БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4
Справа №730/620/22
Провадження № 2/730/246/2022
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" грудня 2022 р. м.Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Данько О.В.
з участю секретаря судового засідання Граб С.О.
позивача ОСОБА_1
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Борзни впорядку спрощеногопозовного провадженняз повідомленням(викликом)сторін справуза позовом ОСОБА_1 до Відділу культури сім`ї, молоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку, -
В С Т А Н О В И В :
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом у якому просить стягнути з Відділу культури, сім`ї, молоді та спорту Ніжинської РДА середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 79746,12 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що в період з 05.11.2007 по 22.03.2021 він працював на посаді машиніста сцени районного будинку культури, після чого звільнений у зв`язку зі скороченням штату. Однак, всупереч вимог ч.1 ст.47, ч.1 ст.116 КЗпП Українив день звільнення його не було письмово повідомлено про належні суми розрахункових коштів та не виплачено нараховану заробітну плату в сумі 25452,54 грн. Оскільки з ним не провели своєчасного розрахунку при звільненні, то у відповідності до ч.1ст.117 КЗпП Україниз відповідача підлягає стягненню середній заробіток, розмір якого з моменту подання позову до суду про стягнення грошових коштів невиплачних при звільненні до моменту звернення до суду з цією заявою складає 79746,12 грн.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив їх задовольнити з вищевказаних підстав, вказавши, що на теперішній час роботодавець не провів з ним розрахунок та не виплатив заборгованість із заробітної плати та кошти, що підлягають до виплати при звільненні, а тому просить стягнути компенсацію за час затримки розрахунку при звільненні.
Відповідач у судове засідання представника не направив, надіслали заяву у якій просять розгляд справи проводити без їх участі. Крім того, відповідач подав відзив на позовну заяву, де позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. Вказує, що заборгованість по заробітній платі згідно норм бюджетного законодавства повинна виплачуватись Борзнянською міською радою, на території якої знаходиться будинок культури. Щодо розміру компенсації, то посилаючись на практику Верховного Суду, вважають, що розмір компенсації слід зменшити до 11000 грн.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою від 7 вересня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, визначено дату та час першого судового засідання для розгляду справи по суті, роз`яснено відповідачу та третім особам право подати відзив на позов та письмові пояснення щодо позову або відзиву.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд установив, що ОСОБА_1 до 22 березня 2021 року працював машиністом сцени Борзнянського районного будинку культури (далі - РБК).
Наказом т.в.о. директора РБК С. Морміль №01-05/07-к від 19.03.2021 він був звільнений з роботи з 22.03.2021 у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників (п.1ст.40 КЗпП України); централізованій бухгалтерії Сектору культури, молоді та спорту Борзнянської РДА наказано виплатити позивачу компенсацію за 14 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки та 4 календарних дні додаткової відпустки за ненормований робочий день, вихідну допомогу у розмірі середньомісячного заробітку відповідно дост.44 КЗпП України.(а.с. 13).
Рішенням Борзнянського районного суду від 29.06.2022 у справі №730/682/22 позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу культури, сім`ї, молоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про стягнення невиплачених при звільненні грошових коштівзадоволені. З відповідача стягнуто заборгованість по заробітній платі за грудень 2020 року в сумі 4206,39 грн, заборгованість по заробітній платі за січень 2021 року - в сумі 4770,00 грн, за лютий 2021 року 4770,00 грн.; за березень 2021 року 11706,15 грн., а всього25452,54 грн. (сума визначена вже з відрахуванням з неї відповідних податків, зборів, обов`язкових платежів). Також визначено, що саме Відділ культури, сім`ї, молоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації є належним відповідачем у справі. Згідно з положеннями ч. 5 ст. 82 ЦПК України вказані обставини не не потребують доказування (а.с. 16-21).
Як вбачається з розрахунку суми середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, виконаного представником позивача, за період із серпня 2021року по листопад 2022 року сума середнього заробітку становить 79746,12 грн.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 81 ЦПК України, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами, що він виплатив позивачеві кошти належні до виплати при звільненні у порядку передбаченому ст. 116 КЗпП за рішенням Борзнянського районного суду від 29.06.2022 у справі №730/682/22 добровільно чи у порядку примусового виконання рішення суду.
Статтєю 43 Конституції України визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до ч.1 ст.47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Згідно зі ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Відповідно до ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.
На думку суду, визначений позивачем розмір компенсації за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 79746.12 грн. грн є надмірним.
Так, розмір простроченої заборгованості роботодавця перед відповідачем становить 25452,54 грн. Сума компенсації за час затримки розрахунку про яку просить позивач більш ніж у три рази перевищує суму заборгованості.
На теперішній час відповідач не погасив заборгованість по заробітній платі перед позивачем, однак суд зважує на те, що відповідач є державною установою й фінансується за рахунок бюджетних призначень.
З огляду на розмір простроченої заборгованості роботодавця перед відповідачем, а також на неспівмірність заявлених до стягнення сум середнього заробітку зі встановленим розміром заборгованості, характером цієї заборгованості, суд вважає справедливим, пропорційним і таким, що відповідатиме обставинам цієї справи, які мають юридичне значення, визначення розміру відповідальності відповідача за прострочення ним належних при звільненні позивача виплат у сумі 35000,00 грн.
Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною у постанові від 26 червня 2019 року в справі №761/9584/15-ц у подібних правовідносинах.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення судовій збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 436,66 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.43 Конституції України, ст.47, 116-117, 232, 233 КЗпП України, ст.2-4, 12, 13, 19, 23, 76-89, 137, 141, 258-268, 430 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу культури сім`ї, молоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області про стягненнясереднього заробіткуза часзатримки розрахункупри звільненні задовольнити частково.
Стягнути з Відділу культури, сім`ї, молоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 35000 (тридцять п"ять тисяч) грн. (сума визначена без відрахування з неї відповідних податків, зборів, обов`язкових платежів).
У задоволенні решти вимог позову ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Відділу культури, сім`ї, молоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області на користь ОСОБА_1 436,66 грн.(чотириста тридцять шість гривень шістесят шість копійок) судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.273 ЦПК України.
Повний текст рішення суду складений 26 грудня 2022 року.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відділ культури, сім`ї, малоді та спорту Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області, м.Ніжин, вул.Батюка,5а, Чернігівської області, ЄДРПОУ-02231790.
Суддя Борзнянського районного суду О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2022 |
Оприлюднено | 27.12.2022 |
Номер документу | 108073750 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні