ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Чернівці
21 грудня 2022 року Справа № 926/3935/22
Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Марущака І.В., за участю секретаря судового засідання Кифірюк А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз збут» (58018, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Воробкевича Сидора, 1-А, код 39584988)
про стягнення заборгованості за договором на постачання природного газу в сумі 79 262,88 грн,
представники:
від позивача не з`явився;
від відповідача не з`явився.
І. Стислий виклад позицій сторін.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз збут» звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Приватного Торгово-Промислового підприємства «ЛЮКОМ» про стягнення заборгованості за договором №11410VD3ETAP016 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими, від 01.01.2016, за травень 2022 в сумі 79 262,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов зазначеного договору стягувач поставив боржнику в травні природній газ, проте останній не розрахувалася за спожитий газ, внаслідок чого заборгував кошти в сумі позову.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.10.2022 дану позовну заяву передано до провадження судді Марущака І.В.
Ухвалою від 27.10.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив спрощене позовне провадження у справі та призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 16.11.2022, а також установив відповідачу строк для подання заяви з запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позов, а також установив позивачу строк для подачі відповіді на відзив.
Ухвалами суду від 16.11.2022, 01.12.2022 відкладено розгляд справи по суті на 01.12.2022 та 21.12.2022 відповідно.
До початку судового засідання 21.12.2022 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі, обґрунтоване неможливістю забезпечити його участь в судовому засіданні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
У судове засідання 21.12.2022 сторони явку своїх представників не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, відповідач про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не подав.
Частиною четвертою статті 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.
Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно із пунктом 1 частини третьої цієї статті ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до частини дев`ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин та ураховуючи, що позивач просить розглянути справу без його участі, суд вирішив за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні на підставі наявних матеріалів без участі представників сторін.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд установив таке.
01 січня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» (Постачальник) і Приватним Торгово-Промисловим підприємством «ЛЮКОМ» (Споживач) було укладено договір №11410VD3ETAP016 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими (надалі Договір).
Найменування Оператора ГРМ з яким споживач уклав договір розподілу природного газу: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз». Договір розподілу природного газу між Споживачем та Оператором ГРМ укладено на підставі поданої Споживачем заяви-приєднання № 09420VD3ETAPO16 від 01 січня 2016 року.
Відповідно до п.1.1 Договору Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу природний газ у необхідних для Споживача обсягах, а Споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати Постачальнику вартість газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.
Згідно з пунктом 2.3 Договору обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1 Договору), що підлягає оплаті Споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та Споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ.
Пункт 2.8 Договору передбачає, що постачання та споживання підтверджених обсягів газу протягом місяця здійснюється, як правило, в рівномірному режимі, - виходячи із середньодобової норми (далі - добова норма), яка визначається шляхом ділення місячного підтвердженого обсягу газу кількість днів протягом цього місяця, або згідно узгодженого сторонами графіку у випадку, якщо споживання здійснюється протято місяця нерівномірно.
Згідно пункту 2.9 Договору визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між Сторонами здійснюється в наступному порядку:
2.9.1. 3а підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
2.9.2. На підставі отриманих від Споживача даних та\або даних Оператора ГРМ Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником Постачальника.
2.9.3. Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача та скріплений печаткою Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. Мотивована відмова надається Споживачем окремим друкованим листом на фірмовому бланку (за його наявності), за підписом уповноваженої посадової особи Споживача з числа керівників та має містити вичерпні письмові пояснення причин відмови від підписання акта приймання-передачі газу, докази, що свідчать про можливість такої відмови, посилання на нормативно-правові акти, що регулюють право такої відмови, а також - на фактичні обставини, які підтверджують можливість застосування у даному випадку таких нормативно-правових актів. Інша форма відмови або будь-які рукописні дописи чи додруковані написи представника Споживача на актах приймання-передачі газу не вважаються мотивованою відмовою. Акт приймання - передачі газу щодо якого у Споживача немає заперечень, можуть бути підписані з боку Сторін працівниками, що перебувають з відповідною Стороною у трудових відносинах.
2.9.4. У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку на підставі даних Оператора ГРМ. Споживач в такому разі позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника.
2.9.5. У випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання у встановлений Договором сірок, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Кожне підключення та відключення, пломбування та розпломбування приладів обліку та іншого газового обладнання Споживача, а також використання газу за відсутності приладів обліку, викликане їх ремонтом, повіркою тощо, здійснюється виключно представниками Оператора ГРМ, за попереднім письмовим повідомленням Оператора ГРМ Споживачем; та фіксується двосторонніми актами із зазначенням дати підключення та відключення (пункт 2.9.6. Договору).
Ціна постачання і порядок та строки проведення розрахунків обумовлені у розділах ІІІ та ІV Договору.
Так, відповідно до пунктів 3.1, 3.2, 3.3, 3.4 Договору розрахунки за поставлений Споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між Постачальником та Споживачем. Ціна газу становить 6407,50 грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1281,50 грн., всього з ПДВ 7689 грн. Ціна, зазначена в п 3.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору. Зміна ціни узгоджується шляхом - повідомлення Споживача Постачальником про зміну ціни не пізніше ніж за п`ять календарних днів до початку наступного місяця поставки газу. Кожне останнє повідомлення Постачальника скасовує відповідні ціни на газ, вказані в попередніх повідомленнях Постачальника з моменту, вказаному в останньому повідомленні Постачальника. У разі непогодження з новою ціною, Споживач в строк не пізніше ніж за два календарні дні до початку наступного місяця поставки газу зобов`язаний письмово повідомити про це Постачальника, вжити необхідних заходів з підтвердження в установленому порядку через Оператора ГТС обсягу постачання газу на наступний місяць, виділеного для Споживача іншим постачальником, та укласти з цим новим постачальником відповідний договір, або припинити власне споживання газу в останній день місяця поставки газу Постачальником по цьому Договору. Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.2. та 3.3 цього Договору, застосовується Сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим Договором. Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом ІІ цього Договору.
Згідно з пунктом 4.1 розрахунковий період за Договором становить один календарний місяць з 07.00 години першого дня місяця до 07.00 години першого дня наступного місяця включно.
Підпунктом 4.2.1 Договору передбачено попередню повну оплату місячної вартості запланованого обсягу газу на наступний період до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання газу. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про зміну ціни газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати, Споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці.
Остаточний розрахунок по оплаті місячної вартості газу (п. 3.4 Договору) здійснюється до 5 числа місяця, наступного за місяцем постачання газу (підпункт 4.2.3 Договору).
Згідно з пунктом 11.1 Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) Сторін і діє в частині постачання газу з 01 січня 2016 року до 31 грудня 2016 року, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення.
Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії. При цьому, Сторони можуть внести зміни до Договору щодо планових обсягів постачання газу на продовжений строк у разі необхідності такої зміни (пункт 11.2).
Відповідач не заперечив факту продовження договору на постачання природного газу на 2017-2022 роки, відповідні докази у матеріалах справи відсутні.
Позивач у позовній заяві зазначає, що на виконання умов Договору ТОВ «Чернівцігаз Збут» передало відповідачу у власність природний газ у травні 2022 в загальному обсязі 2,212 тис.куб.м, на підтвердження чого до позовної заяви додано акт приймання-передачі природного газу до договору №11410VD3ETAP016 на постачання природного газу від 01.01.2016 № ЧЦЗ82005959 від 31 травня 2022 року на 2211,95 м3 на суму 86 628,56 грн;
Суд констатує, що даний акт відповідачем не підписаний. Своєю чергою, обсяг природного газу в складених ТОВ «Чернівцігаз Збут» актах відповідає даним Оператора ГРМ АТ «Чернівцігаз» про обсяги розподіленого Приватному Торгово-Промисловому підприємству «ЛЮКОМ» за його об`єктом природного газу.
Згідно повідомлення ТОВ «Чернівцігаз Збут» від 28.04.2022 вих. №587-Сл-2641-0422 про зміну ціни на природний газ для комунально-побутових та промислових споживачів Чернівецької області, адресованого відповідачу, ціна за 1000 м3 газу з 01.05.2022 становитиме 39 163,8912 грн.
У матеріалах справи міститься лист АТ Чернівцігаз» від 27.09.2022 №58003.1-Ав-5182-0922, відповідно до якого зі споживачем Приватним Торгово-Промисловим підприємством «ЛЮКОМ» за його об`єктом, який відключений від газорозподільної системи Оператора ГРМ, в період травня 2022 фактичне використання природного газу становить 2 211,95 м.куб.
ІV. Мотиви суду та оцінка наданих учасниками справи доказів.
Згідно з частиною 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 статі 626 ЦК України унормовано, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник, зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві, товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини 6 статті 265 ГК України до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Згідно норми статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (частини 1 статті 692 ЦК України).
Згідно з приписом частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України унормовано, що зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України "Про ринок природного газу" від 9 квітня 2015 року № 329-VIII (далі - закон).
Відповідно до ст. 3 закону, одним з принципів функціонування ринку природного газу є вільна торгівля природним газом та рівності суб`єктів ринку природного газу незалежно від держави, згідно із законодавством якої вони створені.
Статтею 12 зазначеного закону унормовано, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу (ч. ч. 2, 3 ст. 12 закону).
Як встановлено судом на виконання умов договору на постачання природного газу від 01.01.2016 року №11410VD3ETAP016 позивач передав відповідачу природний газ у травні 2022 в обсязі 2,212 тис.куб.м, що підтверджується актом приймання-передачі природного газу № ЧЦЗ82005959 від 31.05.2022 на суму 86 628,56 грн.
Вищезазначений акт відповідачем не підписаний та не надано обґрунтовану відмову від підписання даного акту, а, отже, акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних оператора ГРМ згідно п. 2.6.4. договору.
При цьому, обсяг природного газу в зазначеному акті приймання-передачі природного газу у травні 2022 року відповідає даним Оператора ГРМ АТ "Чернівцігаз" згідно листа № №58003.1-Ав-5182-0922 від 27.09.2022.
Щодо застосованої позивачем ціни на газ, переданий відповідачу згідно акту приймання-передачі природного газу у травні 2022, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 Договору розрахунки за поставлений Споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між Постачальником та Споживачем. Ціна газу становить 6407,50 грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1281,50 гри., всього з ПДВ 7689 грн. Ціна, зазначена в п 3.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору. Зміна ціни узгоджується шляхом - повідомлення Споживача Постачальником про зміну ціни не пізніше ніж за п`ять календарних днів до початку наступного місяця поставки газу. Кожне останнє повідомлення Постачальника скасовує відповідні ціни на газ, вказані в попередніх повідомленнях Постачальника з моменту, вказаному в останньому повідомленні Постачальника.
Судом встановлено, що відповідач був повідомлений про зміну ціни за газ, що підтверджується повідомленням від 28.04.2022 вих. №587-Сл-2641-0422.
Згідно розрахунку заборгованості Приватного Торгово-Промислового підприємства «ЛЮКОМ» за договором №11410VD3ETAP016 заборгованість останнього з урахуванням переплати в сумі 7 365,68 грн складає 79 262,88 грн.
Враховуючи викладене та зважаючи, що відповідач не розрахувався за отриманий природній газ у травні 2022 року, наявну заборгованість в сумі 79 262,88 грн не спростував, доказів погашення заборгованості матеріали справи не містять, суд приходить висновку, що позовні вимоги про стягнення з Приватного Торгово-Промислового підприємства «ЛЮКОМ» заборгованості в сумі 79 262,88 грн є обґрунтованими, підставними та такими, що підлягають задоволенню.
V. Висновки суду.
Таким чином, за результатами розгляду цієї справи суд дійшов висновку, що позивач поставив відповідачу, а останній спожив природній газ за договором на постачання природного газу, проте останній неналежно виконав обов`язку щодо його оплати, внаслідок з нього підлягає стягненню 79 262,88 грн.
VІ. Розподіл судових витрат.
Як убачається з позовної заяви, позивач просить стягнути з відповідача 2481,00 грн судового збору та при поданні позову подано попередній (орієнтовний) розрахунок витрат на професійну правничу допомогу 15 000,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд установив, що понесення позивачем витрат по сплаті судового збору підтверджуються платіжним дорученням № 9854 від 18.10.2022.
12.12.2022 представником позивачем подано до суду (здано на пошту) заяву вих. №587007.2-Ск-4692-1222 від 12.12.2022 про долучення доказів на підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу з детальним описом таких витрат в сумі 9000 грн.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат та пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 1 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Згідно з частиною 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2)розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з частиною 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Інтереси позивача в суді представляв адвокат Попов Віталій Дмитрович згідно з довіреністю № 007.2Др-12-1221 від 09.12.2021 та на підставі договору про надання правової допомоги № 38AChrZ491-17 від 30.11.2017, укладеного між ТОВ «Чернівцігаз збут» (Замовник) і Адвокатським об`єднанням "ГАРАНТ ГРУП" (Виконавець).
Предметом зазначеного договору визначено надання Адвокатським об`єднанням "ГАРАНТ ГРУП" комплексу послуг правової допомоги та зобов`язання ТОВ «Чернівцігаз Збут» з прийняття цих послуг та їх оплати (п. 1.1 договору про надання правової допомоги № 38AChrZ491-17 від 30.11.2017).
Пунктом 3.1 договору про надання правової допомоги № 38AChrZ491-17 від 30.11.2017 передбачено, що вартість послуг Виконавця складається з:
3.1.1. щомісячної плати за отримання правової допомоги у розмірі 45 000,00 грн. щомісяця,
3.1.2 плати за ведення складних справ - у розмірі, визначеному в окремих додаткових угодах до договору.
Згідно з пунктом 3.3.3 плата, передбачена пунктом 3.1.2 цього договору, перераховується Замовником у порядку та строк, визначеному в окремих додаткових угодах до Договору.
Строк дії договору встановлений сторонами до 28.02.2018 (пункт 5.1), у подальшому продовжений до 31.12.2018 (додаткова угода № 3 від 29.01.2018), до 31.12.2019 (додаткова угода № 5 від 27.12.2018), до 31.12.2020 (додаткова угода № 7 від 27.12.2019), до 31.12.2021 (додаткова угода № 11 від 31.12.2020), та до 31.12.2022 (додаткова угода № 18 від 31.12.2021).
Також сторони уклали окрему додаткову угоду № 64 від 17.10.2022 до договору про надання правової допомоги № 38AChrZ491-17 від 30.11.2017 про надання Виконавцем професійної правничої допомоги, що полягає у захисті прав та законних інтересів Замовника адвокатами Виконавця, пов`язаних із стягненням з Приватного Торгово-Промислового підприємства «Люком» (код ЄДР 31471533, надалі - Боржник) заборгованості за спожитий природний газ.
Згідно з додатковою угодою № 64 від 17.10.2022 сторони домовилися про те, що:
- професійна правнича допомога адвокатами Виконавця надається Замовнику під час підготовки та розгляду судової справи, пов`язаної Із стягненням заборгованості з Боржника, у судах першої, апеляційної та касаційної інстанції (пункт 2);
- виконавець, надаючи професійну правничу допомогу у справі, пов`язаної із стягненням заборгованості з Боржника, зобов`язується, але не обмежуючись, вчинити наступні дії: здійснювати захист прав та законних інтересів Замовника адвокатами Виконавця; проводити узагальнення, аналіз судової практики, що пов`язана із розглядом судової справи; провести юридичний аналіз та розробити загальну стратегію ведення справи; надавати консультації, висновки з правових питань, що виникають у Замовника при вирішенні справи; здійснити підготовку та подання до суду позовної заяви, відповіді на відзив, заперечення, письмові пояснення, клопотання, заяви, скарги, подання інших процесуальних документів при розгляді справи судом, у тому числі у суді першої, апеляційної та касаційної інстанції; здійснювати збирання та подання доказів у справі та брати участь у дослідженні доказів; представляти інтереси Замовника та брати участь у судових засіданнях; здійснювати ознайомлення з протоколами судових засідань, записами фіксування судового засідання технічними засобами; підготувати та направити до суду заяву про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу та інших витрат, пов`язаних із розглядом справи; виконувати інші процесуальні дії, визначені процесуальним законодавством та випливають зі змісту Договору і цієї Додаткової угоди (пункт 3).
Відповідно до пункту 4 додаткової угоди № 64 від 17.10.2022 загальна вартість послуг, що надаються Виконавцем за умовами даної додаткової угоди, розраховується на підставі погодинної ставки вартості роботи адвоката, працевлаштованого у Виконавця, і становить 3000,00 грн за годину та виходячи із фактичного обсягу наданих послуг. Фактичний обсяг наданих послуг визначається Сторонами в актах приймання-передачі наданих послуг.
Оплата вартості наданих послуг здійснюється Замовником за фактом їх надання відповідно до наданого Виконавцем рахунку-фактури протягом 10 календарних днів з дня вступу в законну силу рішення суду у справі, визначеної п. 1 даної додаткової угоди (пункт 6 додаткової угоди № 64 від 17.10.2022). Також на Замовника покладається компенсація витрат, понесених Виконавцем для виконання договору та цієї додаткової угоди за умови надання документального підтвердження таких витрат (квитки, фіскальні чеки, квитанції тощо) (пункт 7).
Наказом Адвокатського об`єднання «ГРАНТ ГРУП» № 66-ОС від 18.09.2018 ОСОБА_1 прийнято на роботу на посаду начальника управління в Чернівецькій області, з 19 вересня 2018 року, з визначенням відділеного місця роботи: ТОВ «Чернівцігаз збут».
На підтвердження обсягу і видів правової допомоги адвоката Попова В.Д. суду подані копії звіту АО «ГАРАНТ ГРУП» про фактично надані послуги за додатковою угодою № 64 від 17.10.2022 до договору про надання правової допомоги № 38AChrZ491-17 від 30.11.2017 за період (21.10.2022 30.11.2022) від 30.11.2022 та акту надання послуг №32 від 30.11.2022, підписаного виконавцем АО «ГАРАНТ ГРУП» і замовником ТОВ «Чернівцігаз Збут».
Згідно зазначених документів позивачеві надано правову допомогу на загальну суму 9000,00 грн за 3 годин роботи адвоката, виходячи з погодинної ставки 3000,00 грн за такі послуги: вивчення судової практики, збір доказів, визначення правової позиції, підготовка позовної заяви.
Про інші складові участі адвоката в судовому засіданні, як-от час очікування, час, необхідний для прибуття до суду тощо звіт про надання правової допомоги даних не містить.
Документів про проведення позивачем оплати адвокатському об`єднанню за надану правничу допомогу до заяви ТОВ «Чернівцігаз Збут» не додано.
Суд зауважує, що відповідач не заявляв клопотання про зменшення витрат, які підлягають розподілу між сторонами та не заперечував факт їх надання.
Своєю чергою суд вважає понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу дійсними, необхідними та співмірними зі складністю цієї справи та наданим обсягом послуг у суді, а тому визнає їх обґрунтованими та розумними.
Таким чином, суд констатує, що позивач у зв`язку з розглядом цієї справи дійсно поніс судові витрати в сумі 2481,00 грн судового збору та 9 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу, на підтвердження чого надав відповідні докази. Про понесення інших судових витрат сторони не заявляли.
Відповідності до статті 129 ГПК України зазначені витрати зі сплати судового збору та на правову допомогу слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 73, 74, 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного Торгово-Промислового підприємства «ЛЮКОМ» (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 37, кв. 5, код 31471533) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз збут» (58018, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Воробкевича Сидора, 1-А, код 39584988) заборгованість за договором №11410VD3ETAP016 на постачання природного газу для потреб споживачів, що не є побутовими, від 01.01.2016, в сумі 79 262,88 грн на банківський рахунок № НОМЕР_1 в АТ «Банк Альянс», МФО 300119, 2 481,00 грн судового збору на банківський рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий дім», МФО 300647 та 9 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
3. З набранням рішенням законної сили видати наказ.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення (пункт 4 розділу Х «Прикінцеві положення» Господарського процесуального кодексу України).
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).
Повний текст рішення складено та підписано 26 грудня 2022 року.
Суддя І.В. Марущак
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108086343 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Марущак Ілля Васильович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Марущак Ілля Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні