ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.12.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/944/22
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу
за позовом: Приватного акціонерного товариство "Страхова група "ТАС", пр-т. Перемоги, буд.65,м.Київ,03117
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Гойко" вул. Лесі Українки, буд. 14,с. Князівське,Калуський район, Івано-Франківська область,77642
про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу в сумі 21 909 грн 60 коп.
ВСТАНОВИВ
Приватне акціонерне товариство "Страхова група "ТАС" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Гойко" про стягнення 21909,60грн. страхового відшкодування .
Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 16.11.2022 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи відповідно до приписів ст.252 ГПК України за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами та встановив сторонам строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням. Вказаною ухвалою надано відповідачу строк подачі суду (протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дня вручення цієї ухвали) відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду).
Ухвалою суду від 16.11.2022 відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Судом встановлено, що копія ухвали від 16.11.2022 направлялась позивачу на адресу, яка міститься у позовній заяві і у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - ЄДРПОУ). Поштове відправлення не було вручено відповідачу та було повернуто до суду із відміткою на довідці відділення поштового «за закінченням терміну зберігання».
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Встановивши обставини справи, зміст спірних правовідносин, дослідивши та оцінивши подані докази, розглянувши подані документи, суд встановив.
17.09.2021 між позивачем та відповідачем укладено договір обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, що підтверджується полісом EP/205935264, відповідно до якого забезпечено цивільно-правову відповідальність пов"язану з експлуатацією автомобіля Lexus GX 460 р.н. НОМЕР_1 .
06.07.2022, ОСОБА_1 , в смт. Перегінське Калуського району Івано-Франківської області по вул. Небилівській, керував транспортним засобом Lexus GX 460 р.н. НОМЕР_1 та здійснюючи виїзд з другорядної дороги на головну, не надав переваги в русі транспортному засобу Hundai н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив п.п. 10.2, 2.3 б Правил дорожнього руху.
Постановою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 22.07.2022 та яка набрала законної сили 01.08.2022, ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП порушення ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів та ст. 122-4 КУпАП залишення місця дорожньо-транспортної пригоди.
Дана подія є страховим випадком відповідно до ст. 6 ЗУ "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".
Потерпілою стороною було подано заяву від 06.07.2022 в ПрАТ "Арсенал Страхування", оскільки пошкоджений автомобіль Hundai н.з. НОМЕР_2 застраховано за договором добровільного страхування наземного транспорту № 141/22-Т/ІФ від 12.05.2022.
Вартість ремонту пошкодженого транспортного засобу складає 24159,60 грн, франшиза складає 2250 грн.
ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" на підставі страхового акту № 006.00991922-1 від 11.07.2022 платіжним дорученням № 35217001 від 12.07.2022 страхове відшкодування в сумі 21909,60 грн перераховано на Богдан-Авто Івано-Франківськ ТОВ згідно заяви від 06.07.2022.
Цивільно-правова відповідальність ОСОБА_1 , як водія транспортного засобу Lexus GX 460 р.н. НОМЕР_1 та особи винної в ДТП була застрахована в АТ "СК "ТАС", поліс EP/205935264, ліміт відповідальності за шкоду майну складає 130000 грн, франшиза 0,00 грн., в зв"язку з чим взяло на себе обов"язок відшкодування шкоди, завданої власнику транспортного засобу Hundai н.з. НОМЕР_2 .
Отже, у ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" виникло право вимоги до АТ "СГ "ТАС" з відшкодування шкоди в сумі 21909,60 грн., в зв"язку з чим ПрАТ "СК "Арсенал Страхування" звернулось до АТ "СГ "ТАС" з заявою про виплату страхового відшкодування в сумі 21909,60 грн в порядку суброгації.
Належний розмір виплати, яку АТ "СГ "ТАС" перерахувало на користь ПрАТ "СК "Арсенал Страхування", підтверджується платіжним дорученням.
Встановлено, що ОСОБА_1 на момент ДТП, займав посаду директора в ТзОВ "Гойко".
Згідно відповіді Національної поліції України, власником транспортного засобу Lexus GX 460 р.н. НОМЕР_1 є відповідач ТОВ "Гойко".
18.10.2022 позивачем на адресу відповідача надіслано претензію про відшкодування завданої шкоди в порядку регресу протягом 10 календарних днів з моменту її отримання.
Однак претензію залишено без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 352 ГК України страхування - це діяльність спеціально уповноважених державних організацій та суб`єктів господарювання (страховиків), пов`язана з наданням страхових послуг юридичним особам або громадянам (страхувальникам) щодо захисту їх майнових інтересів у разі настання визначених законом чи договором страхування подій (страхових випадків), за рахунок грошових фондів, які формуються шляхом сплати страхувальниками страхових платежів. Страхування може здійснюватися на основі договору між страхувальником і страховиком (добровільне страхування) або на основі закону (обов`язкове страхування) (ч. 2 ст. 352 ГК України).
За договором страхування страховик зобов`язується у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній страхувальником у договорі страхування, а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору (ч. 1 ст. 354 ГК України). Вказане положення кореспондується з положеннями ст. 979 ЦК України.
В силу положень ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
За приписами ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України "Про страхування" до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Як визначено у ст. 22 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від страхової суми, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих. Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно до ч. 2 ст. 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою (п. 1 ч. 1 ст. 1188 ЦК України).
Таким чином, за змістом вказаних норм, у відносинах між кількома володільцями джерел підвищеної небезпеки відповідальність будується на загальному принципі вини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Позивачем доведено обставини, на які він посилався, як на підставу своїх вимог.
В силу п. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання. Відповідач в судове засідання не з`явився, своїми правами, наданим йому ст. 42, 46, 165, 251 ГПК України не скористався, будь - яких заперечень проти позову чи доказів належного виконання своїх зобов`язань не надав, доводи позивача не спростував.
Таким чином, на підставі наведеного стягненню в судовому порядку підлягає страхове відшкодування в розмірі 21909,60 грн.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позову, судовий збір у розмірі 2481грн. суд покладає на відповідача.
Керуючись ст. 13, 73, 74, 86, 118, 129, 165, 178, 202, 236, 238, 240, 241, 242, 252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гойко" вул. Лесі Українки, буд. 14,с. Князівське,Калуський район, Івано-Франківська область,77642, код ЄДРПОУ 41628091 на користь Приватного акціонерного товариство "Страхова група "ТАС", пр-т. Перемоги, буд.65,м.Київ,03117, р/р № НОМЕР_3 в АТ "Приватбанк" МФО 380805, код ЄДРПОУ 30115243 - 21909,60 грн (двадцять одну тисячу дев"ятсот дев"ять грн. 60 к.) та 2481 грн ( дві тисячі чотириста вісімдесят одну грн) судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 22.12.2022
Суддя Шкіндер П.А.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108085190 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань страхування |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Шкіндер П. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні