ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2022 Справа № 917/161/22
м. Полтава
За позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Галичина Транссервіс", 82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Гайдамацька, будинок 7/1
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Астерн", 36034, м.Полтава, вул. Половки, 64
про стягнення 969 237,75 грн.
Cуддя Паламарчук В.В.
Секретар судового засідання Олефір О.І.
Представники сторін: згідно протоколу
Обставини справи:
08.02.2022р. до суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Галичина Транссервіс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Астерн" про стягнення 969 237,75 грн., з яких: 911 113,69 грн. - основна заборгованість, 58 124,06 грн. - пеня.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.02.2022р. даний позов був переданий на розгляд судді Паламарчука В.В.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.02.2022р. суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі, справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначити підготовче засідання у справі на 15.03.2022р., запропонувати відповідачу протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду надати суду відзив на позов, позивачу - подати суду відповідь на відзив протягом 5 днів з моменту отримання відзиву.
15.03.2022р. підготовче засідання суду у справі не відбулося у зв`язку з відпусткою судді Паламарчука В.В.
Ухвалою суду від 11.04.2022р. підготовче засідання суду призначено на 31.05.2022р.
Ухвалою суду від 31.05.2022 відкладено підготовче засідання на 12.07.2022р.
Ухвалою суду від 12.07.2022р. закрито підготовче провадження у справі. Призначено справу до судового розгляду по суті на 16.08.2022р.
16.08.2022р. від відповідача до суду надійшли відзиви на позовну заяву (вхід. №5587, вхід. №5588). У відзиві відповідач зазначає, що послуги перевезення та транспортно-експедиційні послуги не підтверджуються наданими доказами. Крім того, відповідач вказує на те, що розрахунок пені за обома договорами має здійснюватися залежно від дати підписання кожного Акту, а не на загальну суму.
02.09.2022р. від позивача до суду надійшли заперечення на відзив (вхід. №6091).
16.08.2022р. засідання суду у справі не відбулося у зв`язку з відпусткою судді Паламарчука В.В. Ухвалою суду від 08.09.2022р. розгляд справи призначено на 04.10.2022р.
02.09.2022р. від позивача надійшло заперечення на відзив (вх. №6091).
04.10.2022 судове засідання не відбулось через знеструмлення електромережі Господарського суду Полтавської області, що підтверджується актом від 05.10.2022. Ухвалою суду від 07.10.2022р. розгляд справи призначено на 01.11.2022р.
Представники сторін в судове засідання 01.11.2022р. не з`явилися, їх явка не визнавалася судом обов`язковою.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 ГПК України).
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Галичина Транссервіс" (Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Астерн" (Замовник) 11 березня 2021р. був укладений Договір перевезення ватажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 (далі Договір-1, а.с.8-12).
Перевізник за умовами даного Договору зобов`язується власними силами та засобами приймати і доставляти до пунктів призначення за маршрутом, визначеним на підставі погоджених Сторонами заявок, вантаж, який Замовник та/або за його вказівкою інший вантажовідправник надає Перевізнику до перевезення, а Замовник зобов`язується сплачувати Перевізнику провізну плату у розмірі та порядку, визначеному даним Договором (п.1.1).
Відповідно до п. 1.2 Договору, перевізник здійснює перевезення на підставі погоджених Сторонами заявок, які Замовник надсилає Перевізнику поштою, електронною поштою, факсом, узгоджує із Перевізником по телефону. Заявка повинна містити пункт завантаження вантажу та дані про вантажовідправника, пункт призначення вантажу та дані про вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, строк надання транспортних засобів під завантаження, строк доставки вантажу та інші умови, погоджені Сторонами.
Сторони визнають юридичну силу цього Договору, Додатків до нього та інших документів, переданих факсимільним зв`язком чи електронною поштою, або підписаних за допомогою електронної системи, і погоджуються на використання цих документів в Господарському суді для захисту своїх інтересів в разі неналежного виконання зобов`язань іншою Стороною (п. 1.6).
Перевезення вантажу автомобільним транспортом здійснюється за договірними цінами (п.2.1).
Вартість послуг, які надає Перевізник Замовнику (провізна плата), вказується у рахунках та в актах виконаних робіт (наданих послуг). За вимогою будь-якої за Сторін чи додаткового погодження передбачено підписання заявок та специфікацій/додатків в іншій прийнятій формі із зазначенням договірних цін. У всіх інших випадках підтвердженням згоди Замовника з цінами Перевізника є оплата виставленого рахунку та надання вантажу до перевезення з подальшим підписанням актів виконаних робіт (наданих послуг) (п.2.2).
Загальна вартість послуг (провізної плати) за кожною заявкою зазначається в акті виконаних робіт (наданих послуг), який підписується повноважними представниками Сторін у день виконання Перевізником зобов`язання з перевезення вантажу. У разі систематичних перевезень загальна вартість послуг (провізної плати) за кожний звітній період зазначається в акті виконаних робіт (наданих послуг), який підписується повноважними представниками Сторін в останній день періоду (п.2.4).
Загальна вартість послуг за цим Договором не обмежується Сторонами та визначається сумою всіх актів виконаних робіт (наданих послуг) (п.2.5).
Відповідно до п. 2.7 Договору, Замовник сплачує вартість послуг (провізну плату) в безготівковому порядку на поточний рахунок Перевізника протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту підписання акта виконаних робіт (наданих послуг).
Сторони додатково передбачають можливість за попередньої домовленості здійснення часткової чи повної передплати на перевезення вантажу. В такому випадку передплата здійснюється в безготівковому порядку на поточний рахунок Перевізника протягом 2 (двох) банківських днів з моменту виставлення Перевізником рахунку.
За умовами п.4.5 Договору, Замовник зобов`язується своєчасно здійснювати платежі за надані Перевізником послуги на умовах даного Договору.
У випадку прострочення оплати наданих Перевізником послуг, Замовник сплачує за вимогою пеню в розмірі облікової ставки НБУ від вартості неоплачених послуг за кожний день прострочення (п.5.4).
Відповідно до п. 6.1 Договору, даний Договір набирає чинності з моменту його підписання та скріплення печатками Сторін і діє до 31.12.2021р., а в частині грошових зобов`язань до їх повного виконання Сторонами.
Крім того, 11 березня 2021р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Галичина Транссервіс" (Експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Астерн" (Замовник) був укладений Договір про надання транспортно-експедиційних послуг №11-2/03/21 (далі Договір-2, а.с.13-17).
Згідно з даним Договором, Експедитор приймає на себе обов`язки за плату і за рахунок Замовника організувати виконання послуг, пов`язаних з перевезенням вантажів в регіональному сполученні (під регіоном в рамках даного Договору приймається територія України», а саме: організувати виконання послуг, пов`язаних із безперешкодним перевезенням вантажів Замовника автомобільним транспортом з метою його доставки від пунктів відправлення до пунктів призначення по території України (п.1.1).
Вартість послуг, які надає Експедитор Замовнику (провізна плата) вказується у рахунках та в актах виконаних робіт (наданих послуг). За вимогою будь-якої зі Сторін чи додаткового погодження передбачено підписання заявок та специфікацій/додатків в іншій прийнятній формі із зазначенням договірних цін (п.2.2).
Загальна вартість послуг (провізної плати за кожною заявкою зазначається в акті виконаних робіт (наданих послуг), який підписується повноважними представниками Сторін у день виконання Експедитором зобов`язання перевезення вантажу. У разі систематичних перевезень загальна вартість послуг (перевізної плати) за кожний звітний період зазначається в акті виконаних робіт (наданих послуг), який підписується повноважними представниками за останній день періоду (п.2.4).
Загальна вартість послуг за цим Договором не обмежується Сторонами та визначається сумою всіх актів виконаних робіт (наданих послуг) (п.2.5).
Відповідно до пункту 2.6 Договору, в разі невмотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт (наданих послуг) або відсутності письмових заперечень щодо нього послуги з перевезення ватажу вважаються такими, що надані у відповідності до даного Договору. У разі відмови підписати акт виконаних робіт (наданих послуг) Замовник зобов`язаний протягом 3 (трьох) днів з моменту надання Експедитором акта виконаних робіт (наданих послуг) надати вмотивовану, викладену у письмовому вигляді відмову від підписання акта виконаних робіт (наданих послуг). У випадку неподання такої відмови вважається, що послуги згідно Договору надані в повному обсязі, належної якості та підлягають оплаті.
В п. 2.7. Договору 2 вказано, що Замовник сплачує вартість послуг (провізну плату) в безготівковому порядку на поточний рахунок Експедитора протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту підписання акта викопаних робіт (наданих послуг).
У випадку прострочення оплати наданих Експедитором послуг, Замовник сплачує за вимогою пеню в розмірі облікової ставки НБУ від вартості неоплачених послуг за кожний день прострочення (п.5.4).
Відповідно до 6.1 Договору 2, Договір набирає чинності з моменту підписання та скріплення печатками Сторін і діє до 31.12.2021 p., а в частині грошових зобов`язана - до їх повного виконання Сторонами.
Як зазначає позивач, на виконання умов договорів ним було належним чином та в повному обсязі виконані зобов`язання, зокрема:
- за Договором перевезення вантажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 від 11.03.2021р. на суму 534 956,93 грн., що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг) (а.с.18-60, 85-87);
- за Договором про надання транспортно-експедиційних послуг №11-2/03/21 від 11.03.2021р. на суму 376 156,76 грн., що підтверджується актами здачі-прийняття робіт (надання послуг)(а.с.61-81).
Позивач вказує, що відповідач в порушення прийнятих на себе зобов`язань за вказаними договорами та приписів законодавства України за надані послуги не розрахувався, у зв`язку з чим заборгував позивачу за Договором перевезення вантажу автомобільним транспортом 534 956,93 грн., за Договором про надання транспортно-експедиційних послуг 376 156,76 грн.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 911 113,69 грн. - основного боргу за надані послуги та 58 124,06 грн. пені нарахованої відповідно до пунктів 5.4 договорів.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. У відповідності до вимог ст. ст. 525, ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 909 Цивільного Кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Згідно з ч. 1 ст. 916 ЦК України за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата.
Допоміжним видом діяльності, пов`язаним з перевезенням вантажу, є транспортна експедиція.
За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу (ч. 1 ст. 929 ЦК України).
Згідно з ч. 2 ст. 929 ЦК України договором транспортного експедирування може бути встановлений обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов`язань, пов`язаних із перевезенням.
Статтею 629 Цивільного кодексу України, встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України та ст. 202 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).
Судом встановлено, що позивач належним чином та в повному обсязі виконав зобов`язання за Договором перевезення ватажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 від 11.03.2021р. та Договором про надання транспортно-експедиційних послуг №11-2/03/21 від 11.03.2021р., що підтверджується наданими позивачем актами здачі-прийняття робі:
- № ОУ-0000040 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000041 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000043 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000044 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000045 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000047 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000049 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000050 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000055 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000056 від 22.03.2021р.,№ ОУ-0000057 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000058 від 22.03.2021 p., № ОУ-0000059 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000060 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000061 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000062 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000063 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000065 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000066 від 29.03.2021 р. , № ОУ-0000067 від 29.03.2021 р., №ОУ-0000068 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000069 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000070 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000071 від 29.03.2021р., № ОУ-0000077 від 01.04.2021 р., № ОУ-0000078 від 01.04.2021 р., № ОУ-0000079 від 01.04.2021 р., № ОУ-0000080 від 01.04.2021 р., №ОУ-0000081 від 01.04.2021 р., № ОУ-0000082 від 01.04.2021 р., № ОУ-0000087 від 05.04.2021 р., № ОУ-0000088 від 05.04.2021 р., № ОУ-0000089 від 05.04.2021 р., № ОУ-0000092 від 06.04.2021 p., № ОУ-0000093 від 06.04.2021 р., №ОУ-0000094 від 06.04.2021 р., №ОУ-0000097 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000098 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000099 від 12.04.2021 p., № ОУ-00000100 від 12.04.2021 р., №ОУ-0000101 від 12.04.2021 р., № ОУ0000102 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000103 від 12.04.2021 р.; № ОУ-0000104 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000105 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000106 від 12.04.2021 р.;
-№ ОУ-0000042 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000046 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000048 від 15.03.2021 р., № ОУ-0000064 від 22.03.2021 р., № ОУ-0000072 від 29.03.2021 p., № ОУ-0000073 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000074 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000075 від 29.03.2021 p., № ОУ-0000076 від 29.03.2021 р., № ОУ-0000083 від 01.04.2021 р., №ОУ-0000084 від 01.04.2021 р., № ОУ-0000085 від 01.04.2021 p., № ОУ-0000086 від 01.04.2021р., № ОУ-0000090 від 05.04.2021 р., №ОУ-0000091 від 05.04.2021 р., № ОУ-0000095 від 06.04.2021 р., № ОУ-0000096 від 06.04.2021 р., № ОУ-0000107 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000108 від 12.04.2021 р., № ОУ-0000109 від 12.04.2021 р, № ОУ-0000110 від 12.04.2021 р.
Так, судом досліджено надані позивачем Акти надання послуг та встановлено, що вони мають всі необхідні реквізити, підписані сторонами та скріплений печатками, тож приймається судом у якості належних доказів виконання позивачем умов договорів.
При здійснення перерахунку вартості наданих послуг відповідно до наданих позивачем актів здачі-прийняття робіт (наданих послуг) судом встановлено, що відповідно до Договору перевезення ватажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 від 11.03.2021р. за період з 15.03.2021р. по 12.04.2021р. вартість послуг становить 584 271,13 грн., тоді як позивачем заявлено до стягнення за вказаними актами 534 956,93 грн., що може значити про часткову сплату заборгованості у розмірі 49 314,20 грн.
Відповідно до актів здачі-прийняття робіт (наданих послуг) за Договором про надання транспортно-експедиційних послуг №11-2/03/21 від 11.03.2021р. вартість послуг за період з 15.03.2021р. по 12.04.2021р., як зазначає позивач становить 376 156,76 грн. При здійсненні перерахунку заявленої заборгованості, суд встановив, що розмір наданих послуг становить 376 156,66 грн. (за актом №ОУ-0000091 від 05.04.2021р. сума 42 379,87 грн., а.с.75)
Відповідно до п. 2.7 договорів, Замовник сплачує вартість послуг (провізну плату) в безготівковому порядку на поточний рахунок Перевізника (Експедитора) протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту підписання акта викопаних робіт (наданих послуг).
Відповідач в порушення прийнятих на себе зобов`язань за вказаними договорами та приписів цивільного законодавства України за надані послуги Відповідач не розрахувався, доказів на підтвердження виконання зобов`язань щодо здійснення оплати не надав.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача в частині стягнення основної заборгованості в розмірі 911 113,59 грн., а саме: за Договором перевезення ватажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 від 11.03.2021р. в розмірі 534 956,93 грн. та за Договором про надання транспортно-експедиційних послуг №11-2/03/21 від 11.03.2021р. в розмірі 376 156,66 грн.
За ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Стаття 611 ЦК України передбачає, що у разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Частиною 1 статті 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст.546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі (ст.547 ЦК України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК України).
Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ст.551 ЦК України).
Відповідно до п. 5.4 договорів, у випадку прострочення оплати наданих Перевізником (Експедитором) послуг, Замовник сплачує за вимогою пеню в розмірі облікової ставки НБУ від вартості неоплачених послуг за кожний день прострочення.
На підставі вказаних пунктів позивач нарахував та заявив до стягнення пеню за період з 20.04.2021р. по 28.01.2022р. в розмірі 58 124,06 грн., а саме: за Договором перевезення ватажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 від 11.03.2021р. на суму заборгованості 534 956,93 грн. в розмірі 34 127,32 грн. та за Договором про надання транспортно-експедиційних послуг №11-2/03/21 від 11.03.2021р. на суму заборгованості 376 156,76 грн. в розмірі 23 996,74 грн.
Відповідно до частини шостої статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Наведеною нормою встановлено період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано.
Судом встановлено, що позивач розрахунок пені здійснював не по кожному акту окремо, а зі спливом строку оплати наданих послуг, відповідно до п.2.7 договорів, останніх актів здачі-прийняття робіт від 12.04.2021р. з 20.04.2022р.
Суд звертає увагу, що у даному випадку вірним є нарахування пені на заборгованість з оплати послуг по кожному акту окремо, а не за періоди, як здійснив позивач. Оскільки нарахування такої санкції починається з наступного дня, коли зобов`язання мало бути виконано, а припиняється через 6 місяців, тому для її обрахунку слід враховувати борг по кожному акту окремо, та нарахування починати з наступного дня, коли зобов`язання мало бути виконано, разом з тим припинити - через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відтак, невірним є обрахування пені за час прострочення платежу, виходячи за межі шестимісячного строку нарахування, передбаченого ч.6 ст.232 ГК України.
Наданий позивачем розрахунок пені не може бути прийнятий судом як правильний та обґрунтований, оскільки у розрахунках наявна лише вказівка на яку загальну суму боргу нараховано пеню, що - як вказувалося вище, не є правильним.
Крім того, як судом було зазначено вище, сума актів за Договором перевезення ватажу автомобільним транспортом №11-1/03/21 від 11.03.2021р. складає 584 271,13 грн., тоді як позивачем заявлено до стягнення за вказаними актами 534 956,93 грн., що може значити про часткову сплату заборгованості у розмірі 49 314,20 грн.
Разом з тим, Верховний Суд України у постанові від 18.05.2016 по справі №6-474цс16 зазначив, що правова природа пені така, що позовна давність до вимог про її стягнення обчислюється по кожному дню (місяцю), за яким нараховується пеня, окремо.
Тому враховуючи викладені обставини суд зауважує, що позивачем невірно здійснено обрахунок пені. При цьому суд не вбачає можливим у цій частині здійснити власний обрахунок даної санкції для перевірки правильності її нарахування позивачем, зважаючи на відсутність потрібної для цього інформації - відображення наявності основної суми заборгованості по кожному акту окремо, по якому ця сума боргу повинна бути погашена.
Таким чином, заявлена позивачем до стягнення з відповідача пеня в розмірі 58 124,06 грн. - задоволенню не підлягає.
Сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.
Враховуючи те, що норми статті 81 Господарського процесуального кодексу України щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом учасників справи подавати докази, а пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом створені належні умови для надання позивачем доказів в обґрунтування своєї правової позиції.
За даних обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову частково, зокрема, стягнути з відповідача 911 113,59 грн. - основної заборгованості, в іншій частині позову - відмовити.
Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Враховуючи викладене та у відповідності до ст. 129 ГПК України судові витрати щодо сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Астерн" (36034, м.Полтава, вул. Половки, 64, код ЄДРПОУ 38201528) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Галичина Транссервіс" (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Гайдамацька, будинок 7/1, код ЄДРПОУ 43052429) 911 113,59 грн. - основної заборгованості, 13666,70 грн. - витрат на сплату судового збору
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. В іншій частині позову - відмовити в задоволенні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 256, 257 ГПК України).
Повне рішення складено та підписано після виходу судді з лікарняного 23.12.2022р.
Суддя Паламарчук В.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108085986 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Паламарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні