Рішення
від 20.12.2022 по справі 695/541/22
ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/541/22

номер провадження 2/695/692/22

20 грудня 2022 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Ватажок-Сташинської А.В.,

за участі: секретаря судового засідання Біліченко С.В.,

розглянувши у відкритомусудовому засіданнів залісуду вм.Золотоноша упорядку спрощеного позовного провадженняз повідомленням(викликом)сторін цивільнусправу запозовом АКЦІОНЕРНОГОТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙБАНК «ПРИВАТБАНК»до ОСОБА_1 ,яка дієв своїхінтересах таінтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягненняборгу кредиторомспадкодавця,

ВСТАНОВИВ:

До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернулось АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 заборгованість за кредитним договором № б/н від 17.05.2012.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачі є спадкоємцями ОСОБА_4 , з яким АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» було укладено кредитний договір № б/н від 17.05.2012. У зв`язку із смертю ОСОБА_4 , АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» просить стягнути суму заборгованості за вищевказаним договором у сумі 9981 грн 83 коп з його спадкоємців ОСОБА_1 , яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Ухвалою від 06.07.2022 відкрито провадження у справі за даним позовом, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідачі відзив на позов не надали.

Позивач явку свого представника у судове засідання, призначене на 11 год 00 хв 20.12.2022 не забезпечив. Згідно з наданим перед початком судового засідання клопотанням представник позивача просить здійснювати розгляд справи за його відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає.

ОСОБА_1 у судове засідання не прибула, про причини неявки суд не повідомила, хоча про дату, час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином та завчасно, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, які надсилались на адресу зареєстрованого місця проживання за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Черкаській області. Жодних клопотань від відповідачів на адресу суду не надходило, у зв`язку з чим суд позбавлений можливості встановити правову позицію сторони відповідача щодо предмета спору.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами справи.

Відповідно до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

З матеріалівсправи судомвстановлено,що ОСОБА_4 17.05.2012 звернувся до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» з метою отримання банківських послуг, у зв`язку з чим підписав анкету-заяву про приєднання до Умов ат Правил надання банківських послуг в ПриватБанку.

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» надало ОСОБА_4 у користування грошові кошти у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку, у подальшому сума кредитного ліміту змінювалась 7 разів, максимальний розмір 3700 гривень, востаннє 10.03.2019 до розміру 0,00 грн.

У довідці, виданій АТ КБ «ПРИВАТБАНК», зазначено, що на виконання укладеного між сторонами кредитного договору б/н від 17.05.2012 ОСОБА_4 було видано п`ять кредитних карток, остання 01.09.2016 з терміном дії до 05/20.

Згідно з випискою по рахунку та розрахунку заборгованості, ОСОБА_4 користувався кредитними коштами за час дії договору, знімав кошти, здійснював відповідні розрахунки за допомогою платіжних карток, вчиняв дії щодо поповнення рахунку.

02 березня 2019 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 04.03.2019.

Відповідно до розрахунку заборгованості за договором № б/н від 17.05.2012 за клієнтом ОСОБА_4 станом на 31.03.2019 рахується заборгованість за тілом кредиту на загальну суму 9981 грн 31 коп.

АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» звернулось до Золотоніської міської державної нотаріальної контори з претензією кредитора № SAMDN52000078430895 від 16.03.2020, в якій у порядку ст. 1281 ЦК України банк просив, зокрема, включити кредиторські вимоги банку в спадкову масу, повідомити спадкоємців померлого про наявність заборгованості перед банком в сумі 9981 грн 83 коп, повідомити чи зверталися спадкоємці із заявами про прийняття або відмову від прийняття спадщини, видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємця померлого боржника, повідомити відомості про видані свідоцтва про право на спадщину, та про осіб, які такі свідоцтва отримали.

Відповідно до копії листа приватного нотаріуса Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок С.В. №50/01-16 від 29.05.2020 банк повідомлено, що нотаріусом Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок С.В. було видано свідоцтво про право на спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 Харченка ОСОБА_5 , 1959 року народження на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 .

У подальшому на адресу відповідачів позивачем було надіслано листи-претензії від 16.07.2021 про сплату заборгованості позичальника ОСОБА_4 , яка складає 9981 грн 83 коп.

З наданої приватним нотаріусом Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок С.В. на виконання вимог ухвали суду від 06.07.2022 копії спадкової справи № 27/2019 після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , судом встановлено, що 30.09.2019 приватним нотаріусом Золотоніського районного нотаріального округу Черкаської області Кравченок С.В. видано дружині ОСОБА_1 та дочкам ОСОБА_3 , ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину за законом, згідно з яким кожній із спадкоємиць перейшло право на спадщину за законом на 1/3 частку спадкового майна, до якого входить земельна ділянка площею 1,8010 га, кадастровий номер 7121587800:06:002:0079, що розташована на території Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельна ділянка площею 0,2670 га, кадастровий номер 7121587800:10:013:0184, що розташована на території Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що зобов`язання виникають з підстав, передбачених статтею 11 ЦК України, зокрема із договорів.

Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Відповідно до статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина перша статті 530 ЦК України).

Згідно з положеннями статті 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином згідно з умовами договору й вимогами ЦК України.

Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За правилом статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до частини другої статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

За змістом частини першої статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Оскільки після смерті боржника зобов`язання з повернення кредитних коштів входять до складу спадщини, не є такими, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, то підлягають застосуванню норми статті 1282 ЦК України щодо обов`язку спадкоємців задовольнити вимоги кредитора у порядку, передбаченому частиною другою цієї статті.

Згідно з частиною першою статті 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

При вирішенні спорів про стягнення заборгованості за вимогами кредитора до спадкоємців боржника, судам для правильного вирішення справи необхідно встановлювати такі обставини: - чи пред`явлено вимогу кредитором спадкодавця до спадкоємців боржника у строки, визначені частинами другою та третьою статті 1282 ЦК України, оскільки у разі пропуску таких строків, на підставі частини четвертої статті 1281 ЦК України кредитор позбавляється права вимоги; - коло спадкоємців, які прийняли спадщину; - при дотриманні кредитором строків, визначених статтею 1282 ЦК України, та правильному визначенні кола спадкоємців, які залучені до участі у справі як відповідачі, суд встановлює дійсний розмір вимог кредитора (перевіряє розрахунок заборгованості станом на день смерті боржника, який є днем відкриття спадщини); - при доведеності та обґрунтованості вимог кредитора боржника, суду належить встановити обсяг спадкового майна та його вартість, визначивши тим самим межі відповідальності спадкоємця (спадкоємців) за боргами спадкодавця відповідно до частини першої статті 1282 ЦК України.

Одним із основних принципів цивільного судочинства є принцип змагальності сторін, закріплений у статтях 12, 81 ЦПК України, відповідно до якого кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Ураховуючи підстави та предмет спору у зазначеній справі, до обов`язку позивача як кредитора спадкодавця належить доказування обставин щодо розміру заборгованості боржника на день відкриття спадщини, наявність спадкоємців боржника, дотримання кредитором строку, визначеного статтею 1282 ЦК України, звернення з вимогою до спадкоємців боржника, а до обов`язку спадкоємця позичальника, у разі заперечення проти заявлених вимог, належить обов`язок доведення розміру та вартості успадкованого ним майна.

Таким чином, обсяг спадкового майна та його вартість повинен доводити спадкоємець, який заперечує проти вимог кредитора спадкодавця, оскільки відповідальність спадкоємця за зобов`язаннями спадкодавця обмежена вартістю успадкованого майна.

Подібні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 18 вересня 2019 року у справі № 640/6274/16-ц, від 29 січня 2020 року у справі № 496/4363/15-ц, від 19 лютого 2020року у справі № 607/98/17, від 04 березня 2020 року у справі №2609/30529/12.

У постанові Верховного Суду від 18 вересня 2019 року у справі № 640/6274/16-ц Верховний Суд зазначив, що враховуючи принцип змагальності цивільного процесу, який передбачав, що кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доводити обсяг спадкового майна та його вартість повинен спадкоємець, який заперечує проти вимог кредитора спадкодавця, оскільки відповідальність спадкоємця за зобов`язаннями спадкодавця обмежена вартістю успадкованого майна. Тому висновки судів про відмову в позові з тих підстав, що позивачем не надано доказів, які підтверджують, яке саме майно одержано спадкоємцями у спадщину та яка вартість цього майна, суперечать вимогам процесуального закону, оскільки суди безпідставно поклали обов`язок доказування наведених обставин на сторону позивача.

У постанові від 18 вересня 2019 року справі № 336/7643/18 Верховний Суд дійшов висновку, що вирішуючи спір,суди не дослідили наявність обставин, якими банк обґрунтовував свої вимоги, зокрема, фактичне прийняття відповідачем спадщини у порядку, передбаченому частиною третьою статті 1268 ЦК України та правовий статус житла, у якому відповідач проживав разом із боржником на час відкриття спадщини. З урахуванням наведеного, суд касаційної інстанції визнав передчасними висновки судів попередніх інстанцій про недоведеність позивачем обставин, на які він посилався на обґрунтування своїх вимог та вказав, що суди фактично не розглянули позов про стягнення заборгованості кредитором спадкодавця, залишили спір невирішеним.

У справі № 306/2000/16-ц Верховний Суд зазначив, що при вирішенні спору про стягнення зі спадкоємця коштів для задоволення вимог кредитора необхідно з`ясувати коло спадкоємців, встановити належність спадкодавцю будь-якого рухомого чи нерухомого майна, вартість отриманого спадкоємцями майна та дотримання кредитором законодавчо визначеного строку пред`явлення вимоги до спадкоємців боржника.

У даному спорі розмір заборгованості ОСОБА_4 на час відкриття спадщини підтверджений відповідним її розрахунком, який не спростовано відповідачами, а також довідками про видачу й перевипуск кредитних карток та про зміну кредитного ліміту, анкетою-заявою від 17.05.2012, підписаною ОСОБА_4 .

Судом встановлено наявність порушеного права позивача на повернення кредитних коштів, своєчасне звернення банку з вимогою до спадкоємців померлого ОСОБА_4 , факт прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 відповідачами, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як єдиними спадкоємцями за законом першої черги та за відсутності інших спадкоємців за законом чи заповітом.

Таким чином, на підставі викладеного вище, а також враховуючи, що стороною відповідача відзив на позов не надано, жодних доказів щодо вартості успадкованого майна суду відповідачами не надано, тобто жодним чином не спростовано доводи позивача щодо меж відповідальності спадкоємців за боргами спадкодавця, враховуючи загальний розмір заборгованості, а також те, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є єдиними спадкоємцями за законом, тобто належними відповідачами у даному спорі, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

При цьому,оскільки грошові зобов`язання малолітніх/неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття малолітніми/неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі, суд приходить до висновку про те, що розмір заборгованості перед позивачем в сумі 9981 грн 83 коп підлягає стягненню з ОСОБА_1 , яка є однією із спадкоємиць боржника та матір`ю двох інших його спадкоємиць ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Відповідно доч.1ст.141ЦПК Українисудовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог.Враховуючи те,що позовнівимоги задоволеніу повномуобсязі,суд вважаєза необхіднестягнути з ОСОБА_1 ,яка дієв своїхінтересах таінтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь позивача суму понесених судових витрат в сумі 2481 грн 00 коп.

Керуючись ст. 10, 12, 13, 76, 141, 200, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» (01001,м.Київ,вул.Грушевського,1Д,код ЄДРПОУ14360570)до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), яка діє в своїх інтересах та інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) про стягнення боргу кредитором спадкодавця задовольнити повністю.

Стягнути зОСОБА_1 ,яка дієв своїхінтересах таінтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВАКОМЕРЦІЙНИЙ БАНК«ПРИВАТБАНК» заборгованість у сумі 9981 (дев`ять тисяч дев`ятсот вісімдесят одна) грн 83 коп за кредитним договором № б/н від 17.05.2012.

Стягнути зОСОБА_1 ,яка дієв своїхінтересах таінтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВАКОМЕРЦІЙНИЙ БАНК«ПРИВАТБАНК» судові витрати в сумі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп.

Рішення судуможе бутиоскаржено досуду апеляційноїінстанції шляхомподачі апеляційноїскарги протягомтридцяти днівв порядкувизначеному ст. 354-356 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Ватажок-Сташинська

СудЗолотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.12.2022
Оприлюднено27.12.2022
Номер документу108070611
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —695/541/22

Ухвала від 20.12.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Рішення від 20.12.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 21.11.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 18.10.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 27.09.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 05.09.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 14.08.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 14.08.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

Ухвала від 05.07.2022

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Ватажок-Сташинська А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні