Справа №705/891/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2022 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Єщенко О.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Кузуб А.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданим представником позивача адвокатом Гребенюком Сергієм Анатолійовичем, до Паланської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2022 року представник позивача ОСОБА_1 адвокат Гребенюк С.А. звернувся до суду з позовом до Паланської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування, в якому просив: визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 0,3001, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 7124381500:01:001:0413, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 25.03.2019 серії НОМЕР_1 , актовий запис про смерть № 34.
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається із житлового будинку, який розташований по АДРЕСА_1 , та земельної ділянки площею 0,3001, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 7124381500:01:001:0413.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 08.05.2004, зареєстрований в реєстрі під № 2055, відповідно до якого заповіла ОСОБА_1 все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося.
У зв`язку з оформленням спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , позивач звернулася до державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказаний вище житловий будинок.
Однак відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 30.11.2021 № 887/02-31 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок і земельну ділянку та рекомендовано звернутись до суду.
Відповідно до довідки, виданої Городецьким старостинським округом Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 29.11.2021 № 875, житловий будинок в АДРЕСА_1 рахується за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На момент звернення до нотаріальної контори з приводу отримання свідоцтва про право на спадщину у позивача були відсутні правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності на спадкове майно, з причин їх втрати. Однак позивач завжди знала та була впевнена, що житловий будинок із земельною ділянкою належали померлій.
Крім того, у позові зазначено, що ОСОБА_2 належав житловий будинок із земельною ділянкою, які розташовані по АДРЕСА_1 . Однак у зв`язку з упорядкуванням нумерації житлових будинків та приміщень соціальної сфери домоволодіння за АДРЕСА_1 було перенумеровано на № 25.
Проте відповідно до копії державного акту на земельну ділянку, яка належала померлій, адреса вказана АДРЕСА_2 , а здійснення будь-яких виправлень та доповнень до державного акту не допускається.
Тому у зв`язку з неможливістю ОСОБА_1 самостійно та в позасудовому порядку реалізувати свої спадкові права, остання змушена звернутися до суду з цією позовною заявою.
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Гребенюк С.А. у судове засідання не з`явились, адвокат Гребенюк С.А. письмово подав заяву, в якій просив справу розглядати без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, будучи повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився. 27.05.2022 до суду надійшло повідомлення сільського голови Р. Яремчука, в якому вказано про розгляд справи без участі представника сільської ради та винесення рішення у відповідності до правових вимог законодавства України.
Відповідно до ч. 2ст.211ЦПКУкраїни судове засідання проведено у відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріалисправи в їх сукупностіта взаємозв`язку,взявши до уваги заяви сторін, суд встановив такі факти, відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.
За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Городецьке Уманського району Черкаської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 25 березня 2019 року Виконавчим комітетом Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, актовий запис № 34.
Відповідно до заповіту від 08.05.2004, зареєстрованого в реєстрі під № 2055, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповідає ОСОБА_1 .
Згідно з довідкою Паланської сільської ради від 29.11.2021 № 875 житловий будинок в АДРЕСА_1 , рахується за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до виписки з рішення від 19.03.1997 № 9 «Про упорядкування вулиць, нумерацію будинків та квартир», виданої старостою АДРЕСА_3 , власником якого є ОСОБА_2 , перенумеровано з № 23 на № 25.
Згідно зі штампом від 25.11.2009 на технічному паспорті на житловий будинок садибного типу адресою жилого будинку (домоволодіння), власником якого є ОСОБА_2 , після перепланування, перенумерації, перейменування вулиць, провулків вважати АДРЕСА_1 .
Відповідно до державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЧР № 107019 ОСОБА_2 на підставі рішення Городецької сільської ради від 18.08.2003 за № 12-20 є власником земельної ділянки площею 0,3001, яка розташована по АДРЕСА_2 , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 30.11.2021 державним нотаріусом Уманського Уманської районної державної нотаріальної контори Діброва Л.М. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок і земельну ділянку.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 2. ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Таким чином, часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є день її смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , однак не може оформити право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок та земельну ділянку, оскільки правовстановлюючі документи відсутні.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст. 380 ЦК України житловий будинок є об`єктом права власності.
Виходячи зі змісту ст. 392 ЦК України, право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно зі ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав може бути визнання права власності.
У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі № 6-164цс12 у спадкоємця, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини. Такий спадкоємець може захищати свої права володіння та користування спадковим майном відповідно до глави 29 ЦК України.
Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.
Таким чином, на думку суду, право на отримання правовстановлюючого документу на нерухоме майно, має особа, яка є власником цього майна, дане право нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, а тому після його смерті спадкоємець не має можливості отримати правовстановлюючий документ на спадкове майно в позасудовому порядку.
Враховуючи, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача в частині визнання права власності на житловий будинок підлягають задоволенню.
Щодо вимог про визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч.ч. 1-3ст. 78 ЗК Україниправо власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставіКонституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно з п. «б» ч. 1ст. 81 ЗК Українигромадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч. 1ст. 122 ЗК Українисільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно зі ст.1261ЦКУкраїни у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно зіст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за законом або заповітом.
На підставіст. 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Як вбачається з ч. 5ст. 1268 ЦКУкраїни, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна (ч. 2 ст. 1299 ЦК України).
Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.
Відповідно до вимогст. 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.
У силу ст. 116 ЗК Українигромадяни набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 125 ЗК Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом (ст. 126 ЗК України).
Статті81,131 ЗК Українипередбачають, що громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, міни, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.
У судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , але за життя не встигла зареєструвати на своє ім`я правовстановлюючий документ - державний акт на набуту нею земельну ділянку площею 0,3001 га через обставини, які від неї не залежали, зазначене перешкоджає позивачу реалізувати право спадкування на майно і отримати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до статті 1 першого Протоколу до Конвенції прозахистправлюдини іосновоположнихсвобод (далі - Конвенції) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини під майном також розуміються майнові права.
Згідно зі ст. 8 Конвенції кожен має право на повагу до свого приватного та сімейного життя, до свого житла та кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Невчасне оформлення майнових прав за особою й неможливість їх успадкування внаслідок цього має розцінюватися як невиправдане втручання в приватну сферу особи, є порушенням її прав, які потребують захисту в судовому порядку.
Як спадкоємець за заповітом, позивач має право на оформлення спадкових прав, тому позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі, порушене право позивача підлягає судовому захисту. Визнання права власності за позивачем на житловий будинок та земельну ділянку буде відповідати принципу пропорційності в питанні захисту права власності позивача як спадкоємця.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 11, 12, 13, 49, 76, 77, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 0,3001, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер земельної ділянки 7124381500:01:001:0413, що залишилися після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подання через Уманський міськрайонний суд Черкаської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Паланська сільська рада Уманського району Черкаської області; 20340, Черкаська область, Уманський район, с. Паланка, вул. Грушевського, 11, код ЄДРПОУ 26261301.
Суддя О.І.Єщенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2022 |
Оприлюднено | 26.12.2022 |
Номер документу | 108060452 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Єщенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні