Рішення
від 17.11.2022 по справі 910/7004/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.11.2022Справа №910/7004/22

За позовомПриватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС"доПриватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"простягнення 3020420,05 грн Суддя Смирнова Ю.М.

Секретар судового засідання Негеля Ю.М.

Представники учасників справи:

від позивача Бакулін О.Ю.;від відповідачаПрилєпов О.А.;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Нижньодністровська ГЕС" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 3065726,35 грн, з яких: 1999857,12 грн заборгованості за відпущену електричну енергію, 178343,42 грн інфляційних втрат, 657054,03 грн 3% річних та 185165,48 грн - вартість негативних небалансів.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 07.05.2019 №0091-01012 в частині здійснення оплати за передану позивачем електричну енергію.

Як стверджує позивач, при проведенні розрахунків за електричну енергію, відповідачем не було враховано, що кількість виробленої позивачем у період з 01-17.07.2019 електричної енергії фактично склала 1960875 кВт, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість за 979,587 МВт електричної енергії на суму 1999857,12 грн. Крім того, за твердженнями позивача, неврахування відповідачем фактичного обсягу виробленої позивачем у період з 01-17.07.2019 електричної енергії призвело до неправомірного нарахування до сплати позивачу негативних небалансів в обсязі 77,3 МВт на суму 185165,47 грн з ПДВ за період з 1 по 17 липня 2019 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.08.2022 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/7004/22, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 14.09.2022; встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали.

У відзиві на позов, що надійшов до суду 26.08.2022, відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив, посилаючись серед іншого на те, що після отримання адміністратором розрахунків (відповідачем) розрахунків від адміністратора комерційного обліку (відповідача) фактичних (оновлених) даних комерційного обліку, проводиться перерахунок за процедурою врегулювання, описаною в додатку 10 Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307. За результатами перерахунку для кожної сторони, відповідальної за баланс визначається сума доплати або повернення коштів відповідно до фактичних оновлених даних комерційного обліку та формуються платіжні документи, терміни оплати яких визначається згідно з Правилами ринку.

За твердженнями відповідача, він як адміністратор розрахунків не отримував від адміністратора комерційного обліку фактичних (оновлених) даних комерційного обліку позивача за липень 2019 року та при здійсненні розрахунків виходив з даних складових актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2019 та від 19.08.2019, які є достовірними, містяться у відповідному розділі Системи управління ринком "Балансування", що підтверджується відповідними скріншотами з цієї системи, які підтверджують відсутність сформованих рахунків для оператора системи передачі за позитивні небаланси електричної енергії за липень 2019 року, які оператор системи передачі має сплатити на користь позивача.

Також, як зазначив відповідач, акти за липень місяць 2019 року, які підписані між сторонами, повністю відповідають даним у Системі управління ринком, а тому у адміністратора ринку відсутні підстави для формування рахунків для оплати оператору системи передачі електричної енергії, придбаної, як стверджує позивач, в якості позитивного небалансу.

08.09.2022 через загальний відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній проти тверджень відповідача, викладених у відзиві на позов, заперечив, зазначивши, зокрема, про те, що оператор даних комерційного обліку позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Триос Груп" тричі передавало фактичні (оновлені) дані комерційного обліку по Приватному акціонерному товариству "Нижньодністровська ГЕС" за липень 2019 року до адміністратора комерційного обліку - Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" для внесення до Системи управління ринком, про що від відповідача отримано електронне підтвердження про експорт даних від 27.07.2022. В свою чергу, формування даних актів купівлі-продажу для врегулювання небалансів та сплати інших платежів є обов`язком відповідача як відповідального оператора Системи управління ринком.

У підготовчому засіданні 14.09.2022 судом оголошено перерву до 06.10.2022.

19.09.2022 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких останній проти тверджень позивача, викладених у відповіді на відзив, заперечив.

29.09.2022 від позивача надійшли пояснення на заперечення відповідача на відповідь на відзив, в яких позивач зазначив, зокрема, про те, що у випадку не підписання актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та не здійснення відповідної оплати платіжних документів, отриманих позивачем від адміністратора ринку (відповідача) через Систему управління ринком, позивач набув би статусу "Переддефолтний", "Дефолтний", що у свою чергу, унеможливлює продаж позивачем електричної енергії як учасником ринку.

У підготовчому засіданні 06.10.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.11.2022.

У судовому засіданні з розгляду справи по суті 03.11.2021 оголошено перерву до 17.11.2021.

Представник позивача у судовому засіданні 17.11.2022 заявлені позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судовому засіданні 17.11.2022 проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав наведених у відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив.

В судовому засіданні 17.11.2022 на підставі ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Нижньодністровська ГЕС" (сторона відповідальна за баланс/СВБ) є учасником ринку, зобов`язаним повідомляти та виконувати свої погодинні графіки електричної енергії (та/або балансуючої групи) відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії та фінансово відповідальним перед оператором системи передачі за свої небаланси (та/або небаланси балансуючої групи).

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є оператором системи передачі (ОСП) - юридичною особою, відповідальною за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії, на якого, зокрема, покладені функції адміністратора розрахунків (АР) - юридичної особи, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії" балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об`єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.

Згідно ч.3 ст.3 Закону України "Про ринок електричної енергії" обов`язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, такі види договорів: про врегулювання небалансів.

Згідно з ч.1 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

За змістом ст.70 Закону України "Про ринок електричної енергії" усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії. З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі. Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів. Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором. Вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку. Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.

Відповідно до п.п.1.2.1, 1.3.2 Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307 учасниками ринку електричної енергії є: виробники; електропостачальники; трейдери; ОСП; ОСР; ОР; гарантований покупець; споживачі, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цими Правилами та Законом. Для суб`єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору.

Укладення між сторонами договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 07.05.2019, відповідно до якого позивач, як СВБ приєднався до умов типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0091-01012 (договір), укладеного з відповідачем, як ОСП, підтверджується повідомленням відповідача про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії за вих.№01/17725 від 17.05.2019.

Відповідно до умов укладеного між Приватним акціонерним товариством "Нижньодністровська ГЕС" як СВБ та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" як ОСП, АР договору про врегулювання небалансів електричної енергії (станом на початок спірного періоду) сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ, за цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи. ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №307 (далі - Правила ринку). Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку (п.п.1.2, 1.3, 1.4, 1.5).

Вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку (п.п.2.1, 2.2 договору).

ОСП, зокрема, зобов`язаний виконувати розрахунки обсягу та вартості небалансу електричної енергії та інші розрахунки відповідно до цього договору та правил ринку; проводити розрахунки з СВБ у порядку та в терміни, визначені Правилами ринку (п.3.3 договору).

Виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, визначеної главою 2 цього договору, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього договору. Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку. Якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов`язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП. ОСП надає СВБ два примірники акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (далі - акт), підписані зі своєї сторони, до 08 числа місяця, наступного за тим, щодо якого його сформовано. СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони акта (п.п.5.1, 5.6, 5.7, 5.9, 5.10 договору).

Згідно п.9.1 договору цей договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов`язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру.

Як стверджує позивач у позовній заяві, на виконання умов укладеного між сторонами договору в липні місяці 2019 року Приватним акціонерним товариством "Нижньодністровська ГЕС" було вироблено всього 1960875 кВт год електричної енергії, в тому числі у період з 01.07.2019 по 17.07.2019 - 979587 кВт год. Зазначений обсяг електричної енергії був переданий у точці комерційного обліку до мереж АТ "Чернівціобленерго", що підтверджується даними комерційного обліку генерації активної електричної енергії позивача по точці 62ZV75661G56853C, номер лічильника 84104969, даними АСКОЕ (лист ТОВ "Триос Груп" за вих.№91 від 06.09.2019), актом звірки показників розрахункових електричних лічильників на 24 години за липень 2019 року, підписаним між позивачем та АТ "Чернівціобленерго", даними з Market Management System - програмного забезпечення, з яким працює відповідач.

В той же час, відповідно до акту від 19.08.2019 №ВН/19/08л-0091 та акту від 31.07.2019 №19/07-060 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з договором від 07.05.2019 №0091-01012, що були надіслані відповідачем на адресу позивача обсяг електричної енергії, відпущеної з 1 по 17 липня 2019 року не було відображено відповідачем як позитивні небаланси, що і стало причиною несплати за відпуск позивачем електроенергії в обсязі 979,587 МВт год на суму 1999857,12 грн з ПДВ, а також стало причиною нарахування позивачу до сплати негативних небалансів в обсязі 77,3 МВт год на суму 185165,47 грн з ПДВ за період з 01 по 17 липня 2019 року.

Позивач стверджує, що був вимушений сплатити на користь відповідача вартість негативних небалансів на вказану вище суму, що підтверджується платіжними дорученнями №13 від 29.07.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 08.07.2019 на суму 4716,46 грн (призначення платежу - за електричну енергію з метою врегулювання небалансів), №14 від 29.07.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 09.07.2019 на суму 14283,60 грн (призначення платежу - за електричну енергію з метою врегулювання небалансів), №15 від 29.07.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 10.07.2019 на суму 19124,17 грн (призначення платежу - за електричну енергію з метою врегулювання небалансів), №78 від 15.08.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 11.07.2019 на суму 12900,49 грн (призначення платежу - вимушена оплата згідно рахунку), №79 від 15.08.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 12.07.2019 на суму 10471,15 грн (призначення платежу - вимушена оплата згідно рахунку), №80 від 15.08.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 13.07.2019 на суму 13482,43 грн (призначення платежу - вимушена оплата згідно рахунку), №81 від 15.08.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 15.07.2019 на суму 42950,29 грн (призначення платежу - вимушена оплата згідно рахунку), №82 від 15.08.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 16.07.2019 на суму 35034,35 грн (призначення платежу - вимушена оплата згідно рахунку), №83 від 15.08.2019 про сплату негативних небалансів, які виникли 17.07.2019 на суму 32202,54 грн (призначення платежу - вимушена оплата згідно рахунку).

Всього сума, яку позивач сплатив за негативні небаланси електричної енергії в період з 01 по 17 липня 2019 року, склала 185165,48 грн.

У зв`язку з тим, що дані, які відповідач відобразив в актах, надісланих на адресу Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" не відповідали даним на MMS платформі, позивачем було надіслано відповідачу вимогу за вих.№329/13-11 від 20.06.2022.

21.06.2022 Приватним акціонерним товариством "Нижньодністровська ГЕС" отримано від відповідача лист за вих.№01/24641, в якому зазначається, що 28.03.2022 постачальник послуг комерційного обліку (далі ППКО) ТОВ "Триос Груп" здійснив завантаження даних комерційного обліку на MMS - платформу за версією 3 по Приватному акціонерному товариству "Нижньодністровська ГЕС" (ТКО 62ZV75661G56853C) за 1-17 липня 2019 року, а тому, у зв`язку із необхідністю здійснення перерахунків за липень 2019 в межах строків позовної давності АТ "Чернівціобленерго" необхідно до 21.06.2022 (включно) звернутися до АКО щодо коригування даних комерційного обліку за липень 2019 року або повідомити АКО щодо коректності погодинних обсягів відбору та технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами, що будуть перераховані в MMS з врахуванням наданих оновлених даних комерційного обліку.

У відповіді за вих.№01/27580 від 05.07.2022 на вимогу позивача за вих.№329/13-11 від 20.06.2022 відповідачем зазначено, що згідно версії 2 MMS платформи акти за липень 2019 року повністю відповідають даним у Системі управління ринком, а отже обсяг генерації у розмірі 979,587 МВт год за період з 01 липня по 31 липня 2019 року не враховано відповідачем.

Однак, позивач у позовній заяві стверджує, що станом на дату звернення до суду з відповідним позовом, згідно з даними Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" за період з 1 липня по 31 липня 2019 року виробництво та обсяг електричної енергії відображається на MMS платформі в кількості 1960,875 МВт год.

Враховуючи викладене вище, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати вартості позитивних небалансів у розмірі 1999857,12 грн за період з 01.07.2019 по 17.07.2019 (за 979,587 МВт виробленої позивачем в цей період електричної енергії) та стягнути з відповідача безпідставно отримані останнім кошти за негативні небаланси у сумі 185165,48 грн, які були сплачені позивачем за вказаний період.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п.1.1.2, п.1.11.1 та п.1.11.8 Правил ринку система управління ринком (Market management system) - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами. За допомогою системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує (надалі MMS платформа), серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. Адміністратор розрахунків в особі відповідача надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.

Позивач як учасник ринку використовує у своїй діяльності систему управління ринком (Market management system) через мережу Інтернет за http://mms.ua.energy/.

Як вбачається з матеріалів справи, оператор даних комерційного обліку позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Триос Груп" тричі передавало фактичні (оновлені) дані комерційного обліку по Приватному акціонерному товариству "Нижньодністровська ГЕС" за липень 2019 року до адміністратора комерційного обліку - Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" для внесення до Системи управління ринком, про що від відповідача отримано електронне підтвердження про експорт даних від 27.07.2022.

Крім того, в матеріалах справи наявний скріншот з MMS платформи, з якого вбачається, що станом на 27.07.2022 у Системі управління ринком відображено дані про обсяг генерації позивача у розмірі 979,587 МВт год за період з 01 липня по 17 липня 2019 року на суму 1666547,60 грн без ПДВ (1999857,12 грн з ПДВ).

Пунктом 7.3.1 Правил ринку у редакції, яка була чинна станом на дату підтвердження експорту даних до Системи управління ринком (27.07.2022) визначено, що АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

В той же час, згідно п.7.7.1. Правил ринку, у редакції, яка була чинна станом на дату підтвердження експорту даних до Системи управління ринком (27.07.2022) платіжні документи для декади надаються відповідним учасникам ринку не пізніше четвертого робочого дня після останнього дня цієї декади, а згідно п.7.7.4. цих же Правил оплата платіжного документа з банківського рахунку АР на банківський рахунок учасника ринку здійснюється протягом чотирьох робочих днів з дати направлення рахунка.

За змістом додатку 10 до Правил ринку, у редакції, яка була чинна станом на дату підтвердження експорту даних до Системи управління ринком (27.07.2022) якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього місяця здійснюється кожного місяця або частіше в разі прийняття АР відповідного обґрунтованого рішення. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього кварталу здійснюється у другому місяці поточного кварталу. Розрахунок врегулювання щодо розрахункових періодів попереднього року здійснюється у другому місяці поточного року. Будь-які події, описані в пункті 1.2 цієї глави, на які звернув увагу ОСР, ОСП або АР, через 12 місяців після місяця, за який здійснювались розрахунки, описані в розділі V Правил ринку, не повинні тягнути за собою обчислення врегулювання, за винятком прийняття АР іншого обґрунтованого рішення.

Судом враховано те, що оператор даних комерційного обліку позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Триос Груп" тричі передавало фактичні дані комерційного обліку по Приватному акціонерному товариству "Нижньодністровська ГЕС" за липень 2019 року до адміністратора комерційного обліку - Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" для внесення до Системи управління ринком, а саме: перша версія - 01.08.2019, друга версія - 07.08.2019, третя версія - 28.03.2022, однак підтвердження експорту даних позивач отримав лише 27.07.2022.

З урахуванням наведеного вище, відповідач, з моменту підтвердження експорту даних до Системи управління ринком (27.07.2022) повинен був надати платіжні документи у строк до 04.08.2022 та оплатити за вироблену позивачем електричну енергію протягом чотирьох робочих днів з цієї дати.

Однак, відповідач не здійснив оплату за вироблену позивачем у період з 01-17.07.2019 електричну енергію у кількості 979,587 МВт на суму 1999857,12 грн, внаслідок чого права позивача є порушеними та підлягають захисту судом, у зв`язку з чим стягненню з відповідача на користь позивача підлягає зазначена сума основного боргу.

У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором, позивачем заявлено до стягнення інфляційні втрати у розмірі 657054,03 грн за загальний період прострочення з 01.08.2019 по 31.05.2022 та 3% річних у розмірі 178343,42 грн за загальний період прострочення з 01.08.2019 по 21.07.2022.

Судом встановлено, що відповідач обов`язку по сплаті коштів у визначений договором строк не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст.610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст.612 Цивільного кодексу України), а відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Частиною 2 ст.625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Матеріалами справи підтверджено, що перезавантаження коректних даних на платформі MMS стосовно позивача і відображення фактичного обсягу виробленої позивачем електричної енергії відбулося 27.07.2022. Відтак, з огляду на запроваджений Правилами врегулювання (додаток 10 до Правил ринку) порядок коригування розрахунків вартості небалансів електричної енергії у випадку отримання оновлених сертифікованих даних комерційного обліку, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача інфляційних втрат за період прострочення з 01.08.2019 по 31.05.2022 та 3% річних за період прострочення з 01.08.2019 по 21.07.2022 задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 185165,48 грн, які були безпідставно сплачені позивачем на користь відповідача як вартість негативних небалансів підлягають судом задоволенню, оскільки згідно даних підтвердження експорту яких до Системи управління ринком надійшло від відповідача 27.07.2022, у позивача в період з 01 по 17 липня 2019 існував позитивний небаланс, а відповідно не було підстав для сплати коштів за негативні небаланси.

За таких обставин, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" підлягають задоволенню частково.

З огляду на наведене всі інші клопотання та заяви, доводи та міркування учасників судового процесу відповідно залишені судом без задоволення і не прийняті до уваги як необґрунтовані, безпідставні та такі, що не спростовують висновків суду стосовно наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Згідно положень п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги висновки суду про часткове задоволення позовних вимог, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.74, 129, 238-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, ідентифікаційний код 00100227) на користь Приватного акціонерного товариства "Нижньодністровська ГЕС" (60236, Чернівецька обл., місто Новодністровськ(пн), ідентифікаційний код 30149623) 1999857 (один мільйон дев`ятсот дев`яносто дев`ять тисяч вісімсот п`ятдесят сім) грн 12 коп. основного боргу, 185165 (сто вісімдесят п`ять тисяч сто шістдесят п`ять) грн 48 коп. вартості негативних небалансів за період з 01.07.2019 по 17.07.2019 та витрати по сплаті судового збору у розмірі 32775 (тридцять дві тисячі сімсот сімдесят п`ять) грн 34 коп.

3. В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 23.12.2022

Суддя Ю.М.Смирнова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.11.2022
Оприлюднено28.12.2022
Номер документу108085452
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/7004/22

Постанова від 20.06.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Ухвала від 22.05.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Постанова від 10.04.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 14.02.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 18.01.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Рішення від 17.11.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 07.08.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні