Рішення
від 26.12.2022 по справі 158/1640/22
КІВЕРЦІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 158/1640/22

Провадження № 2/0158/508/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/ЗАОЧНЕ/

26 грудня 2022 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Сіліч Ю.Л.,

за участю секретаря - Оніщук Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фарма-Стар» ЛТД про визнання трудових відносин припиненими, -

В С Т А Н О В И В

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД про визнання трудових відносин припиненими.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що між нею та Центральною районною аптекою № 4 м. Ківерці, правонаступником якої є ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД, 30.08.1989 року було укладено безстроковий трудовий договір та згідно наказу № 36 від 30.08.1989 року її прийнято на посаду санітарки.

Вказує, що з 1993 року по 23.07.2022 року вона перебувала у декретній відпустці. 20.07.2022 року нею була подана заява про звільнення з роботи за угодою сторін, що передбачено п.1 ст. 36 КЗпП України.

Посилаючись на те, що керівник ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим вона позбавлена припинити трудові відносини з роботодавцем, на даний час трудові відносини є суто формальними, просить визнати трудові відносини між ОСОБА_2 та ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД припиненими з 23.07.2022 року, у зв`язку із звільненням ОСОБА_1 за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 15.08.2022 року відкрито загальне позовне провадження у даній цивільний справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 04.10.2022 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до розгляду по суті.

В судове засідання ОСОБА_2 не з`явилася. До суду подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Заявлені вимоги підтримує, просить їх задовольнити. Щодо постановлення заочного рішення не заперечує.

Представник ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД, будучи належним повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Зі згоди позивачів суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до положень ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частина 1 ст. 4 ЦПК України встановлює кожній особі право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ст. 81 ЦПК України).

Отже, в силу вимог ст. ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлено, що 30.08.1989 року ОСОБА_1 зарахована на посаду санітарки ЦРА № 4. 29.09.1997 року у зв`язку з приватизацією ЦРА № 4 із зміною назви установи Берчук Н.Д. переведена на посаду санітарки ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД (а.с.12).

Як вбачається з витягу з наказу № 41 від 26.07.2021 року, ОСОБА_1 надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 4-х річного віку з 27.07.2021 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.13).

20.07.2022 року ОСОБА_1 власноручно написала заяву про звільнення її з роботи з 23.07.2022 року по п. 1 ст. 36 КЗпП України (а.с.14).

З матеріалів справи вбачається, що керівник ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.09.2021 року (а.с.15).

За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Згідно з частиною першою статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Європейський суд з прав людини вказує, що приватне життя «включає право особи на формування та розвиток стосунків з іншими людьми, включаючи стосунки професійного або ділового характеру». Стаття 8 Конвенції «захищає право на особистий розвиток та право встановлювати та розвивати стосунки з іншими людьми та оточуючим світом». Поняття «приватне життя» в принципі не виключає відносини професійного або ділового характеру. Врешті-решт, саме у рамках трудової діяльності більшість людей мають значну можливість розвивати стосунки з оточуючим світом. Отже, обмеження, накладені на доступ до професії, були визнані такими, що впливають на «приватне життя». (OLEKSANDR VOLKOV v. UKRAINE, № 21722/11, § 165, ЄСПЛ, від 09 січня 2013 року).

З урахуванням положень частини першої статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та усталеної практики Європейського Суду з прав людини слід зробити висновок, що наявність у реєстрі інформації щодо позивача як про керівника товариства відноситься до професійної діяльності останнього та охоплюється поняттям «приватне життя».

Підстави припинення трудового договору передбачені статтею 36 КЗпП України, серед яких такі як угода сторін, закінчення строку такого договору, його розірвання з ініціативи працівника або з ініціативи власника тощо. Позивач просив припинити трудові правовідносини з товариством на підставі частини першої статті 38 КЗпП України з ініціативи працівника.

Конституційний Суд України у рішеннях від 07 липня 2004 року № 14-рп/2004, від 16 жовтня 2007 року № 8-рп/2007 та від 29 січня 2008 року № 2-рп/2008 зазначав, що визначене статтею 43 Конституції України право на працю розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом.

Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.

Враховуючи порушення права позивача на припинення трудового договору, обраний ним спосіб захисту направлений на відновлення його трудових прав, гарантованих Конституцією України.

Передбачений частиною першою статті 38 КЗпП України порядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника передбачає попередження ним про це власника або уповноважений орган письмово за два тижні.

За встановлених у цій справі обставин положення закону щодо письмового попередження власника про бажання працівника звільнитись нівелюється, а іншого порядку звільнення з ініціативи працівника чинне законодавство не передбачає.

Недосконалість національного законодавства та прогалини у правовому регулюванні певних правовідносин не можуть бути підставою для позбавлення особи права на захист його порушених прав у обраний ним спосіб.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 про припинення її трудових відносин з ТзОВ «Фарма-Стар» ЛТД на підставі частини першої статті 38 КЗпП України підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, ст. ст. 22, 36, 38, КЗпП України, суд

У Х В А Л И В

Позов задовольнити.

Визнати припиненими трудові відносини між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фарма-Стар» ЛТД з 22.07.2022 року у зв`язку із звільненням ОСОБА_1 за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України, суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 .

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Фарма-Стар» ЛТД, адреса: вул. Визволителів, 4, м. Ківерці Волинської області, код ЄДРПОУ - 25088177.

Суддя Ківерцівського районного суду Ю.Л. Сіліч

СудКіверцівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення26.12.2022
Оприлюднено29.12.2022
Номер документу108114553
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —158/1640/22

Рішення від 26.12.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Сіліч Ю. Л.

Ухвала від 09.12.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Сіліч Ю. Л.

Ухвала від 04.10.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Сіліч Ю. Л.

Ухвала від 14.08.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Сіліч Ю. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні