Справа № 604/861/22
Провадження № 2/604/369/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2022 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Сіянко В.М.,
за участю секретаря Феньо О.В.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в сел. Підволочиськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підволочиської селищної ради Тернопільської області про визнання права власності, -
у с т а н о в и в :
30 вересня 2022 року до Підволочиського районного суду Тернопільської області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Підволочиської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно, а саме: визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку земельної ділянки площею 0,2500 га, розташовану в АДРЕСА_1 , кадастровий номер ділянки 6124685400:02:001:0334, на якій розташований житловий будинок, в порядку спадкування після ОСОБА_2 .
Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивача ОСОБА_2 , який заповів належний йому житловий будинок АДРЕСА_1 в рівних частинах ОСОБА_3 та позивачці ОСОБА_1 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . 21.09.2022 позивачка отримала у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/2 частку спадкового майна. Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №065233 ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка площею 0,2500 га, розташована в АДРЕСА_1 ,кадастровий номерділянки 6124685400:02:001:0334,на якійрозташований вказанийжитловий будинок.Земельна ділянкане булаохоплена заповітом,тому нотаріусвідмовив увидачі свідоцтвапро правона спадщинуза заповітомна неї. Враховуючи викладене позивачка просила визнати за нею право власності на 1/2 частку земельної ділянки площею 0,2500 га, розташовану в АДРЕСА_1 , кадастровий номер ділянки 6124685400:02:001:0334, на якій розташований житловий будинок, в порядку спадкування після ОСОБА_2 .
Позивач та його представник до суду не з`явилися, надали заяву про розгляд справи за їхньої відсутності, позов підтримують.
Представник відповідача у судове засідання також не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у відсутність представника селищної ради.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дід позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Позивачка ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 1/2 частку спадкового майна житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 . Спадкоємцем іншої частки є ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , інші спадкоємці: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 також померли.
Згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку Серії ЯЛ №065233 ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка площею 0,2500 га, розташована в с. Оріховець Підволочиського району Тернопільської області, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер ділянки 6124685400:02:001:0334. Вказана земельна ділянка не охоплена заповітом.
Позивач подав заяву про прийняття спадщини, але приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Коломійчук О.І. відмовив у вчиненні нотаріальної дії: видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку з кадастровим номером 6124685400:02:001:0334, оскільки у заповіті від 12.04.2019 за реєстровим номером 10-5 померлого ОСОБА_2 відсутня інформація щодо спадкування вказаної земельної ділянки.
За вищевикладених обставин судом встановлено неможливість оформлення ОСОБА_1 своїх спадкових прав та отримання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку.
Таким чином, права та інтереси позивача підлягають захисту в судовому порядку згідно ст. 4 ЦПК України.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відносини спадкування регулюються правилами книги шостої ЦК України.
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зістаттями 1220,1221ЦК Україниспадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часомвідкриття спадщиниє деньсмерті особиабо день,з якоговона оголошуєтьсяпомерлою (частинатретя статті46цьогоКодексу).Місцем відкриттяспадщини єостаннє місцепроживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Статтею 1223ЦК Українивизначено,що правона спадкуваннямають особи,визначені узаповіті.У разівідсутності заповіту,визнання йогонедійсним,неприйняття спадщиниабо відмовивід їїприйняття спадкоємцямиза заповітом,а такожу разінеохоплення заповітомусієї спадщиниправо наспадкування зазаконом одержуютьособи,визначені устаттях1261-1265цьогоКодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За змістом статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Відповідно до ч.1,2 ст. 120 ЗК України (на момент виникнення спірних правовідносин) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Під час розгляду цієї справи судом установлено, що спадкодавцю належала земельна ділянка площею 0,2500 га, розташована в с. Оріховець Підволочиського району Тернопільської області, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку, позивачка набула право власності на 1/2 частину житлового будинку, який розташований на цій земельній ділянці, інші спадкоємці відсутні.
Аналізуючи в сукупності обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 13 81, 89, 141, 223, 263, 265, 354-355 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до Підволочиської селищної ради Тернопільської області про визнання права власності задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 право власності на 1/2 частку права власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, розташовану в АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6124685400:02:001:0334, на якій розташований житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Підволочиський районний суд Тернопільської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 19 грудня 2022 року.
Суддя В. М. Сіянко
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108048094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сіянко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні