм діючого законодавства, між ОСОБА_1 (орендар) та ТОВ «Аркуш Юей» (суборендар) 21.08.2017 укладено договір суборенди землі (т. 1, а.с. 31-36).
Суд відхиляє посилання позивача на те, що питання надання дозволу відповідачу на укладення договору суборенди мало бути оформлене шляхом видачі розпорядження голови районної державної адміністрації.
Форма надання письмової згоди ані договором, ані законом не регламентована і дійсно не несе нормативно-правової та/або розпорядчої функції.
За змістом ст. 2 та 5 ЗК України, відповідно до яких суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади; а земельне законодавство базується на таких принципах, зокрема забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, Бородянська РДА як орган виконавчої влади при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб`єктом земельних відносин.
Відтак, суд робить висновок про те, що попереднє звернення відповідача з листом про надання дозволу на укладення договору суборенди із відповідним пакетом документів, які були розглянуті орендодавцем із наданням письмової відповіді у вигляді листа, є достатніми підставами для висновку про відсутність у діях орендаря правопорушення, про яке твердить позивач, а відтак і про відсутність такої підстави для розірвання договору оренди.
По-четверте, щодо посилань позивача на недодержання вимог законодавства про охорону довкілля, які полягають у великому накопиченні побутового сміття та неутриманні прилеглої території до орендованої земельної ділянки в належному санітарно-технічному стані, суд зазначає таке.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (постанова Верховного Суду України від 11.10.2017 № 6-1449цс17).
Розглядаючи позов про розірвання договору у зв`язку із істотним порушенням його умов, суд зобов`язаний оцінити істотність допущених порушень та з`ясувати, якою мірою розірівання договору сприятиме відновленню прав позивача, дотримуючись розумного балансу із можливими збитками від такого розірвання.
Договором оренди земельної ділянки передбачено, що умови збереження стану об`єкта оренди полягають в обґрунтованому раціональному використанні земельної ділянки в порядку, передбаченому чинним законодавством (п. 17 Договору оренди).
Пунктом 28 Договору оренди передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Враховуючи умови договору та положення чинного законодавства, накопичення побутового сміття та неутримання прилеглої території до орендованої земельної ділянки в належному санітарно-технічному стані, не мають правових наслідків у вигляді примусового припинення права користування орендованою земельною ділянкою, а містять ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ст. 152 КУпАП. Суд оцінив істотність вказаного порушення та можливість його усунення у спосіб розірвання договору оренди, та встановив, що таке не є підставою для розірвання договору оренди землі у зв`язку із істотним порушенням його умов.
У тому числі суд взяв до уваги те, що на орендованій земельній ділянці перебувають об`єкти нерухомого майна, право власності на які в установленому законом порядку зареєстровано за відповідачем, у зв`язку з чим земельна ділянка не може бути передана іншому землекористувачу.
Щодо суб`єктного складу вказаного судового спору суд зазначає таке.
Згідно із частинами першою та другою статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.
За положеннями частини четвертої статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №973-IV (в редакції, що діяла станом на дату укладення договору оренди земельної ділянки) землі фермерського господарства можуть складатися із, зокрема, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Згідно зі статтею 19 Закону України «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону України «Про фермерське господарство» майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у статуті термін.
З наведених норм права вбачається, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в оренду для ведення фермерського господарства. При цьому фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди. Право користування такими земельними ділянками зазначається в його статуті, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право.
Отже, в силу наведених вище норм права після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації. З цього часу обов`язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
При цьому укладення з орендодавцем та подання державному реєстратору додаткової угоди до договору оренди землі про заміну орендаря з громадянина на фермерське господарство чинним законодавством України не передбачено, відповідно не є обов`язковим.
У відносинах, а також спорах з іншими суб`єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства.
Велика Палата Верховного Суду вже звертала увагу, що у відносинах, а також спорах з іншими суб`єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства. У таких правовідносинах їх суб`єктом є не фізична особа - голова чи керівник фермерського господарства, а фермерське господарство як юридична особа (постанова Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 615/2197/15-ц (провадження № 14-533цс18)).
За таких обставин, за змістом спірних відносин спір у справі є таким, що виник із господарських відносин, відтак підвідомчий господарському суду; за суб`єктним критерієм сторонами у спорі є орендодавець - Бучанська міська рада та орендар Фермерське господарство «Застава» незалежно від зазначення у договорі оренди орендарем фізичної особи керівника Фермерського господарства, а подання позову Бучанською міською радою до неналежного відповідача є окремою підставою для відмови у позові.
Згідно зі ст. 73, 74, 76 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи, а вірогідні докази - це ті, які на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Вказані норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України, згідно з якою судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено істотних порушень орендарем умов договору оренди земельної ділянки від 09.10.2007, то відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши матеріали справи, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи позиції сторін, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову Бучанської міської ради у справі №911/613/22 як необґрунтованого та не доведеного.
У зв`язку із відмовою у позові відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати на сплату судового збору суд залишає за позивачем.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
У позові Бучанській міській раді відмовити повністю.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 22.12.2022.
Суддя О.В. Конюх
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108024487 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |