Рішення
від 25.10.2022 по справі 755/21798/21
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 755/21798/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2022 р. м. Київ

Дніпровський районний суд м. Києва в складі Головуючого судді САВЛУК Т.В., за участі секретаря Бурячек О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,

в с т а н о в и в:

Позивач Житлово-будівельний кооператив «Славутич», звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 77 642,62 грн., - основного боргу, 30 583,38 грн., - збитків від інфляції та 5 566,21 грн., - 3% річних, судовий збір в розмірі 2 270,00 гривень, та витрати на правову допомогу в розмірі 6 330,00 гривень.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Житлово-будівельний кооператив «Славутич» є обслуговуючим кооперативом, який відповідно до покладених функцій здійснює утримання та обслуговування будинку АДРЕСА_1 . Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_2 , на підставі Свідоцтва про право на спадщину від 18 серпня 2021 року, а відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за вказаною адресою. Відповідачі належним чином не виконують встановлений законодавством обов`язок по сплаті за спожиті житлово-комунальні послуги, у зв`язку з чим утворилася заборгованість за період з 01 квітня 2016 року по 01 серпня 2021 року в загальному розмірі - 77 642,62 грн., яка включає заборгованість по внескам з утримання будинку та прибудинкової території - 24 152,50 грн, за послуги опалення - 49 187,37 грн., за послуги гарячого водопостачання - 1 600,36 грн., за послуги водовідведення гарячого водопостачання - 157,57 грн., за послуги холодного водопостачання та водовідведення - 746,43 грн., та за послуги газопостачання - 1 798,39 грн.

12 січня 2022 року Дніпровським районним судом міста Києва відкрите провадження у цивільній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

25 липня 2022 року Дніпровським районним судом м. Києва постановлено ухвалу про продовження розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

05 жовтня 2022 року Дніпровським районним судом міста Києва постановлено ухвалу про задоволення клопотання представника позивача ОСОБА_3 про залучення співвідповідача у цивільній справі.

Залучено ОСОБА_2 до участі у справі в процесуальному статусі співвідповідача в межах розгляду справи.

Положеннями ст.174 Цивільного процесуального кодексу України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

У відповідності до статтей 174, 178 Цивільного процесуального кодексу України відповідачі не скористалися своїм правом та не направили суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

Відповідач ОСОБА_1 копію ухвали про відкриття провадження та, позовну заяву з доданими до неї документами, отримав особисто 27 травня 2022 року, що підтверджується зворотнім повідомленням рекомендованої кореспонденції, не скористалися своїм правом та не направили суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

Відповідачу ОСОБА_2 копію ухвали про відкриття провадження та, позовну заяву з доданими до неї документами, не отримав, не скористалися своїм правом та не направили суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

Представник позивача Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» - Василюк Владислав Вячеславович, в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, про день час та місце розгляду справи повідомленні належним чином, про причину неявки суду не повідомили.

На підставі ч.1 ст.280 Цивільного процесуального кодексу України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Правовідносини із споживання житлово - комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово - комунальні послуги», відповідно до ст. 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про кооперацію» до компетенції загальних зборів членів кооперативу належить визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу.

Згідно із ст. 24 Закону України «Про кооперацію» кооперативи реалізують товари та надають послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно; кооперативи мають право реалізувати товари та надавати послуги за цінами і тарифами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб.

Відповідно до Розділу 2 Статуту ЖБК «Славутич», затвердженого протоколом № 12 Загальних зборів членів ЖБК «Славутич» від 03 грудня 2016 року, метою діяльності Кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, а також метою діяльності кооперативу є: забезпечення належного утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення згоди власників квартир та нежитлових приміщень будинку щодо порядку реалізації ними своїх прав на володіння, користування та розпорядження об`єктами будинку, що перебувають у спільній власності членів кооперативу; забезпечення належного отримання мешканцями будинку житлово-комунальних послуг; забезпечення виконання власниками квартир, жилих і нежилих приміщень будинку вимог «Правил утримання жилих будинків та прибудинкової території», затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17 травня 2005 року № 76, Житлового кодексу РСР, Закону України «Про кооперацію».

Відповідно до п. 1.6 Статуту ЖБК «Славутич», кооператив діє виключно для обслуговування, ремонту і реконструкції житлового будинку та утримання прибудинкової території за кошти членів кооперативу і зв рахунок пасивних доходів та фінансової допомоги від добровільних внесків або дотацій держави, отриманих і використаних Кооперативом відповідно до моменту його діяльності.

Згідно п. 9.1 Статуту ЖБК «Славутич», органами управління ЖБК «Славутич» є загальні збори членів кооперативу, збори уповноважених членів кооперативу і правління кооперативу. Загальні збори членів кооперативу є вищим органом кооперативу. Правління кооперативу є виконавчим органом кооперативу.

Згідно п. 9.2 Статуту ЖБК «Славутич», питання з яких рішення приймаються загальними зборами членів кооперативу: затвердження статуту кооперативу; внесення змін і доповнень до статуту кооперативу; обрання членів правління та виведення їх зі складу правління, уповноважених членів кооперативу; створення, порядок використання спеціальних фондів для потреб кооперативу; прийняття рішень про передачу в оренду об`єктів, які перебувають у спільній власності членів кооперативу, фізичними і юридичними особами; визначення обмежень на користування об`єктами, які перебувають у спільній власності членів кооперативу; затвердження кошторису кооперативу та річного звіту; затвердження щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, кошторису надходження та витрат, розмір сплати за спожиті житлово-комунальні послуги; визначення розміру матеріального або іншого виду заохочення членів правління кооперативу; проведення капітального ремонту будинку; реорганізація кооперативу.

22 червня 2013 року, 03 червня 2018 року Житлово-будівельним кооперативом «Славутич» прийнято рішення, яке оформлене протоколами загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» від 22 червня 2013 року, 03 червня 2018 року, якими затверджено внески на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі: для першого поверху - 2,78 грн., всі інші поверхи (2-9) - 3,51 грн. (а.с. 36) та затверджено тарифи на утримання будинку та прибудинкової території з 01 липня 2018 року в розмірі: для першого поверху - 5,22 грн., всі інші поверхи (2-9) - 6,49 гр. (а.с. 37)

Відповідно до Довідки про наявність договорів із безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг по утриманню будинку та прибудинкової території, а також із надавачами комунальних послуг (колективні договори) вбачається, що «Житлово-будівельний кооператив «СЛАВУТИЧ» станом на 26 серпня 2021 року, має укладені договори із безпосередніми виконавцями робіт по утриманню будинку та прибудинкової території, а також із надавачами комунальних послуг, а саме:

- Договір №3050804, дата договору: від 01 липня 2015 року, від 01 січня 2020 року, предмет договору; постачання природного газу, найменування контрагенту: Державне підприємство «КИЇВГАЗЕНЕРДЖИ»;

- Договір №3050804, дата договору: від 01 січня 2020, предмет договору; розподіл природного газу, найменування контрагенту: Акціонерне товариство «КИЇВГАЗ»;

- Договір №620398, дата договору: від 01 березня 2001року, від 30 серпня 2018 року, предмет договору; постачання теплової енергії, найменування контрагенту: Комунальне підприємство КМДА «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО»;

- Договір №00950/4-04, дата договору: від 04 вересня 2004 року, предмет договору; водопостачання і водовідведення, найменування контрагенту: Публічне акціонерне товариство «КИЇВВОДОКАНАЛ»;

- Договір №80/04-15-1, дата договору: від 20 квітня 2015 року, предмет договору; вивезення твердих побутових відходів, найменування контрагенту: Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕЛТІК ТБО»;

- Договір №13-11/03-18, дата договору: від 01 листопада 2018 року, предмет договору; оренда контейнерів для вивезення твердих побутових відходів, найменування контрагенту: Товариство з обмеженою відповідальністю «СЕЛТІК ТБО»;

- Договір №3515644, дата договору: від 02 липня 2004 року, предмет договору; постачання електричної енергії, найменування контрагенту: Товариство з обмеженою відповідальністю «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ»;

- Договір №D21OM№325, дата договору: від 01 січня 2009 року, предмет договору; послуги з технічного обслуговування ліфтів, найменування контрагенту: Приватне акціонерне товариство «ОТІС»;

- Договір №D210 0335, дата договору: від 01 січня 2017 року, предмет договору; послуги з технічного обслуговування ліфтів, найменування контрагенту: Приватне акціонерне товариство «ОТІС».

04 вересня 2002 року між ВАТ «АК «Київводоканал» та ЖБК «Славутич» укладено Договір №00952/4-04 на послуги водопостачання та водовідведення, відповідно до якого постачальник зобов`язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та водовідведення, а абонент зобов`язується розраховуватися за вищезазначені послуги згідно умов договору та правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в міста та селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01 липня 1994 року № 65.

Відповідно до п. 2.1 Договору №00952/4-04, Постачальник: забезпечує постачання питної води, якість які відповідає ДОСТу 2874-82 «Вода питна»; приймає каналізаційні стоки, які не перевищують гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин. Абонент: сплачує вартість наданих послуг за тарифами, в встановлених а порядку, передбаченому чинним законодавством. У разі зміни тарифів сплата послуг абонентом здійснюється за новими тарифами з часу їх введення в дію без внесення змін до цього договору; щоквартально представляє перелік об`єктів, в тому числі субабонентів, яким подається вода (приймаються стоки) у відповідності з вимогами правил; відповідає за забезпечення водолічильників, пломб, водомірних вузлів, з`єднань на водомірних вузлах та санітарний стан приміщення водомірного вузла; повинен мати резерв водолічильників для негайної заміни вибувших із ладу приладів типорозмір нового лічильника встановлюється постачальником; при зміні банківських та казначейських реквізитів повідомляє про це постачальника семиденний термін; при відчуженні належних йому об`єктів водоспоживання, абонент вносить про це зміни договору у семиденний термін з моменту підписання акту прийому-передачі майна, та сповістивши нового власника про обов`язок оформити абонентом у постачальника.

06 липня 2017 року між Приватним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» та Житлово будівельним кооперативом «Славутич» укладено Додаткову угоду до Договору на послуги водопостачання та водовідведення №00950/4-04 від 04 вересня 2002 року.

Розмір тарифів на холодне водопостачання і водовідведення встановлений п. 51 постанови НКРЕКП від 26 листопада 2015 року № 2868 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використання внутрішньо будинкових систем) суб`єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг»

30 серпня 2018 року між Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» та Житлово-будівельним кооперативом «СЛАВУТИЧ» укладено Договір № 620398 на постачання теплової енергії у гарячій воді, відповідно до якого постачальник зобов`язується виробити та поставити теплову енергію споживачу для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання, а споживач зобов`язується отримати її та оплатити відповідно до умов викладених в цьому договорі. При виконанні умов цього договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовленні цим договором, сторони зобов`язуються керуватися тарифами, затвердженими у встановленому порядку, положенням про Держенергонагляд, Правилами користування теплової енергією, Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, нормативними актами з питань користування та розрахунків за енергоносії, чинним законодавством України.

Розмір тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населення Публічним акціонерним товариством «Київенерго» затверджувалися постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 31 березня 2015 року №1171 «Про встановлення тарифів та послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб`єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг».

01 липня 2015 року між Дочірнім підприємством «Київгазенерджи» та Житлово-будівельним кооперативом «СЛАВУТИЧ» укладено Договір №3050804 про умови поставки газу балансоутримувачам, згідно умов договору постачальник зобов`язується постачати в інтересах балансоутримувача природний газ для побутового споживання, в якості комунальної послуги населення - наймачам (орендарям, власникам) квартир, іншим особам, які зареєстровані в житловому приміщенні (квартира, комунальна квартира, гуртожиток), мешканцям балансоутримувач зобов`язується своєчасно здійснити оплату постачальнику вартості спожитого мешканцями газу в термін і на умовах, передбачених цим договором. Порядок та умови надання балансоутримувачем газу мешканцям в якості комунальної послуги й збору комунальних платежів по газопостачання здійснюється на договірній основі між ними із дотриманням норм чинного законодавства України та діючих в м. Києві розпорядженням Київської міської державної адміністрації, до повного переходу постачальником на прямі розрахунки з мешканцями.

01 січня 2020 року між Дочірнім підприємством «КиївГазЕнерджі» та Житлово-будівельним кооперативом «СЛАВУТИЧ» укладено Договір №3050804 на постачання природного азу балансоутримувачу, відповідно до порядку та на умовах, визначених цим договором, постачальник зобов`язується поставити у встановлений строк балансоутримувачу визначений цим договором товар - природний газ, який відповідає коду 09120000-6 Газове паливо (Природний газ) відповідно до Національного класифікатора України ДК 0212015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженим Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року №1749 у власність, в обсяг і порядку, передбачених даним договором, а балансоутримувач зобов`язується прийняти газ та оплатити постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та умовах, передбаченим даним договором.

Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

На виконання вимог ч.4 ст.165 Цивільного процесуального кодексу України, суддею в порядку досудової підготовки справи здійснено запит до Електронного реєстру територіальної громади м. Києва «ГІОЦ/КМДА», відповідно до наданої інформації, з якої вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , з 01 лютого 1990 року по теперішній час .

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, ОСОБА_2 є співвласником квартири (3/4 частини) АДРЕСА_2 , на підставі Свідоцтва про право на спадщину від 18 серпня 2021 рок. (а.с. 41)

Відповідно до частини першої статті 1297, статті 1299 Цивільного кодексу України отримання свідоцтва про право на спадщину та проведення його державної реєстрації спадкоємцем, який прийняв спадщину у складі якої є нерухоме майно, є обов`язком спадкоємця. Право власності у спадкоємця на успадковане нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації майна.

Відповідно до частини п`ятої статті 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1268 Цивільного кодексу України, не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Тому під час прийняття спадщини на нерухоме майно, спадкоємець не вправі відмовитись від прийняття обов`язку щодо сплати боргів за комунальні послуги, які були у спадкодавця. Відповідно до ст.1282 Цивільного кодексу України, спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину, за умови дотримання кредитором строків пред`явлення вимог до спадкоємців, передбачених ст.1281 Цивільного кодексу України.

Таким чином, підлягає стягненню заборгованість за комунальні послуги, які утворилися за спадкодавцем.

Прийнявши спадщину спадкоємець набув право на квартиру, успадкувавши також права та обов`язки спадкодавця. Тому незалежно від того чи отримав відповідач свідоцтво про право на спадщину, чи здійснив реєстрацію права власника на успадковане нерухоме майно, він має належним чином утримувати майно, що належить йому. Правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі №401/110/15 (провадження №6-319св18)

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Відсутність письмового договору між споживачем житлово-комунальних послуг та їх виконавцем, за умовами фактичного споживання цих послуг, не може бути підставою для звільнення споживача від їх оплати, оскільки згідно ст. 11 Цивільного кодексу України цивільного права та обов`язки виникають також із дій осіб, які породжують ці права та обов`язки, і такою дією є реальне надання послуг позивачем та їх отримання відповідачем.

За приписами ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08.10.1992, власник та наймач квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, визначені законом або договором.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлення договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору і одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України).

Відповідно до положення статті 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 541 Цивільного кодексу України, солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.

Правила користування приміщеннями житлових будинків, затвердженні Постановою КМУ України від 08 жовтня 1992 року № 572, п.18 зобов`язують наймача, власника й орендаря житлового приміщення оплачувати житлово-комунальні послуги, тому враховуючи положення ст. 541 ЦК України зобов`язання з оплати комунальних послуг мають солідарний характер, а тому особи, що є співвласниками квартири несуть солідарні зобов`язання з оплати житлово-комунальних послуг.

Разом з тим, відповідно до ст. 544 Цивільного кодексу України боржник, який виконав солідарний обов`язок, має право на зворотну вимогу (регрес) до кожного з решти солідарних боржників у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або законом, за вирахуванням частки, яка припадає на нього.

Судом встановлено, що за період з 01 квітня 2016 року по 01 серпня 2021 року, відповідачі своєчасно не вносили плату за спожиті комунальні послуги, в результаті чого утворилась заборгованість у загальному розмірі - 77 642,62 грн., яка включає: заборгованість по внескам з утримання будинку та прибудинкової території в розмір 24 152,50 грн, за послуги опалення в сумі 49 187,37 грн., за послуги гарячого водопостачання - 1 600,36 грн., за послуги водовідведення гарячого водопостачання - 157,57 грн., за послуги холодного водопостачання та водовідведення - 746,43 грн. та за послуги газопостачання - 1 798,39 грн., ці обставини підтверджуються долученими до справи доказами, які надано позивачем, в свою чергу відповідачі не скористалися правом подати докази на спростування заявлених вимог та належного виконання зобов`язання по сплаті за спожиті комунальні послуги.

Відповідно до частини 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Закріплена в пункті 10 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 Цивільного кодексу України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

У статті 625 Цивільного кодексу України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань (висновок Великої Палати Верховного Суду, висловлений у постанові від 16 травня 2018 року у справі № 686/21962/15-ц).

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина друга статті 625 ЦК

За відсутності оформлених договірних відносин, але в разі прострочення виконання грошового зобов`язання з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, на боржника покладається відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України (висновок Верховного Суду України, висловлений у постанові від 16 грудня 2015 року у справі № 6-2023цс15).

З огляду на те, що відповідач, як встановили суди попередніх інстанцій, прострочив виконання грошового зобов`язання, він на вимогу позивача повинний сплатити інфляційні втрати та три проценти річних від простроченої суми. Висновок Великої Палати Верховного Суду, висловлений у постанові від 07 липня 2020 року у справі № 14-448цс19-ц.

Разом з тим, згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" (№530-ІХ від 17.03.2020 року), на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 року зі змінами «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19», з 12.03.2020 року на всій території України запроваджено карантин. Постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року зі змінами, з 19 грудня 2020 р. до 31 березня 2022 р. установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Зважаючи на те, що на території України з 12 березня 2020 року було запроваджено карантин, на період дії якого Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» (№530-ІХ від 17 березня 2020 року) заборонено нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, нарахування та стягнення судом 3% річних та інфляційних втрат за період з 01 квітня 2016 року по дату завершення нарахування зобов`язань згідно розрахунку заборгованості 01 серпня 2021 року на суму боргу за надані послуги, є помилковим та порушує норми матеріального права.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині стягнення розміру 3% річних та інфляційна складова підлягає зміні шляхом перерахування розмірів цих сум з виключенням з періоду обрахунку періоду з 17 березня 2020 по 01 серпня 2021 року, протягом якого штрафні санкції не нараховуються в силу імперативної вказівки закону.

Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги наявну заборгованість у відповідачів, позивачем правомірно заявлено вимоги про нарахування сум передбачених ст. 625 Цивільного кодексу України, тому суд присуджує стягнути солідарно з ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 інфляційні втрати в розмірі 8 403,52 гривень та 3 % річних 2 763,02 гривень, які нараховано позивачем за період з 01 квітня 2016 року по березень 2020 року.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 133 Цивільного процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно положень ч. 1, 2 статті 137 Цивільного процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. (ч. 3 ст. 137 Цивільного процесуального кодексу України)

Відповідно до частин 4-6 ст. 137 Цивільного процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Таким чином, розмір витрат на оплату правничої допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правничу допомогу.

Витрати на правничу допомогу, які мають бути документально підтверджені та доведені, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правничої допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій тощо).

Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правничої допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

Судом встановлено, що 12 серпня 2021 року між Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «СЛАВУТИЧ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «КИЇВСЬКИЙ ЦЕНТР ПРАВА» укладено Договір про надання правової допомоги №Р/12082021/ХВ-36, на підставі даного договору, в порядку і на умовах визначених даним договором зобов`язується надавати замовнику правову допомогу, юридичні та консультаційні послуги, в тому числі пов`язані з вивченням процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду, представлення інтересів замовника в органах судової та виконавчої влади України (як позивача та і відповідача, як заявника); складання заяв про видачу судових наказів, позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг, відзиви на них, інших процесуальних документів; розробка листів, запитів, претензій, відповідей на них та інше.

Відповідно до п. 1.2, 1.3 Договору, замовник зобов`язується приймати та оплачувати послуги виконавця на умовах визначених цим договором. Підтвердження взаємного виконання сторонами зобов`язань за цим договором є Акт приймання-передачі виконання сторонами зобов`язань за цим договором є акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг)

Згідно Акту №ОУ-326 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 25 серпня 2021 року, виконавцем були проведенні такі роботи (надані такі послуги) згідно Договору про надання правової допомоги № Р/12082021/ХВ-36, від 12 серпня 2021 року, у цивільній справі за позовом ОК «ЖБК «СЛАВУТИЧ» до ОСОБА_1 (кв. 28) про стягнення заборгованості: складання розрахунку заборгованості з інфляцією і 3% річних - 720,00 гривень; складання позовної заяви - 2 160,00 гривень; формування матеріалів справи та подача позову до суду - 1 440,00 гривень. Загальна вартість робіт (послуг без ПДВ 4 320,00 гривень, послуги надані належним чином, в повному обсязі.

Згідно платіжного доручення № 65 від 18 серпня 2021 року, ЖБК «СЛАВУТИЧ» сплачено за подання документів до суду у розмірі 4 320,00 грн.

Таким чином, надавши оцінку наданим позивачем доказам на підтвердження понесених судових витрат в розмірі 6 330,00 гривень, суд дійшов висновку, що з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню сплачені та документально підтверджені витрати на правничу допомогу згідно Договору про надання правничої допомоги від 12 серпня 2021 року № Р/12082021/ХВ-36, у сумі 4 320,00 грн., в іншій частині відмовити, оскільки позивачем не долучено до матеріалів позовної заяви, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат в розмірі 2 010,00 гривень, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

Відповідно до ч. 1. 2 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270 грн. 00 коп., тобто по 1 135,00 грн. з кожного, які сплачено позивачем за подання позову до суду, та витрати на правничу допомогу в розмірі 4 320,00 грн., тобто по 2 160,00 грн., з кожного.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 11, 322, 544, 625, 1268, 1297, 1299 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про кооперацію», статтями 2, 10, 49, 76-81, 89, 141, 264 - 265, 274, 279, 280, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

у х в а л и в:

Позов Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,- задовольнити частково.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» заборгованість по внескам з утримання будинку та прибудинкової території в розмір 24 152,50 грн, за послуги опалення в сумі 49 187,37 грн, за послуги гарячого водопостачання в розмірі 1 600,36 грн, за послуги водовідведення гарячого водопостачання в розмірі 157,57 грн, за послуги холодного водопостачання та водовідведення в розмірі 746,43 грн, та за послуги газопостачання в розмірі 1 798,39 грн,інфляційну складову боргу в розмірі 8 403,52 грн, та 3% річних у розмірі 2 763,02 грн, а всього на загальну суму 88 809,16 гривень (вісімдесят вісім тисяч вісімсот дев`ять грн. шістнадцять коп.)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 135,00 грн., та витрати на правничу допомогу в розмірі 2 160,00 грн., а всього на загальну суму 3 295,00 гривень (три тисячі двісті дев`яносто п`ять гривень)

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Славутич» судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 135,00 грн., та витрати на правничу допомогу в розмірі 2 160,00 грн., а всього на загальну суму 3 295,00 гривень (три тисячі двісті дев`яносто п`ять гривень)

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягувач: Житлово-будівельний кооператив «Славутич», Код ЄДРПОУ 22885097, адреса: м. Київ, вул. Івана Микитенка, 9в.

Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Боржник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя:

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.10.2022
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу108044106
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —755/21798/21

Ухвала від 15.05.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Савлук Т. В.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Савлук Т. В.

Рішення від 25.10.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Савлук Т. В.

Ухвала від 05.10.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Савлук Т. В.

Ухвала від 25.07.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Савлук Т. В.

Ухвала від 12.01.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Савлук Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні