1-кп/130/448/2022
130/2512/22
У Х В А Л А
23.12.2022 р.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участі: прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
потерпілих ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
представника потерпілого ОСОБА_8 ,
представника власника тимчасово вилученого майна ОСОБА_9
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Жмеринка кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022020000000496 від 09.09.2022 року, по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.276 КК України,
ВСТАНОВИВ :
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду від 21.12.2020 року призначено підготовче засідання у даному кримінальному провадженні.
Потерпілі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та представник потерпілої ОСОБА_12 ОСОБА_13 за їх викликом в підготовче судове засідання не з`явились, подавши заяви стосовно його проведення судом без їх участі, проти чого не заперечували інші учасники кримінального провадження.
На початку підготовчого судового засідання захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримав обвинувачений ОСОБА_4 , заявив усне клопотання про відмову у визнанні потерпілим у даному кримінальному провадженні ОСОБА_7 на підставі поданої останнім до суду письмової заяви від 22.11.2022 року, посилаючись на те, що ОСОБА_7 не було подано такої заяви під час досудового розслідування, й тому захист його прав достатньо можливий у процесуальному статусі цивільного позивача згідно поданого наразі цивільного позову про відшкодування матеріальної шкоди. Також на думку сторони захисту, не є можливим визнання судом ОСОБА_7 потерпілим у даному кримінальному провадженні внаслідок відсутності його письмової згоди, що передбачена положеннями ч.7 ст.55 КПК України.
Прокурор ОСОБА_3 заперечив проти відмови у визнання потерпілим ОСОБА_7 , вказавши, що останній як особа, майну якої завдано матеріальної шкоди кримінальним правопорушенням, відомості про яке внсені до Єдиного реєстру досудових розслідувань у даному кримінальному провадженні, має передбачені процесуальним законом повноваженя потерпілого.
Потерпілий ОСОБА_7 та його представник - адвокат ОСОБА_8 також заперечили проти вказаного клопотання захисника ОСОБА_5 , додатково вказавши, що виникнення прав потерпілого у кримінальному провадженні законом передбачено з моменту подання ним заяви про залучення його до провадження як потерпілого, що з відповідних підстав було здійснено ОСОБА_7 22.11.2022 року, вважаючи необхідним також у такий спосіб захист своїх прав та інтересів у даному кримінальному провадженні.
Потерпіла ОСОБА_6 підтримала думку прокурора, зазначивши, що ОСОБА_7 даний кримінальним правопорушенням було спричинено майнову шкоду.
Представник власника тимчасово вилученого майна/цивільного відповідача ТОВ "Жмеринський елеватор" ОСОБА_9 відносно вирішення клопотання сторони захисту про відмову у визнанні ОСОБА_7 потерпілим у даному кримінальному провадженні висловився на розсуд суду.
Заслухавши думки учасників підготовчого розгляду, вивчивши матеріали судового провадження, суд доходить таких висновків.
Згідно вимог ч.1,2 ст.55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
Права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.
У відповідності до ч.4 ст.55 КПК України потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода завдана як представнику юридичної особи чи певної частини суспільства .
Відповідно до положень ч.7 ст.55 КПК України, якщо особа не подала заяву про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяву про залучення її до провадження як потерпілого, то слідчий, прокурор, суд має право визнати особу потерпілою лише за її письмовою згодою. За відсутності такої згоди особа в разі необхідності може бути залучена до кримінального провадження як свідок.
Так, ОСОБА_7 22.11.2022 року до суду подано особисту письмову заяву про залучення його як потерпілого у даному кримінальному провадженні з підстав того, що за встановленими досудовим розслідуванням обставинами кримінального правовопорушення та висунутим обвинуваченням, внаслідок протиправних дій обвинуваченого ОСОБА_4 було істотно пошкоджено належний йому, ОСОБА_7 , автомобіль "Фольксванген Туран 2.0", державний номерний знак НОМЕР_1 . Додатково зазначено також про підготовку ним цивільного позову, який в подальшому він подав до суду 02.12.2022 року із вимогами стягнення з ТОВ "Жмеринський елеватор", як власника джерела підвищеної небезпеки, дією якого було пошкоджено вказаний його автомобіль, 254160 грн у якості відшкодування завданої майнової шкоди (а.с.19,20,88-89).
Суд визнає необгрунтованими доводи захисника ОСОБА_5 щодо не подання ОСОБА_7 заяви про залучення потерпілим провадженні упродовж досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та достатності захисту його прав на відшкодування завданої матеріальної шкоди згідно статусу цивільного позивача, оскільки наведеними вище нормами кримінального процесуального закону до потерпілих у кримінальному провадженні серед решти віднесено фізичних осіб, яким кримінальним правопорушенням завдано шкоди безпосередньо його особистим майновим інтересам, обставини чого ніким з очевидних підстав наразі не заперечено, а також законом не встановлено жодних обмежень як щодо стадії кримінального провадження, на якій може бути подана відповідна заява постраждалої від злочину особи, надто не виключаючи такої можливості в суді, встановлюючи певні повноваження суду у разі її неподання, а також відсутня заборона подання заяви про залучення як потерпілого у кримінальному провадженні особою, якою подано цивільний позов.
Також суд вважає неаргументованим твердження захисника ОСОБА_5 стосовно неможливості визнання судом ОСОБА_7 потерпілим у даному кримінальному провадженні внаслідок відсутності його письмової згоди, осільки згоду такої форми вимогами ч.7 ст.55 КПК України щодо права суду визнати особу потерпілою встановлено власне за умови неподання такою особою серед решти заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Тож подання ОСОБА_7 .
За таких обставин суд доходить висновку, що клопотання сторони захисту про відмову у визнанні ОСОБА_7 потерпілим у даному кримінальному провадженні не грунтується на вимогах кримінального процесуального закону та не узгоджується з фактичними обставинами кримінального провадження, безпідставно обмежує права останнього, а тому з наведених підстав це клопотання захисника підлягає залишенню судом без задоволення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.55, 350 КПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_5 про відмову у залученні потерпілим у кримінальному провадженні №12022020000000496 від 09.09.2022 року ОСОБА_7 відмовити.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108095773 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту |
Кримінальне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Вернік В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні