2/130/933/2022
130/2044/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" грудня 2022 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Шепеля К.А.,
за участю секретаря судового засідання Буга Р.М.,
представника позивача Косовської А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 1 Жмеринського міськрайонного суду у режимі відеоконференції з Третім апеляційним адміністративним судом справу за позовом ОСОБА_1 до Жмеринської міської ради Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
Позиція позивача
Позивач ОСОБА_1 23 вересня 2022 року звертається до суду з цим позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті його бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після смерті його бабусі відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки (пай), що перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Нива» с. Дубова Жмеринського району Вінницької області, площею 2,20 га, без визначення цієї частки в натурі (на місцевості), що належить спадкодавиці на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Єдиними спадкоємцями за законом після смерті його бабусі є він та його матір (дочка померлої). Матір позивача ОСОБА_3 , яка спадкоємицею першої черги після смерті ОСОБА_2 , спадщину не приймала, на спадщину не претендує та не заперечує, щоб право на спадщину було визнане за позивачем.
Починаючи з дня смерті спадкодавиці та до 8 вересня 2022 року позивач з об`єктивних причин був позбавлений можливості у встановлений законом строк звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки в Україні було впроваджено карантин та діяли обмежувальні протиепідемічні заходи, в тому числі обмеження на проїзд і пересування, відвідування установ. Більш того, позивач проживав у м. Лисичанськ Луганської області та починаючи з 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією росії проти України він разом зі своєю матір`ю були вимушені виїхати до м. Дніпро, де проживають по сьогоднішній день. Вказані події та неочікуваний переїзд, пошук місця проживання, відсутність коштів для придбання продуктів та одежі внесли значні зміни у його життя, що стало наслідком пропуску строку для прийняття спадщини. З огляду на зазначене позивач вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
На підтвердження свого позову подає копію постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, копію свідоцтва про смерть, копію витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, копію заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, копію заяви про пропуск строку для прийняття спадщини, копію довідки переселенця, копію свідоцтва про народження.
В судовому засіданні представник позивача підтримує позов повністю та просить визначити позивачу додатковий строк тривалістю два місяці з дня вступу рішення суду в законну силу для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позиція відповідача
Представник відповідача Жмеринської міської ради Вінницької області Козаков Г. в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про проведення судового засідання у його відсутність, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Процесуальні рішення по справі, заяви та клопотання
Позовна заява надійшла до суду 23 вересня 2022 року (а.с.1), в цей же день передана судді відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями (а.с.21).
Ухвалою від 27 вересня 2022 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі за загальними правилами позовного провадження. Даною ухвалою зобов`язано приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу м. Дніпро Гребінюка О.В. надати суду копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.29).
Заява представника Жмеринської міської ради Козакова Г. про розгляд справи у його відсутність надійшла до суду 27 жовтня 2022 року (а.с.33).
Ухвалою суду від 11 листопада 2022 року підготовче провадження закрите та призначено справу до розгляду по суті на 21 грудня 2022 року. Цією ж ухвалою задоволено клопотання представника позивача, виведено із складу учасників справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу м. Дніпро Гребінюка О.В (а.с.42).
На виконання ухвали суду від 27 вересня 2022 року приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу м. Дніпро Гребінюк О.В. 26 листопада 2022 року надіслав на адресу суду завірену копію спадкової справи № 02/2022 після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 48-72).
Встановлені судом обставини та зміст спірних правовідносин
Досліджуючи факти та питання права, що лежать в основі спору, суд встановив, що відповідно до копії постанови приватного нотаріуса Гребінюк О.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 8 вересня 2022 року № 11/02-31 позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме: у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), що перебувала в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Нива» с. Дубова Жмеринського району Вінницької області, розміром 2,20 в умовних кадастрових гектарах, після смерті його бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що ним пропущений передбачений законом строк для прийняття спадщини (а.с. 5-6).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 30 серпня 2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 74 років, актовий запис № 1677 (а.с.7).
Згідно з Витягами зі спадкових реєстрів станом на 8 вересня 2022 року до майна ОСОБА_2 заведено спадкову справу, номер у спадковому реєстрі 69659527, номер у нотаріуса 02/2022 (а.с.8,9).
Відповідно до копії заяви, завіреної приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу м. Дніпро Гребінюком О.В. від 8 вересня 2022 року, зареєстровано в реєстрі № 08, ОСОБА_3 після смерті своєї матері ОСОБА_2 пропустила строк для прийняття спадщини, спадщину не приймала, на спадщину не претендує і в суд для продовження строку для прийняття спадщини звертатись не буде та не заперечує, щоб спадщину було видано онуку померлої ОСОБА_1 (а.с.11).
Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Лисичанськ Луганської області, зареєстрований по АДРЕСА_1 (а.с. 12).
Згідно з копією довідки переселенця № 1203-7500413271 від 21 квітня 2022 року, виданою УСЗН Правобережне (Чечелівський р-н), ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.13).
Відповідно до копії про народження ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 (а.с.15).
Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії 1-ЕД від 21 травня 1996 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 розірвано шлюб, після розірвання шлюбу ОСОБА_5 змінила прізвище на « ОСОБА_6 » (а.с.62).
Відповідно до копії про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 , батько ОСОБА_7 , мати ОСОБА_2 (а.с.17).
Відповідно до копії спадкової справи № 02-/2022, заведеної 8 вересня 2022 року, позивач ОСОБА_1 подав заяву про прийняття спадщини за законом (а.с.48-72).
Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу вважає ці докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Юридична кваліфікація встановлених обставин
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі статтею 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Як встановлено матеріалами справи, позивач постійно не проживав зі спадкодавцем, тому повинен був по закону у шестимісячний строк після смерті спадкодавця подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Державний нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
Судом встановлено, що шестимісячний строк для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 сплинув 26 лютого 2022 року, а до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини позивач ОСОБА_1 звернувся 8 вересня 2022 року.
Враховуючи факт, що позивач з об`єктивних причин був позбавлений можливості у встановлений законом строк звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , визнавши поважними вказані вище причини, та такими, що створюють істотні труднощі для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Висновки суду
Таким чином суд дійшов висновку, що право позивача на спадкування належної ОСОБА_2 земельної ділянки підлягає поновленню, що стало підставою його звернення до суду з цим позовом. Тому суд вважає, що позов слід задовольнити.
Розподіл судових витрат
Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 200, 206, 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі статей 15, 16, 1220, 1222, 1223, 1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Жмеринської міської ради Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Лисичанськ Луганської області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн 40 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту до Вінницького апеляційного суду.
Повний текст рішення складено 23 грудня 2022 року.
Ім`я (найменування) сторін
Позивач ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Представник позивача адвокат Косовська Антоніна Олександрівна, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДП № 4782 від 12 червня 2020 року.
Відповідач Жмеринська міська рада Вінницької області, вул. Центральна, 4 м. Жмеринка, код ЄДРПОУ 03084233.
Головуючий суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108034835 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Шепель К. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні