Справа №442/7498/22
Провадження №2/442/1509/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2022 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Хомика А.П.,
з участю секретаря судових засідань - Лужецької С.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Лаганяк Тетяни Іллівни про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем, -
в с т а н о в и в :
01.12.2022 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до відповідача, в якому просить встановити факт її постійного проживання разом із спадкодавцем - батьком ОСОБА_4 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх з відповідачами батько ОСОБА_4 , про що виконавчим комітетом Унятицької сільської ради Дрогобицького району Львівській області 28 липня 2015 року складено відповідний актовий запис №11 і видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Та обставина, що вона є дочкою, а відповідачі синами спадкодавця ОСОБА_4 , підтверджується її свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 28 вересня 1968 року с.Лішня Дрогобицьким райбюро ЗАГС та свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_3 , виданим 28 липня 1990 року Лішня сільська Рада Дрогобицького району Львівської області, яким стверджується зміна її прізвища з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 », а також свідоцтвами про народження відповідача ОСОБА_3 - НОМЕР_4 , виданим 15 червня 1962 року Дрогобич міське бюро ЗАГС Львівської області, та відповідача ОСОБА_2 - НОМЕР_5 , виданим 27 травня 1961 р. Дрогобич міськ бюро ЗАГС Львівської області.
Після його смерті відкрилася спадщина на спадкове майно - на земельні ділянки, які знаходяться на території Унятицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області
- площею 0,4346 га, кадастровий номер 4621288400:03:000:0034, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку сер ЯЕ №537657, виданим 22 січня 2009, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010944100290;
- площею 1,0087 га, кадастровий номер 4621288400:04:000:0038, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку сер ЯЕ №537702, виданим 22 січня 2009, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010944100292;
- площею 0,1543 га, кадастровий номер 4621288400:02:000:0096, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку сер ЯЕ №537574, виданим 22 січня 2009, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010944100291;
а також на право на земельну частку (пай) розміром 0,5194 га в умовних кадастрових одиницях, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) РН №476659, виданим Дрогобицькою районною державною адміністрацією 25 лютого 2016 року на підставі розпорядження голови Дрогобицької районної державної адміністрації від 12.09.2008 №369, які спадкодавець ОСОБА_4 успадкував, але не оформив, після смерті своєї дружини, а їхньої з відповідачами матері ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , як це підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим виконавчим комітетом Унятицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області 25 грудня 2012 року.
Їй відомо, що в першу чергу право на спадкування за законом, мають діти спадкодавця, а також той з подружжя, який його пережив, та батьки, як це встановлено ч.1 ст.1261 Цивільного кодексу України.
Їхня з відповідачами мати і дружина спадкодавця (свідоцтво про одруження НОМЕР_7 , видане с.Ясениця сільська Рада Бориславського району Львівської області) ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , як це підтверджується свідоцтвом про її смерть серії НОМЕР_6 , виданим Виконавчим комітетом Унятицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області 25 грудня 2012 року (актовий запис №15).
Вона, як дочка спадкодавця ОСОБА_4 , а, відтак, спадкоємець першої черги, звернулася до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Лаганяк Т.І. за видачею їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька. Відповідачі до нотаріуса не зверталися. Нотаріус повідомила, що нею не подано доказів постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та своєчасного прийняття спадщини, а також не подано заяву про прийняття спадщини до закінчення шестимічного строку з дня смерті спадкодавця, що підтверджується роз`ясненням від 27.09.2021 р. №54/01-16. При цьому нотаріусом запропоновано звернутися до суду для встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, при цьому нотаріус не взяв до уваги факт постійного мого проживання з батьком, у зв`язку з відсутністю документального підтвердження реєстрації місця проживання спадкодавця.
Вона проживає і зареєстрована в квартирі АДРЕСА_2 , як це підтверджується її паспортом.
ЇЇ батько (спадкодавець) був зареєстрований в будинку АДРЕСА_3 , що підтверджується будинковою книгою для прописки громадян, проживаючих в будинку АДРЕСА_4 ), його паспортом, а також довідкою старости сіл Нагуєвичі, Унятичі Дрогобицької міської ради від 17.09.2021 р.№194.
Оскільки її мати померла ще в 2012 році, вона забрала батька проживати до себе в с.Петрівка Чутівського району Полтавської області (у квартиру АДРЕСА_2 ).
За цією адресою він проживав аж до дня своєї смерті, як це підтверджується довідкою виконавчого комітету Скороходівської селищної ради від 24.09.2021 №360/02-18/3, а також свідоцтвом про смерть батька, в якому зазначено, що батько помер в селі Чапаеве Чутівського району Полтавської області, яке згідно із довідкою Скороходівської селищної ради від 24.09.2021 №359/02-18/3 з 31.01.2017 перейменоване на село Петрівка.
Оскільки вона є дочкою спадкодавця, то належний догляд, якого він потребував у зв`язку з похилим віком і станом здоров`я, забезпечувала йому вона, позивач у даній справі.
Вони з батьком вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом (витратами, бюджетом та харчуванням), мали взаємні права й обов`язки щодо утримання житла, разом придбавали майно для спільного користування (предмети домашнього вжитку, посуд тощо).
За вказаних обставин вважає себе такою, що згідно з ч.3 ст.1268 Цивільного кодексу України прийняла спадщину батька, оскільки на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 .
Від представника позивача - адвоката Зубрицької О.М. надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.
Від відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 надійшли заяви про визнання позову. Вказують, що наміру приймати спадщину після смерті батька не мають та визнають ту обставину, що їхня сестра ОСОБА_1 проживали разом з батьком в АДРЕСА_1 .
Третя особа - приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Лаганяк Т.І. в судове засідання не з`явилась, хоча належним чином була повідомленою про час та місце розгляду справи, а тому суд визнав її неявку неповажною та розглянув справу у її відсутності.
Відповідно до ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до положень ч.ч.3,4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Оскільки відповідачі визнали пред`явлений позов і визнання позову не суперечить закону, тому суд за згодою сторін та враховуючи положення ч.ч.3,4 ст.200, ст.206 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у даному підготовчому судовому засіданні та ухвалити рішення у справі.
У статті 1216 Цивільного кодексу України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 вказаного Кодексу (статті 1218, 1231 ЦК України ).
Згідно з частиною другою статті 1220 Цивільного кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми статті 1268 зазначеного Кодексу порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 Цивільного кодексу України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена.
Тобто, спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Однак, при цьому спадкоємець має довести факт постійного проживання на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати, серед іншого, заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Частиною 2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку встановлення.
Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Позивачка ОСОБА_1 проживає і зареєстрована у квартирі АДРЕСА_2 , що підтверджується її паспортом Серія НОМЕР_8 , виданим 15.10.2013.
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Скороходівської селищної ради від 24.09.2021 №360/02-18/3, ОСОБА_4 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживав без реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1 .
У Свідоцтві про смерть ОСОБА_4 , Серія НОМЕР_1 , зазначено, що останній помер в селі Чапаеве Чутівського району Полтавської області, яке згідно із довідкою Скороходівської селищної ради від 24.09.2021 №359/02-18/3 з 31.01.2017 перейменоване на село Петрівка.
Відповідно до ч. 2, 4 ст. З Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом у постанові від 10 січня 2019 року у справі № 484/747/17, провадження № 61-44149св18: відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 Цивільного кодексу України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Крім того, відповідно до ч.1,3 ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.
Отже, нормами Цивільного кодексу України для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно зі спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована шляхом подання ними нотаріусу заяви про відмову від спадщини.
За вказаних обставин, суд вважає ОСОБА_1 є такою, що згідно із ч.3 ст.1268 Цивільного кодексу України прийняла спадщину батька, оскільки на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 , як це підтверджується зазначеними вище письмовими доказами.
А тому, керуючись ст. ст. 12, 13, 83, 89, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 328, 392 ЦК України, суд -
ухвалив:
Заяву задоволити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 постійно проживала разом із спадкодавцем - батьком ОСОБА_4 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідачі: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_9 , адреса проживання: АДРЕСА_5 ;
ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_10 , адреса проживання: АДРЕСА_6 ;
Третя особа: приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Лаганяк Тетяна Іллівна, адреса: пл. Ринок, 10, м.Дрогобич Львівської області.
Суддя Хомик А.П.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108041284 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Хомик А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні