ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Адреса: вул. Коцюбинського, 2а, м. Ужгород, 88000
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХвала
про закриття підготовчого провадження
та призначення справи до судового розгляду по суті
"20" грудня 2022 р. м. Ужгород Справа №907/348/22
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Закарпатгаз Збут, м. Ужгород Закарпатської області
до відповідача Комунального закладу Обласний організаційно методичний центр культури Закарпатської обласної ради, м. Ужгород Закарпатської області
про стягнення суми 3668,69 грн заборгованості за спожитий природний газ,
Суддя господарського суду Пригара Л.І.
представники:
Позивача не з`явився
Відповідача не з`явився
СУТЬ СПОРУ: Товариством з обмеженою відповідальністю Закарпатгаз Збут, м. Ужгород Закарпатської області заявлено позов до відповідача Комунального закладу Обласний організаційно методичний центр культури Закарпатської обласної ради, м. Ужгород Закарпатської області про стягнення суми 3668,69 грн заборгованості за спожитий природний газ.
Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 20.06.2022 відкрито провадження у справі №907/348/22 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.08.2022. Явка уповноважених представників сторін у підготовче засідання визнана судом на власний розсуд. Встановлено відповідачу строк на подання суду відзиву на позовну заяву в порядку ст. 165 ГПК України з одночасним надісланням копії такого позивачу, а доказів надіслання суду, протягом 15-ти днів з дня одержання даної ухвали. Встановлено позивачу строк для надання суду та відповідачеві відповіді на відзив у порядку ст. 166 ГПК України, протягом 5-ти днів з дня одержання копії відзиву.
Ухвалами суду від 18.08.2022, 18.10.2022 та 22.11.2022 підготовчі засідання у справі відкладалися з підстав, наведених в ухвалах суду.
У підготовчому засіданні 13.09.2022 судом за участю уповноважених представників учасників процесу оголошувалась перерва.
Представник позивача через канцелярію суду подала клопотання б/н від 20.12.2022 (вх. №02.3.1-02/7029/22 від 20.12.2022), яким просить закрити підготовче провадження в даній справі без її участі та призначити справу до судового розгляду по суті.
Відповідач явку уповноваженого представника в підготовче засідання не забезпечив, натомість, представник відповідача через канцелярію суду подала клопотання б/н від 20.12.2022 (вх. №02.3.1-02/7019/22 від 20.12.2022), за змістом якого остання також просить закрити підготовче провадження в даній справі без її участі та призначити справу до судового розгляду по суті.
Відповідач скористався наданим йому правом та подав суду відзив на позовну заяву. Позивач подав суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення на відповідь на відзив.
Поданим через канцелярію суду клопотанням №01-09/132 від 06.09.2022 (вх. №02.3.1-02/4553/22 від 06.09.2022) відповідач у порядку ст. 81 ГПК України просить суд витребувати від позивача та Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг копію акту звірки розрахунків між ТОВ Закарпатгаз Збут та Комунальним закладом Обласний організаційно методичний центр культури Закарпатської обласної ради станом на 30.09.2021. В обґрунтування поданого клопотання, відповідач зауважує, що долучав до відзиву на позов копію запиту від 17.08.2022, адресованого Товариству з обмеженою відповідальністю Закарпатгаз Збут та Товариству з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг, щодо надіслання Комунальному закладу Обласний організаційно методичний центр культури Закарпатської обласної ради копії акту звірки розрахунків між позивачем та відповідачем станом на 30.09.2021. На переконання відповідача, вищевказаний доказ підтверджує, що в нього, згідно із взаємозвіркою, проведеною сторонами спору, відсутній борг перед позивачем. Зазначає відповідач також і про те, що втратив оригінал примірника акту звірки розрахунків станом на 30.09.2021, наданий ТзОВ Нафтогаз Трейдинг, за відсутності якого, у свою чергу, не було б укладено з останнім договору, і не виставлено відповідачу рахунок за споживання природнього газу за листопад 2021.
Розглянувши подане відповідачем клопотання про витребування доказів, суд доходить висновку про відсутність підстав для його задоволення із огляду на наступне.
За положеннями ч. 3, 4 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Натомість, положення Господарського процесуального кодексу України передбачають можливість учасника спору звернутися до суду із заявою про витребування доказів, які цей учасник самостійно не може отримати.
На підставі ч. 1, 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
З аналізу вищенаведених обставин та приписів Господарського процесуального кодексу України вбачається, що відповідач, у випадку неможливості самостійно подати суду певні докази може звернутися до суду із відповідним клопотанням, яке має бути подано суду разом із поданням відзиву на позовну заяву.
Водночас порядок витребування доказів у сторони спору визначено положеннями ст. ст. 80, 81 ГПК України.
Зокрема, в порядку ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання (ч. 2 ст. 81 ГПК України).
Отже Господарський процесуальний кодекс України передбачає можливість витребування доказів за клопотанням учасника справи, однак, при цьому, встановлює умови, за яких таке клопотання може бути задоволено.
З аналізу вищенаведених положень можна дійти висновку, що сторона спору може ставити перед судом питання про витребування доказів, які вона сама не може здобути, однак у такому порядку може бути витребувано не будь який доказ, який за переконанням учасника спору має бути у його розпорядженні та у матеріалах справи, а лише той доказ, який стосується розгляду спору у справі, в межах якої вимагається його витребування. Водночас такий доказ має стосуватися обставин, що входять у предмет доказування при розгляді справи, а на особу, яка клопоче про витребування доказу, покладається обов`язок зазначити обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати.
Виходячи із предмету заявлених в даній справі позовних вимог, які стосуються, зокрема, стягнення з відповідача вартості спожитого у листопаді 2021 природного газу, суд не вбачає підстав для дослідження питань та доказів, які стосуються наявності або відсутності заборгованості відповідача перед позивачем станом на 30.09.2021.
Звертаючись до суду із клопотанням про витребування доказів у порядку ст. 81 ГПК України, відповідач жодним чином не доводить, яким чином вказаний документ може вплинути на оцінку підставності заявлених позовних вимог, зокрема, не вказує конкретних обставин, які може підтвердити цей доказ, або аргументів, які він може спростувати. Крім того, клопотання відповідача №01-09/132 від 06.09.2022 (вх. №02.3.1-02/4553/22 від 06.09.2022) про витребування доказів подане ним із пропуском встановленого ч. 2 ст. 80 ГПК України строку та з причин, що залежали саме від відповідача, а тому, на підставі ч. 1 ст. 81 ГПК України суд залишає таке клопотання без задоволення.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи, що на стадії підготовчого провадження у справі остаточно з`ясований предмет спору та характер спірних правовідносин, позовні вимоги та склад учасників судового процесу; визначені обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрані відповідні докази; здійснені дії, передбачені ст. 182 Господарського процесуального кодексу України, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті; забезпечені сторонам права, надані ст. 42 Господарського процесуального кодексу України з метою всебічного, повного й об`єктивного вирішення спору, суд вважає за можливе закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
На підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Приписами статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено, зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення судом учасникам у даній справі реалізації їх процесуальних прав, дотримання рівності сторін та змагальності процесу, а також з огляду на графік розгляду призначених до слухання інших справ, які перебувають у провадженні судді Пригари Л.І., та заплановану відпустку судді Пригари Л.І. з 26.12.2022, суд доходить висновку про призначення судового засідання у відповідності до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Керуючись ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 182, 185, 234 Господарського процесуального кодексу України
СУД ПОСТАНОВИВ:
1. Клопотання Комунального закладу Обласний організаційно методичний центр культури Закарпатської обласної ради №01-09/132 від 06.09.2022 (вх. №02.3.1-02/4553/22 від 06.09.2022) про витребування доказів залишити без задоволення.
2. Закрити підготовче провадження у справі №907/348/22.
3. Призначити справу №907/348/22 до судового розгляду по суті.
4. Судове засідання призначити на 15 лютого 2023 р. на 12:30 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Закарпатської області за адресою: м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а в залі судових засідань №1.
5. Явка уповноважених представників учасників процесу у судове засідання на власний розсуд.
6. Копію ухвали надіслати учасникам спору.
7. Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду на підставі ст. 255 Господарського процесуального кодексу України. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
8. Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя Пригара Л.І.
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108057749 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Пригара Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні