Рішення
від 01.08.2022 по справі 758/5263/17
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/5263/17

Категорія 38

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2022 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Скрипник О. Г.,

за участю секретаря судового засідання - Кулай О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом.

В обгрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , гараж в АДРЕСА_4, земельну ділянку та збудований на ній дачний будинок за адресою: АДРЕСА_2 .

17 квітня 1987 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб, де після реєстрації шлюбу вона змінила прізвище на ОСОБА_5 .

Право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано в наступних частинах: 1/2 частина за ОСОБА_4 , 1/4 частина - за ОСОБА_5 та 1/4 частина за ОСОБА_3 .

Після померлого ОСОБА_4 спадщина не відкривалася, фактично спадщину прийняли дружина померлого- ОСОБА_5 , дочка померлого - ОСОБА_3 та син померлого - ОСОБА_9 , шляхом реєстрації та проживання разом з померлим до дня його смерті.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 , після смерті якої відкрилася спадщина на 1/4 частину квартиру АДРЕСА_1 ; 1/6 частину квартири АДРЕСА_1 , яка залишилася після померлого ОСОБА_4 ; 1/3 частину гаража в АДРЕСА_4, 1/3 частину земельної ділянки та збудований на ній дачний будинок за адресою: АДРЕСА_2 .

Зважаючи на те, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом та державний нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правоустановлювальних документів та спадкове майно, просить встановити юридичний факт належності: права власності ОСОБА_4 на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 ; права власності ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 ; встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_5 у вигляді 1/6 частини квартири АДРЕСА_1 ; 1/3 частини гаража в АДРЕСА_4, 1/3 частини земельної ділянки та збудованого на ній дачного будинку за адресою: АДРЕСА_2 після померлого ОСОБА_4 ; визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на 5/48 частини квартири АДРЕСА_1 ; 1/12 частини гаража в АДРЕСА_4, 1/12 частини земельної ділянки та збудованого на ній дачного будинку за адресою: АДРЕСА_2 після померлого ОСОБА_4 .

До суду від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить: визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на .5/48 частини квартири АДРЕСА_1 після померлої ОСОБА_5 .

ОСОБА_2 звернувся із зустрічним позовом до ОСОБА_1 , треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_9 про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_5 .

В обгрунтування зустрічного позову ОСОБА_2 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його матір, ОСОБА_5 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яке складається з 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 ; яка належала їй на праві особистої власності та 1/6 частини квартири, яку вона успадкувала після смерті свого чоловіка, ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , проте не встигла оформити спадкові права на вказане майно. Отже, після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на 3/12 частини квартири АДРЕСА_1 .

Крім позивача, спадкоємцями першої черги за законом після померлої ОСОБА_5 є інші діти спадкодавця: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , які спадщину прийняли.

Зважаючи на те, що у позивача із спадкомцями виник спір щодо спадкового майна, позивач просить визнати за ним право власності на .5/48 частини квартири АДРЕСА_1 , п порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 .

Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 .

Право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано в наступних частинах: 1/2 частина за ОСОБА_4 , 1/4 частина - за ОСОБА_5 та 1/4 частина за ОСОБА_3 .

Після померлого ОСОБА_4 спадщина не відкривалася, фактично спадщину прийняли дружина померлого- ОСОБА_5 , дочка померлого - ОСОБА_3 , син померлого - ОСОБА_9 , які постійно проживали та були зареєстровані разом зі спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_3 дня його смерті.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 , після смерті якої відкрилася спадщина на 1/4 частину квартиру АДРЕСА_1 ; 1/6 частину квартири АДРЕСА_1 , яка залишилася після померлого ОСОБА_4 , всього 3/12 частини квартири.

Після померлої ОСОБА_5 спадщину прийняли її діти: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , які в шестимісячний строк звернулися із заявами про прийняття спадщини до Чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори, а отже спадщини прийняли.

Постановою держаного нотаріуса Чотирнадцятої київської державної нотаріальної контори від 09 жовтня 2015 року ОСОБА_9 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_5 у зв`язку з відсутністю правоустановлювальних документів на спадкове майно.

Згідно ст. 1218 ЦПК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.

Згідно з частинами 1, 3, 5 статті 1268 ЦПК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом, відповідно до ст. 1267 ЦК України є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Як роз`яснено у п. 6 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» , суди повинні мати на увазі, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини ( частина п`ята статті 1268 ЦК ). Проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно ( стаття 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об`єкт спадкування) на виникнення права власності на спадкове майно як на об`єкт нерухомого майна.

Оскільки між спадкоємцями померлої ОСОБА_5 виник спір щодо спадкового нерухомого майна, суд вважає, що первісний та зустрічний позов підлягають задоволенню, та за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 слід визнати право власності на квартиру АДРЕСА_1 , по 5/ 48 частини за кожним ( 5/12:4=5/48).

Керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1261 ЦК України, ст.ст. 264, 265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: Чотирнадцята київська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 5/48 частини квартири АДРЕСА_1 ;

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 5/48 частини квартири АДРЕСА_1 ;

Судові витрати покласти на позивача та зустрічного позивача.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя О. Г. Скрипник

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.08.2022
Оприлюднено28.12.2022
Номер документу108093939
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —758/5263/17

Ухвала від 07.02.2022

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Скрипник О. Г.

Рішення від 01.08.2022

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Скрипник О. Г.

Ухвала від 07.02.2022

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Скрипник О. Г.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Скрипник О. Г.

Ухвала від 20.05.2021

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Скрипник О. Г.

Ухвала від 24.06.2020

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Васильченко О. В.

Ухвала від 20.06.2017

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Супрун Г. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні