Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.12.2022 м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Надопта А.А., присяжних: Удичко К.А., Щубер Ф.Д., секретар судового засідання Стрижак О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Вилоцької селищної ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
В СТ АН ОВ ИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та призначення опікуна, заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Вилоцької селищної ради.
Вимоги заяви мотивовано тим, що ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) є дядьком заявника- рідний брат батька заявника ОСОБА_1 ,1970 року народження.
Дядько заявника ОСОБА_2 , з яким заявник разом проживаю за вищевказаною адресою АДРЕСА_1 , є інвалідом II групи з дитинства, інвалідність встановлено довічно, і потребує постійного нагляду та лікування у психіатра.
Внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Стан його здоров`я з кожним роком погіршується.
ОСОБА_2 не в змозі самостійно поратися в побуті, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях. Потребує постійного нагляду та турботи. В зв`язку з тим, що ОСОБА_2 не може об`єктивно оцінювати значення своїх дій та керувати ними через наслідки хвороби, він може цим самим поставити себе у скрутний стан. Він також не може самостійно здійснювати захист своїх особистих та майнових прав.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився, однак подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та про те, що заявлені вимоги підтримує повністю та просить суд такі задоволити.
Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Вилоцької селищної ради, в судове засідання не з"явився, однак подав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та надав свій висновок про те, що не заперечує проти задоволення вимог заяви.
У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно зі ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч.2 п.1 ст.293 ЦПК України).
Главою 2 Розділу ІV ЦПК України врегульовано саме порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
У відповідності до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) є дядьком заявника- рідний брат батька заявника ОСОБА_1 ,1970 року народження.
Дядько заявника ОСОБА_2 , з яким заявник разом проживаю за вищевказаною адресою АДРЕСА_1 , є інвалідом II групи з дитинства, інвалідність встановлено довічно, і потребує постійного нагляду та лікування у психіатра.
Внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Стан його здоров`я з кожним роком погіршується.
ОСОБА_2 не в змозі самостійно поратися в побуті, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях. Потребує постійного нагляду та турботи. В зв`язку з тим, що ОСОБА_2 не може об`єктивно оцінювати значення своїх дій та керувати ними через наслідки хвороби, він може цим самим поставити себе у скрутний стан. Він також не може самостійно здійснювати захист своїх особистих та майнових прав.
Заявник також зазначає, що його баба ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з якою спільно проживає дядько заявника ОСОБА_2 , також має важкий стан здоров`я, що обмежує її у пересуванні та не в змозі належним чином вести догляд за ОСОБА_2 та бути його опікуном, що підтверджується відповідною заявою завіреною 08.09.2022 року селищною радою смт.Вилок, Берегівського району.
Відповідно довідки №115 від 08.09.2022 року виданою завідуючим АЗПСМ Комунальне некомерційне підприємство «Виноградівський центр первинної медико-санітарної допомоги» Амбулаторія с.Нове Село»,- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканка АДРЕСА_1 , дійсно хворіє хронічними захворюваннями. Діагноз,- «двобічний деформуючий остеоартроз кульшових сугтобів та колінних суглобів. Ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба.» Здатність до самостійного пересування втрачена. Потребує стороннього догляду.
Як вбачається із Висновку судово-психіатричної експертизи КНП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м.Берегова» за №238 від 24.11.2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді «Помірної розумової відсталості». По психічному стану ОСОБА_2 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Стаття 63 ч.4 ЦК України, визначає, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обовязки опікуна чи піклувальника.
Таким чином, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обовязком суду, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обовязок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобовязаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обовязок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоровя, родинні звязки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обовязки опікуна.
Тому, оцінивши подані докази у їх сукупності, суд прийшов до переконання, що звернення заявника є обґрунтованим, обставини, наведені ним, знайшли підтвердження під час судового розгляду справи, є передбачені законом підстави для задоволення заявлених вимог заяви, а відтак такі підлягають задоволенню.
Згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , -недієздатним та встановити над ним опіку.
Строк дії даного рішення суд встановлює тривалістю у два роки з моменту набрання ним законної сили.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
У відповідності до вимог ч.2 ст.299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 39, 40, 60 Цивільного кодексу України, ст. ст. 19, 76-81, 263-265, 295-300 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) -недієздатним.
Встановити над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) -його опікуном.
Копії рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Встановити строк дії рішення - 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили.
Крім того, за приписами ч. 5 ст. 300 ЦПК України рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Роз`яснити положення ч.ч. 7, 8 ст. 300 ЦПК України, згідно яких клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Закарпатської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий А. А. Надопта
Присяжні: К.А.Удичко,
Ф.Д.Щубер
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2022 |
Оприлюднено | 28.12.2022 |
Номер документу | 108103783 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Надопта А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні